https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com                   https://www.saklisifa-piriiworld.com           

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

https://Site Menusu
https://Takvim
Yenileniyor
 

SU ÜRÜNLERİ BALİKLARIN FAYDALARI ÜRETİMİ

                               UNUTTURULAN BALIKLAR        


                                   
SARDALYE BALİĞİ

 

Sürü halinde yazın orta, kışın derin sularda yaşayan gezici balıklardır. Eskiden deniz üstünün ateş aydınlatmasıyla avcılığından ötürü Ateş Balığı diye de tanınır. Deniz içinde henüz yumurtadan çıkmış balık yavruları ve planktonları yiyerek beslenir. Karadeniz, Marmara, Çanakkale Boğazı bölgesi ve Kuzey Egede bol bulunur. Etinin lezzeti ve çeşitli kullanım alanıyla ekonomik değeri çok yüksektir. Üremeleri Nisan 'dan Eylül'e kadar geniş bir devrede ve çok kerelerde olur. Yaklaşık 20.000 yumurta verir.

Konserve tüketımi acılı domates soslu çiğ tüketin  


-D Vitamini:

Sardalye kalsiyum emilimine yardımcı olan D vitamini bakımından zengindir. Diğer bir deyişle, D vitamini kemik büyümesi için temel teşkil eden sağlıklı kan kalsiyum seviyesini korumak için çok önemlidir.

-B12 Vitamini:

Sağlıklı bir sinir sistemi için B12 vitamini alımı çok önemlidir. B12 vitamininin yeterli alımı enerji düzeylerini yükseltir. Ayrıca vücudumuzun sağlıklı kan hücreleri üretmek için de B12 vitaminine ihtiyacı vardır.

-Kalsiyum:

Sardalyede bulunan kalsiyum kemikleri sağlıklı tutmak için çalışır. Kemik gücünü en üst düzeye çıkarmak için egzersiz ile yeterli kalsiyum alımı eşit derecede önemlidir. Kalsiyum eksikliği -kemik erimesi (osteoporoz) gibi kemik hastalıklarının gelişiminin arkasındaki temel sebeptir.

-Fosfor:

Sardalye fosfor yönünden zengin bir kaç gıdadan biridir. Fosfor atıkların atılımını sağlayan böbreğin çalışma yeteneğini en üst düzeye çıkarır. Ayrıca normal diş ve kemik oluşumu için, bu tür sardalye gibi fosfor kaynaklarının tüketilmesi gereklidir.

 Sardalye balığı yağı: osteoporoz kullanmanız faydalı Masajla

 Sardalye baliğini tümüyle kimya olarak veya parçalayarak zeytin yağla bir kavanoza veya kaba koyun on gün boyunca güneşte kalarak kokuncaya kadar bekletin sonradan pul bentten geçirerek temiz bir kaba alin bu yağı diz ağrılara kullanın çok eski tarihte Giritli yaşlılar kemik ağrıları dindirmek için kullanırlar.
  

                                     YILAN BALIĞI                   

 

   

   Yılan balıkları   Türkiye ege sularında ve Edirne enez ilçesinde yetiştiricilik yapılmakta dır. Çin, Japonya ve Avrupa sularında yaşamaktadırlar, Bu cins balıklara "sudaki ginseng" adı verilmiştir. Denizde doğar ancak akarsularda yaşarlar. İnsanlar, bugüne kadar verilen çabalara rağmen bu balığın yavrularının suni üretimini gerçekleştirememişlerdir.

   Dolayısıyla bu balık cinsi çok değerlidir. Örneğin, Çin'de ona "yumuşak altın" denilmektedir. Yaşayabilirlik gücü çok yüksek bir balıktır. Gece rahatça hareket eder, ışığa karşı çok duyarlıdır ve oksijen eksikliğine son derece dayanıklıdır.(Tüm sır derisinde ve omurgasında dır)sakli-sifa

   I945'te Hiroşima'daki nükleer bombardımanın ardından tüm canlıların arasından yalnızca bu balığın hayatta kalabilmesi herkesi çok şaşırttı. (Derisindeki sır,omurgasın daki yaşam onu hayata tutmuş tur)sakli-sifa

   Bu durum bilim adamlarının yoğun ilgisini çekti. Japonya'da son derece değerli olan ve içer­diği besin maddelerinin katsayısı yüksek olan bu cins yılan balığı insanlar tarafından çok sayıda tüketilmektedir.    .   EPA insan vücudunun üretmediği başlıca doymamış yağ asitleri. Bu asit, kan damarlarını iyileştirir, lipid seviyesini azaltır, dolayısıyla çeşitli kan-damar hastalıklarını etkili bir şekilde önler.
  

     DHA aynı şekilde insan vücudunun üretmediği başlıca doymamış yağ asitlerin dendir. Bu aside "beynin altını" adını vermişler. Beyin fonksiyonlarını iyileştirir, hafızayı güçlendirir, yaşlanma nedeniyle mey­dana gelen dejenerasyon ve senile dementia durdurulabilir.
  
 AKG'ler alkoksil gliserin, insan vücudu tarafından üretilebilmektedir. Bilimadamları ona "bağışıklık kaynağı" adını vermişlerdir. Lenf bezlerinde, karaciğer ve ilikte konsantre olan bu madde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı dirençli kılar.Daha bir çok rahatsızlıkta kullanılır.


   Hangi vitaminler ve mineraller var sorusu :YOK,YOK

    

   Hamilelikte hem anneye hem de bebeğe katkıları büyüktür.
  Cinsel gücü kuvvetlendirir. Erkekliği arttırır.
   Gövus meme kansere karşı koruyucu

   Beyin hücrelerini güçlendirir. Migren rahatsızlığında faydalıdır.
   Kalp ve damarları korur.
 
  Kolesterolü düşürür.
   Alerji ve astım hastalığında oldukça ciddi yararları vardır.
   Fazla kilolardan kurtulmada zayıflamaya yardımcı olur.
 
  Cildi kuvvetlendirir. Çatlak ve pişiklerde faydalıdır.
   Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı zayıflığa iyi gelir.
   Eklem romatizmaya iyi gelir.

                      BALIK VE ATEŞ   GERİSİ MARİFET           

  Yılan balığın derisini soyun tulum şeklinde çıkarın derisini atmayın bir kavanoza koyun bu size sonradan yağ yapımında lazım olacak.(Derisini neden çıkarıyoruz sorusuna cevap olarak hava geçirmez oluşu sebebi tavaya mangala koyduğunuzda balık patlar veya yağ sıcratır  korkusu yaşamayın diye ayrıntı yazıyorum bilginize.) 

 

  -Balıkların üzerine tuzu, pul biber i, karabiberi, kimyonu ve reyhanı serpiştirin. Defne yapraklarını iyice sarın . Üzerini streç film veya folyo ile kapatarak 5-6 saat buzdolabında terbiye edin.

  -Bekli yen balık baha sonra ayrı sade olarak folyo ya sarılır kendi yağı yeterli dır,meşe koruna koyularak pişme sı beklenir bu arada domates,biber kırmızı,sarımsak ,soğan pişirilir,pişen balık,servis tabana folyo ile konur,pişirilen malzeme,kabukları soyularak,aynı balık üzerine koyularak,limon,defne,dere otu,acı sos ve baharatı isteyene göre servis yapılır.(Aynı şekilde fırında da yapılır.)Geri kalan pişirmek sizin marifetli ellerde hazırlanmış malzemeyi çorba yapa bilirsiniz.

 

 

                   YILAN BALIĞINDAN YAĞ ELDE ETMEK

 

  Balığın çıkarmış olduğunuz deriyi(çıkarırken elinizi külleyin deri çok kaygandır)bir kavanoza koyun baliğin omurgasını da çıkarın  onu da koyun omurgasındaki et kafidir, kavanoza koyarak saf zeytin yağı ekleyin 10 gün güneşte bekletin sonrası tülbentten geçirin.Yağın içine saf kırmızı kantaron yağı ekleyerek kullanılır az sık yapılması makbul dur.(Sarı kantaron yara acıcıdır,Kırmızı kantaron yara kapatıcıdır.)Eklem ağrıları ,Ekzama ve çatlaklar da kullanılır. Nemlendirici dır.(Çok eski tarif tir.)

 

                                       DENİZ TUZU

 

   Doğal deniz tuzu yapılması için en temiz bölge seçilir açıktan alınan deniz suyu güneş ısısıyla buharlaştırılır bu nu yaparken toprak üzeri naylonu havuz şekline koyarak suyu buharlaştırılır aynı zamanda Akdeniz bölgesinde hem sağlık hem gelir kaynağı sağlanır.Benim için en iyi en temiz  Anamur  bölgesi dır. (Derin ve akıntılı)84 mineral içerir.

 

  

 DEVAM EDEÇEK

  

  

                                    

 
 Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

 

   

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..


 


  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.


  

   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır

 
  


  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


  

 

                                                                    saklisifa@gmail.com

                                                                    premix12345678@gmail.com
                                                                 
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

  

              


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

  

  

https//Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam260
Toplam Ziyaret1045829
https://Döviz Kuru
AlışSatış
Dolar5.74385.7668
Euro6.36786.3933
https://Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 28° 13°