www.sakli-sifa.com      www.sakli-sifa.com
                                                              Gün Sayı 1963/ Yıl 06   
https://Site Menusu
https://Takvim
 www.sakli-sifa.com

Uzanan ışığı yakalamak

Global sanal para borsayı takip etmek isteyenler veya ilgisini çekenlere

 www.sakli-sifa.com

Renklam değil içimizden biri 

 

 www.idealminer.com
 
www.sakli-sifa.com

SERALAR FİDEÇİLİK VE MANTAR ÇOBAN 
www.sakli-sifa.com

ANTİTOR SAVAR
   www.sakli-sifa.com
 
www.sakli-sifa.com
 
ÇOBAN SAKLİ ŞİFA


www.sakli-sifa.com
 
YAKINDA TAM ORGANİK ÜRÜNLER  

DÜMYANIN HER YERİNDE TÜRKİYEDE TEK APİTERAPİ
  
   PROPOLİS

www.sakli-sifa.com

www.sakli-sifa.com

SAKLI ŞİFA
AKILLI SU
SMART WASSER
SMART WATER

Sebzelerde meyvelerde kozmetik sağlık ta dezenfekte ve her yerde

YIKANMAMIŞ 

www.sakli-sifa.com  

YIKANMIŞ
AKILLI SU İLE
www.sakli-sifa.com

Dışardaki ortam

35.37 derecede


ŞU AN 45 GÜN AMAÇ  90 GÜN

 

www.sakli-sifa.com

TARIM İLAÇLARI YOKEDİÇİ 
DİŞ VİRÜSLERE 90 GÜN
 KALKAN     ORGANİK

Bunu  bilin her kez evde yapa bilecek.. yakında  

DALINDA YIKANMIŞ DIŞ ETKENLERDEN KALKAN   

www.sakli-sifa.com

AYNI AĞAÇ AMA FARKLI BIRDAL YIKANMIŞ BİR DAL YIKANMAMIŞ AKILLI SU

DEZENFEKTE
 
www.sakli-sifa.com

PREMİX 116  

TUZDAG HOTEL VE SAĞLIK MERKEZİ VE ZAYIFLAMA  www.sakli-sifa.com

PETEK GÖZ 6 GEN PİRAMİT

 
EKSİ 30 DERECE
ARTI 40 DERECE
 www.sakli-sifa.com

DE ENERJİ TOPLAMA  

            RB
 Recycling Battery


  www.sakli-sifa.com

 www.sakli-sifa.com

BİTMEYEN AKÜ ESKİMİŞ AKÜYÜ, YENİLENEN AKÜLERİN BİR EK PARÇASI  YAKINDA 88 YILINDA 15X20 BÜYÜKLÜĞÜNDE YAPTIĞIM BİR ÇILGIN UFAK PROJE YAKINDA SONSUZ ENERJİ SAKLİ-ŞİFA DA SAKLI ENERJİ   


www.sakli-sifa.com  

ARABALARDA 

UÇAKLARDA

TANKLARDA 

GEMİLERDE 

FORKLİFT TE  

KISACA AKÜLÜ

MAKİNALARDA

www.sakli-sifa.com

 İLYAS torundur 

 İSHAK türü tükenmek üzeri  kuştur 

ÇOBANIN ruhudur 
 
YÜRÜYEBİLEN TÜM ARAÇLARA


BİTKİLERİN 9 ÇEŞİT HAZIRLAMA ŞEKLİ


                      
                          
HAZIRLANIŞ ŞEKLİ ŞEKİLLERİ 


Bitkisel droglar ilaç olarak alınabilmek için uygun şekillerde hazırlanması  lazım dir.9 kalemde ayrılması lazım ve hazırlanması önemlidir.   

1.Toz    2.Hap      3.İnfusyon    4.Dekoksiyon    5.Merhem     6.Tıbbı yağ  7.Kokulu yağ      8.Tentür       9.Hulasa                                                                                                                                             

               KÖK YAPRAK DAL HAZIRLANIŞ ŞEKLİ ŞEKİLLERİ

  1.. TOZ.   

Bitki paçalarının bir madeni havanda dövülmesi  veya bir değirmende çekilmesi ile elde edilir. Parça büyüklüğü ne göre kaba orta inçe olmak üzere kısımlara  ayrılır hap içine alınacak şekle  getirilir. Tozların alınmasında kullanılacak olan en basit yol inçe tozun bir bardak kadar su içine dökülmesi  ve karışımda  homojenleşip içilmesi şekle getirilir . BUNA  TOZ HALİ DENİR.

  2.   HAP

İnçe toz halin deki drog bir yardımcı madde sıvı yardımı ile hap haline getirilmesi. Hapların  ağırlıkları 1 ,1.5 gr olmalıdır. Daha büyük hapların alınması zor dur Sıvı olarak bal, şeker şurubu şeker otu ,nişasta leblebi unu ,Arap zamkı ,meyan balı tedavi etkisi ve vücuda  zarar vermeyen maddeler seçilmelidir .Drog tozu uygun sıvı maddesi ile hamur  haline sokularak hazırlamış olduğunuz hamur iki elin arasında  ezilerek ve vurularak uygun uzunluk ta  çubuk haline getirilir  bıçak veya makasla parçalara bölünür. Hap haline getirilir .Bir birine yapışmaması için meyan kökü tozu talk tozu. KullanılırBUNA DA HAP ŞEKLİ DENİR.  


3.İNFUSYON

İNFUSYON.. Drogların ilaç olarak kullanılmasında en çok kullanılan bir hazırlanıştır. İnfusyonu  hazırlamak için ufalanmış nebat parçaları üzerine  sıcak su dökülür karışım kapalı bir kap da sık sık karıştırılarak .Çok hafif ateş üstünde  10 dakika tutulur ,soğuduktan sonra inçe bir tülbentten  süzülür .Kullanılacak drog miktarı  genellikle bir tutam dir .kimileri ağır kimileri afif olduğun dan gr belirtilmez .Genellikle 50 gr 100 gr denir. Bu şekilde gösterilmiş tir. Yapılacak suya göre hazırlanır. İnfusyonların  hazırlanması için  kolay olan diğer usul de anlatır sak daha iyi olacak Kaba toz haline getirilmiş  üzerine kafi miktarda soğuk su konur  karışım kaynayın caya kadar ısıtılır kaynamaya başlar başlamaz  karışım ateşten çekilir. Soğuduktan sonra  temiz pamukla veya tülbentle süzülür. İnfusyonlar  her defasında taze olarak hazırlanır. tatlandırıcı olarak şeker otu kullanılır, kaliteli bal ,tonik olarak ta kullanılırsa sade ovalamak pansuman yapılır .BU HAZIRLANIŞA  İNFUSYON DENİR.

  4.DEKOKSİYO

DEKOKSİYON..Dekoksiyon  hazırlamak için  ufalanmış kullanılacak kısımlar  üzerine  kafi miktara soğuk su konulur ve afif ateş üstünde sık sık karıştırarak  yarım saat ısıtılır ve sıcak iken inçe bir tülbentten süzülür .Dekoksiyon larda kullanılacak  droglar genellikle 100 gr su içimde 2,5 gr dir .Bununla birlikte her drog için kullanılacak  droglar için su miktarları belirlenir. Dekoksiyonlar da infusyonlar da. Taze hazırlanması   ve bekletilmemesi  lazımdır. Tıbbi  bitkilerin ilaç haline getirilmesinde en çok kullanılan yol  infusyon veya dekoksiyon  yollarıdır .Bu tip Per aparatların hazırlanması için yukarıdaki bitkiler tartı ve ölçüm leri çok önem taşır. Ölçüm yok ise kısa örneklerle anlatılırsa  kısa yolu. ŞUDUR. Çiçek inçe yaprakları veya uçucu yağ taşıyan bitkiler .Kaba toz edilmiş bitkiler  bir çay kaşağı  dolusu  bir su bardağına içine konur  ve üzerine kaynar su doldurulur üzeri  kapatılır ve 5 dakika dinlenmeye  bırakılır .Bu müddet sonunda pamukla süzülür. BUNA DA DEKOKSİYON DENİR. 

5.MERHEM

MERHEM. Katıyağ, sıvı yağ  zeytin ,badem yağı ,lanolin, vazelin gibi sıvı yağlar ile yapılan ve dışarıdan kullanılan ilaç şekilleridir. Merhem hazırlamak için ,merhem içine konulacak madde veya maddeler  önce den havanda toz edilir .Sonra az bir sıvı yağ ile ezilir ve sonra maddesi  katı sıvı  maddesiyle ,lanolin  vazelin  azar azar etkili madde  üzerine ilave edilir  ve mikserle iyice karıştırılır  merhemler  kapalı kaplarda  serin yerlerde  muhafaza edilir  merhemlere diğer adı pomat ismi verilir .BUNA DA MERHEM YAPIMI DENİR. 


6.TİBBİ YAĞ 

TİP YAĞ.. Genellikle haricen kullanılan bir ilaç şeklidir 100 gr bitkiyle,100 gr zeytin yağ ı veya haşhaş yağı içinde bir müddet  güneş te tutulması ve sonra  bezden süzülmesi  ile elde edilen yağa TIBBİ  YAĞ DENİR. 


7.KOKULU YAĞ

KOKULU YAĞ.. Kokulu çiçek veya bitki parçalarının 3,5 gün zeytin yağda veya susam yağların içinde tutulması ve sonra süzülmesi ile elde edilen yağa 500 gr kuru veya taze çiçekleri 2000 gr için de normal ısıda 3,5 gün bırakılır .güneş. Bu müddetin sonunda bezle süzülür  Sıvı kısmına  içine  tekrar 500 gr çiçek konulur ve buda 3,5 gün sonrası süzülür .Bu şekilde hazırlanan yağlar küvetli kokuludur. BU NADA KOKULU YAĞ DENİR.    


8.TENTÜR

TENTÜR ..Bitkisel parçalar su Alkor veya eter  gibi çözücüler ile tüketilmesi ile elde edilen  sıvı biçimi ,tentürleri hazırlamak için genellikle yöntemi budur kısım  kurutulmuş ve toz edilmiş bitkiler miktarın 4 misli Alkor ile bir şişe içinde  sık sık  çalkalamak 7 gün tutulur  ve sonrası süzülür . Bekletme karanlık bir yerde  ve normal sıcak ta  yapılmalıdır. Etkisi küvetli olan bitki için Alkor hesaplanır. BUNUN ADINA DA TENTÜR DENİR. 


9.HULASA 

HULASA…Bitkisel parçalar su ve Alkor  veya eter  gibi uçurula bilen çözücüler  ile tüketilmesi sonucu elde edilen solüsyonun belirli bir orana kadar uçurulması ile elde edilen bitki parçaları Bunlar kıvamında veya toz  halin de parçalardır. BUNA DA HÜLASA DENİR .

Bu 9 karışımlar bir eczacı veya kimyager tarafın dan hazırlanır.

Site menüsünden Bitkilerin 9 çeşit hazırlama şekli okuyarak her türlü şifayı hazırlayabilirsiniz. Merhem, tibbi yağ, cay, vd. Pres anlamı sıcak süzersen sıcak pres , sıcağı bekletip soğuk süzersen soğuk pres…(Kavurma önemli noktalardan bir tanesi ısı hassas tır.)  Veya sürtünme ile ezilen ürünler hassas ayarı önemlidir.) Yapılan ürünün değerini yok eder.. Bir kaç yapından sonra anlaya bilirsiniz...  

 

                        KOZMATİKTE KULLANILAN ÜRÜNLER  

Agar agar: Bazı deniz yosunlarından elde edilen jölemsi maddedir.                     Alkol: Renksiz, kokusuz bir koruyucu ve çözücüdür. Parfümcülükte en iyisi ve insanı en az rahatsız eden etil alkoldür. 

Balmumu: Yağlar için emülsiyon (yani bir suyun başka sıvı içinde damlacık­lar haline durması) yapıcı olarak görev alır. Kalıp halinde satılır. 

Aselbent sakızı: Koruyucu, damar ve doku büzücü, mikrop kıncıdır.  

Boraks. Emülsiyun işlevi yapan beyaz ve kristalize madensel bir tozdur. 

Kepek: Yüz maskeleri, sabun ve vücudu oğarak temizlemek için kullanılır. 

Ayran: Yanştırıcı ve damar ile doku büzücüdür. 

Kalamin losyonu: Tutya taşının losyonu olup cilt sorunlarında yatıştırıcıdır. 

Kastil sabunu: Zeytinyağı ve soda ile yapılmış renksiz ve kokusuz sabundur.  

Kakao yağı: Deriyi yumuşatan koyu kıvamlı bir yağdır

Damıtık su: Kozmetikte yalnızca bu tür su kullanılır.  

Kil: Bu-deniz yağındaki tek hücreli deniz yosunlarından oluşmuş çok ince gri renkli özel bir tozdur. İyi kalite yüz maskeleri yapımında kullanılır. 

Gliserin: Koyu kıvamlı, renksiz ve kokusuz bir şuruptur, Sabun yapımcıla­rı tarafından üretilir. Suyla karışır, alkolde çözülür ve yumuşatıcı niteliği vardır. 

Bal: Yumuşatıcı, iyileştirici ve diğer ögeleri bir araya getiricidir. 

Tentürdiyot: Mikrop kırıcı olarak kullanılır. 

Kaolin: Kilin en saf şeklidir. Yüz maskelerinde kullanılır. 

Lanolin: Koyun yününden elde edilen koyu kıvamlı yapışkan bir yağdır. Cil­di yumuşatır ve besler. 

Oleik asit: Kremlerden ayrı kalabilen bir emülsiyon ögesidir 

Yağlar: Badem, avokado, buğday özü, havuç, hindistancevizi ve fındıktan elde edilen özellikle cildi besleyici yağlardır. 

Sıvı parafinCilt tarafından emilmeyen madensel yağdır. Engelleyici krem­lerin yapısına girer. 

Sirke: Cildi temizleyip yumuşatmak ve rahatlatmak üzere kullanılır 

Vitamin kapsülleri: Deri kremlerine vitaminleri katmanın en uygun yoludur. 

Çinkooksit: Çinkodan elde edilen, hafif mikrop kıncı ve doku ile damar bü­zücü özellikleri bulunan beyaz renkli bir tozdur. Genellikle piyasada krem ha­linde bulunur. 

Daha çok açiklamayı site menusünde cilt  bakim menüsüne bakabilirsiniz.                                                             Bitkileri kolay bulma yolu

 

 Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.  

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.. 


  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.
 

  
   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır
 


  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. 


  

   

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 

      


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

   

https//Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam330
Toplam Ziyaret1035703
https://Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.69875.7216
Euro6.40416.4298
https://Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 28° 13°