• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com                            

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

          https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com   https://www.sakli-sifa.com
Site Menusu
Takvim
İdeal Minir ve sür kazan
https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com
Bitmeyen akü aparatı
https://www.sakli-sifa.com
Sanal kripto
https://www.sakli-sifa.com


 https://www.sakli-sifa.com
Arwen
https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com


https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

AROMATİK BALMUMU 

https://www.sakli-sifa.com

Akıllı yağ
https://www.sakli-sifa.com

MEVSİMİN SON MEYVESİ AYVA.SAKLI ŞİFASI

www.sakli-sifa.com  www.sakli-sifa.com www.sakli-sifa.com


                                  MEVSİMİN SON MEYVESİ AYVA.SAKLI ŞİFASI

 

Bağırsak Hastalığı  

Nedeni bilinemeyen bağırsak hastalığı çevre şartlarından ya da genetik etkenlerden olabiliyor. C vitamini açısından zengin olan ayva anti alerjik özelliğinden dolayı da bu hastalığa umut oluyor. Bağırsak sorunlarının giderilmesinde etkili bir savaş veren ayva bağışıklık sistemini güçlendirerek tedaviye destek veriyor.

  Solunum Yollarına Faydaları

Ayva suyundan içerek solunum yollarını rahatlatır. Solunum yolları problemlerinde astımı iyileştirerek anemi rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Hastalıkların artmasını önleyen ayva ihmal etmeden tüketildiğinde karaciğer yetmezliği, dizanteri ve tüberküloz gibi hastalıklarda şifa kaynağıdır. 

  Kilo Vermeyi Hızlandırıryor

Özellikle kış aylarında kilo almaktan şikayetçiyseniz bol bol ayva tüketebilirsiniz. 100 gramlık çiğ ayvada bulunan kalori miktarı sadece 57’dir. Sodyum ve yağ oranı düşük olan ayva kilo vermeyi hızlandıran bir meyve olup diğer organlarında sağlıklı çalışmasını sağlar. Tokluk hissi veren ayvayı tükettiğinizde uzun süre açlık hissetmezsiniz. 

Karaciğeri Temizler

Antioksidan açısından zengin olan ayva karaciğerin ihtiyacı duyduğu bir özelliktir. Serbest radikallerle karaciğerin temizlenmesini sağlar ve antibiyotik görevi görerek sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Mineral açısından zengin olduğu için karaciğerin güçlenmesinde oldukça etkilidir.

  Mideyi Kuvvetlendirir

Çin’de yapılan araştırmalara göre ayvanın mide ülserini geçirme etkisi bulunuyor. Ayvanın kendisini de suyunu da tüketerek ülser rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Lif açısından zengin olan ayva mide ve bağırsakların rahatlamasını sağlarken güçlenmesine de katkı sağlıyor.

  Sindirim Sorunlarına Faydası

Balla karıştırarak ayva tükettiğinizde bağırsak enfeksiyonlarından, kabızlıktan ve ishal şikayetinden kurtulmuş olursunuz. Hemeroit rahatsızlıklarında kullanılan şurublarda ayva meyvesinden kullanılır. Düzenli bir şekilde günde 100 gram ayva tüketildiğinde bağırsakların ciddi şekilde rahatladığını hissedersiniz.

  Yemek Sakinleştirir

Zihin sağlığını korumada etkin bir güce sahip olan ayva kişinin stresini alarak daha sakin olmasına katkı sağlar. Antioksidan açısından zengin olan ayva zihinsel yorgunluğun giderilmesinde etkilidir. 

Hücreleri Onarır

Bütün meyvelerde bulunan antioksidan hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Hücrelerde bulunan serbest radikalleri önleyen ayva cilt için oldukça faydalı bir meyvedir. 

Kanser Riskini Azaltır

Özellikle kolon kanserinin önlenmesinde etkili olan ayva serbest radikallere karşı kalkan oluşturarak kötü huylu kanser hücrelerin önler. 

Kalp Sağlığını Korur

Antioksidan özelliği bulunan ayva kalp damarlarının tıkanmasını önler antibiyotik özelliği sayesinde kalbin daha aktif çalışmasını sağlar. 

Kolesterolü Düzenler

Kötü kolesterolü ve kanda bulunan LDL’yi düşürmek için ayva tüketilmelidir. Kanın temizlenmesinde etkili olan ayva kolesterolü dengelediği için yukarıda verdiğimiz gibi kalp sağlığını da korumaktadır.

 Yararları Ayva kompostosu çocuk ishallerini keser  Ağız kokusunun giderilmesinde etkilidir. Kalp çarpıntılarını azaltır. Ayva yaprağı kaynatılıp içildiğinde akıntılara rahimdeki akıntılara iyi gelir 


Harareti alarak rahatlatır. Ayvanın tüyleri kanamaları durdurur. Hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir. İnce bağırsaklarda oluşan iltihaplanmaları giderir. Ayva yaprağı ile göze kompres yapıldığında enfeksiyonu azaltır Vücudun hızlı gelişmesine yardımcı olur. Evhamlı kişileri sakinleştirir. Safranın düzenlenmesini sağlar. Ayva suyu iyi bir ter atıcıdır. Ayva reçeli sindirim sistemini iyileştirir. Kış meyvesi olan ayva soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucudur. Cinsel isteğin artmasını sağlar. İştahın açılmasını sağlar. Ayva çiçeği ile bal karıştırılıp macun yapılarak yutulur bu baş ağrılarını dindirir. Doğumun kolaylaşmasında ayva suyu etkilidir. Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarında oluşan tutuklukları giderir. Ayva suyu adet kanamalarının düzene girmesini sağlar. Ayva varisleri tedavi edicidir. Ayva kişiye enerji vererek yorgunluğun giderilmesini sağlar. Ayvanın, kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları ve adet kanamalarına oldukça faydalı olduğunu söylüyor ve yararlarını şöy Ayva meyveleri, kalbe kuvvet verir ve rahatlatır. Ayva yemenin vücuda faydaları ve fazla tüketilmesinin zararları. Kilo vermek isteyenler için ayva yemek oldukça yararlı olabilir bunun yanında ayva sindirimi kolaylaştırıyor, kansere  karşı koruyor.

 Kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı ve ağız kokusunu giderir. Harareti ve ishali keser.

Hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı kuvvetlendirir, ince bağırsak iltihabını giderir.

 Vücut gelişimine yardım eder. Ayva, damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir,

Tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Yapraklarından yapılan çay, kalp ağrılarına iyi gelmekte, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır .Meyvesinden yapılan reçel, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Cinsel isteği artırır. Tereyağında pişirilen ayva, nefes 

yolu hastalıklarına, müzmin öksürüğe, bronşite ve tüberküloz hastalığına iyi gelmekte dir  .Ayva çiçeği bal ile macun yapılıp yutulursa, baş ağrısını keser. Ayva çiçeği kaynatılıp içilirse, kalp çarpıntısını keser, kalbi kuvvetlendirir, annenin sütünü artırır. Ayva kokusu, kalp ve dimağı kuvvetlendirir. Ayva hoşafı, yaşlıların ayaklarının tutukluk yapmasını giderir. Ayva varise iyi gelir. Yorgunluk ve bitkinliği önler. Ayva hoşafı, ağız yaraları ve akciğer veremine iyi gelir. Gece uyurken ağızdan salya gelmesini önler. Ayva yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser .Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılır, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz ağrısını ve şişliğini giderir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilir. Ayva suyu, aşırı adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır .Doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir. Ayva kabuğu veya ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplarına iyi gelir .Ayva suyu iştah açar, böbrek ve idrar torbası iltihaplarını iyileştirir. Grip ve nezle için çok etkilidir. Ayva suyu, vücudu terletmek için çok etkilidir. Ayva, böbrek zafiyetine, mide zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, mide ülserine. deniz tutmasına, mide gevşemesi ve mide düşmesine, çok faydalıdır. Pişirilmiş ayva iyi gelir.  Ayva suyu, efham ve  vesveseye iyi gelir. Göz enfeksiyonlarına karşı, ayva yaprağı kaynatılıp,  soğuyan suyu ile  günde birkaç kez yıkanır. Ayvanın üzerindeki tüyler, kanayan yere konursa kanamayı durdurur. Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır. Ağız içi yaraları ve boğaz iltihapları için, kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara olarak kullanılırsa şifa verir.

  

  Zararları

Ayva çekirdeğini tüketmek hamile bayanlar için uygun değildir. Ayvayı en sağlıklı pişirerek ya da reçel yaparak tüketmelisiniz. Çiğ olarak yenmesi çok tavsiye edilmiyor. Yüksek tansiyonu olan kişiler ayvayı çok az miktarda tüketmeliler.Lif içerdiğinden müshil etkisi vardır. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir. Çiğ yenilmesi tavsiye edilmez. Komposto veya jöle yapılarak veya külde pişirildikten sonra yenmesi  UYGUNDUR.
Devam edeçek çekirdeği

 

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

 Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

 Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

    Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır

    Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

   

                                                                        saklisifa@gmail.com

                                                         premix12345678@gmail.com

                                                        saklisifapiriiworld@gmail.com

  


NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

  

 

 

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam171
Toplam Ziyaret1092466
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar6.15506.1797
Euro6.72966.7566
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com