• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  

     www.sakli-sifa.com      www.sakli-sifa.com
                                                               Gün 1923 / Yıl 05                                                                  
                                İlaçlar kadar Bitkilerde zehirlidir tavsiye ile kullanılmaz                                                                             
                                      Doğa ile Savaş Halindeyiz Kazanırsak Kaybedeceğiz    
                              "İlacınız" Sebzeler Temizleyici Meyveler Besleyici   
                        Yaratanın yaratmış olduğu evrendeki Dengeyi yakalamak 
 
       "Yaratanın Hak kıldığı her dinden ne olursan ol tüm hastalıkları yenmek dua ve sevgidir"                        "Bilin ki yarın güneş her insan için aynı doğacak"  "İyi ve Kötü olmak içinde insan elinde olacak"  
                                                   "Kararı sen versen de Kaderin belirleyecek"  

Saklı şifa bir markadır. İletişim yanlışlıklarıyla dolu Dünyadayız.Türkiye’nin hiçbir yerinde şubemiz yoktur  "Merkez sorgun Yozgat istasyonlar Silifke Anamur dur  internet  yayını 2013 Metal yaşı yılı 1959 dur"  Diğerleri Karanlık Başarısızlık korkusu yaşayanlar nefsine dünya malına gömülmüşlerdir.. "Selçuk uysal çoban saklı şifa"

                        Yaşam sırrınız SIRLAR KİTABİN da harfiyen yazılmıştır ilk adım ise SEVGİDİR

                                        Bu gün gecikmiş işimiz yarınlar olursa erken biter

 
Site Menusu
Takvim

VİTAMİNLER,ETKİLERİ EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLECEK HASTALIK BELİRTİLERİ

                    www.sakli-sifa.com        www.sakli-sifa.com


   www.sakli-sifa.com 

         


VİTAMİNLER, ETKİLERİ ve EKSİKLİĞİNDE OLUŞACAK HASTALIK                                                BELİRTİLERİ: 

   Vitaminler, insan ve hayvan hayatında önemli rol oynayan organik madde­lerdir. Kalori içermezler. Kendi başlarına enerji kaynağı değildir fakat birçok biyolojik olay üzerinde etkilidirler. Yeterli miktarda vitamin alınmaması orga­nizmanın savunmasını zorlaştırır ve hastalıklar baş gösterir. Çok miktarda alın­dığında da başka hastalıklara sebep olurlar.

   Vitaminler, erime özelliklerine göre: “Yağda Eriyen Vitaminler” ve “Suda Eriyen Vitaminler” olarak ikiye ayrılır.

   Yağda Eriyen Vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir ve bu vitaminler vü­cutta depo edilebilir. Suda Eriyen Vitaminler ise B grubu vitaminler ve C vi­taminidir. Bu vitaminler vücutta yeterince depolanmadığı için besinler yoluyla düzenli olarak alınmaları gerekir.

 A VİTAMİNİ: A Vitamini, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi gibi pek çok faaliyette görev alan önemli bir vitamindir. Deriyi yeniler, gözleri korur; saçla­rı, tırnakları güçlendirir. Büyümemizde, dişlerde mine tabakasının oluşmasın­da etkisi vardır. Akciğer, mide, yemek borusu, gırtlak, idrar kesesi ve birçok tü­mörü engeller. A vitamini, antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kanse­re ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolan­masına yardımcı olur.A vitamini karaciğerimizde depo edilir.Hücreleri kuvvetlendirip,hastalık ve zararlı maddelere karşı korur.A vitamini bağışıklık sistemimizi estekler.Bu vitamin proteinlerin yapımındada etkilidir.Tüm organların gelişmesi,büyümesi ve tamiri,sağlıklı cilt,saç ve kemik ile gözümüz için gereklidir.Şeker hastaları ve karaciğeri hasta olan kişiler gıdalarla aldığı Caroten'i karaciğer A vitaminine çeviremez.Bu vitamini ayrıca bağışıklık sistemimizde büyük desteği olan Timus bezesini korur normal çalışmasını sağlar.Stres halinde ise bu bezenin çalışması bozulur.Yeterince alınması gerekir.

   A Vitamini Eksikliği Belirtileri: Kilo alamama, boyun uzamaması, gözyaşı­nın yetersiz salgılanması, görme bozukluğu ve göz hastalıkları, duyularda zayıf­lama, cilt hastalıkları ve erken yaşlanma, hastalıklara karşı dayanıklılığın azal­ması, çocuklarda gelişmenin yavaşlaması, saç dökülmesi, erkeklerde iktidarsız­lık ve kadınlarda kısırlık.│SAKLI ŞİFA

   GIDA ÇEŞİTLERİ(günlük ihtiyaç:A vitamini 0,2-0,3)                                                                mg/Caroten:1,8-2,2 mg)

   Et, karaciğer, süt ve sütlü besinler, tereyağı, peynir, havuç, patates, ma­rul, soğan, yumurta, kavun, kayısı ve sarı meyveler, yeşil sebzeler, şeftali, erik, Trabzon hurması, havuç, kereviz, bakla, ıspanak, domates, pırasa, sarımsak, karnabahar, limon, ayva, balık ve balık yağı, sığır karaciğeri,tere,maydanoz,yumurta sarısı,kayısı,şalgam,balık ,kayısı,kuşkonmaz,ıspanak,havuç,kereviz,marul,portakal,erik,domates karaciğerde  bulunur.

   B VİTAMİNİ: Suda eriyen, vücutta depo edilmeyen vitaminlerdendir. Ye­meklerin pişme suyu dökülürse bu vitaminler de kaybolur. İştah, sindirim ve sinir sistemi için çok gerekli ve hayati öneme sahiptir.

   Eksikliğinde iştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, ge­lişme geriliği, sinir iltihapları, konuşma yavaşlaması, ses çatallaşması görülür

Karaciğer, buğday kepeği, esmer pirinç, marul, kabak, domates, ıspanak, pı­rasa, kereviz, patates, sarımsak, portakal, et, balık, süt ve sütlü besinler, yumur­ta, kabuklu yemişler, fındık, fıstık, ceviz, badem, çilek, şeftali ve erikte bulunur.

 B1 VİTAMİNİ: Karbonhidrat sindirimini sağlar, kalp ve sinir sistemini ko­rur. Sinir sisteminin çalışmasını oksijen almayı ve kalp atışlarının düzenli olma­sını sağlar. Sinirsel hastalıklarda, kasların zayıflamasında, zayıflamayı durdurup yeniden kilo almada faydalıdır. Solunum yetersizliğini giderici etkisi vardır. Ka­bızlık ve iştahsızlıkta faydaları görülür.

   Eksikliğinde çocuklarda büyüme ve gelişme bozuklukları olur. Yorgunluk, güçsüzlük, depresyon, beriberi hastalığı, kabızlık, iştahsızlık, ödemler, kramp­lar, damar genişlemesi, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.

GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç: 1,2-1,3 mg)
 
   En çok pirinç ve kepeğinde, tahıl ürünlerinde, kepekli ekmek, yulaf ezme­si, filizler, et, sakatat, balık, ay çekirdeği, fasulye, türleri, kuruyemişler, Fındık, ceviz, çikolata, yeşilbiber, salatalık, kereviz, lahana, limon, ayva, nar, karnaba­har, bulgur ve mercimek,toz maya ,kepek,fıstık,darı,tane bezelye,arpa,bira mayası,sığır eti,koyun eti süt,çavdarda  bulunur.

B2 VİTAMİNİ: Beden biyokimyasında rol oynar, büyüme gelişmeyi sağ­lar. Enerji vitaminidir. Karaciğerin normal çalışmasında etkilidir. Kansızlığın giderilmesini, alyuvarların ve dokuların yenilenmesini sağlar. Ağız içi dil iltiha­bı, göz hastalıklarını önler. Migren, cilt hastalıkları ve ince bağırsak iltihapları­nın tedavisinde çok faydalıdır.

Eksikliğinde gözde bazı bozukluklar, büyüme bozuklukları, sinirsel bozuk­luklar ve deri hastalıkları görülür.

 GIDA ÇEŞİTLERİ(günlük ihtiyaç:2-2,5 mg.)

  Fındık, fıstık, ceviz, süt ve süt ürünleri, çikolata, filizler, kuru maya, yeşil yapraklı sebzeler, salatalık, lahana, pırasa, bakla, soğan, limon, ayva, nar, et, pi­rinç, bulgur, yumurta, bal, kabuklu buğday ve tereyağı,badem,kestane,soya,kuru erik,nohut,sığır kalbi,yumurta,toz maya,karaciğer,böbrek,buğday unu,peynir,kepek,mercimek,mantarlarda bulunur.

 B3 VİTAMİNİ: Bağırsakları çalıştırma, Sinir sistemleri düzenleme, Beyin fonksiyonlarını ayarlama; Bitkinlik, uyuklama, depresyon ve cildin sağlığını ko­rumada çok faydalıdır.

   Eksikliğinde çocuklarda büyüme durur. Pellegra hastalığı görülür.

GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç:18 mg)

  Yer fıstığı, bitter çikolata, karaciğer, süt, peynir, yoğurt, yumurta baklagiller, ke­pekli ekmek, balık, taze meyveler, yağlı tohumlar ve patateste ,kuzu eti,mercimek,bira mayası,bulunur. Pek çok besinlerde, B1 ve B2 ile birlikte bulunur.

B4 VİTAMİNİ: Beyaz kan hücrelerinin yenilenmesini, yeteri kadar oluşma­sını sağlar. Uzun süre devam eden ışın tedavilerinde, zehirlenmelerde B4 vita­mini verilmelidir.

   Bu vitamin yeteri kadar alınmadığında akyuvarlar azalır.

B5 VİTAMİNİ: Hücre yapımına yardımcı olur, Bağışıklık sistemini güç­lendirir, Bitkinliği ve iştahsızlığı giderir, Romatizmayı giderir, Stresin atılması­na yardımcı olur, Yara ve yanıkların çabuk iyileşmesini sağlar, Saç dökülmesi­ni önler.

Eksikliği sinirsel bozukluklara, sindirim bozukluklarına, kalp-damar denge­sizliklerine, deri ve mukoza enfeksiyonlarına yol açar.

Patates ve çikolata,karaciğer,kepek,fıstık,yumurta sarısı,buğday çimi,karaciğer,kırmızı et,tavuk,ekmek,sebzeler ve kalpde bulunur.

B6 VİTAMİNİ: Deri, saç, sinir gelişiminde rol oynar. Ana rahmindeki be­beğin oluşum ve gelişiminde çok gereklidir. Diş sağlığının korunmasında et­kilidir. Kan hücrelerini arttırarak kansızlığın giderir, İnsülin ve adrenalin hor­monlarının oluşmasını sağlar. Kolesterolün düşmesini sağlar. Vücudun diren­cini arttırarak kansere karşı korur. Romatizma, astım, diyabetlerde faydalıdır

   Eksikliğinde sinir bozuklukları, deri, göz, ağız iltihapları, kolesterol artması ve damar tıkanıklarına sebep olur. Böbreklerde okzalat taşı oluşur.

   Koyun eti, balık, piliç, çiğ yumurta, süt ve süt ürünleri, çiğ sebze ve meyve­ler, kavrulmuş fıstık, karaciğer,kırmızı et,balık,yumurta,ekmek, böbrek, patates, erik, kuru üzüm, çikolata, avo­kado, tahıl kabukları, makarna, soya, lahana, pırasa ,toz maya,karaciğer,buğday çini kepek dana eti ve muzda bulunur.

B7 VİTAMİNİ: Ağrıları azaltır, karaciğeri çok iyi korur, Siroz yağlarının büyümesini önler, Damar sertliğini giderir, Sağlıklı saç çıkmasını sağlar, Felçli bölgelerin bir an önce iyileşmesinde faydalıdır.

Bitkilerde, karaciğerde, beyinde, buğday ununda, sütte, yulafta bulunur.

BİOTİN B8: vitamini de denir. Hücre metabolizması, kan hücrelerinin bes­lenmesi, saç, deri ve sinirlere faydalıdır. Derinin sağlığı, kas ağrıları ve iştahsız­lık için önemlidir. Dolaşım sistemleri ve cinsel bezelerin çalışmasına faydası vardır. Yağ ve şeker gibi gıdaların yakımı için gereklidir.

GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç:100-300 mg)

Eksikliğinde yağ bezelerinde aşırı salgılanma ve sinirsel bozukluklara yol a­çabilir. Yer fıstığında, kuru bezelyede, çikolatada, mantarlarda ve hayvansal gı­dalarda toz maya,yumurta,kuru fasulye,kuru bezelye,sığır karaciğeri,fıstık,mantar,dana etinde bulunur.

B9 VİTAMİNİ: Alyuvarların oluşumunda, enerjiye çevrilmesinde gerekli­dir. Karaciğer ve salgı bezlerinin çalışmasını sağlar. Saçların beyazlaşmasını ve dökülmesini önler. Düşünceleri toplamayı önler ve giderir. İktidarsızlığı gide­rir. Hamilelikte anne ve çocuk sağlığını korur.

GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç:400 mg.)

 Eksikliğinde; Kansızlık, akyuvar azlığı, güçsüzlük, depresyon, dirençsizlik ortaya çıkar. Yapraklı bitkiler, yumurta, karaciğer ve kuru sebzeler,alabalık,fıstık,maydanoz,dana karaciğeri,ıspanak,piliç eti,lahanada bulunur.│SAKLI ŞİFA


B10 VİTAMİNİ: Güneş ışınlarından korur. Cildi korur, pürüzsüz yapar. Deri sertleşmesini önler. Vücutta leke ve renk yapan kısmın oluşmasını önler. Tüm cilt hastalıkları için faydalıdır

GIDA ÇEŞİTLERİ:

Toz  maya,karaciğer,ıspanak,lahana,buğday çimi,mantarlar,yulaf ezmesi,mantarlar ve sütte bulunur.

B11 VİTAMİNİ:
Mide ekşimesinde İştahsızlık, beslenme bozukluğu Bol yedirir, kilo aldırır Pankreas salgısını arttırır Gelişme bozukluğunu düzenler Kasların zayıflamasını ve kemik erimesini önler.Karaciğer,böbrek,kırmızı et,ıspanak,marul,yumurta,ekmek,sebzelerde bolca bulunur.


B12 VİTAMİNİ: Alyuvarların gelişmesi ve çoğalmasını sağlar. Hücreleri korur. Bağ dokusunu güçlendirir, beden savunmasını artırır. Kansızlığı giderir Sinir sistemi bozukları ve iştahsızlığı yok eder. Kadın hastalıklarına ve dönem­lere çok faydalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar Hafızanın kuv­vetlenmesine ve denge toplamaya faydalıdır.

   Eksikliğinde kan hastalıkları, sinirlilik, sıkıntı, baş ağrısı, uyuşma, bacaklar­da duyu azalması ve ağrılar görülür.

GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç 3-6 mikrogram)

 Et, süt, süt ürünleri, balık, peynir, karaciğer, böbrek,yürek,tavuk, sebze, süt asitleri ve yumurtada bulunur.

B 13 ORATİK ASİT: Kanda ürenin düşmesini sağlar Böbrekte taş oluşma­sını önler ve var olan taşları eritir Ayrıca bağırsaktaki faydalı mikropların oluş­masını sağlar Romatizmayı giderir. Kolesterolü düşürür.Buğday çimi ve toz  mayada bulunur.

B 14 VİTAMİNİ: Vücutta tümör oluşumunu önler.


B 15 VİTAMİNİ: Vücut direncini arttırır. Çabuk yorulmayı önler. Dinç kal­mayı sağlar.Kayısı çekirdeği,karaciğer de bulunur.

C VİTAMİNİ: C Vitamini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kemik ve dişlerin gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Vücutta kemiklerin, dişlerin, cildin ve eklemlerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Yaraları iyileştirir ve dokuları yeniler. Kanser ve kalp hastalıklarına kar­şı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnci artı­rır. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir. Özel­likle çocuklar için büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden te­mizler. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Böbreküstü bez­lerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar. Diş, kemik yapısı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kaslarda esneklik ve gücün art­ması, nezle grip gibi enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırması, eksikli­ğine yorgunluk, iştahsızlık, kas ağrıları, nefes alıp verme zorluğu, çırpıntı, kan­ser, damar yapısı, zedelenme ve yaralanmalar ve iskorpit hastalığına sebep olur.

   C vitamini bağışıklık sistemini desteklediği için yeterince alınmadığı takdir­de bağışıklık sistemi zayıflar ve sık hastalanmaya yol açar. Ayrıca, enerji azlığı, kıl diplerinde kanamalı döküntüler, vücudun kolay morarması, burun kanama­sı, yaraların geç iyileşmesi, dişeti kanamaları gibi sorunlar görülür. PİRİİ WORLD│

   Her türlü yeşil yapraklı sebzelerde, narenciye, patates, kivi, çilek, muz, ma­rul, salatalık, kabak, biber, domates, ıspanakta, lahanada, pırasada, kerevizde, baklada, soğan, sarımsak, turp, karnabahar, portakal, limon, mandalina, grey­furt, turunçgiller, sirke,siyah üzüm,bezelye,kivi, şeftali, muz, dut, ayva ve narda bulunur.

C1 VİTAMİNİ: Hücre ve dokuları dıştan gelecek hastalıklara karşı korur. Vücudu enfeksiyonlara karşı korur, direncini arttırır. Şeker hastaları için fay­dalıdır. Kemiklerin sertliğini muhafaza eder. Nezle ve gribe karşı korur. Kan damarlarını kuvvetlendirerek kanamaları durdurur. Vücudun salgı bezlerini ve organları sağlıklı bir şekilde çalıştırır. Menopoz, varis ve karaciğere faydalıdır

GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç:30-75 mg.)

Kuşburnu,maydanoz,semiz otu,karnabahar,tere,çilek,lahana,yeşil biber,limon,portakal,mandalina,greyfurtta ve at kestanesine bulunur. 

C2 VİTAMİNİ: Damarları kuvvetlendirerek kanamaları önler. Göze fayda­lıdır, kanlanmasını önler. Kurdeşen hastalığına faydalıdır.Limon,marul ve at kestanesinde bulunur.

D VİTAMİNİ: D vitamini, Dişlerin ve kemiklerin gelişmesi açısından ö­nemli bir vitamindir. Bebeklerin ve büyüme çağındaki çocukların gelişiminde çok faydalıdır. Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişle­rin güçlenmesini sağlar. Raşitizmi önler. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakla­rın düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de faydaı vardır. Tro­id fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.

GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç:0,003-0,01 mg.)

Süt ve sütlü besinlerde, yoğurt, peynir, tereyağı gibi, ayrıca karaciğer, balık ve balık yağı ve yumurta sarısında bulunur.

   Yeterli miktarda güneş ışığı alan yetişkinlerde ve çocuklarda D vitamini vü­cut tarafından yeterince üretilir. Bununla birlikte; yeni doğanlarda, büyüme ça­ğındaki çocuklarda, gebelikte ve süt emziren kadınlarda D Vitamini ihtiyacı arttığı için besinlerle dışarıdan daha fazla miktarda alınması gerekir.

   Yetersizliği, kemik ve diş yapısının bozulmasına, kemiklerin gücünü ve sert­liğini kaybetmesine neden olur. Çocuklarda raşitizm denilen kemiklerde geli­şim bozukluğu ve dişlerin geç çıkması gibi hastalık ve şikâyetlere neden olabi­lir. Yetişkinlerde ise kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bo­zukluklarına sebep olur.

   D vitamininden çok fazla alındığı takdirde, mide bulantısı, kusma, ishal, iş­tahsızlık, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği, baş ağrısı, kılcal damarlarda deformasyon hatta ölümler görülmektedir.

Balıketi, balıkyağı, süt ve yumurta sarısı ,tereyağı,karaciğeret,sebzeler, D Vitamini içeren besinler olarak sayılabilir.

E VİTAMİNİ: E Vitamini, bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyon­da görev alan önemli bir vitamindir. C ve selenyum ile birlikte çalışır. E Vita­mini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre duvarlarını ve karaciğeri zehirli et­kenlerden korur, hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kalbe ve kan dolaşımına faydalıdır, damar sertliğini ve tıkanmala­rını engeller. Cildi güzelleştirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alı­NIR.│SAKLI ŞİFA

nan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksin­lere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını önler, cinsel haya­tı güçlendirir, kanserden korur, kas erimesini önler.

Bu vitaminin eksikliğinde başta kansızlık ve göz bozuklukları kalp ve kas­lar    bozulur. Kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. Sinirsel bozukluklar, cilt ve saç bozulması, ciltte buruşukluk, vakitsiz yaşlanma meydana gelir; kadın ve erkekte iktidarsızlığa yol açar. E Vi­tamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

 GIDA ÇEŞİTLERİ:(günlük ihtiyaç:10-35 mg.)

Başta tahıllar olmak üzere kuruyemiş, bitkisel yağlar ıspanak, kabak, laha­na, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, fındık, domates ve patateste,arpa çimi,mısır çimi,soya fasulyesi ve yulafda bol miktarda bulunur.

 F VİTAMİNİ: Vücuda çok faydalıdır. Kanser hastalığına karşı koruyucu et­kisi vardır. Kolestrolü düşürür. Bağırsaklar mukoza denilen gıdaları emer. Za­rın oluşumunda çok faydalıdır. Peklik ve ishali giderir.

   Bu vitaminin eksikliğinde: Damar sertliği -damar kireçlenmesi -damar tı­kanıklığı -karaciğer ve sinir rahatsızlıkları -ciltte değişik rahatsızlıklar ve vakit­siz yaşlanma olur (başta kepeklenme olur)

 GIDA ÇEŞİTLERİ:

Soya yağı,mısır yağı,pamuk yağı,keten yağı,ayçiçek yağıhaşhaş yağı ve susam yağında bolca bulunur. 

FOLİK ASİT:
B vitamini türlerindendir. Eksikliğinde kansızlık ve gastrit o­lur. Yeni hücre yapımında hayati önemi vardır. Ayrıca kan yapar.

Yeşil sebzeler, ıspanak, lahana, marul, dereotu, tere, patates, domates, biber, şalgam, karnabahar, fasulye, çilek, Yeşilay ve karaciğerde bulunur.

İ VİTAMİNİ: Vücutta yağların depo edilmesini önler Karaciğerin yağlan­masını önler Siroz hastalarına faydası çoktur Çeşitli hastalıkların iyileşmesin­de çok önem taşır

GIDA ÇEŞİTLERİ:

Buğday çimi,dana yürek,fıstık,greyfurt,taze bezelye,portakal,buğday,üzüm de bulunur.

J VİTAMİNİ:
Karaciğeri çok iyi korur Bakteriyel ve virüslerin yağlanma ve büyümesini önler Siroz hastalığına da faydası çoktur Damar sertliğini giderir Beyin ve kalbe faydası çoktur.

GIDA ÇEŞİTLERİ:

Yumurta sarısı,buğday çimi,kuru fasulye,bezelye,dana karaciğeri,kuzu böbreği,lahana ve ıspanakta bulunur.

K VİTAMİNİ:
K Vitamini (Naftakinon), kanın pıhtılaşmasında ve damar yapısında görev alan önemli bir vitamindir. Trombositi artırır. Kemiklerin sağ­lıklı olması ve kırıkların iyileşmesi için gereklidir. Kanın pıhtılaşmaması nede­niyle burun kanamaları, idrarda kan görülmesi, deri altında mavi ve siyah nok­talar K vitamininin yetersizlik belirtileridir. Emilim bozukluğu, çok düşük ka­lorili diyetle beslenme, uzun süreli antibiyotik kullanma ve damar yoluyla bes­lenme durumlarında ihtiyacımız artar.

   K vitamini hayvansal ve bitkisel yiyeceklerin çoğunda bulunur. En zengin olanları, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler,inek sütü,peynir,tereyeğı,pirinç, yeşil çay ve karaciğer,mısır,muz,şeftali,çilek, kuru baklagiller ve balıklardır. İnsanlarda yetersizliğine pek rastlanmaz, fakat aşırı kanamalar­da, doğumda, yaralanmalarda ve bağırsak florası bozukluklarında ihtiyacı artar. PİRİİ WORLD│

   K vitamini yağda eriyen bir vitamin olması sebebiyle bağırsaklardan yağlarla e­milerek karaciğere gelir, ısıya dayanıklıdır, alkali, kuvvetli asitler, radyasyon ve okside edici ajanlar tarafından etkisizleşir. Yoğurt, kefir, asitlenmiş süt bağır­saklardaki bakterilerin K vitamini üretimini artırır.

Fazla alındığında yüzde ateş basması, kızartı, kaşıntı ve karaciğer bozuklu­ğu gibi sorunlara yol açabilir.

M VİTAMİNİ: Vücutta yağ düzenini sağlayarak deri sertleşmesini önler Mide ekşimelerinin giderilmesinde faydalıdır.

NİASİN: Enerjinin bütün vücuda dağılımı sağlar.

Tahıl kabukları, bulgur, fındık, mantar, karnabahar, et ve patates.

N LIPOIK ASITTHIOTİK: Alkoliklerin, karaciğer hastası olanların ka­nını temizleyerek zehirlenmeyi önler. Bağırsak rahatsızlığı olanların kanını te­mizler.Karaciğer ve toz maya da bulunur.

P VİTAMİNİ: P vitamini, doğada saf halde bol bulunan bir vitamin türü­dür. Vücut direncinin artmasında ve kılcal damar geçirgenliğinin azalmasın­da önemli etkileri vardır. Suda çözünebilir, C vitaminine oldukça benzer özel­liklere sahiptir. Genellikle C vitamini ile ayni besinlerde bulunurlar. Kılcal da­marların yırtılmasını ve kanamasını önler. Ayrıca bunların dayanıklılığını artı­rarak enfeksiyonlara karşı korur. Beyin ve gözde retina kanamaları önler. Va­riste çok faydalıdır.Menekşe yaprağı,marul,taze biber,mersin ağacı meyvesi,portakal,yumurta,yer fıstığı,at kestanesi kabuğunda bulunur.

P Vitamini Eksikliği: Belirtileri C Vitamini eksikliğine benzer. Ayrıca kılcal damar yırtılmaları ve kanamaları, İnflamasyon denilen dokuların şişme ve kı­zararak ağrılı bir hal alması oluşur.

P Vitamini en fazla; menekşe yaprağı, marul, taze biber, mersin, portakal, yumurta yer fıstığı, biberde ve atkestanesi kabuğunda bulunur

 PB VİTAMİNİ: Cilt sinir ve sindirim sistemini korur. Eksikliğinde; “Pel­legra” hastalığı, vücutta ve ellerde iyileşmeyen yaralar görülür.

   Karaciğer, böbrek, kalp, beyin, kuzu eti, kuru baklagiller, ceviz, fındık, fıs­tık, yağlı tohumlar, balık, süt, süt ürünleri, patates, yeşil sebze ve yapraklar, ta­ze meyve ve turunçgillerde bulunur.

 PP VİTAMİNİ: Lahana ve patateste bulunur.

 PANTOTEKNİK ASİT: B vitaminlerine girer. Besin maddelerinin sindiri­mi, saç ve deri için önemlidir. Vücudun ve derinin gelişmesinde ve korunma­sında rol oynar. Eksikliğinde; fiziksel yapıda bozukluklar, kas kasılmaları, el ve ayaklarda karıncalanmalar görülür.

   Yeşil yapraklı bitkiler bu vitamini üreterek tohumlarında depolarlar. Tahıl kabukları, maya, kavun, brokoli, mantar, bakla, patates, soğan, karaciğer, böb­rek, sakatatlar, süt, taze mantar, yumurta sarısı ve tahıllarda bulunur.

 POTASYUM:Patates,ıspanak,pırasa,soğan,muz,kayısı,armut,hurma,karpuz,erik,tahıl kabukları,kepekli ekmek,bulgur ve pekmeze bulunur.Kaslarda enerji birimi için gereklidir.

 U VİTAMİNİ: Bağırsak ve midenin iç yüzeyini korur. On iki parmak ülse­ri, ince ve kalın bağırsak iltihabı tedavisin de çok faydalıdır.Lahana,kereviz,marul,domates,havuç,muz da bulunur.

TOZ MAYANIN İÇİNDE BULUNDUĞU VİTAMİN VE MİNARELLER
 

   
B 1   vitamin,  B 2 vitamini,B 5 vitamini,B 6 vitamini,B 8  vitamini,B 10 vitamini,B 12 vitamini,B 13 vitamini,B 15  vitamini,N vitamini,Potasyum,

 

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

  Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 


NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ
Ziyaret Bilgileri Reklamsız Saf Temiz İletişim
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam244
Toplam Ziyaret1026703
BAKIR-GÜMÜŞ-ALTIN Yatırın Karanlık Dünyada Kağıtların Önemi yok olur
AlışSatış
Dolar5.86635.8898
Euro6.57996.6063
PİRİİWORLD/SAKLİ ŞİFA TV