• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

EVDE YOĞURT PEYNİR DOĞAL SABUN YARARLI OTLAR KREM YAPIMI

      www.sakli-sifa.com    www.sakli-sifa.com  www.sakli-sifa.com
                                   
                                     
EVDE DOĞAL PEYNİR YOĞURT ve SABUN YAPIMI       

                              YARARLI OTLARDAN KREM YAPIMI VE BANYO YOĞURT 

   Yoğurdun ilk olarak kimlerce ve nasıl üretildiği üzerine kesin bir bilgi bu­lunmamakla birlikte ilk defa Anadolu’da yapıldığı ve 6000 yıldır üretilip tüke­tildiği tahmin edilmektedir. İlk yoğurdun nasıl yapıldı sorusunun kesin bir ce­vabı yoktur. (Anadoluda eski atalarımızın keçiboynuzu(meyve) tazesinden kaynamış sütün içine atılarak yoğurt mayası çalınırdı.Yoğurt mayasıda temelidir.Çoban sakli şifa)

   Vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur. Kolesterol emilimi­ni azaltır. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Mi­de ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine ka­dar birçok hastalığa karşı koruyucudur. Yoğurt, doğal bir nefes kokusu ve diş taşı önleyicisidir.

   Güzellik için de çok önemli bir besin kaynağı olan yoğurt cilde parlaklık ka­zandırır.

    Yüzde 61 oranında yağ yakıcı özelliği nedeniyle çabuk kilo vermek ve ö­zellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için de ide­al bir besindir.             EVDE DOĞAL YOĞURT YAPIMI 

   Yoğurt ihtiyaca göre yapılmalıdır.

  Örnek: 5 Kilogram sütten 3,5 kilogram yoğurt çıkar.

  5 litre günlük süt

  1 yemek kaşığı yoğurtPİRİİ WORLD│

  Hazırlanışı: Sütü çelik bir tencereye alın, kaynatın. Kaynatma sırasında 5- 10 dakika karıştırırarak sütü havalandırın. Süt kaynadıktan sonra altını kısın ve 15-20 dakika kısık ateşte, kaynamadan sıcaklığını koruyarak pişirmeye de­vam edin.

  Kaytanıp, ılınmaya bıraktığınız sütü mayalama ısısı için sık sık kontrol edin. 36 dereceye düşene kadar bekleyin. Süte parmağınızı sokup 7’ye kadar saydığı­nızda eliniz sütün ısısına dayanıyorsa maya için uygun sıcaklık olmuş demektir.

   Mayanız asla soğuk olmamalıdır. Bir kâsede bulunan oda ısısındaki yoğurt mayasını birkaç yemek kaşığı ılık sütle (maya için hazırladığınız sütten alabilir­siniz) karıştırın. Bu karışımı çömlek, cam ya da porselen kaptaki yoğurt yap­maya hazır sütünüzün içine katın ve birkaç tur karıştırın.

   Mayalanan sütün üzerini bir süzgeçle örtün (süzgeç, sütün hava almasını sağlayacak).

   Mayaladığınız sütün sıcaklığını koruması için kalın bir örtü ile etrafını ve ü­zerini iyice sarın hiç yerinden oynatmayın. Beş-altı saat sonra açın ve ağzı a­çık olarak buzdolabına kaldırın. Buzdolabında en az 5-6 saat, mümkünse bir gün dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Buzdolabında bekletme süresi ne kadar uzatılırsa kıvamı da­ha iyi olur.

  Mayalayacağınız kabı, üs­tünü saracağınız örtünün üze­rine yerleştirin, hem mayala­dıktan sonra örtünün kenar­ları ile etrafını ve üstünü ko­layca örtersiniz, hem de ısısını daha iyi korumuş olursunuz.

  Eğer bir kilodan fazla süt­ten mayalacaksanız, tek bir kap yerine çeşitli ölçülerdeki kaplarda mayalayın. Kullanı­mı daha kolay olacaktır.

  Yoğurdunuzu akşamüstü hazırlayın, böylece bütün ge­ce buzdolabında dinlenmiş, kıvamını bulmuş olur. Erte­si gün rahatlıkla kullanırsınız.

  Temiz bir bir bez torba içinde, birkaç saat süzerseniz süzme yoğurt olarak kullanabilirsiniz.│SAKLI ŞİFA

                             EVDE DOĞAL PEYNİR YAPIMI  

   Peynir yapmak iste­diğiniz sütü (8 kg süt­ten1 kg peynir çıkar) kaynatın. 58-62 derece­de doğal peynir mayası katın ve tekrar 78 dere­ceye kadar ısıtın Peynir cendereye toplanır tül­betten süzülerek peynir yapabilirsiniz. Bu pey­niri vakumlarsanız eski peynir yapabilirsiniz. (Kaşar peyniri sütte kaynatarak krem peynire çevirebilirsiniz.)  

                                 EVDE SABUN YAPIMI  

  Sabun günümüzde de saç ve vücut bakımı için bir alternatif bir üründür. Doağal sabunlar ö­zellikle yağlı saçlara ve ciltlere i­yi gelmektedir. Kimyasal içerik­li sabunlar yerine evinizde do­ğal, daha sağlıklı sabunlar üretip kullanabilirsiniz. 


                           ZEYTİNYAĞLI SABUN YAPIMI         


  6 litre zeytinyağı, 6 litre su, 1 kilo kostik, metal olmayan kap kacak. Bu malzeme ile iki tip sa­bun yapmak mümkündür.

İlki. “Soğuk su sabunu” olarak anılan ve ev temizimde kullanılan sabun tü­rüdür. Yapımı da şöyle: 6 litre suyun içinde. 1 kilo kostik tamamen eritilir. Bu eriyik zeytinyağı üzerine damla damla akıtılarak tahta bir kaşıkla sürekli karış­tırılır. İşlem bittiğinde sabun işlemi de bitmiştir, (taşan sabun uygun ortamda soğumaya bırakılır ve sonra bıçakla kesilerek kalıplanır.

“Sıcak su sabunu” ise şöyle yapılır: Aynı ölçüler kullanılır ama diğerinden farkı, işlemin kaynatarak yapılmasıdır. Bu yöntemde su altta kalır ve sabun üst­te toplanır. Bu sabun düz bir zemine dökülüp katılaşınca kesilir. 

 

                     ŞEFFAF SABUN İMALATİ----  GLİSERİNLİ ---- 

 

Gliserin                                   150 gr

Hint yağı                                 150 gr

Koko yağı                               150 gr

Şeker                                        25 gr

Etil alkol                                   25 gr

Su                                           500 gr

Kostik  yüzde 50      Yeter miktarda

Esans                       Yeter miktarda

 

 Yapım ….Bir ısıtıcı kazan içerisine mevcut su ve kostik konulur  ısı 80 dereceye kadar ısıtılır. Sonra yapılacak işlem gliserın,hint yağı ,kakova yağı ilave edilerek 2 saat karıştırılır. Daha sonra ocaktan indirilerek   karışıma etil alkor  ve şeker konularak karıştırılır  .Karışım jele dönüşüme geçince sabunlaşmaya  başlamıştır. Sonra  içerisine esans konularak kalıp ve şekil verilir.

 
                                   KOLANYA YAPIMI
   

Etil alkol                           700 gr

Su                                     260 gr

Esans                                 40 gr

Boya                      Yeter miktar

 

Kokulu bitkiler ,boya çikartan bitkilerle demleme usulu ede edebilirsiniz.

Aynı şekilde …Traş losyonu,parfüm imalatı,yapa bilirsiniz.

 

YAPIM…Bir karıştırıcı kazan içerisine etil alkol ve esans kolularak karıştırılır ve sonra üzerine su ilave edilerek 80 derecelik kolonya imalatı yapılır . Son olarak boya konularak işlem tamamlanmış olur.   


                    Yararlı Otla Yapılan İlaç Örnekleri

 

Genel olarak yabanıl, yani doğanın buyruğu altında yetişen yararlı otların en çok etkin öğeyi içerdiği kabul edilse de, evde yetiştirilenlerin türlerinden emin olunacağı ve istediğiniz anda elinizin altında bulunacağı gerçeği bunların yeğlenme nedeni olur. Üstelik böylece bir bitkiyi benzeriyle karıştırma rizikosundan kurtuluııur.

Yararlı otun kalitesi özellikle tedavi amacıyla kullanıldığında çok önemlidir. Temiz, lekesiz ve sağlam yaprakları, en çok etkin maddeyi içerdikleri dönemde seçin. Tersi ifade edilmedikçe yapraklar bitki çiçek açmadan önce; çiçekler iyice açtıklarında, meyveler olgunlaştığında, kökler yaprak etkinliğini sona erdiğinde ve kabuklar bitki özü arttığında en etkili dönemde bulunurlar.

Kurutulmuş yeşil otlar tıbbi yeterliliğini 6-7 ay sonra; kök, tohum ve kabuklar ise 2 ila 3 yıl sonra yitirirler.

                                    İlaç tarifleri ve dozaj

: Genelde tariflerde ya taze ya da kurutulmuş , yararlı ot kullanılır. Taze otların olasılıkla daha i büyük tıbbi değeri varken kuru olanları bütün yıl boyunca elde hazır bulunacağından tariflerde j genelde kuru olanların miktaıiaı verilmektedir.

! Ortalama olarak infiizyonlarda ya da kaynatılarak ! elde edilecek bitki özlerinde 1 çay kaşığı kuru ot, i 3 çay kaşığı tazesine denk olur.

Tek doz ilaç yapmak için 1 çay kaşığı yararlı otu (5 mİ.) bir fincan su (225 mİ.) içine koyun.

Bir günlük dozaj yapmak isterseniz 25 mİ. kuru ot ve 570 mİ. suyu buna ekleyin. Küçük çocuklar, zayıf ve çok yaşlı kişiler için yararlı ot miktarı (eğer etkili yararlı otlar kullanılıyorsa) yarı yarıya indirilmelidir.

Bir infüzyoııun genel dozajı 2ÜÜ mİ.;

| kaynatılarak eide edilen bitki özlerinde bunun „

| üçte biridir. Bir rehber olarak bunu yemeklerden önce ve üç kez alınız. Artık ilaca gereksinim duymuyorsanız, bu dozajı azaltın ve kesin.

Yararlı otlar ‘doğal madde’ olduğu için yanlış düşünülerek herhangi bir miktarının ya da her birleşiminin alınabileceği varsayılmamalı; yararlı ot kullanımı ilkelerine uyulmalıdır

  

                            İLAÇ HAZIRLAMA YÖNTEMLERİ

İnfüzyon ya da çay

Sol alttaki bir dozaj için verilen miktarlara uyun. İnfüzyon için suyu kaynatın, 30 saniye bekleyin ve yararlı ou suya serperken 10 dakika süreyle ya da su itinana dek suyu karıştırıp arada bir otları dibe doğru bastırın. Sonra sıvıyı bir gün dinlendirin. Bu yöntem tıbbi özelliklerini (öncelikle vitamin ve buharlaşan öğelerini) kolayca açığa çıkarıp yitiren yaprak ve çiçekler için yeğlenir. Ancak, işlemi yaparken tnünıkün oldukça kabın kapağını kapalı tutun. Bulabileceğiniz en teiniz suyu ya da maden suyunu kullanın. Yüksek oranda kireç içeren (ya da çok sert olan) sular bitkilerin etkin öğelerini infüzyona katmalarım önleyebilir. Sonunda sıvıyı süzün. İstenirse bal ya da esmer şekerle tatlandırın.

Kaynatma ile elde edilen bitki özü

Dozaj uyarı için bu sayfada verilen miktarlara uyun. Kuru otu, emaye ya da cam kaba suyla birlikte kovun ağır ağır kaynama noktasına kadar ısıtın. Sonra, ısıyı daha da azaltıp 10 dakika daha ateş üzerinde tutun. Ateşi kapayın ve otları 3 dakika süreyle iyice bastırın. Ve soğumaya bırakın. Bu yöntem kök, kabuk ve tohum gibi sert bitki bölümleri için, bunlar önceden biraz ezilip parçalanarak uygulanır. Sonunda sıvı süzülür; istenirse bal ya da esmer şekerle tatlandırılır. Böyle bir sıvı 3 gün kadar buzdolabında dinlendirilip soma kullanılırsa daha iyi olur.

Tozlar :

Kök, kabuk ya da kalın bitki sapları gibi iri ve sert bitki bölümleri parçalanıp ufalanır. Sonra bunlar kurumuş yaprak ve çiçeklerle birlikte havanda dövülür ya da kahve öğütücüsünde öğütülür. Böylece elde edilen bitki tozları içecek ve çorbalara katılır ya da yemeklere baharat gibi serpilir.

Şuruplar

Bunlar özellikle hoş kokmayan yararlı ot ilacını çocuklara verirken kokuyu maskelemek için ve öksürük ilacım kolay almak üzere kullanılır. 5 70 mİ. seçilmiş ot infüzyonunu ya da kaynama ile elde edilmiş bitki özünü 2-4 yemek kaşığı bal ile karıştırıp şurup kıvamına gelene kadar ısıtın. Sonra, soğutarak bunu buzdolabında saklayın. Bu şurubu bir alkol eriyiğine katmak için önce 570 mİ suyu 4-6 yemek kaşığı bal ile birlikte ısıtıp kaynama noktasına kadar kaşıkla karıştırmayı sürdürün. Ateşin üzerinden alın. Bir birim eriyiği 3 birim şurupla karıştırın sonra buzdolabmda saklayın.

Alkol eriyiği

110 gr. toz halindeki yararlı ot ya da 225 gr. doğranmış taze otu kapağı sıkı kapanan bir kaba koyuıı. Buna en az 60 derecelik 570 mİ. alkol (örneğin, konyak ya da votka olabilir) ekleyin. Ancak, ne işlem görmüş etil alkol ne de ameliyat ispirtosu bu işe uygun olur. İki hafta süreyle bu karışımı ılık bir yerde tutup günde iki kez çalkalayın. Sonra iki kat müslin kumaştan süzerken olabildiğince çok sıvı almak için kumaşı sıkın. Kapağı iyi kapanan koyu renkli bir kavanoza koyun. Alkol eriyiği içeren ilaçlar daha uzun süreyle dayanır. Dozajı genellikle 5-15 damladır. Bu da doğrudan doğruya veya bir fincan sıcak suya katılıp içilebilir. Yararlı ot uzmanlan ilaçlarında pek seyreltilmiş alkol eriyiklerini kullanırlar.

Lisans yağları

Butılur genelde buharla damıtma ile çıkanlmış yoğun bitki esanslarıdır. Evde küçük miktarlan elde çimek olasıdır. Ama, onlan kaynağından satın almak dnlm akılcı olur. Bir esans yağının bitkideki öğelerin hepsini içerdiğini garantilemek üzere; saf, içine başka hiçbir şey katılmamış esans yağlannı satan yerleri bulmak çok önemlidir. Esans yağları alkol eriyiği yapmakta, masaj yağlan hazırlamakta, merhem gibi bedene dıştan uygulanacak ürünleri i hazırlamakta çok iyidir.

 

Merhem ve kremler

Yararlı otun güçlü bir infüzyonu ya da kaynama ile , elde cdihniş yoğun bitle özünü hazırlayıp süzün.

Buna soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş saf  uyçiçek yağı gibi bir bitkisel yağı ekleyin. Sıvı ı halindeki bu karışımı buharlan çıkıp artık içinde i kabarcık görünmeyene kadar kaynatın. Ancak,

; yararlı maddeleri içinde kalsın.

Buna bir seçenek olarak infüzyonu elde edilmiş j (S' !34’e bakın) yararlı ot yağını kullanın. Krem ; halinde katılaştırmak üzere 275 gr. yağa yeterli İ olucak 25 gr. eritilmiş balmumunda bu yağı kaşıkla   karıştırarak ağır ağır ısıtın.

Ya da 25’er gr.lık balmumu, lanolin ve kakao \ yağını eritip karıştırarak buna 110 gr. bitki ve

 

otu ekleyin ve 10 dakika ağır ağır ısıtırken kaşıkla sürekli karıştırın. Geniş ağızlı ve kapaklı bir kaba çift kat müslin kumaşla süzün. Günün tarihini de yazarak etiketleyin. Bir damla aselbent sakızının ya da mürrüsafanın alkollü eriyiğini buna damlatmak ömrünü uzatacaktır. Çatlamış cildi yıkıma uğratacağı için bu işte boraksı kullanmayın.

Petrol jöleleri nüfuz edici olmayan bir taban gibi işlev yapar. 90 gr. petrol jölesini emaye kaplı bir tencere veya kaseye koyup üzerine kaynar su dökerek eritin ve soğumaya bırakın. Sonra birkaç damla esans yağıyla (örneğin, burnu ve solunum yolunu rahatlatmak üzere okaliptüs esansı) birlikte ısıtırken kaşık ile karıştırın. Bir kaba aktarıp etiketleyin.

Sıcak ve soğuk kompresler

Kompresler yararlı ot ilacım dışardan deriye uygulamakta yararlı olur. Sıcak kompres için, temiz bir keten ya da pamuklu kumaşı kaynamış suda elde edilen yararlı otun sıcak bitki özüne ya da infüzyonuna batırın. Sıcağa dayanıklı ve zarar görmüş yerinize bastırın. Sıcaklığını koruması için kompresin üzerine plastik veya havlu sann. Soğuyunca bunu yeni sıcak kompresle değiştirin ya da bir sıcak su şişesini havluya bastırın. Soğuk kompresi de aynı yöntemle hazırlayın ama kullanmadan önce soğuması için zaman tanıyın.

 

Yara Lapaları

Bunlar sıcak kompreslere benzer. Ancak farkı, öz ya da infüzyon yerine bitkilerin kendilerinin kullanılmasıdır. Taze bitkiyi ezin ve bir kap içinde çok az suyla birlikte biraz ısıtın. Ya da bitkileri kaynar suyla karıştırın. Oluşan lapayı bedenin dayanacağı sıcaklıkta doğrudan doğruya cilde uygulayın. Sargı beziyle lapayı orada tutun. Kurumuş yararlı ot kullanırsanız onu önce toz haline getirin ve biraz kaynar suyla karıştırıp macun yapın. Eğer bu macun cildi rahatsız edecekse, onu iki kat kumaş arasına koyarak uygulayın.

Lapalar genelde kompresten çok daha etkilidir. Seçilen yararlı ot türüne uygun olarak kan dolaşımını hızlandırmada.uyarıcı, ağn ve sızıları yatıştırıcı ya da ciltteki kirleri sökücü olarak kullanılırlar. Lapa herhangi bir sinirsel stres ya da sindirim sorunu yaratmadan yararlı otun etkin öğelerinin bedendeki hedef bölgeye ulaştnacaktır.

 

Hafif nemlendirici güllü krem

(tüm cilt türleri içiN)

Günlük kullanım için hafif ve hoş bir krem

1 tatlı kaşığı balmumu 1 tatlı kaşığı lanolin 1 yemek kaşığı badem yağı 1/2 tatlı kaşığı ] buğday özü yağı 1/4 tatlı kaşığı i boraks

3 yemek kaşığı ılık gülsuyu 6 damla gül esansı (yu da gül kokulu sardunya esansı) istenirse birkaç damla besin boyası

1. Kaşıkla sürekli karıştırarak balmumu ve ianoiini birlikte eritin.

2. Kısık ateşte yağlan ılıtın ve çırpmakta olduğunuz balmumuna ağır ağır kanştırın. Boraksı gülsuyu içinde çözdürün ve sonra ağır ağır balmumuna ekleyin. Bu karışımı soğuyana kadar çırpın. Sonra, karışını koyulaşmaya başlayana kadar kaşıkla karıştırın.

3. Karışımı kaşıkla kavanozlara aktarıp etiketleyin.

Sarmaşıldı selülit kremi i Bazı doktor ve bilimadamları seliilit konusunu | tartışıyor; çoğu kişi kendi cildine bakıp söylenenlerin tersini düşünüyor.

Bu tartışmanın sonucu her ne. olursa olsun, baldır ve kalçada biriken yağlı 'portakal kabuğu j her geçen gün daha fazla dikkati çekecektir. Selülitli alanlara masaj yapınız.

2 tatlı kaşığı balmumu 1 tatlı kaşığı emülsiyon ! sağlayan mum

3 tatlı kaşığı badem yağı

1 tatlı kaşığı avokado yağı

4 yemek kaşığı kaynamış yoğun sarmaşık özü 8’er damla mercanköşkü, rezene ve biberiye esansları

1. Mumları bir arada eritin. Yağları ılıtın ve ağır ağır mum eriyiğine katarken kaşıkla sürekli karıştırın.

2. Sarmaşık özünü çırpın ve içme esansları katmadan önce soğumasını bekleyin. Esansı bunun içine ağır ağır dökerken kaşıkla sürekli karıştırın.

3. Karışımı kaşıkla kavanozlara aktarıp etiketleyin.

 

Sarmaşıldı selülit kremi

   Bazı doktor ve bilimadamları seliilit konusunu | tartışıyor; çoğu kişi kendi cildine bakıp söylenenlerin tersini düşünüyor.

Bu tartışmanın sonucu her ne. olursa olsun, baldır ve kalçada biriken yağlı 'portakal kabuğu j her geçen gün daha fazla dikkati çekecektir. Selülitli alanlara masaj yapınız.

2 tatlı kaşığı balmumu 1 tatlı kaşığı emülsiyon ! sağlayan mum

3 tatlı kaşığı badem yağı

1 tatlı kaşığı avokado yağı

4 yemek kaşığı kaynamış yoğun sarmaşık özü 8’er damla mercanköşkü, rezene ve biberiye esansları

1. Mumları bir arada eritin. Yağları ılıtın ve ağır ağır mum eriyiğine katarken kaşıkla sürekli karıştırın.

2. Sarmaşık özünü çırpın ve içme esansları katmadan önce soğumasını bekleyin. Esansı bunun içine ağır ağır dökerken kaşıkla sürekli karıştırın.

3. Karışımı kaşıkla kavanozlara aktarıp etiketleyin.


Avokado ve ısırganlı nemlendirici

(yağlı ciltler için)

1 tatlı kaşığı balmumu

2 tatlı kaşığı

emülsiyon sağlayan mum 8 tatlı kaşığı fındık yağı 4 tatlı kaşığı avokado yağı

1/8 tatlı kaşığı boraks 2 yemek kaşığı yoğun ve ılık ısırgauotu infüzyoııu 4 damla sedü ağacı esansı

1. Mumları bir arada eritin. Yağları da eritin ve erimiş mumların içine ağır ağır dökerek karışımı çırpın.

2. Ilık infüzyon içinde boraksı çözdürün. Sonra, bunu yukardaki karışıma ağır ağır katarken çırpmayı sürdürün.

3. Soğuyan karışınım içüıe esansı katıp kaşıkla iyice karıştırın. Daha sonra karışımı kaşıkla kavanozlara aktarıp etiketleyin.

Karakafesotu ve aymsefalı krem

(tüm cilt türleri için besleyici krem)

Bıı krem, tüm cilt türleri için besleyici ve iyileştirici olup özellikle kaba Ve kuru ciltlere iyi getir. Ayrıca çatlamış ve yıpranmış eller için de çok iyi bir el kremidir. Karakafesotu hücre yenilenmesine yardımcı olan bir maddeyi içerir. i yemek kaşığı balmumu 1 yemek kaşığı gliserin '

ıv-ri-y

I yemek kaşığı lııııoliıı 1 yemek kaşığı kakao yağı 1,5 yemek kuşığı aytuscfa çiçeği yağı

1/4 yemek kaşığı boraks 2 yemek kaşığı ılık karakafesotu yaprağı infüzyonu

6 damla petitgrain esansı

1. Bulmumunu eritin. Lanolin ve kakao yağmı bir arada başka kapla eritin ve buıuı ağır ağır balmumuna katarken sürekli kaşıkla karıştırın.

2. Aynısela ile gliserini ılıtın vc yukardaki karışımın içine ağır ağır dökerken karıştırmayı sürdürün.

3. Ilık karakafesotu infüzyonu içinde boraksı çözdürün vc ilk karışıma ağır ağır katarken kaşıkla karıştırmaya devam edin. Karışım soğuyup koyu bir kıvama gelene kadar kaşıkla karıştırmayı bırakmayın. Sonra esansı katın.

4. Kaşıkla kavanozlara aktarıp etiketleyin.

 

Yararlı ot banyoları

Temizlik, cilt bakımının birincil ve önde gelen etkinliğidir. Güzel kokulu yararlı ot banyosu, bunu yapmanın en keyifli ve iyileştirici yollarından biridir. Kan dolaşımım uyarıp artırmak ya da kasları rahatlatıp yatıştırmak ve bedeni huzur dolu bir gece uykusuna hazırlamak üzere banyo suyuna yararlı otları ekleyin. Yarıda otların cildinizdeki şikayetlerinizi iyileştirecek veya yalın olarak güzel kokularından keyif alınacak türlerini seçin. Suyun sıcaklığını beden ısısı düzeyinde tutmaya çalışın. Eğer su çok sıcak olursa cilt terleyecek ve yararlı otun insanı iyileştirici nitelikleri olmayacaktır. Banyonuzdan en çok yarar sağlamak üzere suyun içinde eıı az 10 dakika süreyle rahatlayuı.

Yararlı ot torbaları

Yararlı otları banyo suyuna katmanın en kolay yolu, üç ya da dört ot torbasım musluktan sarkıtmak veya küçük bir yararlı ot damıtıcısını suyun içine koymaktır. Bir başkaİşeçenek olarak, dört köşe müsün ya du dantel kumaşın ortasına bir avuç yararlı otu koyup kumaşın köşelerini ortaya çekip bağlayarak bir bohça yapmak, sonra bu bohçayı iple musluğa bağlayarak suyun bohçanın üzerinden akmasını sağlamaktır.

Banyo suyu için tek ya da dörde kadar yararlı otun karışımı kullanılabilir. Bedeni ovmak üzere bohçaya biraz yulaf ezmesi veya kepek koyabilirsiniz. Bu torbayla banyonun sonuna doğru bedeni ovunuz.

Yararlı ot infüzyonları

Yararlı otlan banyo suyuna katmak yerine onların iyileştirici niteliklerinden infüzyonlu  yararlanabilirsiniz: 275 gr kuru ya da 575 gr. taze otu  kaynamış suda demlendirerek iıılilzyonuııu elde edin. Bunun için, yararlı otlar- kaynar suda 10 dakika süreyle demlendirilmelidir. Soma süzülür ve kalan sıvr banyo suyuna katrlır.

 

Bedeni rahatlatan sirke banyoları;

Sirkeli suyla banyo yapmakla kaslardaki kaşmtı ve ağniarı geçirip cildi yumuşatabilirsiniz. Şu kanşım ıhazırlayın: 570 mİ. elma sirkesiyle bir avuç dolusu taze banyo otunu karıştırıp ağır ağır ısıtarak kaynama noktasına getirin. Bütün gece öylece bekletin. Süzün ve sıvıyı banyoda kullanın.

 

Cilt yumuşatıcı süt banyoları

3 yemek kaşığı süttozunu (aynı iyileştirici niteliklerin bulunmayacağından kaymağı ahırmış süttozu

olmamalı) çok sıkı bir muslin kumaş ya da dantel kumaşın içine, 50 gr. kuru veya 110 gr. taze mürver çiçeği, sarı papatya ya da ıhlamur çiçeği ile birlikte koyun. Torbayı banyo suyunun içme yerleştirin.

İyileştirici yağ banyoları

5-10 damla yararlı esans yağmı banyo suyuna katmanız size güzel kokusu ve yararlı etkileri olan su dolu bir küvetin içine uzanmanızı sağlar. Bu yağı elin dayanacağı sıcaklıkta suya püskürtüp sonra suyu elle çalkalayarak iyice yayın. Esans yağmı kesinlikle kaynar suya eklemeyin çünkü hemen buharlaşıp uçar. Suyun sıcaklığı sizi de etkiler. Rahatlatıcı banyo için suyun sıcaklığı beden ısısının biraz altında olmalıdm Uyarıcı bir banyo yapmak için banyo suyunu 29°C alarak ayarlayın. Su sıcaklığı düşük olursa, yağ halindeki esanslar hemen uçmaz.

• Kuru ciltler için yararlı ot esansına bir yemek kaşığı bademyağı ekleyin.

o Yararı daha da yaygınlaşan banyo suyu hazırlamak isterseniz, esansa bir yemek kaşığı süt ekleyin.

• Köpüklü suda banyo yapmak isterseniz, esans yağma bir yemek kaşığı hafif sıvı sabun ekleyin.

 

Yararlı otlan banyo suyuna katmak yerine onların iyileştirici niteliklerinden infüzyonlu


İYİLEŞTİRİCİ BANYO OTLARI 


Rahatlatıcı banyo otları


San papatya

Ihlamur çiçekleri

Şerbetçiotu

Keçisakalı

Yasemin

Kediotu


Uyarıcı banyo otları Fesleğen

Nane

Defne

Yarpuz

Okaliptüs

Rezene

Çam

Biberiye

Sarmaşık

Adaçayı

Lavanta

Solucanotu

Oğulotu

Kekik

Limonotu

İyileştirici banyo otları

Aynısefa çiçeği

Asianpençesi

Karakafesotu

Damkoruğu

Bahçenanesi

Civanperçemi


Bahar toniği banyo otları

Böğürtlen

Papatya

Karahindiba

Isırgan

    DEVAM EDEÇEK


 Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. 

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.. 

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır. 

   Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır 


  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. 

  

   

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

 

 
NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

 
                                           

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret1211224
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com