• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

KAKAO ÖNEMLİ BİLGİ  FAYDASI SAYMAKLA BİTMEZ VİTAMİNI KAYBOLMAYAN ÇEKİRDEK 

       
                                     KAKAO ÇEKİRDEK 


Kakao ile ilgili bilgiler. Kakao bitkisi nerelerde ve nasıl yetiştirilir. kakao meyvalarından kako nasıl el edilir ve kakaonun sağlığa yararları.

Sıcak iklimlerde yetişen bir ağaçtır. Badem biçimi tanelerinden, kahve gibi içecek olarak kullanılan çikolata yapınında   toz haline getirilir.

Kakao ağacı bitkilerin, ikiçenekliler sınıfındandır. Yaprakları, yaz, kış, hiç dökülmeden yeşil kalır üzerinden çiçek eksik olmaz. Boyu 5 -7  metre arasındadır. Yaprakları büyük, geniş, cilalı, koyu yeşildir, alt kısımları kırmızıdır.

Kakao ağacının meyvaları, ağacın gövdesinden, kalın dallarından salkımlar halinde sarkar. Küçük bir salatalık boyunda olan bu meyvalar önceleri yeşildir, olgunlaşmaya başlayınca kırmızıya çalan sarı bir renk alır. Meyvalar ağacın gövdesine, kalın dallarına kısa bir sapla bağlıdır. Meyvanın, 10-15 milimetre kalınlığında sert, deri gibi bir kabuğu; pembe, yumuşak içi; sayıları 30-50 arasında değişen, beş, altı sıra halinde, beyaz ya da açık mor renkli taneleri vardır. Badem biçimindeki bu taneler “kakao” dediğimiz içeceğin ve çikolatanın ham maddelerini meydana getirir. Tanelerden ayrıca çeşitli şekerlerin, ilaçların yapımında kullanılan kakao yağı çıkarılır.

Kakao ağacı en çok Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde ayrıca Batı Afrika’da Gana, Nijerya; Güney Amerika’da Brezilya, Ekvador, Venezuela; Antiller ve Meksika’da yetişir. Kakao ağacı önce fidanlıklarda yetiştirilir. Beş yıllık olunca meyva vermeye başlar. Orta Amerika’da, Meksika’da yaşayan yerli halk yakın zamanlara kadar bu değerli ağacın tanelerini para yerine kullanırlardı. Kakao yetiştirmek hem çok masraflı hem de oldukça büyük gelir getiren bir iştir. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarından biridir.Şu yıllar da Türkiyede Akdeniz bölgesın de yetiştirilmeye başlan miştir.

Kakao ağacının meyvaları içinden çıkarılan taneler, birçok işlemlerden sonra kızıl kahverengi bir un haline getirilir. Bu unun hazırlanması için yapılan ilk işlem, kakao meyvasının içindeki taneleri ayıklayıp toplayarak bunları ekşitmek üzere özel bir fırında bekletmektir. Çünkü ekşiyen tanelerin üzerindeki kabuğu çıkarmak kolay olur. Sonra kabuğundan ayrılmış olan taneler içi su dolu büyük kazanlara doldurulur ve iyice temizleninceye kadar karıştırılıp yıkanır. Islanan taneler küflenmesin diye iyice kurutulmak üzere ya güneşe serilir ya da suni olarak sağlanan bir ısıda kurutulur. Kakao, taneli olarak ihraç edilecekse çuvallara, fıçılara yerleştirilerek gemilere yüklenir. Unu çıkarılacaksa tanelerin güneşte kurutulmuş olması yetmez; kavurmak da gerekir. Kavrulan tanelerin dışını örten son kabuk da böylece çıkarılınca ortada yalnız içler kalır. Bu içler kızdırılmış tekerlekler arasında öğütülür. Kakao içi, öğütülme sırasında sıcağın etkisiyle erir, sıvı halinde, geniş kabların içine akar. Burada cenderelere aktarılarak yağı çıkarılır. Yağı çıktıktan sonra katılaşan kakao yeniden öğütülerek çok ince bir toz haline getirilir.

Küçük paketlerin içinde satışa çıkarılan kakao tozunu içebilmek için bundan bir fincana bir kaşık konur, isteğe göre bir, iki, ya da üç kaşık şeker katılır, Doğal tatlandırıcı ayrıca ısıtılmış olan su fincana boşaltılıp karıştırılır. Kakao, kahve gibi cezvede pişirilerek de içilebilir. Sütlü kakao sevenler ya fincanlarına, ya da cezveye biraz süt ilave ederler.

Çikolata kakaodan yağı çıkarılmadan yapılır. Kakao yağı, şeker yapımında olduğu gibi, el, yüz, saç için hazırlanan pomatlarda da kullanılır.


                                                  KAKAO  

 
Bir çikolatayı anlatmak için bundan daha şahane bir tanımlama olabilir mi? Evet, ambalajın üzerinde aynen böyle yazıyor. Son derece yalın ama bir o kadar da şık olan paketin arka yüzündeki diğer bir not ise ‘Dikkat, uyarıyoruz, hat safhada lezzetlidir!’ Kapağı kaldırıyorum, bir not daha var: ‘Kuru   çikolata içinde eritildi. Yabanmersini tüm meyveler arasında en yüksek C vitamini ve antioksidan içeriğe sahip olanlardan    biri. Bu ikisi bir araya gelince ve ortaya çıkan çikolata bir de organik ve   ürünü olunca benim için arzu nesnesi haline dönüşüyor.   markalı bu   çikolatasını yeni keşfettim. İçeriğinde %72 oranında organik kakao olması  , çünkü eğer çikolata yiyeceksem mutlaka %70’in üzerinde kakao içeren çikolatayı tercih  edin

 Yaygın inanışın aksine, çikolata ölçülü tüketildiğinde sağlıklı bir besin maddesi aslında. Ama sağlıklı sayılabilmesi için belirli özelliklere sahip olması gerekiyor. Çikolatanın bütün iyiliği ise içinde bulunan  kakao çekirdeğinden geliyor  Maya medeniyetlerinin neredeyse kutsal saydığı kakao çekirdeği doğal haliyle bir süper gıda sayılıyor, çünkü antioksidan içeriği muazzam yüksek. Öyle ki,      bir araştırmaya göre kakaonun antioksidan içeriği yeşil çayın tam 3 katı.

Kakaoyu, işlenmemiş, saf haliyle doğrudan çekirdek halinde tüketebiliyorsanız ne ala, çünkü kakao en üst düzeyde faydayı bu form sağlıyor. Lakin, saf kakao çekirdeğini temin etmek çok kolay olmayabilir. Bir şekilde temin edilebilse bile, katıksız kakao çekirdeklerinin acımsı tadı çikolatanın verdiği hazzı vermeyecektir. Bu durumda, kakao çekirdeği çiğnemekten sonraki en iyi alternatif ise yüksek oranda kakao içeren çikolata yemek.

Ama her yüksek kakao içerikli çikolata da makbul değil. Sağlıklı bir seçim yapabilmek için tercih edeceğimiz çikolatanın bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor:

 Öncelikle içeriğinde en az %70 kakao olmalı

   Kakaoda bulunan antioksidanların vücut tarafından emilimini sekteye uğratan süt ve süt ürünleri içermemeli

 İçeriğinde sadece kakao yağı bulunmalı – kısmen ya da tamamen hidrojene edilmiş yağ bulunmamalı

  Glikoz, mısır şurubu gibi sağlıksız ve ucuz şekerler yerine ham şeker   veya şeker otu  şeker kamışı kullanılarak tatlandırılmış olmalı

 -Sertifikalı organik olmalı

  kaliteli ve sağlıklı bir çikolatada olması gereken tüm özellikleri taşıyor sa. Üstelik gerçekten de hat safhada lezzetli. Bundan böyle kendimi şımartmak istediğimde ‘cennetten çıkma’ bu çikolatadan yana kullanacağım tercihimi…

Çocuklara çikolata verme meselesine, daha çok erken…Ama o büyük gün geldiğinde   içeriğinde eser miktarda kakao bulunan, nebati yağ, süt tozu, sentetik aromalar ve bilimum koruyucu maddeler içeren ucuz ‘çikolata   yemesini istemiyorsaniz . Bu yüzden  kendi elinizle yapacağınız    çikolata ile.  hayatında ilk kez tadacağı o çikolatanın nasıl bir çikolata olacağını tam olarak  bilmesi lazim.


 

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

  Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 

NOT:Kan bilgilerinizi bilmeden biyokimyanızı taramadan,araştırmacı doktorunuza, aktarlara danışmadan bitki ve bitki türlerini kullanmanız tavsiye edilmez.

 

 


                       
Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret1211225
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com