• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

       
              
   www.sakli-sifa.com  Doğanın ve yaşam dengesi                                                                        

                                              
 Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak                                                   
Site Menusu
Site Haritası
Takvim

EJDERHA MEYVESİNİ TÜRKİYEYE GETİRİŞ SAKLI ŞİFASI

             EJDERHA MEYVESİNİ TÜRKİYEYE GETİRİŞ SAKLI ŞİFASI  

        Aşamalarını şu şekilde açıkladı (evinizde saksılarda bile yetiş tirebilirsiniz.)

 Mersin'in merkez ilçe toroslar belediyesi, anavatanı meksika,  asya ve güney Amerika olan Türkiye'de ‘ejder meyvesi’ olarak bilinen 'pitaha' mersinde üreticilere alternatif ürün olma yolunda.

Avrupa’ da tanesi 15 dolara alıcı bulan, Türkiye ’de ise 10-15 liradan satılan meyvenin, mersinli üreticiler için alternatif ürün olabileceği ifade edildi. Mersin’de üretim yapan   ejder meyvesinin, oldukça düşük maliyetli ancak bol kazançlı bir ürün olduğu ifade etti.

"Viyetnam da çok iyi tanıdığım bir dostum beni Viyetnama davet etti bende gittim. sonra orada bu meyveyi gördüm tadına baktım çok hoşuma gitti ve bu ürün hakkında araştırmalar yaptım. bu meyveyi araştırmalarım sonucu Türkiye iklimine uygunluğu olduğu için buraya getirip üretmeye başladım. ürün ucuz maliyetlerle çok iyi kar bırakabiliyor, bizde kendi fidemizi yetiştirmeye başladık bu ürünü seri üretim yapmaya başladık, pazar olanakları çok iyi ve ürün verimi de güzel. "

aslında erkek kuaförü olan üreticilerden ali temuçi ise "asıl mesleğim kuaförlüktü sonra bu meyve dikkatimi çekti ve küçük bir yer aldım kendime. amatör olarak bu meyveyi üretmeye çalıştım sonra zeki arkadaş bana yardımcı oldu zeki arkadaşım bu konuda daha profesyonel olduğu için onunla birlikte çalışmaya başladık."

 konuyla ilgili park bahçeler Müdürlüğü'nde açıklama yapan Toroslar belediye başkanı Hamit tuna çiftçilerimiz için gereken çalışmaları eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz dedi.

"Tuna ,biz ülke ve belediye olarak her daim üretmekten yanayız, biz genellikle yenilikçi ve araştırmacı şekilde inovatif çalışmalar yürütmekteyiz. ejderha meyvesi de bu araştır lar sonucu Toroslar da üretilmeye başladı. amacımız çiftçiye yön göstermek ve önünü açmaktır ve bunun için elimizden gelen her şeyi yapmaya gayret gösteriyoruz. inşallah mersinde alternatif ürün üretmenin öncülüğünü yaşayacağız." diye konuştu.

 Tatlı  , kırmızı kabuk ve beyaz etli kısımdan oluşan   , kırmızı kabuk ve kırmızı etli kısımdan oluşan   sarı kabuk ve beyaz etli kısımdan oluşan   olmak üzere üç çeşidi vardır.  C vitamini, Kalsiyum, Fosfor ve Demir açısından zengin olup antioksidan özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kanseri önlemede yararlı olduğu bilinmektedir. 

Su 80-90g   Karbonhidrat 9-
14 g Protein 0.15-0.5 g Yağ 0.1-0.6 g Lif  0.3-0.9 g Kül 0.4-0.7 g  Kalori: 35-50 Kalsiyum 6–10 mg Demir 0.3-0.7 mg Fosfor 16 – 36 mg   (Vitamin A)   (Vitamin   B1)   (Vitamin B2)  Niasin (Vitamin B3) 0.2-0.45 mg  Askorbik asit (Vitamin C) 4–25 mg
     

                                                        Çoban sakli şifa

     DEVAM EDEÇEK

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret867408
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 27° 12°
PİRİİWORLD/SAKLİ ŞİFA TV