• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com                   https://www.saklisifa-piriiworld.com           

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

          https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com   https://www.sakli-sifa.com
Site Menusu
Takvim
İdeal Minir ve sür kazan
https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com
Bitmeyen akü aparatı
https://www.sakli-sifa.com
Sanal kripto
https://www.sakli-sifa.com


 https://www.sakli-sifa.com
Arwen
https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com


https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.comAkıllı yağ
https://www.sakli-sifa.com

ÇÖREK OTU ÖNEMLİ BİLGİ

   www.sakli-sifa.com www.sakli-sifa.com www.sakli-sifa.com

           4 ÖNEMLİ BİTKİ: ÇÖREK OTU  

   Çörek otu, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde tohumları ve otu bitkisel bir ilaç olarak kullanılan bir yıllık ömrü olan küçük bir bitkidir.

Çörek otu biraz sert, dimdik, dalları ayrık ve tanelidir. Yapraklarının diple­ri gri-yeşil ve çiçeklerin ucu gri-mavi ve gerisi yabansıdır. Biraz küçük olmasıy­la beraber tohumları dolgun ve basıktır. Hoş, güzel bir kokusu ve keskin ba­haratlı bir tadı vardır. Kolayca dövülür ve temizlenir. Kuruttuktan sonra iyi­

ce kuru ve serin yerde saklanır. Tabii ilaç olarak asırlarca milletimizce bilinen ve kullanılan çörek otunun sayısız faydaları Avrupa’da yeni yeni keşfedilmeye başlanmıştır. Tarihten günümüze kadar çörek otunun üç farklı amaç için kul­lanıldığı bilinmektedir:

  a) Baharat olarak, b) Değişik gıdalarda tat, koku ve çeşni maddesi olarak, c) Tıbbi gayelerle tedavi edici olarak.

    Peygamber Efendimiz (sav)’in “Gerçekten şu çörek otu, ölümden başka birçok hastalık için şifadır” buyurmaktadır. Bu hadisi şerifin özünde yatan ma­na ve bilimsel gerçek yeni yeni anlaşılmaktadır.

Çörek otunda suda çözünen vitaminler olarak bilinen B-grubu vitaminle­rinden bir kısmı ile yüksek oranda protein, yağ, karbonhidrat ve potasyum i­çerdiği tespit edilmiştir. Çörek otunda önemli miktarlarda kalsiyum, sodyum ve demir elementleri de bulunmaktadır. Çörek otunun bileşiminde tanen, sa­poninler, şekerler ve nigellin ile connigellin alkaloidleri de vardır.

Faydaları ve Kullanım Şekli: Asya ülkeleri ve Uzak Doğu’da “her derde de­va” olarak kabul edilen bu bitki öncelikle acımsı maddesi ile iştah açıcıdır. Bu­nunla beraber uyarıcı, idrar ve adet söktürücü yönü vardır. Alaca hastalığı, a­teşli hastalıklar, mide rahatsızlıkları, baş-diş ağrıları, unutkanlık, bağırsak para­zitleri, böbrek rahatsızlıkları, basur gibi hastalıkları tedavide etkilidir. Aynı za­manda mantar önleyicidir.

    Yapılan araştırmalar çörek otunun öksürük, nefes darlığı ve solunum yolla­rı hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Çörek otu ya­ğının kalsiyum salgılanmasını engelleyerek adaleleri gevşetici ve nefes borusu│SAKLI ŞİFA

nu açıcı etkisi vardır.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda çörek otu özünün bazı virüsler ve kan­serli hücreler üzerinde öldürücü etkisi olduğunu, kanser etkisinin şiddetinin a­zalttığını ortaya koymuşlardır. Çörek otunda bulunan bu çeşit maddelerin ka­raciğeri kanserojen etkilerden koruduğu tespit edilmiştir.

Araştırmalar çörek otunun uçucu yağının kolon kanseri oluşumunu engel­lemedeki gücünü göstermektedir. Ayrıca çörek otu çekirdeklerinden elde edi­len bir maddenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir.

     Eskiden beri çörek otu tohumları canlandırıcı ve terlemeyi arttıran madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca süt salgılamayı arttırdığına inanılmaktadır. Çö­rek otu, bağırsakların boşalmasını sağlayan güçlü etkiye sahip bir bitkidir

    Doğu ülkelerinde yemeklere lezzet veren bir baharat olarak kullanılmakta­dır. Çörek otunda parazitler barınamamaktadır. Bu özelliğinden dolayı tütsüsü yapılarak haşaratın eve girmesi önlendiği bilinir.

    Çörek otunda bulunan kemik iliği ve bağışıklık hücrelerini artırıcı bir mad­denin mide kanserini önlediği tespit edilmiştir. Çörek otunun bazı mikropların etkinliğini yavaşlattığını, iltihap önleyici özelliğe sahip bir yağ içerdiği tesbit e­dilmiştir. Bu yağın romatizma ve eklem hastalıkları iltihabını hafifletmede et­kin olduğu görülmüştür.

    Tohumu kadar şifa kaynağı olan çörek otu yağının beyaz kan hücreleri üze­rindeki etkisi gözlenmiştir. Araştırmacılar çörek otu yağının vücudumuzdaki birçok dokuda tahribat oluşturan ve damar sertliği, kanser, bunama ve benze­ri birçok hastalığa yol açan antioksidan maddeleri arttığını tespit ettiler. çörek otu yağının insanlarda kolesterol ve kan şekeri düzeyini düşürmekte etkindir.

Çörek otu yağı içinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde, polen aler­jisi gibi birçok alerjik rahatsızlıklar, iltihaplanma, sinire bağlı deri hastalıkları ve astım tedavi edilebilmektedir. Ayrıca saç dökülmesine ve kepeğe karşı etkili­dir. Bilindiği üzere çörek otu yağı, karaciğeri bazı zehirli türlere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Çörek otunun halk tarafından karaciğer hastalıklarında şifa­lı bitki olarak kullanılmakta olduğunu da bilmekteyiz. Çörek otu yağı anti virüs olma özelliği bakımından araştırılmış, virüse yakalanılan erken dönemde kaza­nılan bağışıklık ölçülmüş, katil hücrelerin sınırlandığı görülmüştür.

    Sedef hastalığı, yüz felci ve iltihaplanmalarda etkilidir.

Çörek otunun mide zarını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu araştırma ne­ticesinde çörek otu yağının alkolün sebep olduğu mide tahrişlerine karşı etkin koruyucu bir tesiri olduğunu ortaya koymuştur.

Araştırmacılar çörek otu özünün trigliserit, kolesterol ve vücuda zararlı ok­sidan zararlı maddelerin azalmasına yol açtığı, faydalı kolesterol düzeyini açık biçimde yükselttiğini görmüşlerdir.

Devam edeçek

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.  

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..  

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.  

   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır  

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. 

  

   

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 

 

 


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

  HINWEIS: Wenn Sie scannen Ihre BIOCHEMISTRY wissen, dass Ihr Blut DATA, Forscher-Arzt, DARF PFLANZEN UND PFLANZENARTEN nicht ohne Rücksprache mit dem TRANSFER NICHT EMPFOHLEN.

 

 

NOTE: If you scan your BIOCHEMISTRY know your blood DATA, RESEARCHER DOCTOR, DO NOT USE PLANTS AND PLANT SPECIES without consulting the TRANSFER NOT RECOMMENDEDZiyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam139
Toplam Ziyaret1090677
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar6.03096.0551
Euro6.53896.5651
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com