• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

BİTKİSEL YAĞLAR VE FAYDALARI

                   
              BİTKİSEL YAĞLAR VE FAYDALARI  

 

             DİKKATİNİZE İÇİNDEKİLER ????NELER VAR  

 Ayrıca yağrın  bitki ve meyvelerin vitamın ve mineralleri okuyun......

  

             
                 
          BİTKİLERİN VE YAĞLARIN LATINÇE İSİMLERİ


  DİKKATINIZE İÇİNDEKİ NELER VAR.????

  ŞİFALI  BİTKİLERİN VE YAĞLARIN KİMYASAL BİLEŞİMLERİ


 Gerçek yağlar hepsi şifalıdır. Çoğaltılan yağlara dikkat edin.  

           Real oils all the healing. Watch out for the fats that are replicated. 

        Echte öle alle der Heilung. Watch out für die Fette, die repliziert werden.

                    GERÇEK BALMUMU

 www.sakli-sifa.com www.sakli-sifa.com                                      PREMİX AKILLI YAĞI  

     www.sakli-sifa.com www.sakli-sifa.com   

                    ROMATİZMA  SIÇAK--SOĞUK 

  Tüm ağrılar romatizma değildir vücudun 169 çeşit ağrıya naruz kalır Tesdittini kıliniklere konturol olup neticeyi bulmanız dır.Sindirim sistemlerden de gelebilir ,kalp ten ,hormonlardan,bu ağrılar dışarı vurabilir,bir şey kullanırsın geçer,bir şey kullanırsın geçmez , kabahati yaptığın karışımda veya aldığın üründe bulursun ama hepsi mükemmel ürünler gerçek yağ kullandılarsa ama tahmin etmen çünkü herkes iyi  ürün yapmak ister . Piyasa önemlidir bunun için kullanıcılar şuna dikkat etmesi lazım  romatizma soğuğu mu  , sıcağımı seviyor  veya iltahaplımı ona göre almak lazım içindeki karışımlar yakıcımı,soğutucumu bilinirse aldığınız her  ürün fayda gösterecektir. 

NOT.. Bulunduğunuz  yaşadığınız ortamlarda önemli 

                   Sislere  3  tarif verecem   AKILLI  YAĞI

           SICAK SOĞUK İLTAHAPLI BELİRTEREK  YAPILMIŞ  

           SIÇAK AKILLI   YAĞI.. premix akıllı yağ   

 Malzemeler..
   Bal mumu(1 kg), Parafin (200 gr), Gliserin (200 gr),(Bal mumu 250 gr)( Mentol (100 gr.), (Biber yağı 10 cc), Limon yağı (25 cc), Mersin yağı (25 cc), Biberiye yağı (25 cc), Susam yağı (25 cc), Çitlenbik yağı (25 cc), Zencefil yağı (25 cc), Defne yağı( 25 cc;)Ardıçyağı (25 cc) Portakal yağı (25 cc), Buğday yağı (25 cc)(kekik yağı 25 cc)(Hardal yağı 25 cc)(Toros nanesi 25 cc) 

 Saf  balmumu eritin. Ateş görmeyecek şekilde çelik leğenin içine su koyarak  tencere  balmumu koyun. Kazanı çelik leğen üzerine getirin. Kısa bir süre sonra e­riyecek. Eriyen  balmumu  içine parafin ve gliserin koyarak karıştırın. Daha sonra yağları koyarak içi karıştırın. Soğumaya bırakın. Şişeye doldurun. Dünyanın en güzel romatizma kremini elde edersiniz.

iki balmumu var 1kg koyarsanız (sıcak sıvıyken kalplara alınır ) plaka şeklinde çıkarır öyle sararsınız.. Yok krem halinde sürmek isterseniz 250 gr. koyarsınız tercih sizin…


Yaptığınız malzeme rengi donduğu zaman portakal renk  olaçak.  

 -Soğuk AKILLI  YAĞ.. premix akıllı  yağ 2016 çıkacak tır. 

Malzemeler
 Bal mumu (1 kg), Parafin (200 gr), Gliserin (200 gr), Mentol (100 gr.), ( yağı 50 cc), Limon yağı ( 50 cc), Mersin yağı (25 cc), Biberiye yağı (25 cc), Susam yağı (25 cc), Çitlenbik yağı (25 cc),Ardıc yağı (50 cc) Zencefil yağı (25 cc), Defne yağı (25 cc; Portakal yağı (25 cc), Buğday yağı (25 cc)

  

 Saf balmumu eritin. Ateş görmeyecek şekilde çelik leğenin içine su koyarak  tencere  balmumu koyun. Kazanı çelik leğen üzerine getirin. Kısa bir süre sonra e­riyecek. Eriyen  balmumu içine parafin ve gliserin koyarak karıştırın. Daha sonra yağları koyarak içi karıştırın. Soğumaya bırakın. Şişeye doldurun. Dünyanın en güzel romatizma kremini elde edersiniz.

iki balmumu var 1kg koyarsanız (sıcak sıvıyken kalplara alınır ) plaka şeklinde çıkarır öyle sararsınız.. Yok krem halinde sürmek isterseniz 250 gr. koyarsınız tercih sizin…


 Yaptığınız malzeme rengi donduğu zaman  limon sarısı  olacak. 

 
ARI TERAPI EKLEM İLTAHAT 

Eklem romatizma İltihaplıPetek Bal 200 gr Bal mumu 300 gr,20 arı sütü ,10 gr propolis 10 gr polen,0.02 mgr arı zehir i, Masaj yaparak sürülür

Saf balmumu eritin. Ateş görmeyecek şekilde çelik leğenin içine su koyarak  tencere  balmumu koyun. Kazanı çelik leğen üzerine getirin. Kısa bir süre sonra e­riyecek. Eriyen  balmumu içine . Daha sonra  malzemeleri koyun içi karıştırın. Soğumaya bırakın. Şişeye doldurun. Dünyanın en güzel romatizma kremini elde edersiniz 

       GİRİT BALIK YAĞI / YER YÜZÜNE ÇIKMAMIŞ  TARİFTİR                                           
                                  BEL KOL AYAK MASAJ                                       

                               
                               FARKI HİSSEDECEKSİNİZ

 Sizlere çok özel eski tarih turuva  ve  girit  eski yunan tarihinde yapılan gerçek balık yağı.

1 .Çupra  ak deniz  balığı veya  iç tarafta alabalık: Ayıklamadan  kıyılıp 2 kg  zeytin yağda  bekletilir kokma derecesinde süzülür  bir derin tencereye konur.

2  .Beyaz kıl 100gr  ,2 kaşık kaya tuzu, pişmemiş tuğla parçası bir el büyüklüğünde hepsi birlikte çok iyi şekilde pişirilir.(Ateş üzerinde) su koymadan.

3 .Pişirilen malzeme  hazırlanan yağın  içine atılır tencere kapağı hemen kapatılır.

4. Daha sonra  soğuyan malzeme hepsi birlikte süzülür.

 Kullanıl maya başlanır soğuk şekilde masaj şekilde sürülür.

UYARI : Isıtılan malzeme yağa dökülürken eldiven giymeniz  yağın sıçramasını önleyiniz ,masaj bölümü nü okuyarak  uygulayın.

 

                                          Çoban sakli  şifa  

                                      ACI BADEM YAĞI :    

           

    Öksürük kesici idrar arttırıcı, kurt düşürücü ve şeker hastalığı için kullanı­lır. Aynı zamnda güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılır Kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. Stres ve yorgunluk için masaj yağı olarak kullanılır.

   Protein, Şeker ve amigdalin içerir.

 Kullanılışı: Bir çay bardağı suya 2 damla damlatılarak günde 3 defa alınır. Bilhassa bebeklerin kabızlıklarında badem yağı eşit miktarlarda bal ve pekmez ile karıştırılıp 4-5 saatte bir çay kaşığı verilir. Haricen cilde masaj şeklinde sü­rülmesi da faydalıdır.

Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak, çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

                           ADAÇAYI YAĞI

            

    Bebeklerde grip ve soğuk algınlığında kullanılır. Yine bebeklerde gaz gideri­ci, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. Astım ve bayan­larda adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde kullanılır. Cilt bakım ve temizliğinde kullanılır. On iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.

    Tuyon, sincol, barneol ve piren maddelerini içerir.

Bir çay bardağı suya 3 damla damlatılarak günde 1 defa içilir. Yara üzerine │SAKLI ŞİFA

direkt tatbik edilebilir.

Uyarı: Günde 3 damladan fazla içilmez. Fazla kullanımı epilepsi ve kram­pa yol açabilir.                      ALABALIK YAĞI            

    Alabalıktan elde edilen balık yağı, özellikle romatizma ve bel fıtığı ağrıların­da oldukça etkilidir. Mafsal Ayrıca kas gevşetici olarak ve kreçlenmeler, maf­sal ağrılarında etkilidir.

Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, ceviz yağı ile karıştırılarak ağrılı bölge­ye sürülür.

İçilmez, haricen masaj yapılarak olarak kullanılır. Fazla uzun süre kullanıl­ması kemikleri yumuşattığından istenmeyen kemik kırıklarına sebep olabilir.

     Hardal tohumu dövülüp, bal ile karıştırılarak yenirse faydalıdır. Ayrıca, aşa­ğıdaki yağlar belli oranlarda  karıştırılıp ağrılı bölgeye tatbik edilir;

Pelesenk yağı: 100g. Kekik yağı: 70g. Alabalık yağı: 50g. Karanfil yağı: 25g.

                      ANASON YAĞI


                 

    Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etki­leri vardır. Astım ve bayanlarda adet düzensizliklerinde hormon dengelenme­sinde, cilt bakım ve temizliğinde kullanılır. On iki parmak bağırsağındaki ya­ralara da faydalıdır.

Tuyon, sincol, barneol ve piren maddelerini içerir.

2-10 Damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır.

Uyarı: Daha yüksek miktarda alındığı zaman hafif bir sarhoşluk sonra uy­ku meydana getirir.                         ARDIÇ YAĞI


           

     İdrar söktürücü ve iştah açıcıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasında yardım­cıdır. Kalp yetmezliği, soğuk algınlığı, romatizmal hastalıklar ve kramplar­da kullanılır. Deri hastalıklarında ve selilüt tedavisinde etkilidir. Burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcı özelliği vardır. Astım hastalarında ve idrar tutamayan çocuklarda faydalıdır.

Organik asitler, glikoz, sakkaroz, juniperin, reçineli bileşikler ve acı mad­de içerir.

Bir çay bardağı suya 5 damla damlatılarak alınır. Selilüt tedavisinde haricen masaj yapılarak cilt altında toplanan yağların terleme yoluyla dışarı atılmasın­da etili bir tedavi uygulanır.

Fazla alındığı takdirde böbrekleri tahriş eder ve idrar yollarında kanamaya sebep olur. Hamilelikte kullanılmamalıdır.PİRİİ WORLD│                   ARDIÇ KATRAN YAĞI               

      Ardıçın özel türünden elde edilen ardıç kat­ranı yağı tüm deri hastalıklarında (egzama ve u­yuz gibi) mantar hastalıklarında, cilt kaşıntıların­da, sedef, varis ve ağrılarında kullanılır.

Organik asitler, glikoz, sakkaroz, juniperin, reçineli bileşikler ve acı madde içerir.

Kullanılacak doku önce defne sabunu ile yı­kanır. Ardıç katran yağı ince bir tabaka halinde cilde sürülür.

           


                    AVAKADO YAĞI            

    Cilt nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanı­lır. Selilütte etkili olduğu bilinmektedir.

                       

                               BADEM YAĞ
                  


            

    Kaş, kirpik, cilt ve saç bakımının vazgeçilmez ürünlerinden birisi. Cildi bes­ler ve yumuşatır. Saç güçlendirici, kırık oluşumunu engelleyici, besleyici, koru­yucu ve nemlendirici olarak saç bakımında kullanılmaktadır. bir çay kaşığı ba­dem yağının içine biraz hindistan cevizi koyup bebeklere içirildiğinde, bebeğin kabızlık sorununu gidermiş oluyorsunuz. Cilt masajı şeklinde kullanılır. Hari­cen saç diplerine parmak ucu ile friksiyon yapılır. Günde bir tatlı kaşığı yutul­ması                                          BERGAMUT ESANSI          

    Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Egza­ma tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ay­rıca çayda lezzet ve koku verici olarak da kullanılır.

Dâhilen; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır. Ha­ricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.


                                        BİBERİYE YAĞI


                 

    İdrar söktürür gaz giderir, kan dolaşımını arttırır, bronşite ve sinüzite, sarı­lık ve karaciğer yetmezliğinde de kullanılır. Uykusuzluğu ve sinir sistemini dü­zenler. Kolestrolü denetler.

Kamfer, terpen, tanen, reçine, acı maddeler, saponin, cholin, glikozit, orga­nik asitler, kâfur içerir.

Bir fincan suya 2-3 damla damlatılır veya şekere damlatılarak günde 3 de­fa kullanılabilir. Sinüzite romatizmal ağrılara sivilceler üzerine sürülerek kul­lanılır.                                           BUĞDAY YAĞI               

   Hücre yenileyici, selülit için; yanık yara ve diğer cilt problemlerinde kırışık­│SAKLI ŞİFA

lıklarda etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Cilt lekeleri güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir.

B vitaminleri ve mineraller içerir.

Dâhilen; günlük bir çay kaşığı kulllanılır. Haricen; Saç için friksiyon cilt için masaj şeklinde uygulanır.                                               CEVİZ YAĞI


                      

    Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Doğal nemlendirici­dir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelir. Güneşte bronz­laştırıcı olarak kullanılır.

%70 civarında yağ taşıdığı saptanmıştır.

Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.
                                         ÇAM TEREBENTİN YAĞI                         

    Solunum bel soğukluğunda ve idrar yolu hastalığında kullanılan etkili bir antiseptiktir. Saçı besler, kuvvetlendirir; dökülmeyi önler, kepeği giderir. Saç diplerinde mikro organizmaların oluşumunu engeller.

Reçine asiti, kolofan ve pinen içerir.

    Günde 1-2 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınır. Saç diplere masaj yaparak kullanılır. 200 gr lık şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır.

Böbrekte tahriş yaptığından böbrek rahatsızlığı olanlar içmemelidir.                                              ÇİLEK ESANSI                      

    Çilek esansı, cildi canlandırıcı, besleyici ve gözenekleri sıkılaştırıcı etkile­ri bulunan ve Pasta-Kek yapımında güzel kokusundan dolayı esans olarak kul­lanılan şifalı bir yağdır. Cildi gerer ve sıkılaştırır. Çok güzel bir kokusu vardır.

   

                               Çilek Yağının Esansının Faydaları:
                  

Harika bir kokuya sahip olması nedeniyle, ilk olarak iyi bir aroma terapi ya­ğıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Cilde tazelik ve güzellik verir. Cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve gözenekleri sıkıştırıcı etkileri vardır. Pasta ve kek yapımında hoş kokusu ile aroma olarak kullanılır.

    Cildi sıkılaştımak, beslemek, cilde canlılık ve tazelik vermek için cilt maskesi olarak kullanılır. Pasta ve keklerde koku vermesi için ilave edilir.

    Banyo suyuna 1-2 damla damlatılarak veya pamuk yardımıyla cilde sürüle­rek kullanılabilir.

Ayaklar için de, vazeline, çilek yağı ve papatya yağı ekleyerek hazırladığınız karışımı kullanabilirsiniz.


                                ÇİLEK YAĞI ile CİLT MASKESİ TARİFİ                      

Malzemeler: 20 ml kayısı yağı, 20 ml buğday yağı, 20 ml mavi anemon çi­çeği, 20 ml çilek yağı,

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Tüm malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Bu ba­kım ürününü kullanmadan önce, cildinizi gül suyu ile temizleyin. Tüm cildini­ze uygulayın. Fakat göz çevresine uygularken, dıştan içeriye doğru uygulama­nız gerekmektedir.

    Çilek Esansı ve Faydaları hamilelikte çileğin faydaları çilek esansı hamilelik­te çileğin faydaları esans nasıl yapılır çilek esansı

Cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve gözenekleri sıkılaştırıcıdır. Pasta-Kek Esansı ve koku için kullanılır.                                        ÇİN YAĞI                  

    En büyük özelliklerinden biri tamamen doğal olması,hiç bir yan etkisi ol­mayan bu yağ, tüm yaş gruplarında güvenle kullanılmakdadır. Rahatlatıcı ve a­nestezik özelliğinden dolayı yüzyılladır uzakdoğuda bitkisel tedavilerde önemli bir tutmakta olan çin yağı, nanenin bir türünden yapılmakdadır.

    Zaman zaman hepimizin dayanılmaz baş ağrıları olur, özelliklede miğren ağrıları dayanılmaz, çoğu zaman ağrı kesiciler bile fayda etmez. böyle bir za­manda Çin yağını deneyin yaklaşık 5 dakika sonra ağrınızın geçtiğini görecek­siniz.

     Öksürük üst solunum yolları şikâyetleri Mide bulantısı azaltıcı, gaz ve ağız kokusu giderici Baş ve diş ağrıları Miğren rahatsızlıklarında, Romatizmal ağrı­larda kullanılır.

Kullanımı: Haricen romatizmal ağrılarda masaj yaparken; baş ağrısında şa­kalara, ya da ağrı bölgesine göze temas ettirmeden, hafif masaj yaparak kul­lanılır.

    Dâhilen, yarım fincan suya bir iki damla damlatılırak, nezle, öksürük ve üst solunum yolları şikâyetlerinde içilir. Ayrıca buğu şeklinde de uygulanır. Diş ağ­rılarında pamuğa 1 ya da 2 damla damlatılırak ağrıyan diş üzerine konulur. Ay­rıca kesme şeker üzerine 1 ya da 2 damla damlatılırak ağızda eritilir.

Uyarı: Safra yolu tıkanıklığında, safra kesesi iltihaplanmasında, karaciğer ve barsak rahatsızlıklarında dâhilen alınmamalıdır. Gözle temas edilmemelidir.                                ÇÖREK OTU YAĞI            

İdrar ve süt arttırıcı iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Sinüzit, ro­matizma ve grip döneminde kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu dirençli tutar. Ayrıca astımı şeker, Hemoroite faydalıdır. Saçı besler, dökülmesini önler.

Günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir. Ayrıca saç dökül­mesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzit için sa­bah akşam buruna 1-2 damla damlatılır. │SAKLI ŞİFA )                                    ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI                 

     Cildi yumuşatır, karma ciltleri normale çevirir. İçeriğinde E vitamini ve çu­ha çiçeği özü vardır. İştahı keser, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bayanların ö­zel günlerindeki baş ve karın ağrılarının giderilmesine yardım eder. Hanımlar­daki adet düzensizliklerinin giderilmesinde faydalı olabilir. Menopoz belirtile­rini azaltıcı etkisi vardır. Egzama ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir gö­rünüme kavuşturmaya yardımcı olabilir. Çinko (mineral) ile birlikte alındığın­da ergenlik sivilcelerini (Akne) iyileştirebilir. Aşırı alkol ve sigara kullanımı so­nucu oluşan toksik (zehirli) etkileri azaltır. (Antioksidant etki) Yaşlılık etkileri­nin geciktirilmesine faydalıdır. Romatizma ve mafsal (eklem) iltihabı ağrıları­nın azaltılmasına yardımcı olabilir.

    Kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına karşı faydalı olabilir. Yorgunluğu azaltmak ve çalışma isteğinizi artırmak için faydalıdır. Güçsüz ve kırılgan tırnakları güçlendirir.

    MS hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya faydalıdır.

Kullanım Önerisi: Çuha Çiçeği Yağı’dan, günde 3 kez yemeklerden sonra ek gıda olarak 1-2 softgel alınabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.


                                DEFNE YAPRAĞI YAĞI               

   Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Ter­letici ve Antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanı­lır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.

Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak. Günde 2 defa içilir. Parmak uçlarıy­la friksiyon şeklinde kullanılır.

Hamilelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeni ile cilt üzerinde kul­lanılırken dikkat edilmelidir.                                   DEFNE UÇUCU YAĞI               

   Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Ter­letici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.

Dâhilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Hari­cen; parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır. (Hamilelikte kullanılmama­lıdır. Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.)                                       FESLEĞEN YAĞI                 

    İştah açıcıdır. Tonik etkisi vardır. Selüloitleri tedavi eder. Arı sokmasında faydalıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Cilt ve sivilce için; yüze sürülür. Kokusu sivrisinek ve tahtakurularını uzaklaştırır. Baş ağrısı ve migrende kullanılır. Cildi canlandırıcı ve sıkılaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Yatıştırıcı, idrar arttırıcı ve  gaz söktürücü etkilere sahiptir.

Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.                                          FINDIK YAĞI                   

Kuru ve yıpranmış ciltlere rahatlıkla uygulanır varis ve saçkıran hastalığı i­çinde faydalıdır. Doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır.

Sabit yağ, fosfor kalsiyum, protein ve şeker içerir.

Masaj olarak kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.                                        GREYFURT YAĞI              

     Greyfurt yağı, meyve kabuklarından soğuk pres yöntemiyle elde edilir. C vi­tamini yönünden oldukça zengindir. Bu özelliği ile şifalı bir bitki yağıdır.

Greyfurt yağı soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalıdır. Göğüs toparlama ve sıkılaştırmada faydalı olabilir. Baş ağrısı, halsizlikte ve yağlı, akneli cilde karşı kullanılabilir. Düzenli kullanıldığında sıkılaştırıcı, yağ yakıcı, selülit ve bölge­sel zayıflamada etkili olur. Anksiyete giderici, zihni rahatlatıcı, moral yükselti­ci, tazelik verici özellikleriyle bir antidepresan görevi yapabilir. Greyfurt yağı, iyi bir aromaterapi yağıdır.


                                            GÜL YAĞI                 

    Ağrı kesici, keyif verici, uyutucu, öksürük kesici etkileri vardır. Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir. Ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.

    Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.

Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır. Bir çay bardağı suya 10-15 damla damlatılarak gargara yapılır.                                    HARDAL YAĞI              

    Hardal yağı, son dönemlerde birçok uzman tarafından önerilen, ağrı kesici bir yağdır. Özellikle, bel, boyun ve diz ağrı için oldukça faydalıdır. Beyne ve ak­ciğere kan hücum etmesi hallerinde faydalıdır. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştı­rıcıdır. Akciğer zarı iltihabında kullanılır. İç organlarda biriken kanı dışarı atar. Göğsü yumuşatıcı özelliği vardır. Öksürük kesici olarak kullanılır.

1 damla hardal yağı, bir çay bardağı dinlendirilmiş su içine damlatılarak, günde 2-3 kez kullanılır.

5 lt ılık su içine 7-10 damla hardal damlatılır ve bu su ile ayaklar banyo ya­pılır. Ayaklarda kızartı meydana gelince banyoya son verilir.

Ayrıca; hardal banyosu tahris edici olduğundan kanı cilde çekmek ve ağrı kesmek maksadıyla kullanılmaktadır.

Önemli Uyarı: Direkt olarak cilt ile, uzun süreli olarak, temas ettirildiğin­de, deride yaralar meydana gelebileceğinden, kullanım süresi ve dozunun çok │SAKLI ŞİFA

iyi ayarlanması gerekir.                                        HAŞHAŞ YAĞ
I                 

    Ağrı kesici, keyif verici, uyutucu, öksürük kesici etkileri vardır. Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir. Ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.

Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.

Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bar­dağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.Saça friksiyon şeklinde uygulanır.


                                           HAVUÇ YAĞI


                       

    Ultraviole (UV) ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır, cildin bozulması­nı önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici İdrar arttırıcı kan temizleyici kan yapıcı ve kolesterolü düzenleyici etkileri sahip ol­duğu bilinmektedir. Ayrıca ses tellerine faydalıdır. Güneş yağları da bronzlaş­tırmayı kolaylaştırır.

Uçucu yağ, sabit yağ, şeker, A vitamini, karotin ve rezin içerir

Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bar­dağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.                                    HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI                  

     Hazım kolaylaştırıcı bulantı ve kusmayı giderici etkiye sahiptir. İltihaplan­maya karşı etkili olması nedeni ile haricen eklem ve kas ağrılarına romatizma­ya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesin­de etkilidir. Ayrıca pastalarda esans olarak kullanılır.

Myristicin içerir.

2-3 Damla bir fincan suya damlatarak kullanılır. Uygulanacak yere defne sa­bunu ile temizlenir. Bol miktarda yedirilerek tatbik edilir. Ayakta oluşan man­tar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir. Masaj yapılarak cilt altında top­lanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Uyarı: Hamilelikte kullanılmaz.                                            HİNT YAĞI                     

     Hint yağı geçmiş zamanlardan günümüze kadar kullanılan yağlardan biridir. Hint yağı, çok iyi bir yüz temizleyicisi. Hint yağı saçlarınızı besler ve uzaması­na yardım eder. Yakı olarak da kullanılır.

Baş ağrısı, sinüzit, karın ağrısı, mide ağrısı, cilt altı kistleri, siğiller, eklem ve romatizma ağrısı, yumurtalık kisti; kemik, kas ağrıları, bel ağrısı, sırt ağrısı, bo­yun ağrısı tedavisinde oldukça yaygın ve etkili olarak kullanılır.                               ISIRGAN TOHUM YAĞI            

     Saç dökülmesinde romatizma hücre yenileyici kan temizleyici, miyom kü­çültücü olarak kullanılır.

Potasyum tuzları, organik asitler, histamin ve asetilkolin içerir.PİRİİ WORLD│

Dâhilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak günde 2 defa kullanılır. Hari­cen cilde masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine friksiyon yapılır.                                   JOJOBA YAĞI             

     Cildi yumuşatır. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. Kuru cilt­leri nemlendirir. Akneleri giderir. kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.

Tohumlarında %50 oranında yağ içermektedir.

Saçlara friksiyon yöntemi ile cilde masaj yapılarak kullanılabilir.                                           KAKAO YAĞI             

     İdrarı söktürür. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar. Böbrek iltihabını gi­derir. Besleyici, uyarıcı, iştah açıcı ve kuvvet vericidir. Haricen basur meme­lerini, kadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır.

Sabit yağ, tanen, nişasta, şekerler, alkoitler (teobromin, kafein) taşımaktadır.

Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bar­dağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.

  

                        KANTARON YAĞI         

  


  Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Ateş düşürücü etkisi vardır. Bağırsak spazmlarını çözer. Bağırsak solucanlarını düşürür. Hemoroi­de faydalıdır. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir. Mide ağrılarını dindirir, mide ülseri, gastrit, mide ve bağırsak yaraları için, özellikle onikiparmak bağır­sağı yara ve iltihapları için bulunmaz bir şifa iksiridir.

Korku ve heyecan giderir, cesaret verir. Bu nedenle savaştan korkan ve he­yecanlanan askerlere içirilirdi.

   Harici yara ve yanıkları iz bırakmadan tedavi eder.

Yanıklar için ve bilhassa basurlar için çok iyi geldiği görülmüştür. Antisep­tik özelliği vardır. Akciğer hastalığı, damar sertliği ve sinir iltihapları içinde i­yi gelir.

Savaşta yaralanan askerlerin yarasını iyileştirdiği için bu şifalı bitkiye “kılıç otu” da denir.

Sarı kantaron mevsiminde usulüne uygun olarak kesilir, toplanır ve gölgede kurutularak saklanır. Uçucu yağ, rezin, acı maddeler (glikozitler), reçine, pek­tin ve kolin içerir.

Günde 2 defa öğle ve akşam yemeklerinden önce 5-6 damla alınmalıdır. Hemoroide dıştan sürülür.

 


                                            KARABAŞ YAĞI
               

     Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğine kolesterol ve şekere faydalıdır. Uyku­suzluğu giderir, balgam  söker, vücuda zindelik verir. Egzama yaralarına iyi ge­lir. Sivrisinek kovucudur│SAKLI ŞİFA

Kâfur, fenkon, borneol ve sineol içerir.

   Günde 2 şer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Cilde sürülür.                                     KARANFİL YAĞI
                

   Ağız ve mide kokularını giderir. Sinirleri uyuşturur antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarında etkilidir. Dişeti çekilmesi ve iltihaplarında fay­dalıdır. Haşere kovucudur.

    Uçucu yağ, sabit yağ ve tanen içerir.

Dâhilen 1 fincan suya 2 damla damlatılarak içilir. Diş ağrılarında pamuk ü­zerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir.

   Karanfil yağı cilde sürülmemelidir.                                     KAYISI YAĞI
                

    Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler. Cilde canlılık verir. Yaşlan­ma ile ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Parazit problemlerinde kullanılır. Pastalarda esans olarak kullanılır.

    Tanen, zamk, şekerler, organik asitler, saponin ve anonin içerir.

Haricen cilde pamukla tatbik edilir. Dâhilen, bir fincan suya 3 damla dam­latılarak kullanılır.                                          KEKİK YAĞI


                          


    Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına dişe eti iltihaplarına iyi gelir. kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Gastrit gi­bi mide rahatsızlıklarına yardımcı olur

    Carvacrol, p-cymene, terphinene, caryophyllene, myrcene, linalool, thymol, terphinen-4-ol, thujene, pinene, camphene, borneol ve humulene içerir.

2-3 damla yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kulla­nılır. Parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir.

Fazla miktarda dâhilen kullanımı sakıncalıdır.                                              KETEN YAĞI
                

     Menapoz sıkıntılarını giderir. Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı ko­laylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplarında etkilidir. Zihin açıcıdır.

Müsilaj, linamarin, doymamış yağ asitleri ve protein içerir.

Bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.                                           KENEVİR YAĞI
                   

Genel Destek

Linoleik (Omega 6) ve linolenik asit (Omega 3) bakımından zengin bir yağ olan kenevir yağı, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye destek olabilecek bir besin takviyesidir. İçeriğindeki esansiyel yağ asitleri olan Omega 3 ve Omega 6 ile güçlü antioksidan etki gösterebilecek kenevir yağı, harici olarak cilt sorunlarında ve cilt bakımında kullanılabilir.

ÖNERİLEN KULLANIM ŞEKLİ

Besin desteği olarak günde 1-2 tatlı kaşığı


                                                    

                         KINA YAĞI

 Kina yağı faydası hem diştan hem içten çok faydası olan bir yağdır orta asyadan çok eski tibbi yağdir .faydası içten bagirsak yaralarına faydası çok tur.yapımı 20 gr kınaya 100 cc zeytın yağı ekleyin calkalayın ve bekletin 3 gün sonu temiz bir tülbet veya pamukla süzün gün lük bir damla kullanın bir yemek kaşığı su ile için.Çok iştah açtığından yemenize dikkat edin.Türkiye ve dünyada bilimsel çalişmalar yapilmaktadir.Kına yaği çok eskiye dayanir.

 

                

                            LAVANTA YAĞI


              

    İdrar arttırıcı ve romatizma ağrıları dindirici etkileri vardır. Baş ağrısı stres ve kas ağrıları için iyi gelir ayrıca güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kulla­nılır. Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir. Akneleri ve vücuttaki kötü koku­ları giderir. Cilde sürüldüğünde ateşi düşürür. Saçtaki sirkeleri gidericidir. Koz­PİRİİ WORLD

metik amaçlı esans ve banyo yağı olarak kullanılır.

Pinen, cineol, borneol ve organik asitler içerir.

    Bir çay bardağı suya veya bir şeker parçası üzerine 3-4 damla damlatılarak a­lınır. ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.                                              LİMON YAĞI
             

    Ferahlık verir. Grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hafızayı güçlendirir. Boğaz ağrısı mide yanması kan temizleme ve böbrek taşında, bağdokusu has­talığında kas kuvvetlendirir. Diş etini kuvvetlendirir. Sivilceleri giderir. Cildi güzelleştirir. Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar. Tonik olarak kul­lanılır. mikrop öldürücüdür.. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler pastalara esans olarak kullanılır.

    Hesperidin, şekerler, C vitamini, müsilaj, malik ve sitrik asitler içerir.

   Balla tatlandırılmış suya 2 şer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapı­lıp yutularak kullanılır. Tonik olarak kullanımda bolca masaj yapılarak sürülür.                                                MELİSSA YAĞI                   

     Yatıştırıcı, midevi gaz söktürücü terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Baş ağrısı ve migrende soğuk algınlığında, kas ağrılarında faydalıdır. Mide ülserine iyi gelir. Beyin damarlarını açar cilt temizliğinde cildi güzelleştirir.

Tanen, sitral, sitronellal ve linolal içerir

Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bar­dağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.                                             MENEKŞE YAĞI                     

    Cilt hastalıkları, egzama, dermatit ve uyuzda kullanılır. Mikrop kırıcıdır. Saç dökülmesine karşı etkilidir. Kuru saçları nemlendirir. Parlaklık ve canlılık verir. Kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır.

Tanen, saponinler, flavon glikozitleri, vialamin ve emetin içerir.

Cilde masaj yapılarak saça friksiyon şeklinde kullanılır.                                              MERSİN YAĞI               

   Yağlı tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılır. Hemoroid tedavisinde ve şeker hastalığına karşın etkilidir. Nefes açıcı özelliğe sahiptir. Gerginliğe ve uy­kusuzluğa iyi gelir. Adale kuvvetlendirici ve spor sakatlıklarında masaj için çok uygundur Astımlı hastalarda haricen infizyon şeklinde faydalıdır.

Tanen, şekerler, strik ve maınik asit gibi organik asitler içerir.

Dâhilen günde 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde ma­saj şeklinde kullanılır.                          NANE YAĞI             

    Mide bulantısını keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güç­lendirir. Günde beş damla nane yağı suyla içildiğinde baş ağrılarına iyi gelir. Se│SAKLI ŞİFA

lülit tedavisinde kullanılır. Anne sütünü arttırır. Bağırsak solucanlarını temizler.

    Mentol, mentor, cadinen, pinenler, terpenler ve cineol içerir.

Dâhilen günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak ve­ya 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj yapılarak sü­rülür.

Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.                      ELMAYAĞI (YA DA ACI ELMAYAĞI)               

    Ülkemizde kimi yerlerde Elmaotu da denilen Anadolu adaçayının çiçekleri­nin ve yapraklı dallarının su buharıyla birlikte damıtılmasıyla elde edilen uçucu yağdır. Kimi eczane ve aktarlarda, küçük şişeler içinde satılır.

   Elmayağı, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı, a­şırı terlemeleri kesici ve idrar söktürücü olarak, günde bir kez l bardak suya 3-5 damla katı-larak içilir. Daha fazla dozda alınması sakıncalıdır. Aynı formül dış­tan yaraları temizleyici ve iyileştirici olarak kullanılır. Ancak, fazla etkili olabi­leceği ve ciltte kızarıklıklara yol açabileceği için, badem yağı ya da çiçek yağıy­la biraz inceltilmesi tavsiye edilir.Elma yağı elmadan çikmaz.


                                             BADEMYAĞI                 

    Küçük çocukların kabızlığında 1 çay kaşığı verilirse iyi gelir. 1 ölçü badem­yağı 9 ölçü acı kuyu suyuna karıştırıldığında yanıklara karşı birebirdir. Derinin su toplamasını önler.                                           OKALİPTÜS YAĞI

                    

   Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selülite etkilidir.

Dâhilen; bir fincan suya 5 damla damlatılarak balla tatlandırılıp içilir. Ha­ricen; masaj şeklinde ve sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak kullanılır.                              PAPATYA YAĞI
                   

   Duyarlı ve problemli ciltler için yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında kullanılır.

Tanen, flavon glikozitleri, bisabolol, arzulen, terepen ve salisilik asit içerir.

Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır. Cilde masaj şeklin­de tatbik edilir.

İçilmesi sakıncalıdır.                                          PORTAKAL YAĞI
                

    Mide rahatsızlıklarını geçirir. Hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürücüdür. Roma­tizmada faydalıdır. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisin­de kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanı­lır. Pastalara esans olarak kullanılır. Kan dolaşımını düzenleyicidir. Sinir yatış­tırıcıdır.

Şekerler, müsilaj, uçucu yağ ve bol miktarda C vitamini içerir.PİRİİ WORLD .Dâhilen yarım fincan suya 3 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. Ha­ricen cilde masaj yapılarak sürülür.                                         REZENE YAĞI
            

    Mide şişkinliği, hazımsızlık rahatsızlıklarını giderir. Gaz söktürücü ve an­ne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir.

Anethol ve astragol gibi maddeler içerir.

Dâhilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen yara üzerine sü­rülerek kullanılır.

                               
                     
 SARDALYE BALIK YAĞI

 

Sardalye baliğini tümüyle kimya olarak veya parçalayarak zeytin yağla bir kavanoza veya kaba koyun on gün boyunca güneşte kalarak kokuncaya kadar bekletin sonradan pul bentten geçirerek temiz bir kaba alin bu yağı diz ağrılara kullanın çok eski tarihte Giritli yaşlılar kemik ağrıları dindirmek için kullanırlar.

 

 
                                         SARIMSAK YAĞI            

    Mikrop öldürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür. İştah açar hazmı kolaylaş­tırır. Kabızlığı giderir. Kanı temizler. Kalp adalesini kuvvetlendirir. Siyatik va­ris romatizma, mafsal iltihabında faydalıdır. Ayrıca saç uzamasını sağlar, dökül­mesini önler, saçkıran hastalığına iyi gelir.

Karbonhidratlar (sakkaroz, glikoz) vitaminler (A, B ve C), allicin ve sarım­sağa özel koku veren kükürtlü yağ içermektedir.

Bir fincan suya, 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. Cilde masaj şek­linde uygulanır.                                        TATLI BADEM YAĞI                

    Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliğe sahiptir.

Protein ve şeker içerir.

Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır. Kabızlık için günde 1 çay kaşığı içilir.                                                  SUSAM YAĞI                  

    Dâhilen müshil, haricen ise özellikle kuru ciltlere kirpik, kaş ve saçlara ra­hatlıkla kullanılır. Şeker hastalığında da kullanılmaktadır. Yanıklarda iyileştir­me özelliği vardır.

Oleik, palmitik, linoleik, stearik ve miristik a­sit içerir.

Her sabah aç karnına bir çay kaşığı içilir. Müshil olarak ta bir çay kaşığı alınır. Cilde ve sa­ça masaj şeklinde uygulanır.                                               YASEMİN YAĞI
    

   Romatizma ağrılarında, cilt besleyici temizle­yici ve selülit giderici olarak kullanılır.

Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

  

 

                                       YILAN BALIĞI               

  

   Yılan balıkları   Türkiye ege sularında ve Edirne enez ilçesinde yetiştiricilik yapılmakta dır. Çin, Japonya ve Avrupa sularında yaşamaktadırlar, Bu cins balıklara "sudaki ginseng" adı verilmiştir. Denizde doğar ancak akarsularda yaşarlar. İnsanlar, bugüne kadar verilen çabalara rağmen bu balığın yavrularının suni üretimini gerçekleştirememişlerdir.

   Dolayısıyla bu balık cinsi çok değerlidir. Örneğin, Çin'de ona "yumuşak altın" denilmektedir. Yaşayabilirlik gücü çok yüksek bir balıktır. Gece rahatça hareket eder, ışığa karşı çok duyarlıdır ve oksijen eksikliğine son derece dayanıklıdır.(Tüm sır derisinde ve omurgasında dır)sakli-sifa

   I945'te Hiroşima'daki nükleer bombardımanın ardından tüm canlıların arasından yalnızca bu balığın hayatta kalabilmesi herkesi çok şaşırttı. (Derisindeki sır,omurgasın daki yaşam onu hayata tutmuş tur)sakli-sifa

   Bu durum bilim adamlarının yoğun ilgisini çekti. Japonya'da son derece değerli olan ve içer­diği besin maddelerinin katsayısı yüksek olan bu cins yılan balığı insanlar tarafından çok sayıda tüketilmektedir.    .   EPA insan vücudunun üretmediği başlıca doymamış yağ asitleri. Bu asit, kan damarlarını iyileştirir, lipid seviyesini azaltır, dolayısıyla çeşitli kan-damar hastalıklarını etkili bir şekilde önler.
  

     DHA aynı şekilde insan vücudunun üretmediği başlıca doymamış yağ asitlerin dendir. Bu aside "beynin altını" adını vermişler. Beyin fonksiyonlarını iyileştirir, hafızayı güçlendirir, yaşlanma nedeniyle mey­dana gelen dejenerasyon ve senile dementia durdurulabilir.
  
 AKG'ler alkoksil gliserin, insan vücudu tarafından üretilebilmektedir. Bilimadamları ona "bağışıklık kaynağı" adını vermişlerdir. Lenf bezlerinde, karaciğer ve ilikte konsantre olan bu madde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı dirençli kılar.Daha bir çok rahatsızlıkta kullanılır.


   Hangi vitaminler ve mineraller var sorusu :YOK,YOK

    

   Hamilelikte hem anneye hem de bebeğe katkıları büyüktür.
  Cinsel gücü kuvvetlendirir. Erkekliği arttırır.
   Gövus meme kansere karşı koruyucu

   Beyin hücrelerini güçlendirir. Migren rahatsızlığında faydalıdır.
   Kalp ve damarları korur.
 
  Kolesterolü düşürür.
   Alerji ve astım hastalığında oldukça ciddi yararları vardır.
   Fazla kilolardan kurtulmada zayıflamaya yardımcı olur.
 
  Cildi kuvvetlendirir. Çatlak ve pişiklerde faydalıdır.
   Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı zayıflığa iyi gelir.
   Eklem romatizmaya iyi gelir.

      BALIK VE ATEŞ   GERİSİ MARİFET  

  Yılan balığın derisini soyun tulum şeklinde çıkarın derisini atmayın bir kavanoza koyun bu size sonradan yağ yapımında lazım olacak.(Derisini neden çıkarıyoruz sorusuna cevap olarak hava geçirmez oluşu sebebi tavaya mangala koyduğunuzda balık patlar veya yağ sıçratır korkusu yaşamayın diye ayrıntı yazıyorum bilginize.)

 

  -Balıkların üzerine tuzu, pul biber i, karabiberi, kimyonu ve reyhanı serpiştirin. Defne yapraklarını iyice sarın . Üzerini streç film veya folyo ile kapatarak 5-6 saat buzdolabında terbiye edin.

  -Bekli yen balık baha sonra ayrı sade olarak folyo ya sarılır kendi yağı yeterli dır,meşe koruna koyularak pişme sı beklenir bu arada domates,biber kırmızı,sarımsak ,soğan pişirilir,pişen balık,servis tabana folyo ile konur,pişirilen malzeme,kabukları soyularak,aynı balık üzerine koyularak,limon,defne,dere otu,acı sos ve baharatı isteyene göre servis yapılır.(Aynı şekilde fırında da yapılır.)Geri kalan pişirmek sizin marifetli ellerde hazırlanmış malzemeyi çorba yapa bilirsiniz.

 

 

               YILAN BALIĞINDAN YAĞ ELDE ETMEK Balığın çıkarmış olduğunuz deriyi(çıkarırken elinizi külleyin deri çok kaygandır)bir kavanoza koyun baliğin omurgasını da çıkarın  onu da koyun omurgasındaki et kafidir, kavanoza koyarak saf zeytin yağı ekleyin 10 gün güneşte bekletin sonrası tülbentten geçirin.Yağın içine saf kırmızı kantaron yağı ekleyerek kullanılır az sık yapılması makbul dur.(Sarı kantaron yara acıcıdır,Kırmızı kantaron yara kapatıcıdır.)Ekzama ve çatlaklar da kullanılır. Nemlendirici dır.(Çok eski tarif tir.)

 

   
     
  AYRICA ORGANİK YAĞLAR ŞİFALARINI OKUYU SİZLERE

                                 FAYDA OLAÇAK YAĞLARSAF  ARGAN YAĞI SAF  ELMA YAĞI SAF  ADA ÇAYI YAĞI (UÇUCU) SAF  ALABALIK YAĞI

SAF  ARDIÇ YAĞI UÇUCU SAF  AVOKADO YAĞI SAF  BİBERİYE YAĞI UÇUCU SAF  BUĞDAY

YAĞI SAF  ÇAY AĞACI YAĞI SAF  CEVİZ YAĞI SAF  ÇAM TEREBENTİN ESANSI YAĞI SAF 

ÇÖREK OTU YAĞI SAF  DEFNE UÇUCU YAĞI SAF  FINDIK YAĞI SAF  GLİSERİN YAĞI SAF 

GÜL YAĞI GÜL YAĞ COĞALMİŞ SAF  HARDAL YAĞI SAF  HAŞHAŞ YAĞI SAF  HAVUÇ

YAĞISAF  HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI SAF  HİNT YAĞI SAF  ISIRGAN TOHUMU YAĞI SAF 

JOJOBA YAĞI SAF  KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI SAF  KAKAO YAĞI SAF KATI KAKAO

YAĞI SAF  KANTORON YAĞI SAF  KARABAŞ YAĞI KARABİBER YAĞI ORJINAL KARANFİL

YAĞI  ORJINAL KAYISI YAĞI       ORJİNAL SAF KAYISI ÇEKİRDEĞİ YAĞI SAF KEKİK   YAĞI

SAF KETEN TOHUMU YAĞI SAF LAVANTA YAĞI SAF LİMON  YAĞI SAF  MELİSA   YAĞI SAF 

MENEKŞE YAĞI SAF  MERSİN  YAĞI SAF  NANE   YAĞI SAF  NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI SAF 

NATUREL SIZMA ZEYTİN YAĞI SAF  OKALÜPTÜS YAĞI SAF  PAPATYA YAĞI SAF 

PELESENK YAĞI SAF  PORTAKAL  YAĞI SAF  REZENE  YAĞI SAF  SARIMSAK UÇUCU YAĞI

SAF  SOYA YAĞI SAF  SUSAM YAĞI SAF  TATLI BADEM YAĞ SAF  TATLI ELMA YAĞI SAF 

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI SAF  YASEMİN YAĞI SAF  YLANG YILANG YAĞI SAF  ZAMBAK YAĞI

                                          AYRINTI BİLGİLER YAZILACAKTIR  

 

          


         
BİTKİLERIN VE YAĞLARIN HAZIRLANIŞ ŞEKLİ                    

            OILS ARE PLANTS AND THE PREPARATION OF

       ÖLE SIND PFLANZEN UND DIE VORBEREITUNG DER

     

 


 
 Site menusun den Bitkilerin 9 çeşit hazırlama şekli okuyarak her türlü şifayı hazırlayabilirsiniz. Merhem , tıbbi yağ,cay ,vd.Pres anlamı sıcak süzersen sıcak pres ,sıcağı bekletip soğuk süzersen soğuk pres…
  

                                  DEVAM EDEÇEK

                     


                                GENİŞ BİLGİ  ÜRETİM                     

                             Üyeler  ve  şifreyle  girilir.                            

                                                        

    Diğer Ürünler imalatına  giriş bölümüne üye olun şifre   isteyin              

 

 

 Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

  

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..
 

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

  

   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır

   

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

 

 

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

 
 

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret1209675
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar12.650712.7014
Euro14.269314.3265
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com