• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

       
              
    Doğa dengesi çoban saklı şifa  Doğanın ve yaşam dengesi                                                                        

                                              
 Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak                                                   
Site Menusu
Site Haritası
Takvim

www.sakli-sifa.com

SERALAR FİDEÇİLİK VE MANTAR ÇOBAN 
www.sakli-sifa.com

ANTİTOR SAVAR
   www.sakli-sifa.com
 
www.sakli-sifa.com

www.sakli-sifa.com

 www.sakli-sifa.com
 
 
www.sakli-sifa.com


ÇOBAN SAKLİ ŞİFA


www.sakli-sifa.com
 
YAKINDA TAM ORGANİK ÜRÜNLER  

DÜMYANIN HER YERİNDE TÜRKİYEDE TEK APİTERAPİ
  
   PROPOLİS

www.sakli-sifa.com

www.sakli-sifa.com

SAKLI ŞİFA
AKILLI SU
SMART WASSER
SMART WATER

Sebzelerde meyvelerde kozmetik sağlık ta dezenfekte ve her yerde

YIKANMAMIŞ 

www.sakli-sifa.com  

YIKANMIŞ
AKILLI SU İLE
www.sakli-sifa.com

Dışardaki ortam

35.37 derecede


ŞU AN 45 GÜN AMAÇ  90 GÜN

 

www.sakli-sifa.com

TARIM İLAÇLARI YOKEDİÇİ 
DİŞ VİRÜSLERE 90 GÜN
 KALKAN     ORGANİK

Bunu  bilin her kez evde yapa bilecek.. yakında  

DALINDA YIKANMIŞ DIŞ ETKENLERDEN KALKAN   

www.sakli-sifa.com

AYNI AĞAÇ AMA FARKLI BIRDAL YIKANMIŞ BİR DAL YIKANMAMIŞ AKILLI SU

DEZENFEKTE
 
www.sakli-sifa.com

PREMİX 116  

TUZDAG HOTEL VE SAĞLIK MERKEZİ VE ZAYIFLAMA

www.sakli-sifa.com

  www.sakli-sifa.com

YAŞAM SIRLARI AURA    

www.sakli-sifa.com 
SIRLAR DÜNYASI OLUŞUM VE YAŞAM
www.sakli-sifa.com

ZENCEFİLLİ 
BALLI POLEN EZMESİ

 Polen ezmesi saklı şifa

PETEK GÖZ 6 GEN PİRAMİT
 
EKSİ 30 DERECE
ARTI 40 DERECE
 SAKLİ ŞİFA ENERJİ TOPLAMA

DE ENERJİ TOPLAMA  

            RB
 Recycling Battery


 sen yeter ki iste geri dönüşüm..Çoban saklı sifa saklinet enerji

 sakli şifa sakli-enerji

BİTMEYEN AKÜ ESKİMİŞ AKÜYÜ, YENİLENEN AKÜLERİN BİR EK PARÇASI  YAKINDA 88 YILINDA 15X20 BÜYÜKLÜĞÜNDE YAPTIĞIM BİR ÇILGIN UFAK PROJE YAKINDA SONSUZ ENERJİ SAKLİ-ŞİFA DA SAKLI ENERJİ   


 sakli şifa sakli-enerji   

ARABALARDA 

UÇAKLARDA

TANKLARDA 

GEMİLERDE 

FORKLİFT TE  

KISACA AKÜLÜ

MAKİNALARDA

 sakli şifa sakli -enerji

 İLYAS torundur 

 İSHAK türü tükenmek üzeri  kuştur 

ÇOBANIN ruhudur 
 
YÜRÜYEBİLEN TÜM ARAÇLARA


KAKAO ÖNEMLİ BİLGİ  FAYDASI SAYMAKLA BİTMEZ VİTAMİNI KAYBOLMAYAN ÇEKİRDEK 

       
                                     KAKAO ÇEKİRDEK
       
         

                           CEKİRKakao ile ilgili bilgiler. Kakao bitkisi nerelerde ve nasıl yetiştirilir. kakao meyvalarından kako nasıl el edilir ve kakaonun sağlığa yararları.

Sıcak iklimlerde yetişen bir ağaçtır. Badem biçimi tanelerinden, kahve gibi içecek olarak kullanılan çikolata yapınında   toz haline getirilir.

Kakao ağacı bitkilerin, ikiçenekliler sınıfındandır. Yaprakları, yaz, kış, hiç dökülmeden yeşil kalır üzerinden çiçek eksik olmaz. Boyu 5 -7  metre arasındadır. Yaprakları büyük, geniş, cilalı, koyu yeşildir, alt kısımları kırmızıdır.

Kakao ağacının meyvaları, ağacın gövdesinden, kalın dallarından salkımlar halinde sarkar. Küçük bir salatalık boyunda olan bu meyvalar önceleri yeşildir, olgunlaşmaya başlayınca kırmızıya çalan sarı bir renk alır. Meyvalar ağacın gövdesine, kalın dallarına kısa bir sapla bağlıdır. Meyvanın, 10-15 milimetre kalınlığında sert, deri gibi bir kabuğu; pembe, yumuşak içi; sayıları 30-50 arasında değişen, beş, altı sıra halinde, beyaz ya da açık mor renkli taneleri vardır. Badem biçimindeki bu taneler “kakao” dediğimiz içeceğin ve çikolatanın ham maddelerini meydana getirir. Tanelerden ayrıca çeşitli şekerlerin, ilaçların yapımında kullanılan kakao yağı çıkarılır.

Kakao ağacı en çok Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde ayrıca Batı Afrika’da Gana, Nijerya; Güney Amerika’da Brezilya, Ekvador, Venezuela; Antiller ve Meksika’da yetişir. Kakao ağacı önce fidanlıklarda yetiştirilir. Beş yıllık olunca meyva vermeye başlar. Orta Amerika’da, Meksika’da yaşayan yerli halk yakın zamanlara kadar bu değerli ağacın tanelerini para yerine kullanırlardı. Kakao yetiştirmek hem çok masraflı hem de oldukça büyük gelir getiren bir iştir. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarından biridir.Şu yıllar da Türkiyede Akdeniz bölgesın de yetiştirilmeye başlan miştir.

Kakao ağacının meyvaları içinden çıkarılan taneler, birçok işlemlerden sonra kızıl kahverengi bir un haline getirilir. Bu unun hazırlanması için yapılan ilk işlem, kakao meyvasının içindeki taneleri ayıklayıp toplayarak bunları ekşitmek üzere özel bir fırında bekletmektir. Çünkü ekşiyen tanelerin üzerindeki kabuğu çıkarmak kolay olur. Sonra kabuğundan ayrılmış olan taneler içi su dolu büyük kazanlara doldurulur ve iyice temizleninceye kadar karıştırılıp yıkanır. Islanan taneler küflenmesin diye iyice kurutulmak üzere ya güneşe serilir ya da suni olarak sağlanan bir ısıda kurutulur. Kakao, taneli olarak ihraç edilecekse çuvallara, fıçılara yerleştirilerek gemilere yüklenir. Unu çıkarılacaksa tanelerin güneşte kurutulmuş olması yetmez; kavurmak da gerekir. Kavrulan tanelerin dışını örten son kabuk da böylece çıkarılınca ortada yalnız içler kalır. Bu içler kızdırılmış tekerlekler arasında öğütülür. Kakao içi, öğütülme sırasında sıcağın etkisiyle erir, sıvı halinde, geniş kabların içine akar. Burada cenderelere aktarılarak yağı çıkarılır. Yağı çıktıktan sonra katılaşan kakao yeniden öğütülerek çok ince bir toz haline getirilir.

Küçük paketlerin içinde satışa çıkarılan kakao tozunu içebilmek için bundan bir fincana bir kaşık konur, isteğe göre bir, iki, ya da üç kaşık şeker katılır, Doğal tatlandırıcı ayrıca ısıtılmış olan su fincana boşaltılıp karıştırılır. Kakao, kahve gibi cezvede pişirilerek de içilebilir. Sütlü kakao sevenler ya fincanlarına, ya da cezveye biraz süt ilave ederler.

Çikolata kakaodan yağı çıkarılmadan yapılır. Kakao yağı, şeker yapımında olduğu gibi, el, yüz, saç için hazırlanan pomatlarda da kullanılır.


                                                  KAKAO

                        KA 
Bir çikolatayı anlatmak için bundan daha şahane bir tanımlama olabilir mi? Evet, ambalajın üzerinde aynen böyle yazıyor. Son derece yalın ama bir o kadar da şık olan paketin arka yüzündeki diğer bir not ise ‘Dikkat, uyarıyoruz, hat safhada lezzetlidir!’ Kapağı kaldırıyorum, bir not daha var: ‘Kuru   çikolata içinde eritildi. Yabanmersini tüm meyveler arasında en yüksek C vitamini ve antioksidan içeriğe sahip olanlardan    biri. Bu ikisi bir araya gelince ve ortaya çıkan çikolata bir de organik ve   ürünü olunca benim için arzu nesnesi haline dönüşüyor.   markalı bu   çikolatasını yeni keşfettim. İçeriğinde %72 oranında organik kakao olması  , çünkü eğer çikolata yiyeceksem mutlaka %70’in üzerinde kakao içeren çikolatayı tercih  edin

 Yaygın inanışın aksine, çikolata ölçülü tüketildiğinde sağlıklı bir besin maddesi aslında. Ama sağlıklı sayılabilmesi için belirli özelliklere sahip olması gerekiyor. Çikolatanın bütün iyiliği ise içinde bulunan  kakao çekirdeğinden geliyor  Maya medeniyetlerinin neredeyse kutsal saydığı kakao çekirdeği doğal haliyle bir süper gıda sayılıyor, çünkü antioksidan içeriği muazzam yüksek. Öyle ki,      bir araştırmaya göre kakaonun antioksidan içeriği yeşil çayın tam 3 katı.

Kakaoyu, işlenmemiş, saf haliyle doğrudan çekirdek halinde tüketebiliyorsanız ne ala, çünkü kakao en üst düzeyde faydayı bu form sağlıyor. Lakin, saf kakao çekirdeğini temin etmek çok kolay olmayabilir. Bir şekilde temin edilebilse bile, katıksız kakao çekirdeklerinin acımsı tadı çikolatanın verdiği hazzı vermeyecektir. Bu durumda, kakao çekirdeği çiğnemekten sonraki en iyi alternatif ise yüksek oranda kakao içeren çikolata yemek.

Ama her yüksek kakao içerikli çikolata da makbul değil. Sağlıklı bir seçim yapabilmek için tercih edeceğimiz çikolatanın bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor:

- Öncelikle içeriğinde en az %70 kakao olmalı

  -Kakaoda bulunan antioksidanların vücut tarafından emilimini sekteye uğratan süt ve süt ürünleri içermemeli

 -İçeriğinde sadece kakao yağı bulunmalı – kısmen ya da tamamen hidrojene edilmiş yağ bulunmamalı

 -Glikoz, mısır şurubu gibi sağlıksız ve ucuz şekerler yerine ham şeker   veya şeker otu  şeker kamışı kullanılarak tatlandırılmış olmalı

 -Sertifikalı organik olmalı

  kaliteli ve sağlıklı bir çikolatada olması gereken tüm özellikleri taşıyor sa. Üstelik gerçekten de hat safhada lezzetli. Bundan böyle kendimi şımartmak istediğimde ‘cennetten çıkma’ bu çikolatadan yana kullanacağım tercihimi…

Çocuklara çikolata verme meselesine, daha çok erken…Ama o büyük gün geldiğinde   içeriğinde eser miktarda kakao bulunan, nebati yağ, süt tozu, sentetik aromalar ve bilimum koruyucu maddeler içeren ucuz ‘çikolata   yemesini istemiyorsaniz . Bu yüzden  kendi elinizle yapacağınız    çikolata ile.  hayatında ilk kez tadacağı o çikolatanın nasıl bir çikolata olacağını tam olarak  bilmesi lazim.


 

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

  Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 

NOT:Kan bilgilerinizi bilmeden biyokimyanızı taramadan,araştırmacı doktorunuza, aktarlara danışmadan bitki ve bitki türlerini kullanmanız tavsiye edilmez.

 

 


                       


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam147
Toplam Ziyaret865173
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 20° 12°
PİRİİWORLD/SAKLİ ŞİFA TV