• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

KARA İKLİMİNDE FİDECİLİK YETİŞTİRME PROJESİ SAKLI ŞİFA

                  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com   
           
 
          KARA İKLİMİNDE FİDECİLİK YETİŞTİRME PROJESİ SAKLI ŞİFA

    FİDE YETİŞTİRİCİLİK 

Sebze türleri yetiştirme şekillerine göre farklılık gösterirler. Soğuk ve sıcağa karsı hassas olmayan sebzelerin tohumları direk olarak tarlaya ekilir 

Bu sebze türleri; 

Havuç ,maydanoz, ıspanak ve bezelyedir. Diğer bir grup sebzeler ancak iklim koşulları elverişli olduğu anda direk tohum ekimi ile yetiştirilirler. Bu sebzeler soğan, fasulye, bakla ,hıyar, kavun, karpuz, turp gibi sebzelerdir. Bu sebzelerin fidelerinin yetiştirilerek tarlaya dikilmesi çoğu kez masrafı kurtarmaz. Bu sebzelerde tarlaya direk tohum ekimi önem kazanır .

Vegetasyon devresi uzun sebzelerin fidelerinin yastıklarda yetiştirilmesi ile bitkilerin vegetasyon devreleri kısaltılmış ve pazara bu sebzelerin para getirdiği erken devrede ürün çıkarılmış olur.Domates, biber, patlıcan, pırasa,lahana, karnabahar, kereviz  

Fide ile üretimi yapılan sebzeler grubundadır. Sebze fideleri yastıklarda, tüneller de ve seralarda yetiştirile bilmektedir. Yastıkların hazırlama zorluğu, taze gübre bulmanın zor olması gibi sorunlar nedeniyle kullanımı azalmıştır.Bunun yerini seralar ve tüneller almıştır.Son yıllarda hazır fide üreten firmaların  oluşması fide yetiştiriciliğini ayrı bir sektör haline getirmiştir.  

Fide yetiştiriciliğin de son yıllarda değişik ortamlardan yararlanılmaktadır.

Turbo ,perlit, kum ve topraksız ortam gibi ,ancak sebze fideleri hangi ortamda yetiştirilirse yetiştirilsin bol saçak köklü, diri görünüşlü ,gövdesi kızarık olanlardan seçilerek bahçeye dikilmelidir.

Sebze fidesi yetiştirmek için hazırlanacak tohum yatağı sürgün ve kök gelişmesini sağlayacak derecede hava içeren ,tohumla toprak arasında teması sağlamaya

uygun olacak sekil de hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

Fide yetiştirme de, fidenin yetiştirileceği toprak ve iklim faktörlerinin ayarlanması gerekir.

Fide yetiştirme yerinde iklim faktörleri sıcaklık, ışık, nem, havalandırma ve

hava hareketidir.

Fide yetiştirilecek ortamda sıcaklık, ışık ve nem dengesi iyi ayarlanmalıdır. Sıcaklığın, normalde yazlık sebzeler için gündüz 21-24°C, gece 16-18°C;kıslık sebzelerde gündüz 18-20°C,gece 12-15°C arasında olması istenir.

Ancak kıs aylarında güneş  ışıklarının miktarı azaldığından, havalar çoğunlukla bulutlu ve kapalı olduğundan ışık şiddeti azdır ve bu az

ışık şiddeti ek ışıklandırma ile arttırılmayacaksa, bu ışık şiddetine göre, yukarıdaki sıcaklık dereceleri 3-5°C arasında düşürülmelidir.

Sıcaklık düşürülmezse, ışık azlığından ve yüksek sıcaklıktan dolayı fideler boya

kaçar. 

Neden fide ile üretim tercih edilmektedir Geniş alanlarda yapılan yetiştiricilikte sağladığı yararlar nedeniyle fide ile üretim tercih edilmektedir. Fide ile yetiştiricilikte tohum sarfiyatının azalması. 

Toprak koşullarının  tohumla ekime uygun olmaması. Uygun tohum ekim mibzerlerinin yokluğu Yazlık sebzeler için erken ilkbahar döneminde düşük sıcaklık risklerinden korunma, Erkencilik sağlaması Düşük ve düzensiz çimlenmeyi ve çıkısı önlenmesi 

 Fide Yetiştirme Yerleri 

Fideler seralarda, fide yastıklarında ,saksı veya tüp içinde yetiştirilir. Tüplü fide yetiştiriciliğinde hem yazlık hem de kışlık sebzelerin tohumları kasalara, plastik torbalara, saksılara veya viyollere ekilmektedir

Viyollerin bakımı ve tarlaya taşınması kolay olduğundan dolayı genelde tohumlar arklı büyüklükteki fide yetiştirme viyollerine ekilmektedir.

Tohum ekim ortamı olarak torf, perlit, vermikülit karışımları veya toprak, çiftlik gübresi kullanılmaktadır

Viyollerde çimlenen tohumlar kışlık sebzeler için sera altına, yazlık sebzeler için ise gölge bir yere alınırlar. Tüplü fide yetiştiriciliğin de fidelerin tarlada tutma oranı yüksek olması ,erkencilik sağlanması ve bitkilerin düzenli gelişmesi gibi faktörler etkili olduğundan ötürü ülkemizde tüplü fide ile yapılan yetiştiricilik son yıllarda artmıştır.

İyi Bir Fidenin Özellikleri Nelerdir

Sağlıklı ve yüksek verim elde edebilmek için fidelerde aşağıdaki özellikler olmalıdır:

Fide diri olmalı Kuru maddece zengin olmalı Fazla genç veya fazla yaslı olmamalı Fideler çok fazla boylanmamalı Kalın ve kuvvetli olmalı Bazı türlerde kendine özgü mumsun tabaka ve renkler oluşmalı Kök sistemi sağlam ve tam olmalı ,mümkünse üzerinde bir miktar toprak bulunmalı Fidelerin tümü aynı büyüklükte ve gelişme döneminde olmalı.

Sebze Fidesinde Dikim Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toprak tavında ve iyi şekilde islenmiş olmalıdır. Toprak organik maddece zengin olmalı değilse takviye edilmelidir. Seranın veya tarlanın toprak ve su analizleri yaptırılmalıdır.

Toprak hastalık ve zararlı etmenlerine karsı steril edilmelidir. Yabancı ot problemi var ise kontrolü için kültürel ve gerekiyorsa bitki türüne uygun kimyasal önlemlerin alınması gerekmektedir. Çift sıralı dikimler tercih edilmelidir.

Fideleri dikim esnasında ana gövdenin hemen üstünden yapraklarından tutarak dikim gerçekleştirilir. Dikim sırasında kesinlikle boğaz doldurma işlem yapılmamalıdır. Dikim sonrası mutlaka can suyu verilmelidir.

Sebze Fidesi Tohum Atımının  

Mikserde torf   karışımı hazırlanması ve tohum atma makinasına aktarılması.

Viyollerin viyol şarjörüne yerleştirilmesi. Makinanın viyolleri alması ve torf doldurup sıkıştırması. İz vurucunun viyol gözlerine iz vurarak tohum atım yataklarını açması.

Tohum atım baslığının tohumları alması ve viyol gözlerine yerleştirilmesi. Tohum atılan viyollerin vermikulitle kapanması. Viyollerin sulanması. Viyollerin otomatik istiflenmesi. Viyollerin paletlere yerleştirilmesi

Sebze Fidelerinin Teslim

Fide viyollerini straforlardan çıkarttıktan sonra nakliyeye mukavemetli karton kutulara yerleştirilerek kargoya verilir.

Fideliklerde Bakım İslemleri:

Sebze türlerine göre tohumlar 7-15 gün içinde çimlenirler. Fidelerin iyi bir

gelişme gösterebilmeleri için tohum kiminden itibaren bakımlarına çok dikkat ve özen gösterilmesi gerekmektedir.

Fidelikte yapılacak bakım isleri arasında zamanında ve yeteri kadar, hava koşullarına bağlı olarak sulama ,yabani otların ayıklanması ,havalandırma hastalık ve zararlılara karsı 10-15 günde bir fungusit ve insektisitlerle ilaçlama gerekmektedir.

Ülkemizde fide üretimi yapılan her yerde fide çökerten hastalığı görülmektedir .Çökerten hastalığı bitki üzerinde fide döneminde etkili olmaktadır. Çıkıştan önce zarar meydana gelebilir. Bitki, fide dönemindeyken toprakla temas eden kök boğazından itibaren yatmaya baslar.

Fidelerde, çıkış dönemi öncesinde ve sonrasında görülebileceği gibi toplu ölümlere neden olmaktadır. Ülkemizde fide üretimi yapılan her yerde fide çökerten hastalığı görülmektedir.

Çökerten hastalığı bitki üzerinde fide döneminde etkili olmaktadır. Çıkıştan önce zarar meydana gelebilir. Bitki, fide dönemindeyken toprakla temas eden kök boğazından itibaren yatmaya baslar.

Fidelerde, çıkış dönemi öncesinde ve sonrasında görülebileceği gibi toplu ölümlere neden olmaktadır. Çökerten hastalığının etkili olabilmesi için fideliğin, hastalık için uygun koşullar da bulunması yeterli olacaktır

Kültürel Mücadele Yöntemleri:

Hastalık belirtisi gösteren ya da zarar gören fidelerin harç toprağı boşaltılmalı ve içerisi temizlenmelidir.

Bu işlem sonrasında yeniden fidelik toprağı hazırlanabilir. Hastalıklı fideler, diğer fidelerden ayrılmalı ve tohum ekimi sokulmamalıdır.

Fideler fazla sulanmamalı ve sık sık havalandırılmalıdır.

Asırı azotlu gübre kullanımından kaçınılmalıdır.

Fidelik kurulacak alan doğru olarak seçilmeli ve güneş alımı engellenmemelidir. Ayrıca fidelik soğuk rüzgarlardan korunmalıdır.

Kullanılabilecek Bazı ilaç

 Bordo bulamacı Bakır Sülfat

Bakır oksiklorid %50

Captan %50

Hymexazol 360g/l

Propineb %70

Mancozeb %80

Maneb %80

Sağlıklı fide elde edebilmek için bitkiyi fide döneminde beyaz sineğe karsı korumak için önlem alınmalıdır.

Bunun için; Havalandırma açıklıkları mutlaka tül( 462 mm) ile kapatılmalıdır. Sera çevresinde ve içindeki yabancı otlar yok edilmelidir 

Sera içindeki nemi aşırı yükseltmemek için gereksiz sulamalardan kaçınmalı ve havalandırma yeterli düzeyde yapılmalıdır. Gereğinden fazla azotlu gübre uygulamasından kaçınılmalıdır, bitki bünyesindeki azot beyaz sinek için uygun bir besin ortamıdır. Seralardaki giriş çıkış ve havalandırma açıklıkları, erginlerin

girmesini önlemek amacıyla tül ile kapatılmalıdır.

Devam edecek

 Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret1211216
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com