• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

     www.sakli-sifa.com      www.sakli-sifa.com
                                İlaçlar kadar Bitkilerde zehirlidir tavsiye ile kullanılmaz                                                                             
                                      Doğa ile Savaş Halindeyiz Kazanırsak Kaybedeceğiz    
                              "İlacınız" Sebzeler Temizleyici Meyveler Besleyici   
                         Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak                                                   
Site Menusu
Site Haritası
Takvim

CİLT BAKIMI ve YÜZ MASKESİ

     www.sakli-sifa.com  www.sakli-sifa.comwww.sakli-sifa.com                       
                           ARI ZEHİR İ GENÇLEŞTİREN İKSİR       

                                CİLT BAKIMI  

   Cilt güzelliğin sağlığın anahtarıdır. Bakımlı cilde sahip olan kişiler hem da­ha güzel görünür, hem de daha geç yaşlanırlar.

   Cildimiz yalnızca vücudumuzu kaplamaz aynı zamanda vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Bir kişinin sağlıklı olup olmadığı en basit şekliyle cildine, derisine bakarak anlaşılabilir. Pek çok kişi cildindeki sorunları losyon­lar, tonikler ve kremler gibi yüzeysel kozmetiklerle çözmeye çalışır, ancak bun­ların göstereceği etkilerin hafif ve geçici olduğu unutulmamalıdır. Sorunun kö­küne inmeden, beslenme alışkanlığının düzeltmeden, toksin alımını durdur­madan sorun çözülemez.

                       CİLDİNİZİ TANIYIN

   Sağlıklı bir cilt bakımı için cildinizi iyi tanımalsınız. Bunun için yüzünüzü i­yice temizleyin, durulayın ve kurulayın. İki saat bekleyin ve yüzünüze bir kâğıt mendili bastırın. Eğer mendil iz yağla dolu olursa, yağlı bir cildiniz; yer yer yağ­lı olursa karma cildiniz var demektir. Mendilde yağ izi olmazsa, yüzünüzü su ve sabunla yıkayın. Eğer yüzünüz esnek ve yumuşaksa normaldir. Gergin ise, kuru cildiniz var demektir.

   Normal Cilt: Yumuşak ve yarı saydam cilt yalnızca basit bir bakımı gerek­tirir.

   Kuru Cilt: Gergin ve kuru görünüşlü, parlamayan kuru bir cilt erken yaşta nemlendinci kullanmaya başlamayı gerektir. Böyle ciltler hafif temizleyicilerle iyileştirilmeli ve sonra kurumalarını önlemek üzere özenle bakım yapılmalıdır.

   Yağlı cilt: Belli bir parlaklığı ve esrıekli ai vardır. Gözenekleri açık olur. Cilt kaba ve solgun görünebilir. Tümüyle temizlenmeye gerek gösterir. Ancak bu işlem, yağ salgılayan bezelerin daha fazla çalışmasını körüklememek için titiz­likle yapılmalıdır

   Karma cilt: En çok rastlanan cilt türü olup alın, burun ve çenede öbür yer­lerden daha büyük gözenekler vardır. “T” şekli oluşturan bu kesim yağlı ye yü­zün diğer yerlen kurudur. Yukardaki iki bakım yöntemi yerine göre uygulanır­sa iyi sonuç alınır.

       SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

   Cildimizin yenilenmesi ve yaşlanmanın geciktirilmesi, bağışıklık sisteminin dengesi ve korunması, sağlıklı ve dengeli beslenmeye bağlıdır. Özellikle bazı vitamin, mineral ve antioksidanlardan yeterli ve dengeli alınması cildin daha genç ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

   Yiyip içtiğimiz her şey, cilt sağlığımız için büyük önem taşır. İşlenmiş ve kat­kı maddeleri içeren hazır gıdalar, dondurucuda bekletilmiş hazır yiyecekler cilt için son derece sağlıksızdır. Canlı ve ışıltılı görünümlü bir cilt için bol miktarda çiğ meyve, sebze ve bunların sularını tüketmek gerekir. Bu besinlerin içerdiği yüksek miktarda sıvı da vücuda alınan suyu destekler. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekliğini sağlar ve sağlıklı bir ışıltı verir. Kabuklu çiğ yemişler ve tohumları tüketmek de son de­rece faydalıdır. Unutmamak gerekir ki; bunlar ısıya duyarlıdır ve pişirildiklerin­de hücrelere fayda sağlayacak pek çok özelliklerini kaybederler.

Sıklıkla yenmesi gereken en önemli besinlerden bazılarışunlardır:

  Balık, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda da cilt kalitesini artırır.

  Avakado, cilt için tüm kötü etkenlerle savaşıyor.

  Kırmızı üzüm, kızılcık, çilek, kiraz, mürdüm eriği gibi kırmızı meyvelerin hepsi, cilt için en iyi potansiyel antioksidan görevi yürütüyor.

   Çok güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olan siyah çikolata da ciltteki kan a­kışını düzenlemeye yardımcı olur.

   En zengin antioksidan kaynağı olarak gösterilen yeşil çay, aknenin doğal te­davisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırıcı etki gösteriyor.

   Yüksek antioksidan içeriği olan nar ve nar suyu, genişlemiş damarların gö­rünümlerini azaltarak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

   Ispanak, içindeki güçlü antioksidan bileşenleri sayesinde cildi yaşlanmaya karşı büyük oranda koruyor.

   Domates ve domates suyu cilt sağlığı için çok önem taşıyor, çünkü çok güç­ lü bir antioksidan olan li­kopenin birincil kaynağı olarak biliniyor. Özellikle kuru cilt üzerinde oldukça etkili olduğu gösteriliyor.

           Balık ve balık yağı gi­bi ceviz de yağ asidi içeri­ği sayesinde cildin elastiki­yetini artırarak yaşlanmayı geciktirir ve daha pürüz­süz bir cilde sahip olun­masını sağlar.

   Bulunabilecek en iyi protein kaynağı olan yumurta, güzellik için çok önemli olan vitaminlerini i­çerir.

  Ananas ise içerdiği bromelin nedeniyle cildin pul pul dökülmesini önlüyor. Bu madde, kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olan kolajeni yeniliyor.

   Cilt güzelliği için en önemli faktörlerden biri de kahvaltı alışkanlığıdır. Güç­lü bir kahvaltı, sağlık ve güzellik için önemlidir. Kahvaltıdan enerji veren bal, meyveler, su, meyve suyu ve süt eksik edilmemeli. Bu besinler cildi, maruz kal­dığı olumsuz dış etkenlere karşı güçlendirmenin yanı sıra nemlendirip besler.

   Deri hücrelerinin genç kalması ve elastikiyetlerini koruması için, rafine ol­muş şeker, şuruplu tatlılar, beyaz ekmek ve hamur işi tüketiminden kaçınılma­sı, tuzun mümkün olduğu kadar azaltılması gerekir.

   Yapılan araştırmalar sonucunda siyah nokta şikâyeti olanlarda çinko eksikliğine rastlandığına rastlanmıştır. Çinko bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Deride­ki yağ üretiminde, siyah nokta ya neden olan hormon bozukluklarında da çinko çok önemli rol oynar. Çinko eksikliğini gidermek için de kabak çekirdeği, zencefil, yulaf, yumurta ve badem tüketilmesi öneriliyor.

                    SU CİLDİN HAYATIDIR

   Cilt önemli bir toksin atma yoludur. Vücudumuz yabancı maddelerle, za­rarlı atıklarla dolduğunda diğer boşaltım kanalları zorlanır ve vücudumuz bu atıkları cildimiz yoluyla, ter ile dışarı atmaya çalışır. Bu durum çeşitli hastalıkla­ra neden olabilir. Yaşla birlikte deri giderek nem oranını ve esnekliğini kaybe­der. Bunu çok ucuz ve çok sağlıklı bir şekilde çözecek tek şey bol su içmektir.

   Bol su içmekle derinin hem nem oranı artar hem de su yolu ile çok sayı­da toksin atılarak cildimiz parlak ve diri kalır. Günde an az iki litre su içerek hücreleri temizlemek, dolgunlaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak mümkündür.

  Kahve, çay ve meyve suyu gibi sıvı gıdalar tüketmek cildin su ihtiyacını karşı­lamaz. Alkol, kahve ve soda idrar söktürücüdür ve su kaybına neden olacağı i­çin içilmemelidir.

Sabahları aç karnına içilen su, cildi içeriden besleyerek nemlendirir.

                           CİLT BAKIMI BAL


Bal, günümüzde cilt ve saç bakımı içim ev yapımı maske ve kremlerde kullanılan bir besindir. Yenileyici, canlandırıcı ve tazeleyici özellikleri ile cilde parlaklık, renk ve ışıltı verir.

Doğal bir nem tutucudur. Ciltteki nem dengesini korur ve nemlendirir. Su tutma özelliği ile cilde yumuşaklık, esneklik kazandırır. Kimyasal maddeler, çevresel koşullar ve strese maruz kalan cilt, su tutma kabiliyetini kaybederek kurur ve nemsizlikten kırışmaya başlar .DEVAMINI OKUYUN          

                  

                  CİLDİ GÜZELLEŞTİREN KREMLER 

   Bitkisel cilt kremleri gerek doğal oluşu gerekse yaygın olarak bulunması nede­niyle önemlidir. Bitkisel cilt kremleri cilt bakımının daha sağlıklı olmasını sağlar

   Bütün cilt kremleri erimiş mum, yağ ve kokulu suların bir araya getirilmesiy­le hazırlanır.

   Vitaminlerin cilt uzerindeki etkileri birbirlerinden farklıdır.

      A Vitamini: Cilt gelişimi için zorun­lu bir vitamin. Cilt tarafından emilebilir. Cildimizin rengini düzenler, güneşin yıp­ratıcı etkisini ve oluşturduğu lekeleri a­zaltır. Hücre yenilenmesini ve çoğalması­nı sağlar. Özellikle kuru, yıpranmış, çat­lamış ve olgun ciltler için gereklidir. Gü­nümüzde yaygın ve popüler olarak kulla­nılan ant-i aging bakım ürünlerinin içerdiği etken madde saf A vitamini asidi olan RETİNOL dür.

     E Vitamini: Çözülebilir antioksidan bir yağdır, hücre zarlarının korunma­sına yardımcı olur. Son yıllarda kremlerin yanında şampuan, güneş kremleri, makyaj malzemelerinde de sıkça kullanılır. Yüzeysel kırışıklıkları azaltır, cilde nem sağlar, elastin ve kollegen liflerin direncini artırır, cildi zararlı güneş ışın­larından korur, yıpranmış ciltleri onarır.

Zeytin, avokado, kabuklu yemişler, tohumlar ve tabii ki yeşil sebzelerde bu­lunur.

    C vitamini: C vitamininin kozmetikte kullanımı çok yenidir. Isı ve ışığa kar­şı çok hassas olan C vitaminini korumak oldukça zordur. Daha cok olgun cilt­ler için kullanılır. Yıpranmış ciltlerin onarımında E vitamine destek olur. Kol­lagen üretimini artırır. İnce cizgilerin azalmasında etkilidir. C vitamini aynı za­manda önemli bir anti oksidandır. En önemli faydalarından biri, cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilmesi, melanin üretimini azaltıcı etkisi sayesinde cildi lekelenmekten korumasıdır.

Narenciyelerde, kivi, orman meyveleri ve maydanozda bulunur

B, F, ve K Vitaminleri de kozmetikte kullanılmakla beraber, A, E ve C vitaminleri kadar yaygın değildir.

   Sülfür: Bütün bağlayıcı dokuların inşa edilmesine yardımcı olur. Lahana, brokoli, sarımsak ve soğan en zengin kaynaklarıdır.

   Silika: Cilt esnekliğinin korunmasını sağlar, kemikleri güçlendirir, sağlıklı tırnaklar ve parlak saçların oluşmasını sağlar. Salatalık, Domates, dolmalık bi­ber ve Yulafta bulunur.

   Magnezyum: Hücre zarlarındaki su pompalamayı kotrol eder, bu da atık­ların temizlenmesini sağlar, aşırı tuz ve diğer toksinlerin neden olduğu fazla su tutulmasının önüne geçerek hücreyi rahatlatır. Yeşil yapraklı sebzeler en i­yi kaynaklarıdır.

   Beta karoten: Güneş yanığına karşı korur. Havuç ve yeşil yapraklı sebzeler önemli beta karoten kaynaklarıdır.

   Temel yağ asitleri: Bütün hücre duvarlarının önemli bir bileşkenidir. Cil­din elastikiyetinin korunmasında anahtardır. Cildin doğal yağlarını dengeler ve canlı bir görüntü sağlar.

   Eğer banyo çıkışında vücudunuzda kırmızılık oluştuysa ve kaşınıyorsanız, suyunuz fazla klorlu ya da kireçli demektir. Kireçli su; vücudu kurutup, sert­leştirir. Bunun için, banyo sonrası, vücudunuza nem kazandıracak kremler sür­menizde fayda var. Banyo tuzlarının canlılık verme ve yorgunluk alma özelli­ğinden de faydalanabilirsiniz. Gülsuyu ve gliserin eklenmiş su ile yapılan ban­yo ise, deriye kaybettiği suyu yeniden verir.

   Biberiye: İncecik kıydığınız bir tatlı kaşığı taze biberiyenin üzerine bir su bardağı kaynar su ekleyin, içine bir miktar taze ya da kurutulmuş kekik atın. 10-15 dakika kadar demlendikten sonra bu çayı buz kalıplarına paylaştırın. Sa­bahları biberiyeli bir buz kalıbı ile cildinize yapacağınız masaj cildinizi canlan­dıracak, gözeneklerinizi sıkılaştıracak, size de kendinizi daha ferah ve iyi his­settirecektir.

                      DOĞAL KOZMETİKLER 
       

   Kimyasal koruyucu, yapay par­tüm ve boyaların kullanılışı nede­niyle alerjiler artmıştır. Üstelik ya­pılan büyük reklam, paketleme, dağıtım ve test etme harcamala­rı yüzünden günümüzün  gü­zellik ürünleri çoğu kez pahalıdır.

   Bütün bunların sonucu, doğal sağlık ürünlerinin kullanımıgittik­çe artmaktadır. Şifalı bitkilerin i­yileştirici özellikleri ortaya çıktıkça pek çok fırma kendi şifalı bitki ü­rününü üretmeye başlamış, piyas­ ya pek kozmetik ürün çıkmıştır.

   Teknolojiden de faydalanarak Bitki suları ve yağları ile evinizde her türlü bitkisel kozmetiği üretebilirsiniz. Böylece her ögeyi kendiniz seçtiğiniz için, ta­zelik ve saflığını denetleyebeilir, içeriğinden emin olduğunuz için güvenle kul­lanabilirsiniz.

   Günümüzde doğal kozmetikler, günümüzün bilgileri, geçmişten miras ka­lan geleneksel öğeler ve ikinci yüzyılda yaşamış Romalı Doktor Galen’in ilk krem tarifini de içeren yöntemlerin birleştirilmesiyle üretimektedir. Bu tarif­te yağ, su ile balmumu kullanılmak­ta ve o günden beri krem yapımının temelini bu tarif oluşturmaktadır. Bazı ürünler yalnızca bir çaydanlık suyun kaynatılmasından uzun sür­mezken ötekiler kaynatma ve karış­tırmayı gerektirir. Ancak, hiçbir tarif basit bir yemek sosu hazırlamaktan daha karmaşık ve daha fazla zaman harcatıcı değildir.

Uyarı: Herhangi bir şifalıbitki ü­rününü kullanımdan önce (özellik­le geçmişte alerjik reaksiyonlar yaşa­mışsanız) ürünün küçük bir kısmını test etmeyi unutmayın

                       ŞİFALI BİTKİ KOZMETİKLERİ 

                                                                                                                        İÇİN GEREKLİ DONANIM

    Bitkisel kozmetikleri hazırlarken (içerdikleri kimyasal nitelikler bitkilerin faydalı özelliğini etkilediğinden) bakır ve alüminyumdan yapılmış olanlarla tef­lon gibi yapışmayan kapları kullanmayınız.

   Tüm kap ve aygıtlar tilizliklc temizlerımiş olmalıdır. İdeal olanı, bunların kaynatılarak mikroplardan arındırılmasıve kullanmadan on dakika önce sıcak fırına konulmasıdır.

   Kullanılan balmumu katılaşmasın diye elinizin altında sabunlu sıcak su do­lu bir kap bulundurun. Aksi takdirde kurumuş balmumu izlerini eritip temiz­lemek için kaplar dolusu kaynar su kullanmanın eziyetine katlanmanız gere­kebilir.

    İhtiyacınız olan malzemeler: Sıcağa dayanıklı cam ya da topraktan yapılmış mutfak kapları, emaye kaplı bir çift kaynatma kabı, mutfak kapları, elle kullanı­lan ya da elektrikli yumurta çırpacağı, ölçü kaşıkları, ölçü kabı, 25 ml.’lik küçük şişeler, küçük huni, naylon elek havan ve eli elektrikli öğütücü mikser, mey­ve suyu çıkarıcı cam karışıma çubuk cam damlalık, tahta kaşıklar, spatula, ko­yu renkli temiz cam şişeler ve kanavozlar (kapağı hava geçirmez olmalı) eti­ketler, kalem.PİRİİ WORLD│305

                        TEMEL YÖNTEMLER

   Bu bölümdeki tariflerin çoğu şifalı bitkilerin iyileştirici niteliklerini ortaya çıkarmak üzere şu temel yöntemlerden biri kullanılır:

Çay gibi demlendirme (infüzyon):

   Bir, ikı avuç dolusu taze ya da 25 gr. kurutulmuş faydalı olu sıcağa dayanık­lı bir kaba koyun. 570 ml dadamıtılmış suyu kaynatın ve şifalı bitkiun üzeri­ne dökün. 30 dakik. süreyle demlendirin. Sonra süzüp soğutarak 3 gün sürey­le buzdolabında bekletin.

    Kaynatarak öz elde etme: Bu yöntem özellikle şifalı bitkinin sert kısımları i­çin uygulanır. 25 gr. şifalı bitkiyi saplı tencereye koyun. (bakır ya da aliminyum olmamasına dikkat edin) Üzerine 570 ml damıtılmış su koyup kaynatın. Sonra ateşi kısıp 30 dakika daha ateş üzerinde bırakın. E­ğer sıvının yarıdan fazlası buharlasmışsa, 275 ml su daha ekleyin. Daha sonra sıvıyı soğutup süzün ve şişeye koyun. Bu sıvıyı buzdolabında saklayıp bir­kaç gün içince kullanın.

   Islatıp yumuşatma: Bu yöntem ısıtılıp iyileştiri­ci değerlerinin bir bölumünü yitiren şifalı otlar içın kullanılır. Ezilmiş taze şifalı otu bir cam kaba ko­yun; üzerine çıkana kadar bitkisel yağ, elma sirke­si ekleyin. Kabın kapağını iyice kapatıp her gün iyi­ce sallayarak iki hafta süreyle bekletin. Daha sonra süzün ve içine ezilmiş taze ot koyup sıvı ıyice şifa­lı bitki kokana kadar işlemi tekrar edin. Tekrar sü­zün ve şişeye koyup kapağını kapatın. Bu sıvı böy­lece bozulmadan kalır ve kokusunu korur.

   Ezip toz haline getirme: Havanla, elle ya da elektrikli mikserle bitkiyi lifleri ve tohumlarını öğüterek toz haline getirmek.                            


             KOZMETİK YAPIMINDA ŞİFALI BİTKİ OLMAYAN ÖGELER

   Bitkisel krem, kozmetik, tonik, temizleyi­ci vs yaparken kullanacağınız ögelei herhan­gi bir eczadeposundan alabilirsiniz.

       Agar agar: Bazı deniz yosunlarından elde edilen jölemsi maddedir.

       Alkol: Renksiz, kokusuz bir koruyucu ve çözücüdür. Parfümcülükte en iyisi ve insanı en az rahatsız eden etil alkoldür.

      Balmumu: Yağlar için emülsiyon (yani bir suyun başka sıvı içinde damlacık­lar haline durması) yapıcı olarak görev alır. Kalıp halinde satılır.

       Aselbent sakızı: Koruyucu, damar ve doku büzücü, mikrop kıncıdır.

        Boraks. Emülsiyun işlevi yapan beyaz ve kristalize madensel bir tozdur.

        Kepek: Yüz maskeleri, sabun ve vücudu oğarak temizlemek için kullanılır.

        Ayran: Yanştırıcı ve damar ile doku büzücüdür.

        Kalamin losyonu: Tutya taşının losyonu olup cilt sorunlarında yatıştırıcıdır.

      Kastil sabunu: Zeytinyağı ve soda ile yapılmış renksiz ve kokusuz sabundur.

      Kakao yağı: Deriyi yumuşatan koyu kıvamlı bir yağdır.

      Damıtık su: Kozmetikte yalnızca bu tür su kullanılır.

      Kil: Bu-deniz yağındaki tek hücreli deniz yosunlarından oluşmuş çok ince gri renkli özel bir tozdur. İyi kalite yüz maskeleri yapımında kullanılır.

     Gliserin: Koyu kıvamlı, renksiz ve kokusuz bir şuruptur, Sabun yapımcıla­rı tarafından üretilir. Suyla karışır, alkolde çözülür ve yumuşatıcı niteliği vardır.

     Bal: Yumuşatıcı, iyileştirici ve diğer ögeleri bir araya getiricidir.

     Tentürdiyot: Mikrop kırıcı olarak kullanılır.

     Kaolin: Kilin en saf şeklidir. Yüz maskelerinde kullanılır.

     Lanolin: Koyun yününden elde edilen koyu kıvamlı yapışkan bir yağdır. Cil­di yumuşatır ve besler.

    Oleik asit: Kremlerden ayrı kalabilen bir emülsiyon ögesidir.

    Yağlar: Badem, avokado, buğday özü, havuç, hindistancevizi ve fındıktan elde edilen özellikle cildi besleyici yağlardır.

   Sıvı parafin: Cilt tarafından emilmeyen madensel yağdır. Engelleyici krem­lerin yapısına girer.

   Sirke: Cildi temizleyip yumuşatmak ve rahatlatmak üzere kullanılır.

   Vitamin kapsülleri: Deri kremlerine vitaminleri katmanın en uygun yoludur.

   Çinkooksit: Çinkodan elde edilen, hafif mikrop kıncı ve doku ile damar bü­zücü özellikleri bulunan beyaz renkli bir tozdur. Genellikle piyasada krem ha­linde bulunur.

                            CİLT KREMİ YAPIMI

    Cilt kremi hazırlarken dikkat edilmesi gereken kullanılan maddelerin hepsi­nin aynı sıcaklıkta olmasıdır.

    Mumlar çok yüksek olmayan sıcaklıktaki ateşte eritilirken bir başka kapta yağ ısıtılır ve mumun içine karıştırılırken çırpılır. Aksi halde karışım pıhtılaşıp kesilebilir. Sonra ısıtılan su, yağ ve mumun içine damlatılır. Karışım soğuyana kadar kaşıkla karıştırılır.

     Daha sert bir krem yapmak istiyorsanız yukarıdaki formüle biraz balmu­mu karıştırabilirsiniz. Yumuşat­mak için de yağ oranını biraz artırabilirsiniz. Karışıma bir kaç damla esans yağı koymak kre­minizin kokusunu ve faydalı ni­teliğini artıracaktır.

   Yaptığınız ürünleri etiketle­yerek tarihlemenizi, her tarifin içerdiği ögeleri  etmenizi tavsiye ederiz  Krem ve losyon yapımında kullanılan şifalı bitkiler: 

   Sarısabır: Yapraklarından elde edilen bitki özü rahatklatıcı ve iyileştiricidir.

   Avokado: Yüksek değerdeki E ve A vitamini içeriği ile çok iyi bir cilt bes­leyicidir.

   Hodan: Kuru’ve duyarlı ciltlere iyi gelir

   Aynısefa çiçeği: Kaba ve sorunlu ciltler için iyileştirici faydalı bir ottur. Sivil­ce, siyah nokta, güneş lekesi vb. sorunların giderilmesinde rol oynar.

   Sarıpapatya: Cildi yumuşatıp ağartan rahatlatıcı faydalı bir ottur.

   Karakafes otu: Hücre yenilenmesini hızlandıran allantoin adlı iyileştirici ve rahatlatıcı bir proteini içerir. Kaba ve örselenmiş ciltlere iyi gelir..

   Salatalık: Temizleyici ve toniktir, ,’Rahatlatıcı ve iyileştirici etkisi de vardır.

   Karahindiha: Kuru ve solgun ciltlere iyi gelen, temizleme losyonlarına katı­lan faydalı ve zengin bir yumuşatıcı içerir.

   Mürver çiçeği: Bütün ciltler için iyi bir toniktir, Cildi yumuşatması, kırışık­lıkları düzeltmesi, çilleri hafifletmesi ve güneş yanıklarını iyileştirmesi ile tanı­nır.

   Esanslar: Bunlar, krem ve losyonlara eklenen çok iyi katkı ögesidir

   Rezene: Temizleyici ve rahatlatıcıdır. Ezilen tohumları yüz maskesine ekle­nir, yağlı ciltleri temizler.

   Damkoruğu: Özellikle kuru ve duyarlı ciltler için iyileştirici ve rahatlatıcı o­lan bir şifalı bitkitur.

  Sarmaşık: Güneş yanıklarında rahatlama sağlar. Selülite karşı mücadelede bedende toplanmış sıvı ve zehirlerin atılmasına faydalı olur.

   Aslanpençesi: Kuru ve duyarlı ciltler için iyileştirici bir şifalı bitkidir. İri gö­zenekleri çok iyi büzer,    Lavanta: Tüm ciltler için hafif bir temizleyici ve toniktir.

   Limon: Cildin doğal dengesini yenileyen bir büzücüdür.

   Ihlamur çiçekleri. Cildi yumuşatır, derin bir temizleme yapar.

   Acıbakla tanesi: Yağlı ciltler için temizleyici ve gözenekleri açıcıdır.

   Gülhatmi: Kuru ciltler, çatlamış eller ve güneş yanıkları için iyileştirici ve yumuşatıcıdır.

   Isırgan: Derinden temizler. Yağlı ciltlere çok iyi gelir.

   Portakal çiçeği: Çok iyi bir cilt toniğidir, Cildin asit örtüsünü yenilediği söy­lenir, Ayrıca, kuru ciltler ve kopan kılcaI damarları iyileştirici ve hücre yenilen­mesini hızlandırıcı etkileri vardır.

   Maydanoz: Kuru, duyarlı ve sorunlu ciltlere iyi gelir.

   Nane: Doku ve damarları büzerek cilt rengini düzeltir.

   Gül: Cilt üzerinde yumuşatıcı etkisi olan rahatlatıcı ve hafif bir temizleyi­cidir,

   Biberiye: Kan dolaşımını hızlandırıp derinden temizlik sağlayan canlandırı­cı ve mikrop kıncı faydalı bir  ottur.

   Adaçayı: Gözenekleri büzer. Temizleyici ve uyarıcı etkisi vardır.

   Kekik: Uyarıcı hafif mikrop kırıcı bir temizleyicidir.

  Menekşe: Hafif mikrop kıncıdır.

  Suteresi: Ciltteki lekeleri temizlemeye yardımcı olan bir sıvı çıkardığı söy­lenir.

  Acıfındık: Rahatlatıcı, doku ve damar büzücüdür.

  Civanperçemi: İyileştirici, temizleyici, doku ve damar büzücüdür. Yağlı cilt­lere iyi gelir.

   Bir kozmetik maddesinin hiçir zaman alerji yapmayacağı iddia edilemez.

    Çünkü o maddeyi oluşturan ögelerin herhangi bir kişide alerji yapma ihtima­li her zaman vardır. Kendi kozmetiğinizi yapmanın büyük faydası, kullandığı­nız maddelerde bildiğiniz reaksiyon yaratan öge varsa, onu hemen bulabilme­nizdir. Herhangi bir ögenin bir damlasını yara bandının delikli kumaşı üzeri­ne koyarak bunu koltukaltınıza ya da dirseğinizin arasına yerleştirin. Onu 24 saat süreyle orada tutun. Bu süre içinde bir reaksiyon yapıyorsa görünecektir.

   Bazı esans yağları özellikle duyarlı ciltleri olumsuz etkileyebilir. Dikkat edi­lecek olanlar defne, bergamot otu, ıtır, portakal çiçeği, yarpuz, nane, adaçayı ve bahçe nanesinden çıkartılan yağlardır.

   Çok duyarlı ciltler için şu sayılanlar da alerjik reaksiyonlara neden olabilir: kasıkotu, bademyağı, kakao yağı, çuhaçıçeği, salatalık, gliserin, kına, sarmaşık, lanolin, ıhlamur çiçeği, selamotu, ısırgan, menekşe yaprağı…

                                             TEMİZLEYİCİLER

   Sabunların çoğu cildi kurutur, cildin doğal yağını bozar. Bakteri ve virüsle­re karşı bu doğal korumayı tehlikeye atar. En doğrusu doğal temizleme krem­leri kullanmaktır.

                 GLİSERİN VE GÜLSUYU TEMİZLEME KREMİ 
            

   Malzeme: 2 yemek kaşığı lanolin, 50 ml bademyağı, 1 yemek kaşığı gliserin, 3 yemek kaşığı gülsuyu, 1 tatlı kaşığı çinkooksit merhemi, 6 damla gül esansı, 1/8 tatlı kaşığı boraks.

   Lanolini eritip kısık ateşte bademyağı ve gli­serin ile birlikte ısıtın. Yağ ve gliserin karışımı­nı yavaş yavaş lanolinin içine dökerken sürek­li çırpın.

   Isıtılan gülsuyu için­de boraksı eritin ve ağır ağır lanolin ve yağ karı­şımının içine katın. Sü­rekli çırpmaya devam e­din ve sonra soğumaya bırakın.

   Karışım soğuk ve kremli bir hale gelince bunu çinkooksit ve gül esansıyla çırpın. Karışımı kaşıklı bir kavanoza aktarıp etiketleyin.

          PORTAKAL ÇİÇEKLİ TEMİZLEME KREMİ

Kuru ve normal ciltler için kullanılabilecek portakal çiçeği esansı yaşlı cilt hücrelerinin kaybını ve yerlerine yenilerinin konmasını hızlandırır.

   Malzeme: 25 ml soya yağı, 25 ml bademyağı, 25 ml kakao yağı, 25 ml por­takal çiçeği suyu, 5 damla portakal çiçeği esansı, 1 yemek kaşığı balmumu, 1/8 tatlı kaşığı boraks

   Bir tülbent veya çorabın içine yulaf koyarak yüzünüzü yıkayın, kuru ciltlere nemlendirici bir temizlik sağlar.

   Limon harika bir temizleme malzemesidir ve vücudun fazla yağlarını alır. Limon suyunu suyla seyreltin ve bir pamuk parçası ile cildinize uygulayın ya da yumuşak bir süngerle cildinize sürün ve durulayın.

   Buğday çimi suyu veya yeşil yapraklı diğer sebzelerin suları mükemmel te­mizleyicilerdir ve son derece besleyicidir. Bu şekilde tüketilen klorofil cilde ok­sijen sağlayarak ışıltı verir. Sebze suyunu  posasıyla cildinize sürün ve daha son­ra durulayın. Kalan suyu içmeyi de ihmal etmeyin.

  Ovma işlemi: Kuru mercimek, pirinç, fasulye veya kabuklu yemişler cildi ovmak için mükemmeldir. Bir öğütücüde bunları çekin ve bir miktar sıvı (ör­neğin filtre edilmiş su, sıvı yağ, bal, ot çayı, yeşil çay) katarak krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

   Cildinize bir pamuk yardımı ile uygulayacağınız elma sirkesi fazla yağın par­çalanmasını sağlar.

    Tohumlar ve kabuklu yemişler cildi nazikçe temizler ve besin sağlar. Bir kahve öğütücüsünde iki yemek kaşığı veya daha fazla kavrulmamış organik ay çekirdeği, susam ve bademi öğütün. Eşit miktarda 1-2 yemek kaşığı suyla krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

   Buğday çimi ve yulaf da ciltteki ölü deriyi temizlemek için yumuşak bir te­mizleyici olarak kullanılabilir.

                               TONİKLER 

   Birçok bitkisel çay aynı zamanda iyi birer toniktir. Ö­zellikle de gülsuyu, ısırgan o­tu, nane, papatya ve adaça­yı. Bu çayları bir miktar filt­re edilmiş suda demlenmeye bırakın ve daha sonra sprey­li bir şişeye koyarak yüzünüze püskürtün. Yeşil çay yüksek oranda antioksidandır. Kuş­burnu ise zengin bir C Vita­mini kaynağıdır ve cildimizdeki kolajeni artırır.

   Cilt ve saç nemlendiricileri: Ekstra virgin yağlar kuru cilt ve saç için mü­kemmel bir nemlendiricidir.

   Hindistan cevizi, badem, kabak çekirdeği yağı da özellikle iyidir. Bunlar ku­ru cildi dinlendirir ve besler, saça da sağlıklı ve doğal bir parlaklık verirler.

   Buğday çimi suyu saçı ve saç derisini besleyerek beyazlaşmayı önleyebilir.

                      YÜZ MASKELERİ 

   Yüz maskeleri kadınların güzellik ve cilt bakımı için kullandıkları oldukça faydalı karışımlardır. Yüze uygulanan maske ciltteki kirleri çıkarır, kan dolaşı­mını uyarır ve deriyi gerginleştirir. Gözlerin önündeki torbacıklara serinletici olarak hıyar ya da pamuk infüzyonlarını uygularsanız cildin emme yeteneğini artırmış olursunuz. Yüzdeki maske ılık suyla çıkarılmadan önce orada 20-30 dakika süreyle bırakılır, daha sonra mürver çiçeği infüzyonu gibi gözenek ka­payıcı ve nemlendirici ile temizlenir.

    Yeşil Ot Maskesi: Çok farklı yeşil şifalı otları maskesi yapımında kullanabi­lirsiniz. İki avuç dolusu taze şifalı bitki yaprağı ya da 3 yemek kaşığı kurularını (bunlar bir gece önce kaynar suya bastırılmış olmalıdır) alın. Buna 2 yemek ka­şığı damıtık su ya da maden suyu ekleyin. Ve bu karışımı mikserde yüksek hız­la birkaç saniye içinde sıvı durumuna getirin. Bu işlem oldukça sulu bir karışı­mı meydana getirir. Eğer karışımı biraz katılaştırmak isterseniz, bir parça kil ya da badem ezmesi ekleyerek istediğiniz katılığı elde edebilirsiniz.

   Krem halindeki yüz maskeleri: yulaf ezmesi, badem ezmesi ya da kil tek ba­şına veya karışık olarak yüz maskesinin temel taşıyıcısını oluştururlar. Bunların hepsinin ciltteki kirleri çıkarma yeterliliği bulunmaktadır.

   2 yemek kaşığı temel taşıyıcıya 2-3 yemek kaşığı güçlü şifalı bitki infüzyonu­nu veya meyve sıkıcısı ile elde ettiğiniz şifalı bitki suyunu ekleyin.

   Gözenekleri derinden temizleyen maske: Malzeme: 1 tatlı kaşığı balmumu, 1 yemek kaşığı lanalin, 50 ml gülsuyu, 1 yemek kaşığı kil

   İsteğe bağlı ek:1 tatlı kaşığı ayva veya badem ezmesi

   Yapılışı: Kısık ateşte balmumu ve lanolini bir arada eritirken kaşıkla sürekli  kanştırın. Karışımı ateşin üzerinden alıp gülsuyunu katarak soğuyana dek ka­şıkla karıştırmayı sürdürün. Kili (ve isteğe bağlı ekleri) de katın. Yumuşak bir macun elde edinceye kadar kaşıkla karıştırmayı sürdürün.

              YÜZ MASKELELERİ İÇİN BAZI ŞİFALI BİTKİLER

Normal ciltler için: Rezene, ardıç yemişi, aslanpencesi, ıhlamur çiçekleri, nane, ısırgan otu maskelerini kullanabilirsiniz.

   Kuru ve duyarlı ciltler için: Karakatesotu, damkoruğu, gülhatmi, ezilmiş ke­ten ya da ayva tohumu (Bu tohum yumuşatıcı yapışkan bir sıvıyı içerir)

   1 çay kaşığı beyaz zencefili rendeleyin ve 1 yumurtanın akı ile karıştırın. Ka­rışımı cildinize sürün, 20 dakika bekledikten sonra ovarak çıkarın. Bu karışım cildinizi besleyecek, parlak ve sağlıklı bir görünüm verecektir.

   Yağlı ciltler için: Ölü deriyi pul pul edip dökmek ve gözenekleri arıtmak ü­zere adaçayı, civanperçemi, 2 yemek kaşığı döğülmüş rezene ya da acı bakla to­humu karışımı bir maskeyi kullanabilirsiniz.

    Avokado maskesi kuru ciltler için en iyi toniktir. Avokado bol miktarda E vitamini ve faydalı yağlara sahiptir. Cildinizi canlandırmak için avokadoyu bir kaç damla portakal veya limon suyu ile ezin ve cildinize uygulayıp biraz dinle­nin. 20 - 30 dakika kadar sonar yıkayın.

    Rendelenmiş salatalık maskesi yağlı cildi tazeler. Yüzünüze sürün, nemli bir havlu ile kapatın ve dinlenin.

   Kırışıklara karşı: Yüzdeki sarkmalara karşı aloe vera doğal bir onarım sağ­lar. Taze yapraklarından elde edilen jöle kıvamındaki öz en iyisidir. Yarım saat kadar veya gece boyunca cildinizde beklettikten sonra yıkayın. Cildinizi kaldı­racak, ciltteki yorgunluk ve sarkmaları hafifletecektir. Aynı zamanda güneş ya­nığı gibi yanıklara da iyi gelir. Böyle durumlarda acı veya kızarıklık geçene ka­dar yanık bölgeye düzenli olarak uygulayın.

       YÜZ MASKELERİ İÇİN BİTKİSEL OLMAYAN ÖGELER

   Süt ürünleri yumuşatıcı ve hafif ağartıcı niteliklere sahiptir.

   1 yemek kaşığı şifalı bitki yerine kaymaklı süt kullanabilirsiniz.

   1 tatlı kaşığı balı hazırladığınız yüz maskelerine katabilirsiniz.

    Birkaç damla limon suyu cildin asit örtüsünü yenilemeye yardımcı olacaktır.

    Kuru ciltler için bir yumurtanın sarısını, yağlı ciltler için çırpılmış yumur­ta akını da ekleyin.

Ezilmiş salatalık, çilek, domates, limon suyu ve gıreyfrut suyu da büzücü o­larak iyidir. Avokado ve olgun şeftali ise güçlü nemlendiricilerdir. 

                          CİLDİ BESLEYİCİ YAĞLAR 

    Özel olarak toplanan bitkilerden, soğuk sıkma metodu ile elde edilir. Soğuk sıkma metodu yağların fayda­lı özelliklerinin kaybolmaması için ı­sı uygulaması yapılmadan gerçekleş­tirilen bir yağ elde etme biçimidir. Böylece yağların içindeki cilde fayda­lı maddeler ve vitaminler yok olmaz. Bu yöntemde bitkilerin tohum veya çekirdeklerinden elde edilen taze sı­kılmış yağlar, hiç bekletilmeden üreti­me alınır. Aromatik yağlarla, istenilen etkiye göre karıştırılarak doğal masaj yağları elde edilir.

  Aromaterapi masaj yağlarının ge­nel özellikleri

    Isıtıcı: Vücutta esneklik ve rahatla­ma sağlayan ısıtıcı etkili aromatik yağ­lar ile cildi besleyen, nemlendiren vi­tamin ve bitkisel yağlar içerir. Spor­dan sonra, tutulan adalenin rahatla­tılmasında masaj yapılarak uygulanır. Bileşimi: kayısı çekirdeği, ceviz, susam, zeytin, heliantus, defne yaprak, karan­fil, nane, okaliptüs yağları ve E vitamini.

    Canlandırıcı: Cilde taze ve pürüzsüz bir görünüm veren aromatik yağlar i­le cildi besleyen, nemlendiren, yenileyen vitamin ve bitkisel yağlar içerir. Ku­ru ciltlerin günlük bakımında, güneş banyosu sonrasında, tüm vücuda ve yü­ze uygulanan masajlarda kullanılır. Bileşimi: kayısı çekirdeği, tatlı badem, buğ­day tohumu, ceviz, susam, zeytin, heliantus, fesleğen, sedir, sardunya, limon yağları ve E vitamini.

   Sıkılaştırıcı: Kan dolaşımını hızlandıran, cilde sıkı ve sağlıklı görünüm ka­zandıran aromatik yağlar ile cildi besleyen ve nemlendiren vitamin ve bitki­sel yağlar içerir. Vücutta selülit içeren bölgelerde pürüzsüz görünüm istendi­ğinde masaj yolu ile uygulanır. Bileşimi: kayısı çekirdeği, üzüm çekirdeği, ce­viz, susam, zeytin, heliantus, biberiye, ardıç, adaçayı, okaliptüs, mersin yağla­rı ve E vitamini.

   Rahatlatıcı: Moral ve rahatlık hissi veren, stresten arındıran, yatıştırıcı etki­

li aromatik yağlar ile cildi besleyen, nemlendiren vitamin ve bitkisel yağlar içe­rir. Tüm vücuda masaj yolu ile uygulanır. Bileşimi: kayısı çekirdeği, ceviz, su­sam, zeytin, üzüm çekirdeği, heliantus, lavanta, turunç, bergamut, sardunya yağları ve E vitamini.

   Afrodizyak: Vücut, zihin ve ruh uyumunu sağlayan, duyguları harekete ge­çiren aromatik yağlar ile cildi besleyen, nemlendiren vitamin ve bitkisel yağlar içerir. Tüm vücuda, özellikle uyumadan önce masaj yapılarak uygulanır. Bile­şimi: kayısı çekirdeği, ceviz, susam, zeytin, heliantus, ylang ylang, sandal ağacı, zencefil, paçuli, sedir yağları ve E vitamini.

                                ŞİFALI BİTKİ BANYOLARI 

   Temizlik cilt bakımı­nın birinci ve en önem­li etkinliğidir. Güzel koku­lu şifalı bitki banyosu bu­nu yapmanın en keyifli ve i ­yileştirici yollarından biri­dir. Banyo suyuna ekleye­ceğiniz şifalı bitkiler kan dolaşımını uyarıp artıra­cak, kasları rahatlatıp yatış­tıracaktır. Şifalı bitki seçer­ken cildinizdeki sorunları i ­yileştirecek veya güzel ko­kularından keyif alabileceklerinizi seçin.

   Banyoların rahatlatıcı etkisi vücut için çok önemlidir. Stres, sıcak su tarafın­dan bedenden sökülüp atılır. Kaslar gevşer, sinir sistemi ve kan dolaşımı olum­lu etkilenir. Yatmadan önce alınan bir tam banyo en etkili uyku ilacıdır.

   Suyun sıcaklığını beden ısısı düzeyinde tutmaya çalışın. Eğer su çok sıcak o­lursa cilt terleyecek ve şifalı bitkinin insanı iyileştirici özelliklerinin etkisi olma­yacaktır. Bir soğuk algınlığı başlangıcında alınan, eterli yağlar veya bitki katkısı içeren bir banyo çok faydalı olabilir. Gerekli katkılarla hazırlanan bir tam ban­yo, deri için en etkili güzellik ilacı olabilir.

  Bitkisel yağlar veya süt ürünleri eklenen banyolar, derinin koruyucu örtü­sünü güçlendirdikleri için, deri kuruluğuna karşı da uzun süre etkili olabilirler. Bu nedenle, banyodan sonra derinin kremlenmesine gerek kalmaz. Şifalı bit­ki katkılarıyla hazırlanan banyolar, yağlı ve sivilceli deri için çok basit ama etki­li bir tedavi anlamı da taşır.

   Banyo sonrasında deriye bir nemlendirici sürülmesi uygun olur. Değerli maddeler içeren banyo katkılarının etkinliklerine zarar vermemek için, banyo suyunun çok sıcak olmaması gerekir (37-38 derece).

   İdeal banyo süresi 15-20 dakikadır. Fazlası deriyi ve kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir. Bir tam banyoyu haftada 1-2 kereden fazla alınmamalıdır. Önce­den ağır yemekler yemeyin. Banyo sonrasında, yatakta kısa bir dinlenme çok rahatlatıcı olacaktır.

   Okaliptüs yağı banyosu: Sivilceli deri için çok iyi gelir. Biraz sütün içine ka­rıştırdığınız 5 damla okaliptüs yağını banyo suyunuza ekleyin.

   Deriniz yağlıysa 150 gram mayıs papatyası veya civanperçemi, deriniz sivil­celiyse 150 gram kuru nane veya atkuyruğunu 1 litre kaynamı sıcak suyla haş­layın ve ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzerek banyo suyunuza ekleyin.

   Ebegümeci banyosu: Sivilceli deri için uygun bir banyodur.

   50 gram kurutulmuş veya 100 gram taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış olarak, 2 litre kaynar suyla haşlanır. Ilıklaşana kadar demlendikten son­ra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyo­dan sonra beden, orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır.

   Yağlı cilt için elma sirkesi banyosu: ¼ litre elma sirkesi banyo suyuna ekle­nir. Banyodan sonra duş alınmaz, sirkeli su derinin üstünde kurumalıdır. Da­ha sonra, yağlı olmayan bir nemlendirici beden losyonu kullanılır. Banyo suyu­na eklenen 8 damla lavanta yağı, antiseptik etkiyi arttırır ve ruhsal açıdan den­geleyici ve rahatlatıcı etki yapar.

   Lavanta yağı banyosu: ¼ litre elma sirkesi(yağlı deri için) veya ¼ litre kre­ma (normal, kuru veya karışık deri için), 8 damla lavanta yağı ile iyice karıştı­rılır, banyo suyuna eklenir ve su da iyice karıştırılır. Krema-lavanta banyosun­dan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi-lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve kurulanılmaz.

   Faydalı Bitki Torbaları: Şifalı bitkileri banyo suyuna karmanın en kolay yo­lu, üç ya da dört ot torbasını musluktan sarkıtmak veya küçük bir şifalı bitki tornbasınısuyun içine koymaktır. Bir başka seçenek de kare şeklinde dantel ku­maşın ortasına bir avuç şifalı bitki koyup kumaşın köşelerini bağlayarak bohça gibi yapıp musluğa bağlamaktır. Böylece su bohçanın üzerinden akacak, ban­yo suyunuza karışacaktır.

   Banyo suyu için tek ya da dörde kadar şifalı bitkinin karışımı kullanılabilir. Vücudu ovmak üzere bohçaya biraz yulaf ezmesi veya kepek koyabilirsiniz. Bu torbayla banyonun sonuna doğru vücudu ovunuz.

   Şifalı Bitki infüzyonları: Şifalı bitkileri banyo suyuna katmak yerine onların iyileştirici niteliklerinden infüzyonla faydalanabilirsiniz: 275 gr kuru ya da 575 gr. taze bitkiyi kaynamış suda demlendirerek infüzyonunu elde edin.

  Bunun için, şifalı bitkiler kaynar suda 10 dakika süreyle demlendirilmelidir, Sonra süzülür ve kalan sıvı banyo suyuna katılır.

   Vücudu rahatlatan sirke banyoları: Sirkeli suyla banyo yapmakla kaslarda­ki kaşıntı ve ağrıları geçirip cildi yumuşatabilirsiniz. Şu karışımı hazırlayın: 570 ml. elma sirkesiyle bir avuç dolusu taze banyo otunu karıştırıp ağır ağır ısıtarak kaynama noktasına getirin, Bütün gece öylece bekletin, Süzün ve sıvıyı ban­yoda kullanın.

   Cilt yumuşatıcı süt banyoları: 3 yemek kaşığı süttozunu (iyileştirici nitelikle­rin bulunmayacağından kaymağı alınmış süttozu kullanılmamalı) Çok sıkı bir müslin kumaş ya da dantel kumaşın içine 50 gram kuru veya 100 gram taze mürver çiçeği, sarı papatya ya da ıhlamur çiçeği ile birlikte koyun. Torbayı ban­yo suyunun içine yerleştirin.

   İyileştirici Yağ banyoları: 5-10 damla faydalı esans yağını elin dayanacağı sı­caklıkta suya püskürtüp sonra suyu elle çalkalayarak iyice yayın, sonra da ban­yo suyunuza katın. Esans yağını kesinlikle kaynar suya eklemeyin çünkü he­men buharlaşıp uçar. Suyun sıcaklığı sizi de etkiler. Rahatlatıcı bir banyo için suyun sıcaklığı beden ısısının biraz altında olmalıdır. Uyarıcı bir banyo yapmak için banyo suyunu 29 C olarak ayarlayın. Su sıcaklığı düşük olursa yağ halinde­ki esanslar hemen uçmaz.

   Kuru ciltler için şifalı bitki esansına bir yemek kaşığı bademyağı ekleyin. Faydası daha da yaygınlaşan banyo suyu hazırlamak isterseniz, esansa bir ye­mek kaşığı süt ekleyin. Köpüklü suda banyo yapmak isterseniz, esans yağına bir yemek kaşığı hafif sıvı sabun ekleyin.

Oturma Banyosu: Sağlığa uygun bir banyo için, gerekli bitkiler geceden so­ğuk suya koyulur. Bir banyo için bir kova dolusu (6-8 litre) taze bitki veya 200 gr kurutulmuş bitki gereklidir. Ertesi gün bu miktar ısıtılır (kaynatılmaz) ve sü­züldükten sonra banyo suyuna eklenir (küvet). Kalp ve göğüs bölgesi suyun dışında kalmalıdır. Ilık ya da sıcak su ile belirtilen sınırları aşmayacak şekilde doldurulmuş küvete bitki suyunu süzüp boşalttıktan sonra 20 dakika süreyle o­turmalısınız. Bu esnada bitki çayınızı da yudum yudum içebilirsiniz. Banyodan sonra kurulanılmaz ve durulanılmaz. Bir bornozun içinde, sıcak yatakta bir sa­at kadar yatarak dinlenilir.

   Yarım banyo için, yarım kova (3-4 litre) taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki gereklidir. Yarım banyonun hazırlanışı ve uygulanışı da aynı tam banyo gibidir. Ancak, banyo suyu bel üstüne kadar çıkmalıdır. Yarım banyo süresi de 20 dakikadır. Banyodan sonra kurulanılmaz ve bir bornozun içinde, sıcak ya­takta bir saat kadar yatarak dinlenilir.

                         İYİLEŞTİRİCİ BANYO OTLARI

   Rahatlatıcı banyo otları: Sarıpapatya, şerbetçiotu, yasemin, ıhlamur çiçekle­ri, keçisakalı, kediotu…

  Uyarıcı banyo otları: Fesleğen, defne, okaliptüs, rezene, sarmaşık, lavanta, oğul otu, limonotu, NaneYarpuz, çam, Biberiye, Adaçayı, Solucanotu, Kekik

    İyileştirici banyo otları: Aynısefa çiçeği, karakafes otu, damkoruğu, Aslan­pençesi, Bahçenanesi, Civanperçemi

   Bahar toniği banyo otları: Böğürtlen, Karahindiba, Papatya, Isırgan


DEVAM EDEÇEK

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. 

 

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.. 


  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.
 

  
   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır
 


  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. 

 

   

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 

 


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

   


   Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam331
Toplam Ziyaret1002024
BAKIR-GÜMÜŞ-ALTIN Yatırın Karanlık Dünyada Kağıtların Önemi yok olur
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
5° 0°