• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

       
              
   www.sakli-sifa.com  Doğanın ve yaşam dengesi                                                                        

                                              
 Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak                                                   
Site Menusu
Site Haritası
Takvim

İNSAN VÜCUDUNUN YAPISI

    www.sakli-sifa.com www.sakli-sifa.com  www.sakli-sifa.com         
                       
 İNSAN VÜCUDUNUN YAPISI    

   İnsan vücudu sistemler ve bu sistemleri meydana getiren canlı bir organizmadır.Vücudumuzdaki bütün organ ve sistemler bir uyum içerisinde çalışır.Bütün organlar;kan damarları ve sinirleri birbirine bağlıdır.Bu nedenle,insan vücudunu oluşturan sistem,organ veya dokularda meydana gelen herhangi bir sorun vücudumuzun tamamını etkileyebilir. 

                    İNSAN VÜCUDUNDAKİ SİSTEMLER: 

   Mükemmel bir varlık olan insanın hayatiyetini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için bütün organların sağlıklı olarak çalışması ve birbirleriyle uyumlu hareket etmesi gerekir.Vücudumuzu meydana getiren başlıca sistemler;Bağışıklık Sistemi,Sindirim Sistemi,Dolaşım Sistemi,Boşaltım Sistemi,Sinir Sistemi,Solunum Sistemi,Lenf Sistemi,Üreme Sistemi,Hareket ve Destek Sistemidir. 

VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLERİN GÖREVLERİ ve ÖZELLİKLERİ 

Bağışıklık Sistemi:

   Nefes alma,beslenme ve günlük hayati faaliyetlerimizi gerçekleştirirken kolaylıkla temas halinde olduğumuz çeşitli bakterilere,virüs ve mantar kaynaklı enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı vücudun en önemli savunma mekanizması olarak görev yapan maddeler hücreler ve özelleşmiş organlardan oluşan karmaşık bir ağdır.Buna ek olarak her gün birçok hücre travma,toksinleri mikrobial saldırılar ve vücuttaki diğer süreçler nedeniyle zarar görür ya da yok edilir.Bağışıklık sistemi kuvvetli ise gerçekleştireceği tek görev bu tip hücrelerin uzaklaştırılmasından sorumlu olmaktır.

  

Bağışıklık Sistemi Temel Organları:

Deri,mide,pankreas,kemik iliği,dalak,karaciğer,timus bezi,lenf sistemi 

Sindirim Sistemi:

   Vücudumuzun hayatiyetini sürdürebilmesi için karbonhidrat, yağ,protein su ve minarel gibi maddelere ihtiyaç vardır.Bu maddeleri yediğimiz çeşitli besinlerden elde ederiz.Vücuda alınan bu besin maddelerinin ve içeriklerinin kana ve hücrelere geçebilecek kadar küçük parçalara ayırarak kullanılabilir halde dolaşım sistemine göndermesi işlevine Sindirim Sistemi denir. 

Sindirim Organları:

   Temel sindirim sistemi organları sırasıyla ağız,yutak,gırtlak,yemek borusu,mide,on iki parmak bağırsağı kalın bağırsak ve ince bağırsaktır.Sindirim sistemine yardımcı organlar ise karaciğer ve pankreastır. 

   Boşaltım Sistemi:Sindirim yoluyla kana ve hücrelere ulaşan besin maddelerinin enerji verici,onarıcı ve düzenleyici olarak kullandıktan sonra ortaya çıkan fazla su,ürik asit madensel tuzlar ve karbondioksit gibi atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyan sisteme BOŞALTIM SİSTEMİ denir. 

Boşaltım Organları:

Boşaltım sisteminde görev alan organlar böbrekler,üreterler ve idrar kesesidir. 

Sinir Sistemi:

   Canlıların ruhi ve fiziki çevresini algılamasını sağlayan bilgi elde edilen ve bilgiyi işleyen,vücut içerisindeki hücreler ağı sayesinde farklı bölgelere sinyaller göndererek iletimini sağlayan organların kasların faaliyetlerini düzenleyen sistemdir. 

Solunum Sistemi:

   Ağız,burun,yutak,gırtlak,soluk borusu ve akciğer solunum sistemini meydana getiren organlardır. 

Lenf Sistemi:

   Lenf damarları ve lenf düğümlerinden meydana gelen lenf sistemi vücudun yağ,protein ve su dengesinin sağlanmasının savunma sisteminin desteklenmesi gibi görevlerde yer alır. 

Üreme Sistemi:

    Üreme bir canlının neslini devam ettirebilmesi olayıdır.Neslin devamından sorumlu olan sisteme ÜREME SİSTEMİ denir 

Üreme Organları:

   Kadın ve erkekte üreme organları birbirinden farklıdır.Erkeğin üreme organları:penis,testisler,prostat'tan oluşur.Kadınınki ise vajina,rahim ve yumurtalıklardır. 

İskelet Sistemi:

   İskelet sistemi,vücudu birbirine bağlıyarak ayaka tutar.İskelet sistemi canlı organizmaya fiziksel olarak destek sunan iç organların korunmasını sağlayan ve çoğunlukla minarellerden oluşan eklem ve bağlarla birbirine tutturulmuş,etrafı kaslarla sarılı destek yapıdır. 

Dolaşım Sistemi:

   Canlıların yaşayabilmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır.İhtiyaç duyulan bu enerji yediğimiz besinlerden sağlanır.Canlıların hücrelerinde enerjinin üretebilmesi için gerekli olan besin ve oksijenin hücrelere taşınması gerekir.Ayrıca hücrelerde hayati faaliyetler sonucu oluşan karbondioksit gazı ile zararlı atık maddelerin boşaltım sistemi organlarına getirerek vücut dışına atılması gerekir.Hücreler için gerekli olan besin ve oksijeni hücrelere taşıyan,hücrelerde hayati faaliyetler sonucu karbondioksit gazını akciğerlere zararlı ve atık maddeleri böbreklere boşaltım sistemi organına götüren sisteme DOLAŞIM SİSTEMİ denir. 

Dolaşım Organları:

   Kalp ve kan damarları dolaşım sistemini meydana getirir. 

Hareket Sistemi:

   Kaslarda vücudun hareket etmesini sağlar. 

Duyu Organları:

   Göz,kulak,burun,dil ve deri duyu organlarımızdır. 

 Devam edeçek

   Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

  Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam312
Toplam Ziyaret892258
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 29° 14°
PİRİİWORLD/SAKLİ ŞİFA TV