www.sakli-sifa.com      www.sakli-sifa.com
                                                               Gün 1933 / Yıl 05                                                                  
                                İlaçlar kadar Bitkilerde zehirlidir tavsiye ile kullanılmaz                                                                             
                                      Doğa ile Savaş Halindeyiz Kazanırsak Kaybedeceğiz    
                              "İlacınız" Sebzeler Temizleyici Meyveler Besleyici   
                        Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak 
 
       "Yaratanın Hak kıldığı her dinden ne olursan ol tüm hastalıkları yenmek dua ve sevgidir"                        "Bilin ki yarın güneş her insan için aynı doğacak"  "İyi ve Kötü olmak içinde insan elinde olacak"  
                                                   "Kararı sen versen de Kaderin belirleyecek"  

Saklı şifa bir markadır. İletişim yanlışlıklarıyla dolu Dünyadayız.Türkiye’nin hiçbir yerinde şubemiz yoktur  "Merkez sorgun Yozgat istasyonlar Silifke Anamur dur  internet  yayını 2013 Metal yaşı yılı 1959 dur"  Diğerleri Karanlık Başarısızlık korkusu yaşayanlar nefsine dünya malına gömülmüşlerdir.. "Selçuk uysal çoban saklı şifa"

                        Yaşam sırrınız SIRLAR KİTABİN da harfiyen yazılmıştır ilk adım ise SEVGİDİR

                                        Bu gün gecikmiş işimiz yarınlar olursa erken biter

 
Site Menusu
Site Haritası
Takvim

ZAYIFLAMAK VE ŞİŞMANLAMAK İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

                   BİLİYOR MUYDUNUZ  

                                      ŞİŞMANLAMA: 

                    Zayıflık genellikle vitamin eksikliğinden kaynaklanır.

   Kişi sigara içiyorsa bu durum besinlerin gerçek kokusunu ve tadını algıla­masına mani olarak iştahını baskılayabilir.

   Bağırsak kurtları tüketilen besinleri sizinle paylaşır. Zayıfların ilk yapacağı iş bağırsaklarında parazit, polip, kurt olup olmadığını kontrol ettirmektir.

 Troid hormonları ve böbreküstü bezlerinin çalışma durumu da zayıflığa se­bep olabilir yol açabilir

   Fazla kilo nasıl kalp-damar hastalıklarına yol açıyorsa, aşırı zayıflık da böyle­si bir sonuca, adet düzensizliklerine, kansızlığa vs yol açabilir.

   Kilo almanın da vermek kadar zaman aldığını ve kolay bir süreç olmadığını bilerek aşağıdaki önerilere dikkat etmelisiniz:

    İlk yapacağınız şey en yakın hastaneye giderek bir diyetisyene başvurmak olmalıdır. Kötü gıdalarla kilo almak yerine, doğru gıdalar tüketerek kilo almaya özen göstermelisiniz. Zayıflığın bir nedeni de psikolojik olduğu için ferah, ra­hat ve temiz bir ortamda yemek yeme alışkanlığı kazanmalısınız. Ana öğünle­rinizde besin çeşitliliğine önem vermeli, 4 temel besin grubunu mutlaka bir a­rada tüketmeye çalışmalısınız. Asla öğün atlamayın. Ayaküstü yemek atıştırma­yın. Aparatif gıdalarla beslenmeyin. Masadan mutlaka tok kalkın. Yarı aç bir mide ile kilo alamazsınız. Mide elastik olduğu için, zamanla yemek miktarınıza göre kendisini ayarlayacaktır. Mide büyüktür veya küçüktür. Bunu siz zamanla istediğiniz kıvama getirebilirsiniz. Disiplinli bir şekilde beslenme alışkanlıkları geliştirdiğiniz zaman, kısa sürede kilo alabilirsiniz.

    Şişmanlamak için bal, pekmez gibi doğal gıdalarıdan; ceviz, fındık gibi mi­neral açısından zengin olan kuruyemişlerden de tüketebilirsiniz. Besinleri ak­şamları otururken yiyebilirsiniz. Yemek yeme sürenizi uzatın ve yemeğe başla­madan önce su içmeyin. İştahınızı kapatır ve az yemek yemenize sebep olur. Form çaylarından uzak durun. Yemeklerden önce meyve gibi besinlerden tü­ketmeyin. Tatlılarınızı ceviz ve fındık ile tatlandırın.

   Et yemeklerine ağırlık verin. Kalori değeri yüksek gıdaları her öğün tercih edin. Akşamları tatlıları tercih edin.

           Şişmanlamak için bazı reçeteler:

    İncir, süt, anason, tatlı yapılıp yenmeye devam edilir. Tatlı badem, kekik, ö­ğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Keten tohumu, çam sa­kızı, çörek otu, öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilirse bağır­saklardaki bozuklukları tamir eder. │SAKLI ŞİFA

   Buğday, mısır, kurufasulye, nohut, pirinç, bakla, lahana, karnıbahar kilo al­dırır. Kabak yemeği ile Hunnayı beraber yemek (Hz. Aişe (r.a.) validemizin sünnetidir.) Zencefil bitkisinin kökleri dövülerek ezilir. Elde edilen posaya pi­rinç unu karıştırılarak macun kıvamına gelene kadar pekmez ile yoğrulur. Ha­zırlanan bu macundan, tedavi süresince, günde üç beş çorba kaşığı yenir.

   Rendelenmiş turp ve hindistan cevizi, incirle birlikte dövülerek ezilir. Ezilen karışıma, macun kıvamına gelene kadar pekmez eklenerek yoğrulur. Hazırla­nan bu macundan tedavi süresince ve aç karnına bir veya iki çorba kaşığı yenir.

   Anason tohumları, incirlerle birlikte yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Sı­kılarak elde edilen posa, macun kıvamına gelene kadar dut pekmezi ile birlikte karıştırılarak yoğrulur. Bağırsaktaki kırtların temizlenmesi için hazırlanan ma­cundan aç karnına iki çorba kaşığı yenir.

   Sarımsak kürü yapılır (1 su bardağı) Sirke bal çörek otu kürü yapılır (1 çay bardağı) Polen, arı sütü, çemen (çetene kavrulup) toz halinde macun yapılır ve yenir.

İncir doğranır tereyağında kızartılarak (üstüne ceviz, badem, fıstık, Antep fıstığı, muz ve bal konulabilir) yenir.

   Tüm gıdalar şişmanlatma değerlerine bakılarak kullanılır.

   ZAYlFLAMA Günümüzde yaşanılan en önemli sağlık sorunlarından biri de şişmalıktır. Zayıflama, forma karuşma meselesi en fazla konuşulan konula­rın başında gelir. İnsanlar, şişmanlığın sebeplerini ortadan kaldırmadan, kalo­ri kısıtlaması uygulamadan kolay ve kısa yoldan zatıflamak, kilo vermek ister.

   Şişmanlığın en önemli sebeplerinin başında aldığımız gıdalar ve hayat tarzı­mız gelmektedir. Hazır paket gıdalar, GDO’lu ürünler, yağlı besinler yiyerek; spor yapmadan; masabaşı, hareketsiz işlerle meşgul olduğumuz için aldığımız besinleri yakamıyoruz. Bu da şişmanlamaya sebep oluyor.

  Beslenme alışkanlığımızı ve hayat tarzımızı değiştirmeden, diyet yapmadan zayıflamak hayaldir. Sistemli bir şekilde ve spor yaparak zayıflamak en sağlık­lı yoldur.

                        ZAYIFLAMAK İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

   1. Sabah kahvaltısını ihmal etmeyeceğiz. Sabah kahvaltısını yapmazsak, vü­cut aç kalacağım diye tedbir alır, öğle yemeğinde yediklerimizi depolar ve iç ya­ğına dönüşerek şişmanlatır. Aynı şey diğer  öğünler için de geçerlidir.

   2. Meyve ve sebzeleri, kabuklarıyla bol, bol yemek en uygunudur. Yemek­lerden hemen sonra meyve yemek sakıncalıdır. Hem şişmanlatır, hem de ye­mekten sonra yendiğinde midedeki besinlerle mayalaşarak alkole dönüşür ve alkolün verdiği zararlar ortaya çıkar.

   3. Şişmanlama endeksi yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi yüksek olan gıdalar: Bakla, pata­PİRİİ WORLD│

tes, balkabağı, beyaz pirinç, beyaz ekmek, pekmez, çiçek balı, muz, kavun, kar­puz, üzüm, gazoz ve kola…

    4. Yapılan araştırmalarda, kırmızıbiberin kilo kaybını hızlandırıcı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Kırmızıbiber, metabolizmayı hızlandıran, iştahı baskı­layan, yağ yıkımını artıran bir maddedir.

    5. Lifli gıdalar şişmanlatmaz. Enerji değeri sıfıra yakındır. Çünkü bağırsak­larda parçalanmazlar. Suda dağılmazlar, suyu çekerler. Bu sayede doygunluk hissi verirler. Bağırsakları çalıştırırlar ve kabızlığı önlerler. Midede eriyen lif­ler tokluk hissi verirler ve midenin boşalmasını sağlayarak, kolesterolün düş­mesine yardımcı olurlar. Yağ ve şekerlerin emilmesini yavaşlatarak, yağ depo­su olmayı azaltırlar. Tüm zararlı maddeleri sürükleyerek, emilmelerini önler­ler ve dışarı atılmasını sağlarlar. Bu sayede kanser yapıcı maddeleri engelleye­rek, kanseri önlerler.

    6. Şişmanlamamak için, yemekten sonra egzersiz, spor veya 30 dakka yürüyüş yap­malıyız. Göbek yağlarını eritmek için mekik çekmek iyidir. Mekik çekmeye başlabaman önce göbek vazelinle yağlanırsa daha faydalı olur. Deniz ürünleri, karaciğer, ıspanak, greyfurt, portakal, havuç, kabak, mercimek, arpa, salamura yemek zayıflatır. Kayısı yemek bağırsakları çalıştırır.

Güneşli ve oksijenli ortamı değerlendirmeliyiz.

   7. Ayakta yiyip içtiğimiz zaman, besinler midede durmadığı için doyma tok­luk hissi oluşmaz. Doyma hissi oluşmadığı zaman, çok yeriz ve şişmanlarız. Sindirim açısından en güzel pozisyon, oturarak yemektir. Ayaküstü yenen, Fast Fooddan kaçınılmalıdır.

   8. Lokmalar küçük olmalı ve çok çiğnemeliyiz. Çok çiğnemek beyindeki tokluk hissini uyandırır ve yemeye ara verilir. Yani, tokluk hissi çok çiğneme i­le alakalıdır.

   9. Vücudun ihtiyaç duyduğu, çeşitli ve değişik gıdaları sebzeleri ve meyvele­ri mevsiminde yemeliyiz. Salata yemeğini ihmal etmemeliyiz. Lahana, tere, so­ğan, marul, salatalık, turp, domates, yer elması, maydanoz karıştırılarak salata yapılır. Limon ve zeytinyağı ilave edilir. Yemeklerden 30 dakika önce yenir. Şe­keri düşürür, tansiyonu ve kolesterolü dengeler, kanı temizler, damarları açar ve hazmı kolaylaştırır.

   10. Peygamberimizin buyurduğu gibi; “Acıkmadan sofraya oturmamalıyız, doymadan sofradan kalkmalıyız” Yani yerken aşırıya kaçmamalıyız. İki öğün a­rası en az 4 veya 5 saat olmalıdır.

   11. Kepeği alınmış beyaz un, şeker, aşırı tuz, margarinler, bunlardan yapı­lanlar, ilaçlı konserveler, kimyasal mayalı gıdalar, alkollü içecekler, rafine edil­miş gıdalar. E maddeli; Uzun süre dayanabilmeleri için kimyasal maddeler ka­tılmış, renklendirilmiş, tatlandırılmış veya koyultulmuş gıdalar şişmanlatır. Bu  SAKLI ŞİFA

 sakıncalı gıdalar, sağlığımız için zararlıdır, hem hasta eder, hem de şişmanlatır.

    12. Şişmanlamamak için; bol su içmeliyiz, içme suları ilaçsız doğal memba suları olmalı. Çünkü vücutta ortaya çıkan zararlı ve zehirli maddeleri temizle­yip idrarla dışarı atmak için bol miktarda su içmemiz gerekiyor. Kabızlığı önler. Tokluk hissi verir. Yağ depolanmasına engel olur. Böbrekleri çalıştırır. Günlük su ihtiyacımız 2 litre kadardır. Bitki ve meyve çayları ile, doğal meyve suları su­suzluğu gidermek için idealdir.

   Sauna ve hamamda terlemek zayıflamaya yardımcı olur.

   Ayda 5-6 kilodan fazla zayıflamak da tehlikelidir.

   Formda kalmak için ideal günlük yemek ihtiyacı %20 proteinler (etler, pey­nir, süt, yoğurt, soya, mercimek, badem, kurufasulye, yulaf, pirinç) % 60 sebze ve meyveler %10 unlu gıdalar %5 bitkisel yağlar olması gerekir.

   Yağlı fındık, fıstık, çikolata, ceviz yağ yapar. Kolestrol hamurlu gıdalar da yağ yapar. Ekşi (limon gibi) gıdalar vücudu serinletir, yağ eritir, idrar artırır, kabızlık yapar. Posalı gıdalar vücuda gereklidir. Isıtıcı gıdalar susuzluk yapar.

  Vücudumuzun günde 3500 kalori enerjiye ihtiyacı vardır. Fazla alınan ener­ji ise vücudda yağ olarak saklanır.

   Zayıflamak için böbreklerin iyi çalışması (idrar çokluğu) bağırsakların iyi ça­lışması (hazım kolaylığı) gerekir.

                             DOYARAK ZAYIFLAMAK MÜMKÜNDÜR.

Zayıflamak için yaptığımız tavsiyelerin yanı sıra, doyarak zayıflamak için şunları söyleyebiliriz:

Yerken ve içerken dikkat edeceğimiz en önemli husus; yediğimiz ve içtiği­miz gıdaların, şişmanlatma endekslerini dikkat ederek, endeksi yüksek olanlar­dan kaçınmaktır.

   Şişmanlatma endeksi düşük olan gıdalar: Armut, ayva, balık, biber, bulgur, çilek, domates, elma, erik, erkeç eti, greyfurt, havuç, ıspanak, kabak, karnaba­har, kayısı, kepekli un ve kepekli ekmek, kereviz, kiraz, kivi, koyun eti, laha­na, limon, mandalina, mantar, marul, maydanoz, mercimek, nar, nohut, patlı­can, peynir, pırasa, portakal, sarımsak, sirke, soğan, soya, süt, şeftali, tavuk e­ti, tere otu, turp, yoğurt, yumurta, zeytin, zeytinyağı… Diyet yapanlar, salata­lar ve sebzeler gibi lifli besinlerin yanında; dut, hurma, kabuklu yemişler, incir, tereyağı, kuyruk yağı, tuz gibi gıdaları da ölçülü yemek şartıyla, yiyebilirler. Bu gıdalar, şişmanlatmaz ve şekeri yükseltmezler. Sütün ve yoğurdun yağsız ola­nı tercih edilmelidir.

Bu açıklamalardan sonra sabah, öğle ve akşam yemeği için örnekler vere­biliriz.

    SABAH KAHVALTISI: 1. Kahvaltıdan önce şişmanlatma endeksi düşük olan meyvelerden bir tane yenebilir. 2. Kepekli ekmek yenir. 3. Kahvaltı yapar­ken, şişmanlatma endeksi düşük olan meyvelerden yaılmış, taze sıkılmış mey­PİRİİ WORLD

ve suyu veya domates suyu içilebilir. 4. Şekersiz bitki çayları içilebilir. Siyah çay açık, limonlu ve şekersiz içilebilir. 5. Zeytin, az yağlı peynir ve yoğurt yenebilir. 6. Kaynamış yumurta tokluk hissi verir, uzun süre midede kalır. Rafadan ek­mek yedirir. 7. Domates, salatalık veya şişmanlatma endeksi az olan sebzeler ve gıdalar eklenebilir. Sabah kahvaltısı için tavsiye ettiğimiz, bu gıdaları bir in­san yiyince, doyarak zayıflamış olur.

     ÖĞLE YEMEĞİ: 1. Kepek ekmek yenir 2. Limonlu ve zeytinyağı bol yeşil salata çeşidi yenmelidir. (Sirkeli de olabilir) 3. Izgara veya haşlama tavuk, yağsız koyun veya erkeç eti, balık, yağsız yoğurt veya ayran, şekersiz çay, maden suyu veya ilaçsız memba suyu, sertlik oranı az olmalı. Yemekten sonra, mide çalışın­caya kadarda içilebilir. Mide çalışmaya başladıktan sonra 2 saat su içilmez. Ha­raret olunca, sıcak bitki çayları şekersiz içilebilir. Çünkü pişmiş aşa soğuk katıl­maz diye bir tabir vardır. Aynı kaide mide çalışırken de geçerlidir.

   AKŞAM YEMEĞİ: 1. Kepek ekmek. 2. Limonlu ve zeytinyağlı bol yeşil sa­lata çeşidi yenmelidir. (sirkeli de olabilir) 3. Sebze ağırlıklı, hafif olmalıdır. Et sebzelerin içinde olmalı. Etli olduğu zaman yemeğe ayrıca yağ konmamalı. 4. Yemekten 2 saat sonra meyve yenebilir. 5. Öğle yemeğinde su için tavsiye etti­ğimiz şey, diğer öğünlerde de geçerlidir.

   ARA ÖĞÜNLER: Ara öğünlerde şişmanlatma endeksi düşük olan mey­veler yenebilir. Ayrıca ara öğünlerde bir dilim, kepekli ekmek ve kaynamış yu­murta yenebilir.

Kolay ve ucuz zayıflama kürleri:

   Elma, armut, incir, üzüm, kiraz, limon devamlı yenir. Öğünün biri meyve kürüyle geçiştirilir. Yemeklerden önce meyve yenir, su içilir.

  içilmeye devam edilir.

   Maydanoz ve kereviz yaprağı kaynatılıp içilmeye devam edilir.

Kekik, kiraz çöpü, mısır püskülü, çörek otu, sinameki karışımı ıhlamur gi­bi kaynatılıp çam balıyla tatlandırılarak günde 3-5 su bardağı içilmeye devam edilir.

 Marul, maydanoz, roka, tere, salata yapılıp yenmeye devam edilir.

Sert limonata içilir         Gün boyu tok hissetmenin sırrı bir bardak sütte

 

       

Bir bardak süt içmek sizi tok tutarak öğle yemeklerinde daha az yemenizi sağlıyor...Kahvaltılarda doyana kadar yemek yemektense, meyve suyu veya çay yerine bir bardak süt içmek sizi tok tutarak öğle yemeklerinde daha az yemenizi sağlıyor...
Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yer alan çalışma süresince, Avustralyalı araştırmacılar, sabahları meyve suyu yerine yağsız süt içmenin tokluk hissi verdiğini ve böylece bir sonraki öğünde kalori alımının azaldığını belirlediler. Süt içenlerin öğle yemeklerinde yaklaşık 50 kalori (yüzde 9) daha az yemek yediklerini belirten araştırmacılar, çalışmaya katılan aşırı kilolu ancak sağlıklı 34 kadın ve erkeği iki gruba ayırıp, birincisine 570 gram yağsız süt; ikinci gruba ise aynı miktarda meyve suyu verdiler. 
Kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki 4 saat boyunca, erkekler ve kadınlar tokluk duygularını ölçtüler ve öğle yemeğinde doyana kadar yemelerine izin verildi. Süt içen yetişkinler daha çabuk doyduklarını ve öğle yemeğinde daha az yediklerini bildirdiler.

 

  

 

                  Kırmızı biberin şaşırtan özelliği

Yıllardır sofralarımızda tükettiğimiz kırmızı biberin bu özelliği herkesi çok şaşırtacak...İngiltere'de yapılan araştırma her zaman C vitamini açısından en zengin yiyeceklerin başında gösterilen portakaldan daha faydalı sebzeler olduğunu ortaya çıkardı. Kırmızı biber portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içeriyor. Kırmızı biber, C vitamini açısından da toplumda bilinenin aksine, limondakinden daha çok C vitamini içeriyor. 
Özellikle taze kırmızı biber, C vitamini açısından limondan yaklaşık 7 kat daha zengin bir ürün.  Bir kupa bardağı kırmızı biber günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca kırmızı biberde bulunan E ve C vitamini, kötü kolesterolü düşürüyor.

  


  
UYARI:  DİYETİSYEN PROGRAMI ALMADAN HİÇBİR ZAYIFLAMA    İLAÇLARI KULLANMAMAYA DİKKAT EDİN. 

  Vüçüda lazim olan yağları atmayın doktor ve diyetisyen konturol olmadan vüçüt taraması yapmadan zayiflama moduna geçmeyin insan her haliyle güzeldir.Fazlalığı atma ihtiyacınız olabilir ama vüçüt eksikliği  varsa.... eksikliği tamamlayın,tedavi edin ,gerisi gelir,sebepsis hiç bir şey yoktur.Şişmatma endeksi yüksek gidalardan kacin yeterli.

                         

                   Antep Fıstığı Kalbi ve Formu Koruyor

  Araştırmada, Antep fıstığının kalbi koruduğu, kötü kolesterolü düşürdüğü ve diyabete karşı koruduğu, kilo aldırmadığı ve kansere karşı koruyucu etkisi tespit edildi. 
Araştırma sonuçlarına göre, doymamış yağ asitleri açısından zengin olan ve kolesterol içermeyen Antep fıstığı kalp sağlığını koruyor. Antep fıstığı damar yapısını düzenliyor ve damarda yüzde 33 oranında genişleme sağlıyor.
Her gün 100 gram kavrulmuş Antep fıstığı yenilmesi durumunda kötü kolesterol LDL'nin yüzde 12 oranında düştüğü, kan glukozunu yüzde 10 oranında düştüğü ve diyabete karşı koruyucu olabileceği tespit edildi.

Zengin demir, B vitaminleri ve kalsiyum içeriği sayesinde Antep fıstığı kansızlığı önlüyor. Kilo alımına neden olmadığı belirtilen Antep fıstığı, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle bazı kanser türlerine iyi geliyor.         


  ANTİBİYOTİKLERE DİKKAT!

   Mikropların öldürüleceği ve artık hastalık olmayacağı düşünülerek üreti­len antibiyotikler bağışıklık sistemini yıktı ve daha çok hastalığa neden oldu. Antibiyotik göz sinirlerine zarar verir. Bağışıklık sistemi yetmezliği çok ço­ğaldı. Körlük, sağırlık, bağırsak problemleri, ağız problemleri çoğaldı. Çünkü antibiyotikler vücuttaki bütün mikropları öldürdü. Normal olarak ağızda ve bağırsaklarda yaşayan mikroplar öldürüldükten sonra bağışıklık sistemi yüz­de 80 yok oluyor. Bunun yanı sıra hazım ağızdan başlayarak bozuluyor. Ha­zım bozulduktan sonra metabolik birikinti çoğalıyor ve sonuç olarak hastalık­  lar da çoğalıyor. Avrupa ve Amerika’da nadir durumlarda antibiyotik verilir a­ma Türkiye’de herkese veriliyor. Bütün ilaçlar çok faydalı deniyor ama sonra korkunç zararları ortaya çıkıyor.

  

 

 

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

  Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

  

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret1028903
Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.74035.7633
Euro6.53636.5625