• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com                            

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

          https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com   https://www.sakli-sifa.com
Site Menusu
Takvim
İdeal Minir ve sür kazan
https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com
Bitmeyen akü aparatı
https://www.sakli-sifa.com
Sanal kripto
https://www.sakli-sifa.com


 https://www.sakli-sifa.com
Arwen
https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com


https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

AROMATİK BALMUMU 

https://www.sakli-sifa.com

Akıllı yağ
https://www.sakli-sifa.com

HERBALİS ARILARIN SAKLI ŞİFA BALLARI


 www.sakli-sifa.com www.sakli-sifa.com  www.sakli-sifa.com
                                 
                                        HERBALİS ARILARIN SAKLI ŞİFA BALLARI  
                            
www.sakli-sifa.com        


                                          
KEÇİ BOYNUZLU  MELEK OTU   BAL      

                               Alanya, Anamur, Günnar , Silifke, Erdemli ,Mersin    

                       Melek otlu keçi boynuzlu kokulu bal…     

                                TOROS ZİRVELERİNDEN

Doğadan gelen yaşam...Nimetler ve hikmetler.."Yaratanın her şeye gücü yeter".sen iste ara.. Şifa kaynayan ballar… Üreticileri destekleyin, tüm yöreniz den ,arı yok ise doğa taşıyıcılar yoktur ..ve arkadan gelen sağlık yok olur...

KEÇİ BOYNUZLU MELEK OTU BAL

 Alanya, Anamur, Günnar , Silifke, Erdemli ,Mersin Melek otlu keçi boynuzlu kokulu bal… Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişen. Her bölgede yetişen farklı özelliklere sahiptir ve farklı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kökü ve tohumlarından elde edilen öz ile ilk olarak parfümlere koku ve alkollü içeceklere tat vermek amacıyla, yaprakları ve sapı ise gıda ürünlerinde kullanılmıştır.

Yine bu dönemde melek otundan elde edilen yağ başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kökleri, gövdesi ve tohumları ayrı ayrı değerlendirilir. İlk yılın sonunda kökü çıkarıldıktan sonra yıkanır ve kurutulur. aromasını kaybetmemesi için hava geçirmeyen kaplarda muhafaza edilir. Yaprakları çok daha büyük olmasına rağmen yabani bir havucu andıran melek otu 80 cm kadar uzunluğa ulaşabilir. Sapı uzundur ve kökü mor renklidir.

 Uzun ömürlü bir bitki olan melek otu 2 yılda bir çiçek açar. Yeşile çalan sarı çiçekleri bulunan melek otu yabani kereviz olarak da bilinir. Kereviz, havuç, rezene, dereotu ve maydanozun yakın akrabasıdır. Melek otunun binlerce yıldır tedavisinde kullanıldığı rahatsızlıklar arasında , Soğuk algınlığı Gaz giderme Mide kramplarını azaltma Menopoz semptomlarını hafifletme Akciğerleri ve bronşları açma Baş ağrısı Hazımsızlık Kaygı Uyku bozuklukları İştah açıcı İdrar söktürücü Kan dolaşımını arttırma Yüksek tansiyonu sayabiliriz.

 Özellikle Çin melek otu alternatif Çin tıbbında hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yağ olarak cilt üzerinde harici olarak kullanılabilir. Ağız yoluyla alındığında iştah kaybı, aşırı gaz, sindirim güçlüğü gibi sorunlara harici olarak kullanıldığında ise romatizma şişliklerine, egzama, akne gibi cilt problemlerine ve sinir ağrılarına iyi gelmektedir Arı lar bu sene keçiboynuzu ,melek otu çiçeklerinden ,insan sağlığına bal üretmişler ,Kokusu boy otuna benzeyen yanı (çemen )kokulu melek otunun kokusu da boy otuna benzer, çok hoş kokulu olup iştah artırıcı dır. Şifası çok olmakta dır.

Alanya, Anamur ,Günnar ,Silifke, erdemli/Mersin bölgelerinde arıcılar bilerek, bilmeyerek .Arıların bildiği şifalı bal insan oğluna sunmuştur. Tıbbi kullanımını desteklemek için İştah arttırıcı ,adet dönemleri, artrit, kan dolaşımı, beyin bozuklukları, kalp hastalığı, bağışıklık problemleri, ve cinsel işlev bozukluğu da dahil olmak üzere pek çok sorun için kullanmada faydası vardır

KEKİK BAL

Anamur ,Kütahya, Simav, Manisa Ballıbabagiller familyasından Vücuda faydalı nitelikleri ta Antik çağlardan beri bilinen bir bitkidir. Ülkemizde kekik türlerinden 40 kadarı doğal biçimde yetişmektedir.

 Bu türlerden en çok bilineni “adi kekik” kışın yapraklarını dökmeyen çokyıllık bir çalıdır. Yeşil kahverengi dörtgen kesitli gövdesi, bitkinin ikinci yılında odunsulaşır. Tüylerle kaplı gri yeşil renkli, hoş kokulu ince yaprakları vardır. Bitkinin soluk erguvani renkli çiçekleri, yaz başı ile ortası arasında açar. Küre biçimli minik tohumları parlak kahverengidir.

E czacılıkta bazı ilaçların yapımında kullanılan şifalı bir bitkidir. Çiçekleri, tomurcukları ve sapı baharat olarak kullanılır. Bazı türlerinin çiçekli ve yapraklı dallarından damıtma usulüyle kekik yağı elde edilir. Yapraklı dalları çay olarak da içilir. Güzel ve hoş kokusu vardır. Peygamberimiz bir hasislerinde. “Evlerinizi zaman zaman akgünlük, yavşan, kekik ve gelin çiçeği gibi güzel kokulu otlarla tütsülendiriniz” buyurmuştur.

Kekik türlerinin yaprakları kurumuş dallarının üzerinden elle sıyrılarak alınır. Bitkinin çiçekli tepeleri ise yaz başından sonuna kadar yağışsız günlerde toplanır. Bunlar, gölge ve havadar yerde özenle kurutulur, kuru yapraklarla karıştırılır. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.

 Timol, karvakrol, pinen, terpinen, terpineol, borneol, kariofilen, linalool, etrik yağ, organik asidler, luteolin, glikozitler, acı maddeler, madeni tuzlar. Faydaları ve Kullanım Şekli: Kekik, midedeki gazı çıkarır, mide ve karaciğer üşütmelerine karşı faydalıdır. Şişkinliği giderir, ağır yemekleri hazmettirir. Şehveti tahrik eder, koklanması nezleye iyi gelir Ayrıca, idrarı ve adet kanamasını arttırır.

Gözlerin görme duyusunu keskinleştirir, hafızayı kuvvetlendirir. Bir çorba kaşığı kekiği yarım kilo suda birkaç dakika kaynatmak, soğuttuktan sonra yemek aralarında veya yemekten sonra bir iki bardak içmekte fayda var. Kekik yağı, ağız yoluyla alındığında akciğer ve göğüs hastalıkları için gayet faydalıdır.

Safrayı arttırır ve bağırsak kurtlarını düşürür. Kekik ayrıca antiseptik (mikrop kırıcı) bir bitkidir. Kekiğin antiseptik ve koruyucu niteliklerini bilen Mısırlılar bu şifalı otu mumyalama işinde kullanmışlardır.

Gerçekten de kekik yüzlerce türünün koku olarak farklı olmasının yanında eşdeğerleri içerisinde en mükemmel dezenfektan, antiseptik ve antibiyotik bir bitkidir. Özellikle iltihaplı yaraların temizliğinde ve iyileştirilmesinde etkili olur. siyah nokta tedavisinde de temizleyici ve iyileştirici etkileri görülür.

Bu etkilerinden faydalanılmak için kekikyağı, sulandırılarak yara ve siyah noktalara dıştan uygulanır ya da kurumuş kekik karışımdan 2-3 tatlı kaşığı alınıp suda kaynatılarak elde edilen dekoksiyon yaralara ve siyah noktaları yerlere dıştan uygulanır.

Kurutulmuş kekik yaprakları, çeşni vermesi için özellikle çorba ve et yemeklerinde baharat olarak kullanılır. Ancak kokusu çok keskin, bitkinin tadı da acı olduğu için, kekik, yemeklerde çokça tüketilmemelidir. Bal arıları kekik türlerini çok sever ve makbul olan kekik balı yaparlar. Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını keser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Kandaki şeker miktarını azaltır.

Lezzet arttırıcı yönlerinin yanısıra sağlığa da çok faydalı bir bitkidir.40-50 gr. kadarı 1 lt. suda haşlanıp ara sıra bir çorba kaşığı içilirse mide sularını arttırır, iştah açar. Hazmı hareketlendirir, kolaylaştırır. İçine kekik atılmış, vücudun dayanabileceği sıcaklıklıktaki su ile yapılan banyo romatizma ağrılarına çok iyi gelir. Kekik çay gibi, içildiğinde göğsü yumuşatmak, öksürüğü kesmek, sinirleri yatıştırmak gibi değerli niteliklere sahiptir.

Gaz söktürücüdür. Yatıştırıcıdır. İdrar söktürücüdür. Spazm çözücüdür. Kan dolaşımını hızlandırıp artırır. Terletici ve balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığı, nezlenin boğaz ağrıları ve öksürüğün tedavisinde faydalı olur. Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde başarıyla kullanılır. Doku ve damar büzücü etkileri nedeniyle çocuklarda ishal ve yatak ıslatma durumlarının iyileştirilmesinde yardımcı olur.

Bütün bu etkilerinden faydalanmak üzere, daha önce hazırlanmış olan karışımdan 2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suya dökülür. 10 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde üç kez birer bardak olarak içilir. Tadı acı olduğundan içine biraz bal katılarak alımı kolaylaştınlır. Bu çay, soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Kekik, larenjit (gırtlak iltihabı) ve tonsilit (bademcik iltihabı) durumlarında da iyileştirici olur.

 Bunun için yukarıda tarifi verilen dekoksiyonla ağızda derin gargara yapılır. Uyarı: Kekiğin içerdiği karvakrol adlı madde bazı kişilerin cildinde yakıcı ve kızartıcı etkiler yapabileceğinden, kekikyağı sulandırılarak uygulanmalıdır. Kekik çiçeklerini arılar çok sever, Kekik kokulu bal değerlidir. Bizim Herbalis bal yapmış

LAVANTA BAL

Isparta ,Keçiborlu Latince Adı: Lavandula angustifolia Ballıbabagiller familyasındandır. Kışın yapraklarını dökmeyen 20 kadar çalımsı görünüşlü çok yıllık bitki türünün ortak adı lavantadır. Bu türlerden bazısı ülkemizde de yetişmektedir. Gövdesi dört köşe kesitli, yeşil renkli ve hoş kokuludur.

Grimsi yeşil renkli, ince uzun ve hoş kokulu yaprakları; uzun sapların ucunda seyrek başaklar oluşturarak yaz aylarında açan, çok kokulu, lavanta mavisi renkli çiçekleri vardır. Bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine özel kokusunu veren, bunların üzerinde bulunan küçük yıldızsı tüyleridir.

 Lavantanın sonbaharda olgunlaşan küçük meyvelerinin her birinde, dörder adet fındıkçık şeklindeki tohumu yer alır. Lavanta, içinde bulunan uçucu yağın damıtılmasıyla elde edilen lavanta esansı (lavantayağı) parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak kullanılır.

Bu şifalı bitkinin iyileştirici gücü günümüzde lavantanın yağından alınmaktadır. Bu yağ, lavantanın çiçek, yaprak ve gövdesini kaplayan yıldız biçimli minik ve panltılı tüylerindeki bezeciklerden damıtılmaktadır.

En iyi lavanta yağı, ince yapraklı lavanta ve karabaş lavantası türlerinden elde edilmektedir. Faydaları ve Kullanım Şekli: Sinirleri yatıştırıcı ve spazm çözücüdür. Özellikle depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur. Uykusuzluk halini giderir. Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir. Bitkinlik ve güçsüzlük durumlarında, merkezi sinir sistemini ve dolayısıyla vücudu güçlendirici bir toniktir.

Saman nezlesini geçiştirmede etkili olur. İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Kusma refleksini bastırır. İdrar söktürücüdür. Böbrekleri temizler. Öksürüğü kesici ve ateşi düşürücü etkileri de vardır. Bütün bu etkileri sağlamak üzere, lavantanın taze sürgünleri yaz başında ve çiçekleri iyice açtıklarında toplanır. 35 C dereceyi aşmayan sıcaklık ve gölge yerde özenle kurutulur.

Birbirine karıştırılan kurumuş sürgün ve çiçeklerden 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon elde edilir. Bu infüzyondan, günde üç kez birer bardak içilir. Romatizma, burkulma ve kırık yerlerinin ağrılarında rahatlatıcıdır. Bu durumlarda faydalı etkiyi sağlamak üzere, lavanta çiçeklerinin damıtılmasıyla elde edilen lavanta esansı (lavantayağı) kullanılır.

Bu yağ içilmez. Yalnızca şikâyetli yerlere, elle ovularak dıştan uygulanır. Reçellere çeşni katmakta kullanılır. Kurumuş çiçekleri, lavanta torbalarına ve çiçek buketlerine, kokulandırmak için konulur. Duyarlı ciltlerde hücre değişimini hızlandırmak ve aknelere karşı antiseptik olarak kullanmak üzere tonik suyu yapılır, küvette hazırlanan banyo suyuna katılır. Çay gibi demlendirilip baş ağrısını hafifletmek ve sinirleri yatıştırmak üzere içilir.

Lavanta, uzun süreler uçup gitmeyen kokusuyla böcekleri kovan, aynı zamanda ev ve sokaklardaki kötü kokuları gideren bir bitkidir. Lavanta uzun zamandan beri tıpta kullanılmaktaydı. Yarım baş ağrılarının hafifletilmesi ve beynin banyo edilmesi için şakakların lavanta ile oğulması tavsiye edilir.

Bizim Herbalis boş durmamış insan sağlığına bal yapmış

MERYEM ANA DİKEN BAL

İzmir, Selçuk, Latince Adı:: Silybum marianum Devekengeli, meryemanadikeni, sütlükengel olarak da bilinir.

Devedikeni, papatyagiller (Asteraceae) familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak adıdır. Devedikenleri genellikle yol kenarlarında ve ekili olmayan tarlalarda yetişir. 1 ,2 yıllık otsu bir bitkidir..

 Başçıkları, dikenli ve açık yeşil renkli yapraklar ile mor renkli küçük çiçeklerden oluşur. Meyvelerinin veya tohumlarının ucunda beyaz bir tüy bulunur. Yaprakları soluk yeşil renkli, beyaz damarlıdır.

 Çiçekleri baş şeklinde bir arada, mor (nadiren beyaz) renklidir. Eskiden beri; yaprak, sap ve çiçekleri daha çok da tohumları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kuvvetli bir antioksidan etkisi olan bitki karaciğer koruyucu özelliğe sahiptir. Karaciğer yağlanması, siroz ve kimyasal toksinlerin verdiği karaciğer hasarlarını tedavi edicidir. Çok yıllık bir bitki olan ve köygöçerten adını taşıyan türü ise çok hızlı çoğalır ve zararlı ot olarak kabul edilir. Faydaları ve Kullanım Şekli: Karaciğerin hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak, Karaciğeri arındırarak temizler.

Toksinleri atar.Deve dikeni safra kesesinde oluşan rahatsızlıklar içinde faydalıdır. Bir tatlı kaşığı dolusu deve dikeni tohumu, havanda hafifçe ezilir. Orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 1015 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak içilir.

Devedikeni tohumu kan temizleyici özelliğiyle romatizma için faydalıdır. Deve dikeni tohumunu, naneyle karıştırılarak demlenirse iyileştirici gücü de arttırılmış olur.Bunu da bal yapmış herbalıs arılar

KESTANE BAL

Düzce, safran bolu ,Kastomonu

 
ÇİÇEK KARIŞIK BAL

Erzurum ,Erzincan, Sivas, Kars, Hakkari, Yüksek ova


SANDAL BAL

Mersin Aydıncık , Mersin Akdeniz yöresi ….Yozgat Aydıncık Gerçek üreticilerde yörelerde bulabilirsiniz Kestane, Kekik, lavanta, balı harici diğer ballar çok az nadir dir . (Dikkatinize)  

Şifa kaynayan ballar… 

                                            Çoban saklı şifa

 

YAZILIM DEVAM EDECEK


Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret1091554
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com