• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

     www.sakli-sifa.com      www.sakli-sifa.com
                                                               Gün 1923 / Yıl 05                                                                  
                                İlaçlar kadar Bitkilerde zehirlidir tavsiye ile kullanılmaz                                                                             
                                      Doğa ile Savaş Halindeyiz Kazanırsak Kaybedeceğiz    
                              "İlacınız" Sebzeler Temizleyici Meyveler Besleyici   
                        Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak 
 
       "Yaratanın Hak kıldığı her dinden ne olursan ol tüm hastalıkları yenmek dua ve sevgidir"                        "Bilin ki yarın güneş her insan için aynı doğacak"  "İyi ve Kötü olmak içinde insan elinde olacak"  
                                                   "Kararı sen versen de Kaderin belirleyecek"  

Saklı şifa bir markadır. İletişim yanlışlıklarıyla dolu Dünyadayız.Türkiye’nin hiçbir yerinde şubemiz yoktur  "Merkez sorgun Yozgat istasyonlar Silifke Anamur dur  internet  yayını 2013 Metal yaşı yılı 1959 dur"  Diğerleri Karanlık Başarısızlık korkusu yaşayanlar nefsine dünya malına gömülmüşlerdir.. "Selçuk uysal çoban saklı şifa"

                        Yaşam sırrınız SIRLAR KİTABİN da harfiyen yazılmıştır ilk adım ise SEVGİDİR

                                        Bu gün gecikmiş işimiz yarınlar olursa erken biter

 
Site Menusu
Takvim

KALP DAMAR HASTALIKLARI


                              KALP DAMAR HASTALIKLARI: 
                   

   Dolaşım sistemi insan vücudunun her bir hücresine besin ve kan ulaştırıp, onlardan atıkları alan sistemdir. Kan damarlarının hücrelere ulaşması kılcal da­marlarla olur. Kan, kılcal damarların dar çeperleri arasından geçerek hücrelere besin taşır. Aynı anda hücredeki atıklar da bu damara geçer.

   Kandaki artık maddelerin kandan temizlenmemesi halinde ise hücreler kı­sa sürede ölür. Kanı sürekli olarak temizlemek; akciğer ve böbreklerin, hareket halinde tutmak ise kalbin görevidir.

   Vücudun en güvenli yerlerinden birine yerleştirilmiştir: Göğüs kafesinin i­çinde yer alan kalp dışarıdan gelecek darbelere karşı oldukça iyi korunmuştur.

    Sert bir bölmeyle ikiye ayrılan kalp, bu sayede kirli ve temiz kanın karışması­na engel olur. Eğer bu bölme olmasaydı, kirli kanla temiz kan karışacak ve ya­şanan kuvvetli nefes darlığı ölüme sebep olacaktı.

   Kalpten gelen temiz kan, aort yoluyla dokulara yollanır ve bütün hücrele­re ulaşan kılcal damarlar aracılığıyla oksini dokulara bırakır. Kan kılcal damar­lardaki bu dolaşım sırasında oksijenden başka içine aldığı besin ve diğer mad­deleri de dokulara dağıtır.

   Değişen şartlara göre, gerektiği kadar kanı pompalar: Normal kalp dakika­da 70 kez atar. Yorucu egzersizler sırasında ise kaslarımız daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Bu durumda kalp çaIıma temposunu dakikada 180 defaya kadar yükselterek pompaladığı kan miktarını artırır. Akıttığı anı 4,5 litreden 25 litre­ye çıkarabilir.

   İster uykuda olalım, ister uyanık olalım sinir sistemimiz pompalanınası ge­reken kan niktarı ve kan   pompalanış hızını kendiliğinden ayarlar.

   Kalbi attıran, vücudumuzda bulunan kasların tümünden farklı olan kalp a­dalesi dediğimiz kastır.


                            KALBİ KUVVETLENDİREN GIDALAR: 
          

  Resulullah (s.a.v) Efendimiz, ayvayı, acve hurmasını kalp için tavsiye etmiş­tir. Zemzem suyu kalp için faydalıdır.

   Kalsiyum ve magnezyum ihtiva eden kaplıca sularını içmek kalp hastalarına faydalıdır. Yapılan araştmnalar bu tür suları içenlerde kalp krizinden ölenlerin oranının %25 ve daha az olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kaplıca suyu olmayan yerlerde, kalsiyum ve magnezyum tabletleri suda eritilip içilir.

   Az yağlı, tuzsuz beyaz peynir yemek kalp için faydalıdır.

   Kalsiyum ihtiva eden üzüm, elma yemek, magnezyum içeren incir yemek kalp için faydalıdır.

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz et yerken yağı az olanları tercih etmiştir. Tavuk v.s. koyun eti yerken de yağı olmayan pazı ve kol kısımlarını tercih etmesi yağ­lardan uzak durmamıza işaret eden uygulamalı bir sünnettir.

Limon, portakal, nar, turunç, greyfurt yemek kalbe faydalıdır.

Reyhan, ambar, gül esansları koklamak kalbe faydalıdır.

2/3 oğul otu, 1/3 karabaş otu karışımı çayı kalbe faydalıdır.

Az yağlı inek sütü içmek kalbe kuvvet verir, unutkanlığı giderir.

Alıç yemek kalbe kuvvet verir.

Kalp hastaları sünnet üzere mideyi doldurmamalıdır. Fazla yemek yerlerse kalp midenin üzerinde olduğu için, kalp sıkışması olur.

                  DAMAR TIKANIKLlĞI:
 

    Kilo problemleri; alkol, sigara kullanımı, psikolojik bozukluklar, aşırı yağ­lı beslenme, kanamalardan kaynaklanan problemler, demir eksikliği, egzersiz yapmama, fiziksel aktivite eksikliği kalp damar tıkanıklığının sebeplerindendir.

Kişinin yaşayışına, genetik durumuna ve değişik faktörlere bağlı olarak za­man içerisinde ortaya çıkar. İleri safhalara ulaşmadan kolay kolay farkedilmez.

   Damar tıkanıklığı nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve sonucunda ilgili bölgedeki kan dolaşımı engellenir. En belirgin özelliği göğüs kafesinin or­tasında oluşan, sıkışma ve ağrıdır. Bazen de omuz, kollar, çene ya da sırt böl­gesinde ağrı olabilir.

   Kol veya bacakta gelişen güç kaybı, ani gelişen görme veya konuşma bo­zukluğu gibi belirtiler de beyne kan götüren damarlarda meydana gelen bir tı­kanıklığın ve bu tıkanıklık sonucu gelişen inmenin habercisi olabilir.

   Göğüsdeki sıkışma ve vücudun farklı yerlerinde hissedilen ağrılar koroner damarlardaki bir tıkanıklığa bağlı olabilir.

   Hasar kalpte ise kalp kasının kasılma gücü zayıflar. Kalpte ritim düzensiz­likleri, göğüs ağrıları ve sonunda ise kalp krizi meydana gelir.

Hasar beyinde ise görme ve konuşma bozuklukları, hafıza kaybı, kol veya bacaklarda kas gücünün ani ve geçici olarak zayıflaması ve beyin kan pıhtılaş­ması meydana gelir.

Hasar böbrekte ise; kan basıncının artması, böbrek fonksiyonlarını olum­suz yönde etkiler.

Hasar bacakta ise; yürürken ağrılar, ısı kaybı, kramplar meydana gelir.

Bu tarz bir şikâyetleriniz varsa en kısa zamanda bir kardiyolojik muayene­den geçmeniz gerekir.

    Bitkisel tedavi: İki kısım oğul otu, bir kısım karabaş otu bir tencereye ko­nur, içine limon doğranır (kabuklarıyla beraber) ıhlamur gibi kaynatılıp balla tatlandırıldıktan sonra soğuk olarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

Yarım çay bardağı halis zeytinyağına 1 limon sıkılıp günde 3 kere içmeye devam edilir.

   Deve dikeni ya da diğer diken cinsleri, sinameki ile beraber demlenir, balla tatlandırılarak normal soğuk içmeye devam edilir.

Sarmısak maddesindeki sarmısak şurubu içilir.

                           KORONER KALP HASTALIĞI
 

   Kalbin kasılmasını sağlayan Myokard adı verilen kas tabakasının beslenme­si, ‘’koroner’’ denen damarlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.

    Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan ‘’kolesterol’’ isimli yağ türü, normalde esnek olan damar­larımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar boşluğunu daraltır. Damar duvarındaki bu sertleşme veya damarın tıkanmasına, bazen de ani ölümlere sebep olur.

   Yüksek tansiyon, yaşın ilerlemesiyle damar yapısının bozulması, sigara kul­lanımı vb sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklığı veya başka bir sebeple Myokard’a gelen kan miktarı azalırsa myokard yeterli seviyede besle­nemez. Kas dokusunun kanlanamaması Kroner Kalp Hastalığına sebep olur. Kalbin Myokard kas tabakası tam beslenemediği için yeterli kasılamaz, bu da hastada kendini göğüs ağrısı şeklinde gösterir.

   Sigara kullanımı, hipertansiyon; kandaki “HDL Kolesterol” düzeyinin dü­şük olması, şişmanlık, hareketsiz hayat, gut hastalığı, aşırı alkol ve kahve tüke­timi, kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması, kadınlar için doğum kontrol hapı kullanımı kroner kalp harstalıklarının sebeplerindendir.

Koroner arter hastalığı hayati önem taşıyan hastalıklardan biridir.

Belirtileri: Göğüs ağrısı, çabuk yorulma, gelen nefes darlığı, bayılma

Bitkisel tedavi ancak destekleyici olarak uygulanabilir. Mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.                           KALP KAPAKÇIĞI RAHATSIZLIĞI: 

   Kalp kapağı hastalıkları hayatın kalitesini düşüren, ölümlere sebep olan bir sağlık sorunudur. Ölümlerin yüzde 1-2’sini kalp kapağı hastalıkları oluşturur. Kalp kapağı hastalıklarına bağlı olarak kalp yetmezlikleri, kalp atışlarında dü­zensizlikler ortaya çıkar.

    Çocukluk çağında geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası gelişen akut eklem romatizmasının kapak hastalıklarının en sık rastlanan sebebidir. Kalp krizi sonrası ortaya çıkan hasar, bağ dokusu hastalıkları, temiz kan taşı­yan damarlardaki genişlemeler, tümörler, bazı ilaçlar kalp kapakçığı rahatsızlı­ğına sebep olur.

   Belirtileri: yorgunluk, çarpıntı, çabuk yorulma, nefes darlığı, bacaklarda şiş­lik, emboli (pıhtı atması), felç ve ritim problemleri.

   Tedavi: Mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır. Destekleyici olarak şi­falı bitkilerden faydalanılabilir.

    İki kısım oğul otu, bir kısım karabaş otu karışımı ıhlamur gibi demlenip bal­la tatlandırılarak günde 3.-5 su bardağı içilmeye devam edilir. Stresi yok eden kıymetli bir çaydır. Kalbe fayda veren en iyi bitkisel çaydır.

   A1ıç meyvesi yenmeye devam edilir. Alıç yaprağı ve çiçekleri kaynatılıp bal­la tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Ayva ve sarımsak yenmeye devam edilir.

  Tarçın kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

                  KALP TİTREMESİ ÇARPINTI:
 

2/3 oğul otu, 1/3 karabaş otu kaynatılıp balla tatıandmlarak içilmeye de­vam edilir.

Biberiye kaynatılıp balla tatlandmlarak içilmeye devam edilir.

Kedi otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Yavşan otu kaynatılıp balla tatlandınlarak içilmeye devam edilir.

  KALP ROMATİZMASI

 Üşütmeden kaynaklanır, kalpte sızı ve ağrı olur.

Oğul otu, kekik karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı sıcak olarak içilmeye devam edilir.

Çörek otu, misvak, kekik, sinameki karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

Karanfil, oğul otu karışımı kaynatılıp içilmeye devam edilir.

                                         

                                           TANSİYON:


  

    Kalbin atar damarlara pompaladığı kanın basıncına tansiyon denir. Kalp ak­ciğerlerden temiz okmle temizlenmiş olarakgelen kanı yüksek basınçla atarda­marlara sevk eder. Kalbin bu pompalaesanasında yaptığı basınç 120 mm. civa basıncına eşittir. Buna büyük tansiyon denir. Kalp gevince bu basınç 80’e dü­şer. Buna da küçük tansiyon denilir.

    Tansiyon rahatsızlıkları hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve Hipotansiyon (düşük tansiyon) şeklinde isimlendirilir.

  Düşük tansiyon genellikle kadınların adet günlerinde olur.

Güneş çarpması da tansiyonu düşürür.

Hiper tansiyon; damarlardaki kan miktarının artması, damar civarına basınç uygulanması ve dar direncinin artarak elastikiyetinin azalması ile ortaya çıkar.

    Hiper tansiyonun bir sebebi de böbrek rahatsızlıklarıdır. İkinci sebebi, pi­sikolojiletir, yani strestir. Üçüncü sebebi ise damara basınç uygulanmasıdır.

Belirtileri: Baş dönmesi, sersemlik, sendeleme, ense ağrısı, yorgunluk, bu­run kanaması, sinirlilik, sanki kafada bir ton yük taşıyormuş gibi basınç.

Potasyum içeren incir, üzüm, kavun, karpuz tansiyona çok faydalıdır.

                     
                             DAMAR SERTLİĞİ: 
                         

Belirtileri;

   Baş da sürekli ağrılar olur. Sabah ve akşam erken saatlerde uykunuz gelir. Hazım bozukluğu olur. Uykunuz derin olur sabah zor kalkarsınız. El ayak aşı­rı üşür, yüzde, başta yanma terleme Enseden başlayıp yukarı doğru çıkan ağrı, adale tutulması olur. Unutkanlık ve zihni hareketlerde azalma görülür. Doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Doğada şifası çoktur.

                                                     

                                               VARİS:


        

Varis, toplardamarın bozulması neticesinde kanın katılaşması ve toplarda­marı şişirmesi şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

   Altın otu, atkestanesi, civanperçemi, papatya, akdiken, fesleğen, selin, ko­zalak, oğulotu, mentollü nane, toros nanesi, karabaş otu, hayıt tohumu, asma yaprağı kaynatılıp varis yıkanır veya bu bitkilerle hazırlanmış kremler kullanılır.

   Tedavisinde çobançantası, kekik, atkestanesi, fındık yaprağı ve asma yap­rağı kullanılır.

   Pekliği geçirin; diyetinize B, C ve E vitaminlerini katın; daha çok spor ya­pın, sigara içmeyi bırakın; çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve uzun süreler a­yakta kalmaktan kaçının.

   Dolaşımı uyardıkları için zencefil ve toz acı biber gibi babaratı kullanın. Ru­tin adı verilen kılcal damarların esnekliğini artıran karabuğday, alıç yemişi ve atkestarıesi gibi faydalı bitkilerin infüzyonlarını için. Bunları günde üç kezden fazla almayın. Ya da kompres veya losyon olarak uygulayın.

Eğer damarlarınız ağrılı ya da yangılı ise, aynısefa çiçeği kompresi ve acı­fındığın ispirtolu eriyiğini de ağrıları ve yangıyı azaltmak amacıyla kullanabi­lirsiniz.

Not 1 kg sirke içine 200 gr kimyon şişe içinde bekletin 10 gün den sonra ayaklarınızı ovalayın varisli bölgelere uygulayın. 

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. 

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.. 

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır. 

  Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır. 

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. 


NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.Ziyaret Bilgileri Reklamsız Saf Temiz İletişim
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam246
Toplam Ziyaret1026705
BAKIR-GÜMÜŞ-ALTIN Yatırın Karanlık Dünyada Kağıtların Önemi yok olur
AlışSatış
Dolar5.86635.8898
Euro6.57996.6063
PİRİİWORLD/SAKLİ ŞİFA TV