• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com                   https://www.saklisifa-piriiworld.com           

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

          https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com   https://www.sakli-sifa.com
Site Menusu
Takvim
İdeal Minir ve sür kazan
https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com
Bitmeyen akü aparatı
https://www.sakli-sifa.com
Sanal kripto
https://www.sakli-sifa.com


 https://www.sakli-sifa.com
Arwen
https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com


https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.comAkıllı yağ
https://www.sakli-sifa.com

SAKLI ŞİFA ZAYIFLAMAK İÇİN

                       https://www.sakli-sifa.com   https://www.saklisifa-piriiworld.com

                                                 ZAYIFLAMAK İÇİN  

Sabah kahvaltısını ihmal etmeyeceğiz. Sabah kahvaltısını yapmazsak, vücut aç kalacağım diye tedbir alır, öğle yemeğinde yediklerimizi depolar ve iç yağına dönüşerek şişmanlatır. Aynı şey diğer öğünler içinde geçerlidir. Öyle ise öğün atlamayacağız. Yemeği zevkle, neşe içinde, az ve sık yemeliyiz.

Meyve aç karnına yenmelidir. Ara öğünlerde, şekeri yükseltme endeksi düşük olan meyveler yiyebiliriz. Yemeklerden hemen sonra meyve yemek sakıncalıdır. Hem şişmanlatır, hem de yemekten sonra yendiğinde midedeki besinlerle mayalaşarak alkole dönüşür ve alkolün verdiği zararlar ortaya çıkar. Siroz gibi.

Şişmanlama endeksi yüksek olan: Bakla, Patates, Balkabağı, Beyaz pirinç, (esmer pirinç veya bulgur tercih edilmeli) Beyaz ekmek, (Kepek ekmek tercih edilmeli.) Pekmez ve Çiçek balı, (hakiki çam balı tercih edilmeli.) Muz, Kavun, Karpuz, Üzüm, Gazoz ve kol. Sütün ve yoğurdun yağsız olanı tercih edilmelidir. Bu gıdalar şişmanlatır. Çok az ve ölçülü yenebilir. Ayrıca mısırın her türlüsü, pişmiş havuç, pancar, şeker, kurabiye, kek vs. kola gazoz ve hazır meyve suları.

Kepeksiz beyaz undan yapılmış gıdaların tamamı şişmanlatır. Kepekli undan yapılırsa afiyet olsun.

Lifli gıdalar şişmanlatmaz. Enerji değeri sıfıra yakındır. Çünkü bağırsaklarda parçalanmazlar. Suda dağılmazlar, suyu çekerler. Bu sayede doygunluk hissi verirler. Bağırsakları çalıştırırlar ve kabızlığı önlerler. Midede eriyen lifler tokluk hissi verirler ve midenin boşalmasını sağlayarak, kolesterolün düşmesine yardımcı olurlar. Yağ ve şekerlerin emilmesini yavaşlatarak, yağ deposu olmayı azaltırlar. Tüm zararlı maddeleri sürükleyerek, emilmelerini önlerler ve dışarı atılmasını sağlarlar. Bu sayede kanser yapıcı maddeleri engelleyerek, kanseri önlerler.

Şişmanlamamak için, yemekten sonra egzersiz, spor veya yürüyüş yapmalıyız. Güneşli ve oksijenli ortamı değerlendirmeliyiz.

Ayakta yiyip içtiğimiz zaman, besinler midede durmadığı için doyma tokluk hissi oluşmaz. Doyma hissi oluşmadığı zaman, çok yeriz ve şişmanlarız. Sindirim açısından en güzel pozisyon, oturarak yemektir. Ayaküstü yenen, Fast Fooddan kaçınmalıyız. Şişmanlatır.

Lokmalar küçük olmalı ve çok çiğnemeliyiz. Çok çiğnemek beyindeki tokluk hissini uyandırır ve yemeye ara verilir. Yani, tokluk hissi çok çiğneme ile alakalıdır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu, çeşitli ve değişik gıdaları sebzeleri ve meyveleri mevsiminde yemeliyiz. Salata yemeğini ihmal etmemeliyiz. Lahana, tere, soğan, marul, salatalık, turp, domates, yer elması, maydanoz karıştırılarak salata yapılır. Limon ve zeytinyağı ilave edilir. Yemeklerden 30 dakika önce yenir. Şekeri düşürür, tansiyonu ve kolesterolü dengeler, kanı temizler, damarları açar ve hazmı kolaylaştırır. Lifli besinler olduğu için şişmanlatmaz.

Peygamberimizin buyurduğu gibi; “Acıkmadan sofraya oturmamalıyız, doymadan sofradan kalkmalıyız” Yani yerken aşırıya kaçmamalıyız. İki öğün arası en az 4 veya 5 saat olmalıdır.

Kepeği alınmış beyaz un, şeker, aşırı tuz, margarinler, bunlardan yapılanlar, ilaçlı konserveler, kimyasal mayalı gıdalar, alkollü içecekler, rafine edilmiş gıdalar. E maddeli; Uzun süre dayanabilmeleri için kimyasal maddeler katılmış, renklendirilmiş, tatlandırılmış veya koyultulmuş gıdalar şişmanlatır. Bu sakıncalı gıdalar, sağlığımız için zararlıdır, hem hasta eder, hem de şişmanlatır.

Şişmanlamamak için; bol su içmeliyiz, içme suları ilaçsız doğal memba suları olmalı. Çünkü vücutta ortaya çıkan zararlı ve zehirli maddeleri temizleyip idrarla dışarı atmak için bol miktarda su içmemiz gerekiyor. Kabızlığı önler. Tokluk hissi verir. Yağ depolanmasına engel olur. Böbrekleri çalıştırır. Günlük su ihtiyacımız 2 litre kadardır. Bitki ve meyve çayları ile, doğal meyve suları susuzluğu gidermek için idealdir.

DOYARAK ZAYIFLAMAK MÜMKÜNDÜR.

Zayıflamak için yaptığız tavsiyelerin yanı sıra, doyarak zayıflamak için şunları söyleyebiliriz. Yerken ve içerken dikkat edeceğimiz en önemli husus; yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların, şişmanlatma endekslerini dikkat ederek, endeksi yüksek olanlardan kaçınmaktır.       

Glisemik endeksi; yani şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi yüksek olan gıdalar şunlardır;            

Bakla %80 – Patates yüksek – Balkabağı %75 – Beyaz pirinç yüksek, Esmer pirinç veya bulgur tercih edilmeli. Beyaz ekmek yüksek, kepekli ekmek tercih edilmeli. Pekmez ve Çiçek balı %90 hakiki çam balı tercih edilmeli – Muz yüksek – Kavun %60

Karpuz %75 – Üzüm yüksek. Gazoz ve kola, yüksek. Sütün ve yoğurdun yağsız olanı tercih edilmelidir.

 

             Şişmanlatma endeksi düşük olan gıdalarda şunlardır;

Armut, ayva, balık, biber, bulgur, çilek, domates, elma, erik, erkeç eti, greyfurt, havuç, ıspanak, kabak, karnabahar, kaysı, kepekli un ve kepekli ekmek, kereviz, kiraz, kivi, koyun eti, lahana, limon, mandalina, mantar, marul, maydanoz, mercimek, nar, nohut, patlıcan, peynir, pırasa, pirinç, portakal, sarımsak, sirke, soğan, soya, süt, şeftali, tavuk eti, tere otu, turp, yoğurt, yumurta, zeytin, zeytinyağı, salatalar ve sebzeler gibi lifli besinlerin yanında; dut, hurma, kabuklu yemişler, incir, tereyağı, kuyruk yağı, tuz gibi gıdaları da ölçülü yemek şartıyla, diyet yapanlar yiyebilirler. Şişmanlatmaz ve şekeri yükseltmezler. Ayrıca zayıflamak isteyenlere günde en az 2 litre su içmeleri tavsiye olunur.

Besinlerin kalori grafik bakın...

Bu açıklamalardan sonra sabah, öğle ve akşam yemeği için örnekler verebiliriz.        

           

 

                                              SABAH KAHVALTISI:

Kahvaltıdan önce şişmanlatma endeksi düşük olan meyvelerden bir tane yenebilir

Kepekli ekmek yenir.

Kahvaltı yaparken, şişmanlatma endeksi düşük olan meyvelerden, taze sıkılmış meyve suyu veya domates suyu içilebilir.

Şekersiz bitki çayları içilebilir. Siyah çay açık, limonlu ve şekersiz içilebilir.

Zeytin, az yağlı peynir ve yoğurt yenebilir.

 Kaynamış yumurta tokluk hissi verir, uzun süre midede kalır. Rafadan ekmek yedirir.

Domates, salatalık veya şişmanlatma endeksi az olan sebzeler ve gıdalar eklenebilir. Sabah kahvaltısı için tavsiye ettiğimiz, bu gıdaları bir insan yiyince, doyarak zayıflamış olur.

ÖĞLE YEMEĞİ:

Kepek ekmek

Limonlu ve zeytinyağı bol yeşil salata çeşidi yenmelidir. (Sirkelide olabilir)

Izgara veya haşlama tavuk, yağsız koyun veya erkeç eti, balık, yağsız yoğurt veya ayran, şekersiz çay, maden suyu veya ilaçsız memba suyu, sertlik oranı az olmalı. Yemek arasında su içilebilir. Yemekten sonra, mide çalışıncaya kadarda içilebilir. Mide çalışmaya başladıktan sonra 2 saat su içilmez. Hararet olunca, sıcak bitki çayları şekersiz içilebilir. Çünkü pişmiş aşa soğuk katılmaz diye bir tabir vardır. Aynı kaide mide çalışırken de geçerlidir.

AKŞAM YEMEĞİ:

Kepek ekmek.

Limonlu ve zeytinyağlı bol yeşil salata çeşidi yenmelidir. (sirkelide olabilir)

Sebze ağırlıklı, hafif olmalıdır. Et sebzelerin içinde olmalı. Etli olduğu zaman yemeğe ayrıca yağ konmamalı.

Yemekten 2 saat sonra meyve yenebilir.

Öğle yemeğinde su için tavsiye ettiğimiz şey, diğer öğünlerde de geçerlidir.

ARA ÖĞÜNLER:

Ara öğünlerde şişmanlatma endeksi düşük olan meyveler yenebilir. Ayrıca ara öğünlerde bir dilim, kepekli ekmek ve kaynamış yumurta yenebilir.

Zayıflatmak için yaptığımız önemli tavsiyeleri unutmamak için tekrar  özetliyoruz.  

Şişmanlatma endeksi düşük olan gıdalar, tercih edilecek.

Öğün atlanmayacak, lokmalar küçük ve çok çiğnenecek.

Ayakta yenmeyecek, lifli gıdalar tercih edilecek, yemekten sonra egzersiz, spor veya yürüyüş yapılacak.

Acıkmadan yenmeyecek, sofradan doymadan kalkılacak. Kepekli ekmek tercih edilecek, bol su içilecek.

Yemekten hemen sonra meyve yenmeyecek.

 

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret1090397
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar6.04276.0670
Euro6.55046.5767
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com