• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

     www.sakli-sifa.com      www.sakli-sifa.com
                                İlaçlar kadar Bitkilerde zehirlidir tavsiye ile kullanılmaz                                                                             
                                      Doğa ile Savaş Halindeyiz Kazanırsak Kaybedeceğiz    
                              "İlacınız" Sebzeler Temizleyici Meyveler Besleyici   
                         Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak                                                   
Site Menusu
Site Haritası
Takvim

GELENEKSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

                          GELENEKSEL TEDAVİ

                                 YÖNTEMLERİ 

 Binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılan hacamat ne yazıkki unutulmaya yüz tutmuş durumda

Çin`den İngiltere`ye, Güney Amerika`dan Moğolistan`a dünyanın her yerinde binyıllardır kullanılan bir tedavi metodu biliyor musunuz?
Binlerce yıldır dünyanın her yerinde uygulanmasına rağmen hiçbir yan etkisine rastlanmayan doğal, etkili ve kolay bir tedavi olabilir mi? Batılı doktorlar bir insanlık mirası olan hacamat terapisini keşfetmeye başlıyor.
Tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bir tedavi yöntemi: Hacamat. Batılı bilim adamlarının kupa terapisi olarak tanımladığı bu tedavide amaç vücutta akıcılığı olmayan kirli kanı ve dokular arasındaki sıvıda (ekstravasküler sıvı) biriken atıkları dışarı almak.
Hacamat terapisinin temelleri kupalarla oluşturulan vakumun vücuttaki atıkları deri yüzeyine çağırmasına dayanıyor. Sonra terapist iz bırakmayan 2 mm.`lik çiziklerle bu sıvıları dışarıya alıyor.
Dünyada coğrafi olarak oldukça yaygın kullanılan bu iyileşme metodu İslam tıbbında çok önemli bir yere sahip. Hz. Muhammed (s.a.v.) bizzat hacamat olmuş ve ümmetine tavsiye etmiştir. Güvenilir hadis kaynaklarında oldukça kuvvetli rivayetler bulunmaktadır.
`Miraç`ta hangi melek cemaatine rastlasam bana: `Ey Muhammed (s.a.v.), ümmetine hacamat olmayı emret` dediler.` (Ali Nasıf, et-Tac, III, 203, Ravi: Abdullah b. Abbas (r.a))

   Binlerce yıllık şifa hacamat..


  Günümüzde geleneksel tıp deyince akla gelen pek çok tedavi yöntemi var­dır. Bu yöntemlerden belli başlıları teknik gelişmelerden dolayı şekil değiştir­miş olsa da günümüzde de kullanılmaktadır. Bunların başında “akapunktur”, “kupa terapisi”, “sülük tedavisi” ve “bitkilerle tedavi” gelir.

   1. Kupa Terapisi (Hacamat/Kuru- Islak): Bitkilerin ülkelere, coğrafi du­rumlara göre değişiklik gösterdiği görülse de “kupa terapisi” dünyanın pek çok yerinde her kültürün uyguladığı bir tedavi şeklidir. Uzak Doğudan Gü­ney Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya her yerde “kupa terapisi” uygulamasına rastlamak mümkündür. Ülkemizde bu tedavi halk hekimliğinde çok önemli bir yer tutar ve “şişe çekme, bardak vurma vs” adlarıyla da uygulanır.

   Bugün sağlık profesyonellerinin de ilgi duymaya başladığı kupa terapisi”, birçok araştırmaya konu olmuştur. Güvenilir tıp dergilerinde üstüne yazılar ya­zılmakta, batı üniversitesinde çeşitli hastalıklar için başarıyla uygulanmaktadır.

   Kupa terapisi, yaş ve kuru olmak üzere ikiye ayrılır. Kuru olanı, ağrıyan bölgeye bardak/şişe çekme işlemine denir. Daha çok vücutta masaj etkisi ya­par. Peygamber Efendimiz’in “Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamat­tır.” diye önemini vurguladığı vücuttan kan akıtılarak yapılan işlem ‘yaş’ olanı­dır. Uygulama alanı daha fazladır ve daha çok hastalık tedavi edilir. Bu uygula­mayla vücutta hastalıklara sebebiyet veren atık maddelerin biriktiği belli nok­talardaki tıkanıklık, kılcal veya ince damarlardan kirli kanın akıtılması sağlanır. │SAKLI ŞİFA

    5 bin yıl önceye ait en eski tıbbi bilgileri içeren Eber papiruslarında bahsedi­len hacamat, yüzyıllar boyunca kültür ve din farkı olmadan bütün insanlığa bir rahmet gibi gönderilmiş çok basit, çok etkili, çok pratik bir uygulamadır. Mo­dern tıbbın babası Hipokrat bile bu tedaviyi anlatmıştır. Tedavinin Müslüman­lar içinse ayrı bir yeri vardır. Peygamber Efendimiz (sav) bu olayı hadis-i şeri­finde şöyle buyurur: “Miraç’tan inerken hangi melek cemaatine rastlasam, ‘Ey Muhammed! Ümmetine hacamat olmalarını emret!’ dediler.” buyurmaktadır.

    Hacamatın bugüne kadar herhangi bir yan etkisi tespit edilememiştir. Ruh problemlerinden diyabet gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına, endokrin sistem­lerinden kalp damar sistemi hastalıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmış ve sonuç alınmıştır Hacamatı ilkbahar ve sonbaharda yaptırmak sünnettir.

    Geleneksel olarak boynuzla, cam kupalarla veya çağdaş aletler yardımıyla yapılabilir. Kan vücuttan çıktığında yerine plazma adı verilen bir vücut sıvısı geçecek ve kanın sulanması sağlanmış olacaktır.

    Hacamatla damardan kan aldırmak farklıdır. Çünkü hacamatla kan aldırıl­maz; bağışıklık sistemimizi felç eden kirlenmiş, kan özelliğini kaybetmiş sıvı; vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, ve kulla­nılan ilaçların vücutta bıraktığı kalıntılar dışarı atılır. Bundan dolayı akışkanlığı artan kan, beyin ve karaciğerdeki dolaşımı da düzeltir.

     Romatizma kulunç ve adale ağrılarının en iyi ilacı hacamattır. Hacamat her şeyden önce bir kan verme eylemi olduğundan kan vermenin tıbbi faydaları başlığında bütün faydalara haizdir. Hacamat kanserden kısırlığa kadar birçok hastalığa karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özelliğe sahiptir.

    Kırmızı kan hücrelerini (alyuvarları) büyüten kanı katılaştıran, dolaşımı bo­zan fazla asitleri hacamatla vücuttan dışarı atabiliriz. Kan ve dokulardaki gaz ve toksinleri atar, ödemleri çözer, kan üretimi ile görevli organları uyarır, beyin fonksiyonlarını canlandırır, ağrıları giderir. Tansiyon, Migren, eklem ve roma­tizma ağrıları için birçok ilaçtan daha tesirli olup ilaçlar gibi hiç bir yan etkisi de yoktur. Bel, boyun fıtığı, karaciğer, kalp hastalıklarının tedavisinde yardım­cı olur. Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır.

    Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. Çünkü hacamatın etkisi hemen ortaya çıkar. Unutkanlık ve dikkat eksikliği olanlar; okuduğunu zor anlayanlar için kafadan hacamat çok faydalıdır. Hacamat ezber kuvvetini artırır. Baştan hacamat olmak ayrıca; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, baş ağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır.

    Değişik nedenlerden dolayı vücudun belli noktalarında biriken toksinler dı­şarı alındığında vücudun bio-elektrik enerjisi ve aurası yoğunlaşır. Bu da daha az uyku ve daha dinç hayat demektir.PİRİİ WORLD│

    Çocuklarda ve gençlerde hacamat daha dengeli bir ergenlik geçirmelerine yardımcı olur.

    Lenfatik sistemi (mikroplarla savaşan lenf sistemini) harekete geçirir.

    Depresyona maruz, psikolojik rahatsızlıkları olanlar, uykusuzluk, ilaç ba­ğımlılarını hacamatla başarıyla tedavi etmek mümkündür.

    Hacamat yaptıranların bağışıklık sistemi hastalıklara karşı daha dirençli o­lur. Düzenli Hacamat yaptıranlar kolay grip ve soğuk algınlığına yakalanmaz, daha sağlıklı ve daha dinç görünüme sahip olurlar.

   Yüksek kan basıncını düşürücü ve dolaşımı düzenleyici etkisi vardır. Aşırı kilo başta olmak üzere birçok hormonla ilgili konularda çok etkilidir. Kansız­lık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler usta bir hacamatçıya en uygun yerden hacamat olmalıdır. Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücu­dunun kan oranının azlığına ya da çokluğuna göre 1 yerinden, 4 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir. 

                                                 Doktor Sülükle tedavi   


  2. Sülük Tedavisi: 
Sülük, kirli kanı bulan ve emen salgısını bırakan bir hayvancıktır,(TIBBI SÜLÜKLERDEN HARİÇ BAŞKA SÜLÜK OLMAZ)

 
  Tıbbi Sülükler sanıldığı gibi kirli kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özelliği kanın alınmasında değil kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir.

   Ayrıca sülüğün salyası bakterilere karşı koyucu antibakteriyel özelliğe sahiptir.

 

 Bıraktığı ilaçlar…Hirudin ,Destabilase , Hirustasin , Bdellins, Hyaluronidase,

Tryptase inhibitor
 , Eglins , Factor,Xainhibitor , Complement inhibitors ,

Carboxypeptidase A inhibitors, Histaminelike substances
 , Acetylcholine ,

Anesthetics subsctance

 

 -  Sülük tedavisi, bugün de başvurulan; mikro cerrahide, kan sulandırıcı veya tıkanıklık açıcı olarak kullanılan geleneksel tedavi yöntemidir.
-  Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sis­temi hastalığında kullanılır.
-  İktidarsızlığı giderici, cinsel güç arttırıcı etkisi var­dır.
-  Üreme organı rahatsızlıkları ve kısırlık, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında ba­şarıyla kullanılmaktadır.
-  Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, tiroide bağlı şişmanlık, astım ve bronşsal has­talıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren ve bazı i­şitme kayıplarında da     -  sülük tedavisi oldukça faydalı sonuçlar vermektedir.
-  Ko­puk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır.
-  Yıl­da bir defa yapılan sülük tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. 

 

    3.       Perhiz/Oruçla Tedavi: Günümüzde doğal beslenme ve diyetin önemi her geçen gün biraz daha ön plana çıkmaktadır. Geleneksel Tıp’ta ise perhiz, sağlığı korumada ve hastalıkların tedavisinde en önemli bir etkendir.

   Geleneksel Tıp hekimleri perhiz programını hastanın mizacına uygun ola­rak düzenlerlerdi. Bugün yapılan kan grubu diyeti de mizaca uygun beslenme­nin çağdaş yorumudur. Vücudun bağışıklığının ortaya çıkabilmesi, sindirim ve boşaltım gibi sistemlerine enerji harcanmaması için belirli aralıklarla gıda alı­mı kesilir. Çoğu zaman sadece suyla, bazen de taze meyve ve sebze suları ile o­ruç/açlık yapılırsa kısa zamanda şifaya kavuşulur. 

 

  4. Hareket tedavisi (Egzersiz ve Spor): Bazı hastalıklar için dinlenmek iyi­ SAKLI ŞİFA

leştirici iken, bazı hastalıkların iyileştirilmesinde ise spor ve hareket tavsiye e­dilir. At, binicilik, ok atma, yüzme gibi vücudun tamamının kullanıldığı sporlar hareket tedavisinde öne çıkmaktadır.

   5. Hidroterapi: Geleneksel Tıp hekimleri hamam, kaplıca, ılıca ve içmeleri hastalık tedavilerinde etkin şekilde kullanırlardır.  

   6. Biyoterapi: İyileşmeyen yaralarda kurtçuk tedavisi; omurilik hastalıkların­da atla tedavi; sinir sistemi hastalıklarında arıyla tedavi, cilt hastalıklarında kul­lanılan balıkla tedavi) günümüzde uygulaması ve araştırmaları devam eden ge­leneksel tıp yöntemlerindendir.  

   7. Beden Temizlikleri/Arınma: Geleneksel Tedavi usullerinde temizlik iç­ten dışa doğru gerçekleşir. Vücuttan atılan her şey vücut için sağaltıcıdır. Her organın müshili vardır. Bunu sağlamak için bitkiler, lavman ile bağırsak temiz­liği ve kusma yöntemleri kullanılır.

   Osmanlı hekimleri beden temizliğinde önemli hususlara riayet ederdi. Vü­cuda zarar veren maddenin bilinmesi, Bu maddenin atılması gereken miktarı­nın bilinmesi, uygun yöntemlerle çıkartılması, fazlalık olan maddenin doğru zamanda çıkartılması için farklı yöntemler kullanırlardı.

   İbni Sina “Can bağırsaktadır” derken Hipokrat “Bütün hastalıklar bağırsak­ta başlar” der. Nobel ödüllü Mikrobiyolog İlya Meçnikov bunun önemini “Ö­lüm bağırsakta başlar” sözüyle özetler.


   8. Ruhsal Tedavi
: Psikosomatik ve psikolojik hastalıklarda dua ve ibadetin iyileştirici etki gösterdiğine inanılır. Günümüzde birçok modern hastanede i­yileşmeye yardımcı olması amacı ile din görevlileri bulundurulmaktadır. Bazı kanser vakalarının “inanç tedavisi” ile iyileştirildiği rapor edilmiştir.

  

9. Aromaterapi: Maddeler içinde nüfuz etme gücünün en yüksek olduğu haldir. Maddenin en latif halidir. Bu yönleriyle tüm organları katı ilaçlardan da­ha hızlı etkiler. Özellikle gül, ıtır, günlük kokuları kullanılmıştır.


   10. Sesle Tedavi:
Ruhsal tedavilere ek olarak kullanılırdı. Kur’an okuma, su sesi, doğa sesleri ve müzik aletleri kullanılır. 

YAZILİM DEVAM EDEÇEK                      

 Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.  

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..  

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

 

   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır 


  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


 

  

   

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

                     


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

  

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam391
Toplam Ziyaret1001063
BAKIR-GÜMÜŞ-ALTIN Yatırın Karanlık Dünyada Kağıtların Önemi yok olur
AlışSatış
Dolar5.80545.8286
Euro6.53996.5661
Hava Durumu
Anlık
Yarın
5° 0°