• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

BAĞIŞIKLIK VE SAVUNMA SİSTEMLERİ GÜÇLENDİRME


               www.sakli-sifa.com   www.sakli.sifa.com 
         
   BAĞIŞIKLIK VE SAVUNMA SİSTEMLERİ YÜKSELTİLMESİ 

Kural:

Yemeklerinizi mümkün oldukça güveç kaplarda yapmanız kullanılacak araçlar tahta kaşık kullanmanız ,gerekirse ve gerekmesi lazım olan dezenfekte yapmanız .Biberiye suyu ,sirke, ile sulu bir şekilde durulamanız. İşte o zaman süreç başlar.

                                                  Yemek üzeri serpin

                ( Biberiye, kırk kilit otu, sarmasak, yemeklerde eksik etmeyin)  

                                 Mide 7 tür hastalığını öncelikle okuyun.                                                                                

DEVA VE ŞİFA İÇEÇEK  

 Kırmızı lahana                 Dört te bir kadar

Pırasa                              Bir adet

Brokoli                             Dört te bir kadar

Ahududu                          Bir avuç içi kadar  

Yaban mersin                  Bir avuç içi kadar

Siyah havuç                    Bir adet

Spırulina                          Parmak ucu kadar yani tutam

Bunların hepsini mikserde çırpın 3 bardak temiz su dökün 2 saat  zaman içinde temiz tülbentte süzün sabah ,öğle, akşam birer bardak süzdüğünüz suyunu kullanın. Bağışıklık güçlenecek tüm hastalıktan kısa zaman da kurtulacaksınız. Ayrıntı yok tüm hastalık.

Ayrıntı.. Sarımsak eklerseniz..

Savunma sisteminiz kuvvetlenir. 

NOT .Bir dilim limon kabuğuyla kullanın   

 

DEVA EKMEK ÜZERİ                  

Brokoli          bir adet

Mersin          bir avuç

Dere otu       bir adet

Tere otu       bir adet

Avakodo       iki adet

Yer  elması   bir adet

İki diş sarımsak

Mikser de çekilir içerisine bir litre su ilave edilir temiz tülbentte  süzülür, süzülen su yoğurtla  karıştırılır.

Daha sonrası boy otu yanı saf çemen 200 gr acı suyu terbiye edilir ,birkaç kez yıkanır, daha sonrası katkı koymadan çemen hazırlanır, hazırlanan çemen iki kaşık, üç kaşık karıştırılmış yoğurtla karıştırarak ekmek üzeri sürülerek yenir.

 Bağışıklık güçlenir

 Şekeri düşürür

 Tansiyonu düşürür

 Ödem atıcı      

 UZUN ÖMÜR YAŞAMI

 Sarımsak ,limon ,kırık köy yumurta kabuğu toz hali, peynir suyu 

 100   gr  soyulmuş sarımsak

 4    adet kabuğuyla rendelenmiş limon

 1   lt su  terbiye edin ve süzün.

Kullanır ken bir bardak süzdüğünüz sarmısaklı limon içine, bir çay kaşık yumurta tozun dan ,bir yemek kaşığı peynir suyundan karıştırarak için..

Tüm damar iltihaplarını tedavi ederek, tıkanan damarları açar damar sertliklerini ve hipertansiyonu önler.

Kolesterol  , zararlı yağların yakılmasını sağlar, kilo verdirir, bazal metabolizmayı hızlandırıp yağların yakılmasını sağladığı için iştahı açar, vücuttaki şeker oranını dengeliyor, pankreasin yenilemesini sağlar.

Böbrek ve safra taşlarını eritir, idrar söktürür vücuttaki şişkinliği yok eder ve dokularda ödem oluşmasını engeller.

Ülser mikrobunu öldürerek, mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin kesin tedavisini yapar lif li besin de yanında alırsanız mükemmel olur. Udi hindi ile alınırsa mükemmel olur. Hastalık kökünden kalkar.

Tüm romatizmalı iltihabi önler  her tür romatizmalı ağrıları dindirir, kireçlenmeyi önler, eklem yüzeylerinin yenilenmesini sağlar ve her türlü ağrıyı keser.

Beyin hücreleri ve tüm sinir sistemlerini yeniler, sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenleyip ileri refleks hızını artırır, felç ve inme riskini azaltır.

 Vücudun bağışıklık sistemini son derece mükemmel hale getirir ve her türlü alerjiyi, özellikle de damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerini kökünden engeller. Kanser oluşumlarına karşı tüm vücudu kor           

Cindeki asitle enfeksiyonlarla savaşır. Kalp krizi, kalp-damar rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklardan vücudu koruyan bir antioksidandır.

Tansiyonu düşürür ve iyi kolesterolü arttırır. Kolon, prostat ve göğüs kanserini azaltan bir anti-kanserojen besindir. Hücrelerdeki metabolizma sorunlarını giderir ve bu sayede kanser oluşumunu engeller. Lapası yenildiğin de veya izlere bağlandığında kemik ağrılarını alır.

Limon suyu cilde parlaklık kazandırır .Bir kaç damla limon suyunu sıcak suya ekleyip içtiğinizde sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir ve karaciğeri temizler.

Savunma sistemlerini güçlendirir.                 

Udi hindi marifeti:    

Tütsü yapılıp buruna çekilirse, nezleden kurtarır. Soğuk su ile içilirse erkekliği kuvvetlendirir. Kumları döker, mide ve karaciğer ağrılarını, titremeyi, sıtmayı, siyatiği ve mafsal ağrılarını giderir. Tozu buruna çekilirse bademciği iyileştirir.

Bir hadiste, “Udihin diye kıymet veriniz. Onda yedi hastalık için şifa olduğu muhakkaktır. Boğaz şişliği (bademcikte) tozu zeytinyağına karıştırılır, buruna damlatılır. Zatülcenpte tozu içilir.” buyurulmuştur.

 

 SALATA TARİFİ; (HER DERDE DEVA)

 

1;Limon 1-2 adet rendelenir.

2;Havuç 1-2 adet rendelenir.

3;Kırmızı turp 1 adet rendelenir.(ORTA BOY)

4;Kırmızı lahana 1 adet.(NORMAL ORANTILI)

5;Kırmızı soğan 1 adet.(NORMAL BOY)

6;Zeytin yağı .(NORMAL DÖKÜLÜR)

7;1 kase yoğurt.

8;İsteğe bağlı kaliteli pul biber.

9;Bir diş sarımsak.

10;Yoğurt üzeri nar ekşisi.(SAF)

Muntazam la yemek menüsüne yanına salata hazırlanır yenirse hastalıkları uzak tutarsınız bağışık sistemleriniz güçlenir. DEVA dir.

 SALATA TARİFİ 2 (HER DERDE DEVA)

Vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli ve değişik gıdaları sebzeleri ve meyveleri mevsiminde yemeliyiz .Salata yemeğini ihmal etmemeliyiz.

Lahana ,kırmızı lahana, tere ,soğan ,marul ,salatalık ,turp, domates yer elması, maydanoz karıştırılarak salata yapılır.

Limon ve zeytinyağı ilave edilir .Yemeklerden 30 dakika önce yenir. Şekeri düşürür, tansiyonu ve kolesterolü dengeler, kanı temizler ,damarları açar ve hazmı kolaylaştırır.

Lifli besinler olduğu için şişmanlatmaz.

Bir kase yoğurtla yenilirse şifa 10 kat artar.

DEVA 

Tuzlu tereyağlı incir rendelenir .Rendelendikten sonra kızartılır. Kızartılan incirin üzerine bal, fındık ,fıstık, badem bolca ceviz konulur. Üzerine muz doğrayın ve afiyetle yenir.

Bu deva erkeklerde sperm ,kadınlarda yumurtalık görevini başlatır. İlerleyen saatlerde önceden veya sonradan bu salata tarifi yenir.

3.SALATA TARİFİ

Avakado                Yoğurt

Kırmızı biber           Kabuklu limon

Sarımsak                Kırmızı soğan

Mısır(haşlanmış)     Sumak

FAYDALARI

 A,C ve E vitamini bakımından zenginlik içerir.

Kalp ve damar sağlığını korur.

Kandaki kötü kolesterolü düşürür.

Zararlı radyasyonun vücuttan atılmasını sağlar.

Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasında katkıda bulunur.

Avakadonun içinde A,B1,B2,B3,B6,C,E,Kvitaminleri,fosfor,magnezyum, demir ,potasyum, kalsiyum ve çinko gibi minareller bulunmaktadır.

Aynı zamanda mutluluk hormonu salgılar .Ötürü ruh sağlığını da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır .İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir. Uyuşukluğu üzerinden atar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kış aylarında ideal bir salata türüdür.

Bu deva erkeklerde sperm ,kadınlarda yumurtalık görevini başlatır.

ŞİFALI SABAH KAHVALTI MENÜSÜ

Biber salçası (acılı veya acısız)               Kavrulmuş susam

Ceviz                                                     Kori

Kekik                                                    Zeytin yağı

Çörek otu          

İstenirse peynir çökelek ,lor  eklenir .Ayrıca kırmızı soğan eklerseniz daha vitaminli olur.            

KANI TEMİZLEYEN SEBZELER YAZI DİZİSİNİ OKUYUN ANASAYFA 2 DE                 

 15OO YILLİK İÇEÇEK UZAK DOĞUDAN

Limon suyu sarımsak gücü ve limon kabuğuyla birlikte

Yapılan bir araştırmada, limonun kanser hücrelerini öldüren etken maddeleri sayesinde suyundan limonata yapılan ve hayatın daha birçok alanında kullanılan limonun, içinde bulunan etken maddeler sayesinde kanser için de en iyi tedavi yöntemi olduğu belirtilir.

Öte yandan, limon kabuklarında bulunan 'dlimonene' adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. Limon kabuğunun aynı zamanda sinir sistemine olumlu etki yaptığı ve bakterileri öldürerek kalbi rahatlattığı kanıtlandı. Ayrıca limonun içeriğinde bulunan polifenollerin kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ,. Limonun, bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı antimikrobal spektrum olduğu, kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu .

Ayrıca yüksek tansiyonu dengeleyen meyvenin, stresle savaşan, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi de bulunur   kalp ve damar hastalıkları reçetesi mucizevi sonuçlar verir.

Bitkilerle doğal tedavi yöntemine son derece önem    son derece başarılı sonuçlar elde edilir Limon suyu ve sarımsakla yapılan karışım, damar sertlikleri, damar yağlanması, damar tıkanıklıkları ve tansiyon gibi sorunları kalıcı olarak ortadan kaldırır 

2 Litre hiç su katılmamış sıkılmış limon suyu,

 250gr diş soyulmuş   sarımsak

2 Litrelik kavanozu dolduracak kadar limon . Limonların suyunu iyice sıkıp şişeye doldurulur. Soyulmuş 250 gr diş orta boy sarımsağı ,  limonun içine atıp, şişenin kapağını sıkıca kapatın. 15 gün boyunca serin bir yerde tutun. Her gün birkaç kez çalkalayın. Yaklaşık 15 gün sonra, sarımsakların limon suyunun içinde eridiğini göreceksiniz.

15 gün sonra hazır hale gelen karışımdan, her sabah kahvaltıdan yarım saat önce yarım çay bardağı için.   

Tüm damar iltihaplarını tedavi ederek, tıkanan damarları açar damar sertliklerini ve hipertansiyonu önler. 

Kolesterol  , zararlı yağların yakılmasını sağlar, kilo verdirir, bazal metabolizmayı hızlandırıp yağların yakılmasını sağladığı için iştahı açar, vücuttaki şeker oranını dengeliyor, pankreasin yenilemesini sağlar.

Böbrek ve safra taşlarını eritir, idrar söktürür vücuttaki şişkinliği yok eder ve dokularda ödem oluşmasını engeller.

Ülser mikrobunu öldürerek, mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin kesin tedavisini yapar lif li besin de yanında alırsanız mükemmel olur..(az bir parça udi hindi bir tatlı kaşık saf zeytin yağ la alınırsa da kısa zamanda hastalıktan kurtulur.)

Tüm romatizmalı iltihabi önler  her tür romatizmalı ağrıları dindirir, kireçlenmeyi önler, eklem yüzeylerinin yenilenmesini sağlar ve her türlü ağrıyı keser.

Beyin hücreleri ve tüm sinir sistemlerini yeniler, sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenleyip ileri refleks hızını artırır, felç ve inme riskini azaltır.

Vücudun bağışıklık sistemini son derece mükemmel hale getirir ve her türlü alerjiyi, özellikle de damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerini kökünden engeller. Kanser oluşumlarına karşı tüm vücudu kor            

Udi hindinin hikmeti:

Tütsü yapılıp buruna çekilirse, nezleden kurtarır. Soğuk su ile içilirse erkekliği kuvvetlendirir. Kumları döker, mide ve karaciğer ağrılarını, titremeyi, sıtmayı, siyatiği ve mafsal ağrılarını giderir. Tozu buruna çekilirse bademciği iyileştirir.

Bir hadiste, “Udihin diye kıymet veriniz. Onda yedi hastalık için şifa olduğu muhakkaktır. Boğaz şişliği (bademcikte) tozu zeytinyağına karıştırılır, buruna damlatılır. Zatülcenpte tozu içilir.”   

 BAĞIŞIKLIK VE SAVUNMA SİSTEMLERİ GIDALAR                   

 EKİNAZİ 

Bitkisi neredeyse tüm dünyada bağışıklık sistemi için kullanılan bir bitkidir. İnsan sağlığına faydası olan 14 etken madde tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları; echinazin, betain, echinazoid terpenoid, inüdin, betain ve echnacein’  içindekiler bölümünü okuyun .

Bu bileşenler bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek üzere ve antioksidan olarak görev yapmaktadırlar.

YEŞİLÇAY

En önemli bitkisel antioksidanlardan  içerdiği için  sistem üzerinde çok etkilidir,grip    virüsünün vücutta yayılmasını önlediği saptanmıştır.Bir dilim limonla tuketin.İçindekiler bölümünü okuyun.

 PORTAKAL

C vitamininin en zengin kaynağı, diğer turunçgillerle ,limon birlikte meyvelerinin ,sarmisak, tere otlu mersin yemişi ,böğütlen ,brokoli koktey süper bağişiklik kaynağı.İçindekiler bölümünü okuyun.

BROKOLİ  İçerdiği sulforan maddesi ile antioksidan aktivite gösterir ve bağışıklık sistemini uyarır. İçin dekiler bölümü okuyun C vitamin ve E vitamini bir arada içerdiği için bağışıklığı kuvvetlendirir.

 YUMURTA 

A vitamini ve betakarotenden zengin beslenme, iyi kaynaklı protein alımı ve yeterli çinko almak bağışıklık sistemini güçlendirmek için başlıca ilkelerdir. İşte bu üç ilkeyi de fazlasıyla içinde barındıran besin ise; yumurta.Diş kabugu ile sarmisaklı ,limon şürübü kokteyı kullanın.İçindekiler bölümünü okuyun.

BAL KABAK

C vitamini ve E vitamini zengini, demir, potasyum gibi mineraller ve antioksidanlar içerir. Bağışıklık sistemininde görevli hücreleri güçlendirir.İçindekiler bölümünü okuyun.

 ISPANAK

Ispanak bağışıklık sisteminin süper besinlerinden.. A,B,C,E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, hepsi bir arada bulunur. Enfeksiyonları önleyip, bağışıklığı güçlendirir.İçin dekiler bölümünü okuyun.

 KIRMIZIBİBER

İçindeki C vitamini ve Beta karoten gibi vitaminler ve diğer fitokimyasallar,  bağışıklık sistemini . Çok az sebzede olan E vitaminini de içerir. .A dan Z ye de okuyun

SPİRULİNA

 %100 doğal ve oldukça besleyici mikro tuzlu su bitkisidir .Doğal alkali göllerde Güney Amerika ve Afrika da keşfedildi. Bu spiral şekilli yosun zengin bir besin kaynağıdır. Uzun bir süre için (yüzyıllar) bu algler birçok toplulukların diyetin önemli bir bölümünü oluşturmuştur.

1970 yılından bu yana ,Spirrulina iyi bilinmektedir ve bazı ülkelerde yaygın bir besin takviyesi olarak kullanılır. Spirulina zengin bitkisel protein içerir.(60 - % 63 balık veya eti daha 3 4 kat daha yüksek) çoklu vitaminler özellikle vejetaryen diyet eksik olan,(B12 vitamini hayvan karaciğerinde  3 4 kat daha fazladır.)

Bu hücreler koruyan beta karoten yüksek ses (havuç 5 kat daha fazla ,ıspanak 40 kat daha fazla ),yüksek hacimli (demir ,potasyum ,magnezyum ,sodyum, fosfor, kalsiyum v.b dahil) minareller geniş bir yelpaze içerir. Gama linolein asit.(kolestrol düşürmek ve kalp hastalığı önlemek olabilir.)Ayrıca Spirulina sadece bulunabilir. Phycocyanin içerir.

 Balıkların hepsi özellikle deniz balıkları…Balık yağ (deniz)

Konserve tüketımi acılı domates soslu çiğ tüketin 

Sardalye çanakkale ve ege ye has konserve çiğ balik okuyun

 ÇÖREK OTU

Çörek otu ise 100’den fazla etken madde içermektedir. Bu kompleks yapısından dolayı birçok hastalıkta destek olarak kullanılmaktadır. Çörek otunun %21’i

Kış aylarında özellikle çocuklar üzerinde fazla durulur ki bağışıklık protein, %38’i karbonhidrat, ve %35’inde içinde yer alan nigellone, arginin, thymoquine etken maddelerini, kalsiyum, demir, çinko,magnezyum gibi mineralleri; A,B, C vitaminlerini içermektedir.İçindekiler bölümü okuyun.

 Çörek otu bu etken maddelerle birlikte bağışıklık sistemine önemli ölçüde destek olmaktadır.

 Arı sütü          polen          propolis

Kaynağı olduğunu 100’den fazla bileşimle kış aylarında vazgeçilmezimiz haline geliyor.

Özellikle propolis  etkisi düşünüldüğünde, enfeksiyon durumlarında destek almamız gereken önemli birbesin bu noktada ekinezya, çörek otu, bal, polen,   üzüm çekirdeği gibi doğal takviyeler bizlere olduğu gibi çocuklarımızın yardımına da koşmakta.

Ancak arı sütünün, çocukların bulunduğu yaşa göre kullanım dozunun da değiştiğini, söylerler ,anne hamile döneminde bal aldıysa  çocuk bala alışıktır, doğanın yaptığı dan zarar gelmez insanoğlunun yaptığın dan gelir, onlar işini yapıyor ,şifa dağıtmak için varlar onların dünyası kovan onlar hangi çiçeğe konacağı bilirler, sadece bakılacak ,bal önemli balın çeşidi  çam bali veya çiçek ballı  çocukların bal tüketme  süt ,mamaya çok az şekilde gerektiğini unutmamak gerekiyor.(Anamdan doğduğundan beri balin içindeyim)Kafa karıştırma bağışıklığımızı zayiflatib insanları hasta etmeye sahipler .Gündem dolsun torba dolsun felsefeye sahipler .Arı  bali kaliteli yapıyor ,size düşen görev kaliteli balı bulmak bulamiyorsan  yemiyeçeksin .İşte o zaman hasta olunmaz...İsrar ediyorsan köyünü terk etmeyecen.

Bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkiyen en önemli etkenlerden biri de beslenme şeklimizdir .içindekiler bölümü okuyun

Düzenli ve sağlıklı gıdaları tüketerek beslenmeye özen göstermeliyiz. Doğadaki dengeyi hesaba katarak kışın kış,yazın yaz sebzelerine ağırlık vermeliyiz.

Brokoli

Özellikle yüksek oranda C vitamini ve antioksidaniçeren bol bol tüketilmelidir.

Bunun dışında yeşile kesinlikle ağırlık vermemiz gerekiyor.içindekiler bölümünü okuyun

MİNERAL BÖLÜMÜNÜ OKUYUN

VİTAMİN BÖLÜMÜNÜ OKUYUN

Balikların hepsi özellikle deniz balikları…Balik yağ.

Mümkün  olduğu kadar ,sebzelerı, çiğ olarak tüketin, sizler için çok faydalı olacaktır .Zamanınız var ise bir saatlik belgesel sizleri daha çok yardımcı olacaktır .belgeseli seyretmek isterseniz bas maniz yeterli olacaktır.

Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma 

Yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Sistem, canlı vücudunda geniş bir çeşitlilikte, virüslerden parazitlik solucanlara, vücuda giren veya vücutla temasta bulunan her yabancı maddeye kadar tarama yapar ve onları, canlının sağlıklı vücut hücrelerinden ve dokularından ayırt eder.

Bağışıklık sistemi, çok benzer özellikteki maddeleri bile birbirinden ayırabilir, örneğin; bir amino farklı olan proteinleri bile birbirinden ayırabilecek özelliğe sahiptir.

Bu ayrım, patojenlerin konak canlıdaki savunma sistemine rağmen enfeksiyon yapmaları için yeni yollar bulmalarına, bazı uyumlar sağlamalarına neden olacak kadar karmaşıktır.

Bu mücadelede hayatta kalmak için patojenleri tanıyan ve onları etkisizleştiren bazı mekanizmalar gelişmiştir. Doğadaki tüm canlılar kendilerinden olmayan doku, hücre ve moleküllere karşı savunma sistemlerine sahiptirler.   

Hatta bakteriler gibi basit tek hücreli canlılarda da onları viran enfeksiyonlara karşı koruyan enzim sistemleri bulunur. Yüksek canlılardaysa çok daha karmaşık bir bağışıklık sistemi vardır. Omurgalılarda bağışıklık sistemi özel işlevlere sahip çok sayıda farklı hücre ve molekül içermektedir.

Sarı olarak görünen bir nötrofilin turuncu olarak görünen bir şarbon bakterisini yutmasının taramalı elektron mikroskobu ile görülür.

Geçmiş çağlardaki   canlılarda diğer basit bağışıklık mekanizmaları gelişmiş ve günümüzdeki bitkiler, balıklar, sürüngenler ve böcekler gibi torunlarına miras kalmıştır.

Bu mekanizmalar, deflensinler olarak adlandırılan antimikrobiyal   peptidleri, fagositleri ve komplemin sistemi kapsar. Daha tecrübeli sistemler omurgalıların evrimiyle, nispeten yakın zamanda gelişmiştir.

İnsan gibi omurgalılardaki bağışıklık sistemleri dinamik işleyiş sırasında birbirlerini etkileyen, seçilmiş proteinlerin, hücrelerin, organların ve dokuların bazı çeşitlerinden oluşur. Daha karmaşık bağışıklık yanıtının bir parçası olan omurgalıların sistemi, zamanla patojenleri daha etkili tanımaya uyum sağlamıştır. Uyum süreci bağışıklık belleğini yaratmış ve bu da patojenlerle gelecek karşılaşmalarda daha etkili bir koruma sağlamaya izin vermiştir. Edinilmiş bağışıklığın bu süreci aşılamanın temelini oluşturmaktadır.

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır.

Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır.

VUCÜDÜMÜZ VE HAVA

Dolaşım, dokunma, ağız vb. yollardan giren her şey için de    (bağışıklık) sistemimiz bir virüs taraması yapmaktadır.

Tespit ettikleri ile de savaşarak yok etmeye çalışır. Ancak maalesef her zaman bu işte başarılı olmayabiliyor. 

Başarılı olamamasının birçok sebebi var beslenme, aşırı ilaç kullanma, radyasyon, kirli hava, stres gibi faktörler bağışıklığın zayıflamasına neden oluyor. 

Özellikle de maruz kaldığımız soğuk  ve sıcak hava birçok bakteriyi ve virüsü beraberinde getiriyor. 

Bu kadar çok etkene maruz kalan bünyemiz ise koruma noktasında tabi ki yetersizlikler kalabiliyor.

Bağışıklık sistemimizi  doku organları dediğimiz dalak, lenf düğümleri, bademcik, kırmızı kemik iliği, timüs bezi, karaciğer ve bağırsaklardaki  plaklar oluşturmaktadır.

Bu sistem vücudumuzda hücresel ve sıvısal olmak üzere iki türlü bağışıklık oluşturur ve her insanda iki çeşit  bağışıklık halde gözükür.  

Doğuştan kazanılan bağışıklık: Bu bağışıklık sistemi genetik faktörlerce farklılık gösterebilmekle beraber doğuştan var olan bir sistemdir.

Sonradan kazanılan bağışıklık: Bu sistem ise organizmanın kendi kedine ürettiği ve dışarıdan hazır olarak üretilmiş, vücuda takviye edilen antikorlar olarak tanımlanabilir. 

Vücudumuza dışarıdan giren mikroorganizmalar (bakteri, virüs, asalaklar vb.) bağışıklık sistemimizi harekete geçirmektedir.

Bazı bakteriler ise diğer mikroorganizmalara karşı koruyucu olması için bağışıklık tarafından   dönüştürülürler Bunların dışındakiler ise vücuda zarar veren mikro organizmalardır.

Vücudun ürettiği antikorların yetersiz olması durumunda ise kronik enfeksiyonlar, deri döküntüleri, sıklıkla soğuk algınlığı, tekrarlayan yaralar,  şişkinlikler ,yüksek ateşler, kemik iltahabi apseler diğer apseler gibi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.

Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yüksetmek gerekmektedir.   

 

                                  Selcuk uysal  Çoban sakli şifa                    

       
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.  

Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..  

Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.  

Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır  

Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. 

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com 


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

 

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret1209701
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar12.650712.7014
Euro14.269314.3265
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com