• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

       
              
   www.sakli-sifa.com  Doğanın ve yaşam dengesi                                                                        

                                              
 Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak                                                   
Site Menusu
Site Haritası
Takvim

BİTKİLERIN 9 ÇEŞİT HAZİRLAMA ŞEKLİ


                            BİTKİLERIN HAZİRLANİŞ ŞEKLİ 
                               


 Bitkisel droglar ilaç olarak alınabilmek için uygun sekıller de hazirlanması  lazim dir.9 kalemde ayrılması lazim ve hazirlanması önemlidir. 

1.Toz    2.Hap      3.İnfusyon    4.Dekoksiyon    5.Merhem     6.Tıbbı yağ  7.Kokulu yağ      8.Tentür       9.Hulasa                                                                                                                                             

               KÖK YAPRAK DAL HAZİRLANİŞ ŞEKLİSEKİLLERİ

  1.. TOZ.  

   Bitki pacalarının bir madeni havanda dövülmesi  veya bir değirmende çekilmesı ile elde edilir.Parca büyüklüğü ne göre kaba orta inçe olmak üzere kisim lara ayrılir hap içine alınaçak şekle  getirilir.Tozların alın masında kullanılaçak olan en basit yol inçe tozun bir bardak kadar su içine dökülmesi  ve karışimda 
homojenleşip içilmesi şekle getirilir.BU NA  TOZ HALİ DENİR.


  2.   HAP

    İ nçe toz halin deki drog bir yardimçi madde sıvı yardımı ile hap haline getirilmesi.Hapların ağırlikları 1 ,1.5 gr olmalidir.Daha büyük hapların alınması zor dur.Sıvı olarak bal, şeker şurubu şeker otu,nişasta leblebi unu,arap zamkı,meyan balı teda vi etkisi ve vüçüda zarar vermeyen maddeler seçilmelidir.Drog tozu uygun sıvı maddesi ile hamur  haline sokularak hazirlamiş olduğunuz hamur iki elin arasında  ezilerek ve vurularak uygun uzunluk ta  çubuk haline getirılir biçak veya makasla parcalara bolünür.Hap haline getirilir.Bir birine yapişmamasi için meyan kökü tozu talk tozu. Kulanılir.BUNADA HAP ŞEKLİ DENİR.3.İNFUSYON

İNFUSYON..Drogların ilaç olarak kullanılmasında en çok kullanılan bir hazirlaniştır.İnfusyonu hazirlamak için ufalanmiş nedat parçaları üzerıne  şiçak su dökülür karışim kapalı bir kapda sık sık kariştirilarak .Çok hafif ateş üstünde  10 dakika tutulur ,soğuduktan sonra inçe bir tülbetten  süzülür .Kullanılaçak drog miktarı  genellikle bir tutam dir .kimilerı ağır kimilerı afif oldugun dan gr belirtilmez.Genellikle 50 gr 100 gr denir.Bu şekilde gösterilmiş tir. Yapilaçak suya göre hazirlanır.İnfusyonların  hazirlanması için  kolay olan diğer usül de anlatir sak daha iyi olaçak Kaba toz haline getırilmiş  üzerıne kafi miktarda soğük su konur  karışim kaynayın caya kadar ısıtılır kaynamaya başlar başlamaz  karışim ateşten çekilir.Soğuduktan sonra  temiz pamukla veya tülbentle süzülür. İnfusyonlar  her defasında taze olarak hazirlanir.tatlandırıcı olarak şeker otu kullanılir,kaliteli bal,tonik olarak ta kullanılırsa sade olapak pansuman yapılir.BU HAZİRLANİŞA İNFUSYON DENİR.4.DEKOKSİYO

DEKOKSİYON..Dekoksiyon hazirlamak için  ufalanmiş kullanılacak kısimlar üzerıne  kafi miktara soğuk su konulur ve afif ateş üstünde sık sık kariştılarak  yarim saat ısıtılır ve siçak iken inçe bir tülbentten süzülür.Dekoksiyon larda kullanılaçak droğlar genellikle 100 gr su içimde 2,5 gr dir.Bununla birlikte her drog için kullanılaçak droğlar için su miktarları belirlenir.Dekoksiyonlar da infusyon larda.Taze hazirlanması   ve bekletilmemesi  lazim dir.Tibbi bitkilerın ilaç haline getirilmesinde en çok kullanılanyol infusyon veya dekoksiyon yollarıdir.Bu tip peraparatların hazırlanması için yukarıdaki bitkiler tartı ve ölçüm leri çok önem taşir. Ölçüm yok ise kısa örneklerle anlatılirsa kisa yolu.ŞUDUR.Çiçek inçe yaprakları veya uçuçu yağ taşiyan bitkiler .Kaba toz edilmiş bitkiler  bir çay kaşigı  dolusu  bir su bardağına içine konur  ve üzerine kaynar su doldurulur üzerı kapatılir ve 5 dakika dinenmeye birakılır.Bu mücdet sonunda pamukla süzülür.BU NADA DEKOKSİYON DENİR.
5.MERHEM

MERHEM.Katıyağ, sıvı yağ  zeytin,badem yağı ,lanolin,vazelin gibi sivi yaglar ile yapılan ve dişarıdan kullanılan ilaç şekillerıdir.Merhem hazirlamak için ,merhem içine konulaçak mae veya madeler önçe den havanda toz edilir .Sonra az bir mşktar sıvı yağ ile ezilir ve sonra maddesi  katı sivi madesiyle ,lamolin vazalin  azar azar etkili made  üzerıne ilave edilir  ve mikserle iyice kariştirilir  merhem ler  kapalı kablarda  serın yerlerde  muhafaza edilir  merhemlere diğer adı pomat ismi verilir .BUNADA MERHEM YAPIMI DENİR.6.TİBBİ YAĞ 

TİP YAĞ..Genellikle hariçen kullanılan bir ilaç şeklidir 100 gr bitkiyle,100 gr zeytin yağ ı veya haşhaş yağı içinde bir müddet  ğüneş te tutulması ve sonra  bezden süzülmesi  ile elde edilen yağa TİBBİ  YAĞ DENİR.
7.KOKULU YAĞ

KOKULU YAĞ..Kokulu çiçek veya bitki parçalarının 3,5 ğün zeytin yağda veya susam yağların içinde tutulması ve sonra süzülmesi ile elde edilen yağa 500 gr kuru veya taze çiçeklerı 2000 gr için de normal ısıda 3,5 gün bırakılir.güneş.Bu müddetin sonunda bezle süzülür  Sıvı kismina  içine  tekrar 500 gr çiçek konulur ve buda 3,5 gün sonrası süzülür .Bu şekilde hazirlanan yağlar küvetli kokuludur.BU NADA KOKULU YAĞ DENİR.    


8.TENTÜR

TENTÜR..Bitkisel parcalar su alkor veya eter  gibi çözüçüler ile tüketilmesi ile elde edilen  sıvı biçimi ,tentürlerı hazırlamak için genellikle yöntemi budur kısim  kurutulmuş ve toz edilmiş bitkiler miktarın 4 misli alkor ile bir şişe içinde  sık sık  çalkalamak 7 gün tutulur  ve sonrası süzülür . Bekletme karanlik bir yerde  ve normal siçak ta  yapilmalı dir.Etkisi küvetli olan bitki için alkor hesaplanır. BUNUN ADINADA TENTÜR DENİR.9.HULASA

HULASA…Bitkisel parçalar su ve alkor  veya eter  gibi ucurulabilen çözücüler  ile tüketilmesı sonucu elde edilen solüsyonun belirli bir orana kadar uçurulması ile elde edilen bitki parçalarir.Bunlar kıvamında veya toz  halin de parcalar dir.BUNADA HULASE DENİR .

Bu 9 karışim lar bir eczaci veya kimyager tarafin dan hazirlanir.

 

  Site menusünden Bitkilerin 9 çeşit hazırlama şekli okuyarak her türlü şifayı hazirlayabilirsiniz. Merhem,tibbi yağ,cay,vd.Pres anlamı siçak süzersen siçak pres ,siçağı bekletip soğuk süzersen soğuk pres…

 DROG

  Hayvan ve bitkilerden kurutularak veya özel metotlarla toplanarak elde edilen, eczacılık ve kısmen sanayide kullanılan ham veya yarı ham madde.DROG  denir.

   Doğal maddelerden elde edilen ve tedavi amacıyla kullanılan ilaç ham maddeside denir. 


                        KOZMATİKTE KULLANILAN ÜRÜNLER 

   Agar agar: Bazı deniz yosunlarından elde edilen jölemsi maddedir.                     Alkol: Renksiz, kokusuz bir koruyucu ve çözücüdür. Parfümcülükte en iyisi ve insanı en az rahatsız eden etil alkoldür.

    Balmumu: Yağlar için emülsiyon (yani bir suyun başka sıvı içinde damlacık­lar haline durması) yapıcı olarak görev alır. Kalıp halinde satılır.

   Aselbent sakızı: Koruyucu, damar ve doku büzücü, mikrop kıncıdır.

      Boraks. Emülsiyun işlevi yapan beyaz ve kristalize madensel bir tozdur.

      Kepek: Yüz maskeleri, sabun ve vücudu oğarak temizlemek için kullanılır.

       Ayran: Yanştırıcı ve damar ile doku büzücüdür.

     Kalamin losyonu: Tutya taşının losyonu olup cilt sorunlarında yatıştırıcıdır.        

     Kastil sabunu: Zeytinyağı ve soda ile yapılmış renksiz ve kokusuz sabundur.

     Kakao yağı: Deriyi yumuşatan koyu kıvamlı bir yağdır.

       Damıtık su: Kozmetikte yalnızca bu tür su kullanılır.

     Kil: Bu-deniz yağındaki tek hücreli deniz yosunlarından oluşmuş çok ince gri renkli özel bir tozdur. İyi kalite yüz maskeleri yapımında kullanılır.

     Gliserin: Koyu kıvamlı, renksiz ve kokusuz bir şuruptur, Sabun yapımcıla­rı tarafından üretilir. Suyla karışır, alkolde çözülür ve yumuşatıcı niteliği vardır.

     Bal: Yumuşatıcı, iyileştirici ve diğer ögeleri bir araya getiricidir.

    Tentürdiyot: Mikrop kırıcı olarak kullanılır.

     Kaolin: Kilin en saf şeklidir. Yüz maskelerinde kullanılır.

     Lanolin: Koyun yününden elde edilen koyu kıvamlı yapışkan bir yağdır. Cil­di yumuşatır ve besler.

     Oleik asit: Kremlerden ayrı kalabilen bir emülsiyon ögesidir.

     Yağlar: Badem, avokado, buğday özü, havuç, hindistancevizi ve fındıktan elde edilen özellikle cildi besleyici yağlardır.

     Sıvı parafinCilt tarafından emilmeyen madensel yağdır. Engelleyici krem­lerin yapısına girer.

    Sirke: Cildi temizleyip yumuşatmak ve rahatlatmak üzere kullanılır

     Vitamin kapsülleri: Deri kremlerine vitaminleri katmanın en uygun yoludur.

    Çinkooksit: Çinkodan elde edilen, hafif mikrop kıncı ve doku ile damar bü­zücü özellikleri bulunan beyaz renkli bir tozdur. Genellikle piyasada krem ha­linde bulunur.

      Daha çok açiklamayı site menusünde cilt  bakim menüsüne bakabilirsiniz.                                                            Bitkileri kolay bulma yolu


  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.  

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.. 


  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.
 

  
   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır
 


  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


 

  

   

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 

      


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

  HINWEIS: Wenn Sie scannen Ihre BIOCHEMISTRY wissen, dass Ihr Blut DATA, Forscher-Arzt, DARF PFLANZEN UND PFLANZENARTEN nicht ohne Rücksprache mit dem TRANSFER NICHT EMPFOHLEN.

 

 

NOTE: If you scan your BIOCHEMISTRY know your blood DATA, RESEARCHER DOCTOR, DO NOT USE PLANTS AND PLANT SPECIES without consulting the TRANSFER NOT RECOMMENDED

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam250
Toplam Ziyaret889472
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 26° 10°
PİRİİWORLD/SAKLİ ŞİFA TV