• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

CİLT BAKIMI ve YÜZ MASKESİ

     https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.comhttps://www.sakli-sifa.com        

 ARI ZEHİR İ GENÇLEŞTİREN İKSİR

 Kendi, bölümünde yazılacak

CİLT BAKIMI Yaz geldi ama en güzelliğiniz bilin ki aslı güzelliğiniz dır. Şimdi hiç bir şey kullanmadan doğayı yakalayarak başarırsınız..

Cilt güzelliğin sağlığın anahtarıdır. Bakımlı cilde sahip olan kişiler hem daha güzel görünür, hem de daha geç yaşlanırlar.

Cildimiz yalnızca vücudumuzu kaplamaz aynı zamanda vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Bir kişinin sağlıklı olup olmadığı en basit şekliyle cildine, derisine bakarak anlaşılabilir. Pek çok kişi cildindeki sorunları losyonlar, tonikler ve kremler gibi yüzeysel kozmetiklerle çözmeye çalışır, ancak bunların göstereceği etkilerin hafif ve geçici olduğu unutulmamalıdır. Sorunun köküne inmeden, beslenme alışkanlığının düzeltmeden, toksin alımını durdurmadan sorun çözülemez.

Sadece bazen deriz cahil eğitim şart deriz hayır onlar hakiki kurnazlar dır bunları dilmek içinde illa duvarda asılı diploma şart koşulmaz.. Sadece zor kazana bildiğiniz paranız boşa gider sonra, sonra der sadece psikolojik rahatsızlığa girersiniz. .Başlamadan yapacağınız hamle doğayı yakalamak.. 

                              selcuk uysal çoban saklı şifa 

                                CİLDİNİZİ TANIYIN

Sağlıklı bir cilt bakımı için cildinizi iyi tanımlasınız. Bunun için yüzünüzü iyice temizleyin, durulayın ve kurulayın. İki saat bekleyin ve yüzünüze bir kâğıt mendili bastırın. Eğer mendil iz yağla dolu olursa, yağlı bir cildiniz; yer yer yağlı olursa karma cildiniz var demektir. Mendilde yağ izi olmazsa, yüzünüzü su ve sabunla yıkayın. Eğer yüzünüz esnek ve yumuşaksa normaldir. Gergin ise, kuru cildiniz var demektir.

Normal Cilt: Yumuşak ve yarı saydam cilt yalnızca basit bir bakımı gerektirir.

Kuru Cilt: Gergin ve kuru görünüşlü, parlamayan kuru bir cilt erken yaşta nemlen dinci kullanmaya başlamayı gerektir. Böyle ciltler hafif temizleyicilerle iyileştirilmeli ve sonra kurumalarını önlemek üzere özenle bakım yapılmalıdır.

Yağlı cilt: Belli bir parlaklığı vardır. Gözenekleri açık olur. Cilt kaba ve solgun görünebilir. Tümüyle temizlenmeye gerek gösterir. Ancak bu işlem, yağ salgılayan bezelerin daha fazla çalışmasını körüklememek için titizlikle yapılmalıdır

Karma cilt: En çok rastlanan cilt türü olup alın, burun ve çenede öbür yerlerden daha büyük gözenekler vardır. “T” şekli oluşturan bu kesim yağlı  yüzün diğer yerleri kurudur. Yukardaki iki bakım yöntemi yerine göre uygulanırsa iyi sonuç alınır.

           SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

Cildimizin yenilenmesi ve yaşlanmanın geciktirilmesi, bağışıklık sisteminin dengesi ve korunması, sağlıklı ve dengeli beslenmeye bağlıdır. Özellikle bazı vitamin, mineral ve antioksidanlardan yeterli ve dengeli alınması cildin daha genç ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Yiyip içtiğimiz her şey, cilt sağlığımız için büyük önem taşır. İşlenmiş ve katkı maddeleri içeren hazır gıdalar, dondurucuda bekletilmiş hazır yiyecekler cilt için son derece sağlıksızdır. Canlı ve ışıltılı görünümlü bir cilt için bol miktarda çiğ meyve, sebze ve bunların sularını tüketmek gerekir.

Bu besinlerin içerdiği yüksek miktarda sıvı da vücuda alınan suyu destekler. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekliğini sağlar ve sağlıklı bir ışıltı verir. Kabuklu çiğ yemişler ve tohumları tüketmek de son derece faydalıdır.

Unutmamak gerekir ki; bunlar ısıya duyarlıdır ve pişirildiklerinde hücrelere fayda sağlayacak pek çok özelliklerini kaybederler.

Sıklıkla yenmesi gereken en önemli besinlerden bazıları şunlardır:

Balık, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda da cilt kalitesini artırır.

Avakado, cilt için tüm kötü etkenlerle savaşıyor.

Kırmızı üzüm, kızılcık, çilek, kiraz, mürdüm eriği gibi kırmızı meyvelerin hepsi, cilt için en iyi potansiyel antioksidan görevi yürütüyor.

Çok güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olan siyah çikolata da ciltteki kan akışını düzenlemeye yardımcı olur.

En zengin antioksidan kaynağı olarak gösterilen yeşil çay, aknenin doğal tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırıcı etki gösteriyor.

Yüksek antioksidan içeriği olan nar ve nar suyu, genişlemiş damarların görünümlerini azaltarak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Ispanak, içindeki güçlü antioksidan bileşenleri sayesinde cildi yaşlanmaya karşı büyük oranda koruyor.

Domates ve domates suyu cilt sağlığı için çok önem taşıyor, çünkü çok güçlü bir antioksidan olan likopenin birincil kaynağı olarak biliniyor. Özellikle kuru cilt üzerinde oldukça etkili olduğu gösteriliyor. 

Balık ve balık yağı gibi ceviz de yağ asidi içeriği sayesinde cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olunmasını sağlar.

Bulunabilecek en iyi protein kaynağı olan yumurta, güzellik için çok önemli olan vitaminlerini içerir.

Ananas ise içerdiği bromelin nedeniyle cildin pul, pul dökülmesini önlüyor. Bu madde, kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olan kolajeni yeniliyor.

Cilt güzelliği için en önemli faktörlerden biri de kahvaltı alışkanlığıdır. Güçlü bir kahvaltı, sağlık ve güzellik için önemlidir. Kahvaltıdan enerji veren bal, meyveler, su, meyve suyu ve süt eksik edilmemeli. Bu besinler cildi, maruz kaldığı olumsuz dış etkenlere karşı güçlendirmenin yanı sıra nemlendirip besler.

Deri hücrelerinin genç kalması ve elastikiyetlerini koruması için, rafine olmuş şeker, şuruplu tatlılar, beyaz ekmek ve hamur işi tüketiminden kaçınılması, tuzun mümkün olduğu kadar azaltılması gerekir.

Yapılan araştırmalar sonucunda siyah nokta şikâyeti olanlarda çinko eksikliğine rastlandığına rastlanmıştır. Çinko bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Derideki yağ üretiminde, siyah nokta ya neden olan hormon bozukluklarında da çinko çok önemli rol oynar. Çinko eksikliğini gidermek için de kabak çekirdeği, zencefil, yulaf, yumurta ve badem tüketilmesi öneriliyor.

                                    SU CİLDİN HAYATIDIR

Cilt önemli bir toksin atma yoludur. Vücudumuz yabancı maddelerle, zararlı atıklarla dolduğunda diğer boşaltım kanalları zorlanır ve vücudumuz bu atıkları cildimiz yoluyla, ter ile dışarı atmaya çalışır.

Bu durum çeşitli hastalıklara neden olabilir. Yaşla birlikte deri giderek nem oranını ve esnekliğini kaybeder. Bunu çok ucuz ve çok sağlıklı bir şekilde çözecek tek şey bol su içmektir.

Bol su içmekle derinin hem nem oranı artar hem de su yolu ile çok sayıda toksin atılarak cildimiz parlak ve diri kalır. Günde an az iki litre su içerek hücreleri temizlemek, dolgunlaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak mümkündür.

Kahve, çay ve meyve suyu gibi sıvı gıdalar tüketmek cildin su ihtiyacını karşılamaz. Alkol, kahve ve soda idrar söktürücüdür ve su kaybına neden olacağı için içilmemelidir.

Sabahları aç karnına içilen su, cildi içeriden besleyerek nemlendirir.  

                                 CİLT BAKIMI BAL

Yenileyici, canlandırıcı ve tazeleyici özellikleri ile cilde parlaklık, renk ve ışıltı verir.

Doğal bir nem tutucudur. Ciltteki nem dengesini korur ve nemlendirir. Su tutma özelliği ile cilde yumuşaklık, esneklik kazandırır. Kimyasal maddeler, çevresel koşullar ve strese maruz kalan cilt, su tutma kabiliyetini kaybederek kurur ve nemsizlikten kırışmaya başlar . DEVAMINI OKUYUN Şifalı bal raporunda 

                    CİLDİ GÜZELLEŞTİREN KREMLER   

Bitkisel cilt kremleri gerek doğal oluşu gerekse yaygın olarak bulunması nedeniyle önemlidir. Bitkisel cilt kremleri cilt bakımının daha sağlıklı olmasını sağlar

Bütün cilt kremleri erimiş mum, yağ ve kokulu suların bir araya getirilmesiyle hazırlanır.

Vitaminlerin cilt uzerindeki etkileri birbirlerinden farklıdır.

A Vitamini: Cilt gelişimi için zorunlu bir vitamin. Cilt tarafından emilebilir. Cildimizin rengini düzenler, güneşin yıpratıcı etkisini ve oluşturduğu lekeleri azaltır. Hücre yenilenmesini ve çoğalmasını sağlar.

Özellikle kuru, yıpranmış, çatlamış ve olgun ciltler için gereklidir. Günümüzde yaygın ve popüler olarak kullanılan bakım ürünlerinin içerdiği etken madde saf A vitamini asidi olan RETİNOL dür.

E Vitamini: Çözülebilir antioksidan bir yağdır, hücre zarlarının korunmasına yardımcı olur. Son yıllarda kremlerin yanında şampuan, güneş kremleri, makyaj malzemelerinde de sıkça kullanılır. Yüzeysel kırışıklıkları azaltır, cilde nem sağlar, elastin ve kollegen liflerin direncini artırır, cildi zararlı güneş ışınlarından korur, yıpranmış ciltleri onarır.

Zeytin, avokado, kabuklu yemişler, tohumlar ve tabii ki yeşil sebzelerde bulunur.

C vitamini: C vitamininin kozmetikte kullanımı çok yenidir. Isı ve ışığa karşı çok hassas olan C vitaminini korumak oldukça zordur. Daha çok olgun ciltler için kullanılır. Yıpranmış ciltlerin onarımında E vitamine destek olur. Kollagen üretimini artırır. İnce çizgilerin azalmasında etkilidir. C vitamini aynı zamanda önemli bir anti oksidandır.

En önemli faydalarından biri, cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilmesi, melanin üretimini azaltıcı etkisi sayesinde cildi lekelenmekten korumasıdır.

Narenciyelerde, kivi, orman meyveleri ve maydanozda bulunur

B, F, ve K Vitaminleri de kozmetikte kullanılmakla beraber, A, E ve C vitaminleri kadar yaygın değildir.

Sülfür: Bütün bağlayıcı dokuların inşa edilmesine yardımcı olur. Lahana, brokoli, sarımsak ve soğan en zengin kaynaklarıdır.

Silika: Cilt esnekliğinin korunmasını sağlar, kemikleri güçlendirir, sağlıklı tırnaklar ve parlak saçların oluşmasını sağlar. Salatalık, Domates, dolmalık biber Yulafta ve  kırkkilit otunda bulunur..

Magnezyum: Hücre zarlarındaki su pompalamayı kontrol eder, bu da atıkların temizlenmesini sağlar, aşırı tuz ve diğer toksinlerin neden olduğu fazla su tutulmasının önüne geçerek hücreyi rahatlatır. Yeşil yapraklı sebzeler en iyi kaynaklarıdır.

Beta karoten: Güneş yanığına karşı korur. Havuç ve yeşil yapraklı sebzeler önemli beta karoten kaynaklarıdır.

Temel yağ asitleri: Bütün hücre duvarlarının önemli bir bileşkendir. Cildin elastikiyetinin korunmasında anahtardır. Cildin doğal yağlarını dengeler ve canlı bir görüntü sağlar.

Eğer banyo çıkışında vücudunuzda kırmızılık oluştuysa ve kaşınıyorsanız, suyunuz fazla klorlu ya da kireçli demektir. Kireçli su; vücudu kurutup, sertleştirir. Bunun için, banyo sonrası, vücudunuza nem kazandıracak kremler sürmenizde fayda var.

Banyo tuzlarının canlılık verme ve yorgunluk alma özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Gülsuyu ve gliserin eklenmiş su ile yapılan banyo ise, deriye kaybettiği suyu yeniden verir.

Biberiye: İncecik kıydığınız bir tatlı kaşığı taze biberiyenin üzerine bir su bardağı kaynar su ekleyin, içine bir miktar taze ya da kurutulmuş kekik atın. 10 15 dakika kadar demlendikten sonra bu çayı buz kalıplarına paylaştırın.

Sabahları biberiyeli bir buz kalıbı ile cildinize yapacağınız masaj cildinizi canlandıracak, gözeneklerinizi sıkılaştıracak, size de kendinizi daha ferah ve iyi hissettirecektir.

                                  DOĞAL KOZMETİKLER

Kimyasal koruyucu, yapay partüm ve boyaların kullanılışı nedeniyle alerjiler artmıştır. Üstelik yapılan büyük reklam, paketleme, dağıtım ve test etme harcamaları yüzünden günümüzün  güzellik ürünleri çoğu kez pahalıdır.

Bütün bunların sonucu, doğal sağlık ürünlerinin kullanımı gittikçe artmaktadır. Şifalı bitkilerin iyileştirici özellikleri ortaya çıktıkça pek çok firma kendi şifalı bitki ürününü üretmeye başlamış, piyasaya pek kozmetik ürün çıkmıştır.

Teknolojiden de faydalanarak Bitki suları ve yağları ile evinizde her türlü bitkisel kozmetiği üretebilirsiniz. Böylece her ögeyi kendiniz seçtiğiniz için, tazelik ve saflığını denetleye içeriğinden emin olduğunuz için güvenle kullanabilirsiniz.

Günümüzde doğal kozmetikler, günümüzün bilgileri, geçmişten miras kalan geleneksel öğeler ve ikinci yüzyılda yaşamış Romalı Doktor Galen’in ilk krem tarifini de içeren yöntemlerin birleştirilmesiyle üretilmektedir.

Bu tarifte yağ, su ile balmumu kullanılmakta ve o günden beri krem yapımının temelini bu tarif oluşturmaktadır. Bazı ürünler yalnızca bir çaydanlık suyun kaynatılmasından uzun sürmezken ötekiler kaynatma ve karıştırmayı gerektirir. Ancak, hiçbir tarif basit bir yemek sosu hazırlamaktan daha karmaşık ve daha fazla zaman harcatıcı değildir.

Uyarı: Herhangi bir şifalı bitki ürününü kullanımdan önce (özellikle geçmişte alerjik reaksiyonlar yaşamışsanız) ürünün küçük bir kısmını test etmeyi unutmayın

        ŞİFALI BİTKİ KOZMETİKLERİ İÇİN GEREKLİ DONANIM

Bitkisel kozmetikleri hazırlarken (içerdikleri kimyasal nitelikler bitkilerin faydalı özelliğini etkilediğinden) bakır ve alüminyumdan yapılmış olanlarla teflon gibi yapışmayan kapları kullanmayınız.

Tüm kap ve aygıtlar titizlik le temizlemiş olmalıdır. İdeal olanı, bunların kaynatılarak mikroplardan arındırılması ve kullanmadan on dakika önce sıcak fırına konulmasıdır.

Kullanılan balmumu katılaşmasın diye elinizin altında sabunlu sıcak su dolu bir kap bulundurun. Aksi takdirde kurumuş balmumu izlerini eritip temizlemek için kaplar dolusu kaynar su kullanmanın eziyetine katlanmanız gerekebilir.

İhtiyacınız olan malzemeler: Sıcağa dayanıklı cam ya da topraktan yapılmış mutfak kapları, emaye kaplı bir çift kaynatma kabı, mutfak kapları, elle kullanılan ya da elektrikli yumurta çırpacağı, ölçü kaşıkları, ölçü kabı, 25 ml. ’lik küçük şişeler, küçük huni, naylon elek havan ve eli elektrikli öğütücü mikser, meyve suyu çıkarıcı cam karışıma çubuk cam damlalık, tahta kaşıklar, spatula, koyu renkli temiz cam şişeler ve kavanozlar (kapağı hava geçirmez olmalı) etiketler, kalem. 

                                  TEMEL YÖNTEMLER

Bu bölümdeki tariflerin çoğu şifalı bitkilerin iyileştirici niteliklerini ortaya çıkarmak üzere şu temel yöntemlerden biri kullanılır:

Çay gibi demlendirme (infüzyon):

Bir, ikı avuç dolusu taze ya da 25 gr. kurutulmuş faydalı olu sıcağa dayanıklı bir kaba koyun. 570 ml damıtılmış suyu kaynatın ve şifalı bitkinin üzerine dökün. 30 dakik. süreyle demlendirin. Sonra süzüp soğutarak 3 gün süreyle buzdolabında bekletin.

Kaynatarak öz elde etme: Bu yöntem özellikle şifalı bitkinin sert kısımları için uygulanır. 25 gr. şifalı bitkiyi saplı tencereye koyun. (bakır ya da alüminyum olmamasına dikkat edin) Üzerine 570 ml damıtılmış su koyup kaynatın. Sonra ateşi kısıp 30 dakika daha ateş üzerinde bırakın.

Eğer sıvının yarıdan fazlası buharlaşmışsa, 275 ml su daha ekleyin. Daha sonra sıvıyı soğutup süzün ve şişeye koyun. Bu sıvıyı buzdolabında saklayıp birkaç gün içince kullanın.

Islatıp yumuşatma: Bu yöntem ısıtılıp iyileştirici değerlerinin bir bölümünü yitiren şifalı otlar için kullanılır.

Ezilmiş taze şifalı otu bir cam kaba koyun; üzerine çıkana kadar bitkisel yağ, elma sirkesi ekleyin. Kabın kapağını iyice kapatıp her gün iyice sallayarak iki hafta süreyle bekletin. Daha sonra süzün ve içine ezilmiş taze ot koyup sıvı iyice şifalı bitki kokana kadar işlemi tekrar edin.

Tekrar süzün ve şişeye koyup kapağını kapatın. Bu sıvı böylece bozulmadan kalır ve kokusunu korur.

Ezip toz haline getirme: Havanla, elle ya da elektrikli mikserle bitkiyi lifleri ve tohumlarını öğüterek toz haline getirmek.  ( İlaçların dokuz bölüm yapılış bölümünü okuyun site menüsünde)                        

 

             KOZMETİK YAPIMINDA ŞİFALI BİTKİ OLMAYAN ÖGELER

 

Bitkisel krem, kozmetik, tonik, temizleyici vs yaparken kullanacağınız bitki ve maddeleri herhangi bir eczade posundan alabilirsiniz.

Agar agar: Bazı deniz yosunlarından elde edilen jölemsi maddedir.

Alkol: Renksiz, kokusuz bir koruyucu ve çözücüdür. Parfümcülükte en iyisi ve insanı en az rahatsız eden etil alkoldür.

Balmumu: Yağlar için emülsiyon (yani bir suyun başka sıvı içinde damlacıklar haline durması) yapıcı olarak görev alır. Kalıp halinde satılır.

Aselbent sakızı: Koruyucu, damar ve doku büzücü, mikrop kırıcıdır.

Boraks. Emülsiyun işlevi yapan beyaz ve kristalize madensel bir tozdur.

Kepek: Yüz maskeleri, sabun ve vücudu doğarak temizlemek için kullanılır.

Ayran: Yatıştırıcı ve damar ile doku büzücüdür.

Kalamin losyonu: Tutya taşının losyonu olup cilt sorunlarında yatıştırıcıdır.

Kastil sabunu: Zeytinyağı ve soda ile yapılmış renksiz ve kokusuz sabundur.

Kakao yağı: Deriyi yumuşatan koyu kıvamlı bir yağdır.

Damıtık su: Kozmetikte yalnızca bu tür su kullanılır.

Kil: Bu deniz yağındaki tek hücreli deniz yosunlarından oluşmuş çok ince gri renkli özel bir tozdur. İyi kalite yüz maskeleri yapımında kullanılır.

Gliserin: Koyu kıvamlı, renksiz ve kokusuz bir şuruptur, Sabun yapımcıları tarafından üretilir. Suyla karışır, alkolde çözülür ve yumuşatıcı niteliği vardır.

Bal: Yumuşatıcı, iyileştirici ve diğer ögeleri bir araya getiricidir.

Tentürdiyot: Mikrop kırıcı olarak kullanılır.

Kaolin: Kilin en saf şeklidir. Yüz maskelerinde kullanılır.

Lanolin: Koyun yününden elde edilen koyu kıvamlı yapışkan bir yağdır. Cildi yumuşatır ve besler.

Oleik asit: Kremlerden ayrı kalabilen bir emülsiyon ögesidir.

Yağlar: Badem, avokado, buğday özü, havuç, hindistancevizi ve fındıktan elde edilen özellikle cildi besleyici yağlardır.

Sıvı parafin: Cilt tarafından emilmeyen madensel yağdır. Engelleyici kremlerin yapısına girer.

Sirke: Cildi temizleyip yumuşatmak ve rahatlatmak üzere kullanılır.

 Vitamin kapsülleri: Deri kremlerine vitaminleri katmanın en uygun yoludur.

Çinko oksit: Çinkodan elde edilen, hafif mikrop kırıcı ve doku ile damar büzücü özellikleri bulunan beyaz renkli bir tozdur. Genellikle piyasada krem halinde bulunur.

                                    CİLT KREMİ YAPIMI

Cilt kremi hazırlarken dikkat edilmesi gereken kullanılan maddelerin hepsinin aynı sıcaklıkta olmasıdır.

Mumlar çok yüksek olmayan sıcaklıktaki ateşte eritilirken bir başka kapta yağ ısıtılır ve mumun içine karıştırılırken çırpılır. Aksi halde karışım pıhtılaşıp kesilebilir.

Sonra ısıtılan su, yağ ve mumun içine damlatılır. Karışım soğuyana kadar kaşıkla karıştırılır.

Daha sert bir krem yapmak istiyorsanız yukarıdaki formüle biraz balmumu karıştırabilirsiniz. Yumuşatmak için de yağ oranını biraz artırabilirsiniz. Karışıma bir kaç damla esans yağı koymak kreminizin kokusunu ve faydalı niteliğini artıracaktır.

Yaptığınız ürünleri etiketleyerek tarihlemenizi, her tarifin içerdiği ögeleri  etmenizi tavsiye ederiz  Krem ve losyon yapımında kullanılan şifalı bitkiler:

Sarısabır: Yapraklarından elde edilen bitki özü rahatlatıcı ve iyileştiricidir.

Avokado: Yüksek değerdeki E ve A vitamini içeriği ile çok iyi bir cilt besleyicidir.

Hodan: Kuru’ve duyarlı ciltlere iyi gelir

Aynısefa çiçeği: Kaba ve sorunlu ciltler için iyileştirici faydalı bir ottur. Sivilce, siyah nokta, güneş lekesi vb. sorunların giderilmesinde rol oynar.

Sarıpapatya: Cildi yumuşatıp ağartan rahatlatıcı faydalı bir ottur.

Karakafes otu: Hücre yenilenmesini hızlandıran allantoin adlı iyileştirici ve rahatlatıcı bir proteini içerir. Kaba ve örselenmiş ciltlere iyi gelir..

Salatalık: Temizleyici ve toniktir, ,’Rahatlatıcı ve iyileştirici etkisi de vardır.

Karahindiha: Kuru ve solgun ciltlere iyi gelen, temizleme losyonlarına katılan faydalı ve zengin bir yumuşatıcı içerir.

Mürver çiçeği: Bütün ciltler için iyi bir toniktir, Cildi yumuşatması, kırışıklıkları düzeltmesi, çilleri hafifletmesi ve güneş yanıklarını iyileştirmesi ile tanınır.

Esanslar: Bunlar, krem ve losyonlara eklenen çok iyi katkı ögesidir

Rezene: Temizleyici ve rahatlatıcıdır. Ezilen tohumları yüz maskesine eklenir, yağlı ciltleri temizler.

Damkoruğu: Özellikle kuru ve duyarlı ciltler için iyileştirici ve rahatlatıcı olan bir şifalı bitki tur.

Sarmaşık: Güneş yanıklarında rahatlama sağlar. Selülite karşı mücadelede bedende toplanmış sıvı ve zehirlerin atılmasına faydalı olur. açıklaması yakında bir hafta sürmeyecek bir iksir. okuyun kayıt edin..

Aslanpençesi: Kuru ve duyarlı ciltler için iyileştirici bir şifalı bitkidir. İri gözenekleri çok iyi büzer   

Lavanta: Tüm ciltler için hafif bir temizleyici ve toniktir.

Limon: Cildin doğal dengesini yenileyen bir büzücüdür.

Ihlamur çiçekleri. Cildi yumuşatır, derin bir temizleme yapar.

Acıbakla tanesi: Yağlı ciltler için temizleyici ve gözenekleri açıcıdır.

Gülhatmi: Kuru ciltler, çatlamış eller ve güneş yanıkları için iyileştirici ve yumuşatıcıdır.

Isırgan: Derinden temizler. Yağlı ciltlere çok iyi gelir.

Portakal çiçeği: Çok iyi bir cilt toniğidir, Cildin asit örtüsünü yenilediği söylenir, Ayrıca, kuru ciltler ve kopan kılca damarları iyileştirici ve hücre yenilenmesini hızlandırıcı etkileri vardır.

Maydanoz: Kuru, duyarlı ve sorunlu ciltlere iyi gelir.

Nane: Doku ve damarları büzerek cilt rengini düzeltir.

Gül: Cilt üzerinde yumuşatıcı etkisi olan rahatlatıcı ve hafif bir temizleyicidir,

Biberiye: Kan dolaşımını hızlandırıp derinden temizlik sağlayan canlandırıcı ve mikrop kıncı faydalı bir  ottur.

Adaçayı: Gözenekleri büzer. Temizleyici ve uyarıcı etkisi vardır.

Kekik: Uyarıcı hafif mikrop kırıcı bir temizleyicidir.

Menekşe: Hafif mikrop kırcıdır.

Suteresi: Ciltteki lekeleri temizlemeye yardımcı olan bir sıvı çıkardığı söylenir.

Acıfındık: Rahatlatıcı, doku ve damar büzücüdür.

Civanperçemi: İyileştirici, temizleyici, doku ve damar büzücüdür. Yağlı ciltlere iyi gelir.

Bir kozmetik maddesinin hiçir zaman alerji yapmayacağı iddia edilemez.

Çünkü o maddeyi oluşturan ögelerin herhangi bir kişide alerji yapma ihtimali her zaman vardır. Kendi kozmetiğinizi yapmanın büyük faydası, kullandığınız maddelerde bildiğiniz reaksiyon yaratan öge varsa, onu hemen bulabilmenizdir.

Herhangi bir ögenin bir damlasını yara bandının delikli kumaşı üzerine koyarak bunu koltukaltınıza ya da dirseğinizin arasına yerleştirin. Onu 24 saat süreyle orada tutun. Bu süre içinde bir reaksiyon yapıyorsa görünecektir.

Bazı esans yağları özellikle duyarlı ciltleri olumsuz etkileyebilir. Dikkat edilecek olanlar defne, bergamot otu, ıtır, portakal çiçeği, yarpuz, nane, adaçayı ve bahçe nanesinden çıkartılan yağlardır.

Çok duyarlı ciltler için şu sayılanlar da alerjik reaksiyonlara neden olabilir: kasıkotu, bademyağı, kakao yağı, çuha çiçeği, salatalık, gliserin, kına, sarmaşık, lanolin, ıhlamur çiçeği, selamotu, ısırgan, menekşe yaprağı…

                                             TEMİZLEYİCİLER

Sabunların çoğu cildi kurutur, cildin doğal yağını bozar. Bakteri ve virüslere karşı bu doğal korumayı tehlikeye atar. En doğrusu doğal temizleme kremleri kullanmaktır.

                 GLİSERİN VE GÜLSUYU TEMİZLEME KREMİ 

Malzeme: 2 yemek kaşığı lanolin, 50 ml bademyağı, 1 yemek kaşığı gliserin, 3 yemek kaşığı gülsuyu, 1 tatlı kaşığı çinko oksit merhemi, 6 damla gül esansı, 1/8 tatlı kaşığı boraks.

Lanolini eritip kısık ateşte bademyağı ve gliserin ile birlikte ısıtın. Yağ ve gliserin karışımını yavaş yavaş lanolinin içine dökerken sürekli çırpın.

Isıtılan gülsuyu içinde boraksı eritin ve ağır ağır lanolin ve yağ karışımının içine katın. Sürekli çırpmaya devam edin ve sonra soğumaya bırakın.

Karışım soğuk ve kremli bir hale gelince bunu çinko oksit ve gül esansıyla çırpın. Karışımı kaşıklı bir kavanoza aktarıp etiketleyin.

                PORTAKAL ÇİÇEKLİ TEMİZLEME KREMİ

Kuru ve normal ciltler için kullanılabilecek portakal çiçeği esansı yaşlı cilt hücrelerinin kaybını ve yerlerine yenilerinin konmasını hızlandırır.

Malzeme: 25 ml soya yağı, 25 ml bademyağı, 25 ml kakao yağı, 25 ml portakal çiçeği suyu, 5 damla portakal çiçeği esansı, 1 yemek kaşığı balmumu, 1/8 tatlı kaşığı boraks

Bir tülbent veya çorabın içine yulaf koyarak yüzünüzü yıkayın, kuru ciltlere nemlendirici bir temizlik sağlar.

Limon harika bir temizleme malzemesidir ve vücudun fazla yağlarını alır. Limon suyunu suyla seyreltin ve bir pamuk parçası ile cildinize uygulayın ya da yumuşak bir süngerle cildinize sürün ve durulayın.

Buğday çimi suyu veya yeşil yapraklı diğer sebzelerin suları mükemmel temizleyicilerdir ve son derece besleyicidir. Bu şekilde tüketilen klorofil cilde oksijen sağlayarak ışıltı verir. Sebze suyunu  posasıyla cildinize sürün ve daha sonra durulayın. Kalan suyu içmeyi de ihmal etmeyin.

Ovma işlemi: Kuru mercimek, pirinç, fasulye veya kabuklu yemişler cildi ovmak için mükemmeldir. Bir öğütücüde bunları çekin ve bir miktar sıvı (örneğin filtre edilmiş su, sıvı yağ, bal, ot çayı, yeşil çay) katarak krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

Cildinize bir pamuk yardımı ile uygulayacağınız elma sirkesi fazla yağın parçalanmasını sağlar.

Tohumlar ve kabuklu yemişler cildi nazikçe temizler ve besin sağlar. Bir kahve öğütücüsünde iki yemek kaşığı veya daha fazla kavrulmamış organik ay çekirdeği, susam ve bademi öğütün. Eşit miktarda 1 veya 2 yemek kaşığı suyla krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

Buğday çimi ve yulaf da ciltteki ölü deriyi temizlemek için yumuşak bir temizleyici olarak kullanılabilir.

                                          TONİKLER

Birçok bitkisel çay aynı zamanda iyi birer toniktir. Özellikle de gülsuyu, ısırgan otu, nane, papatya ve adaçayı. Bu çayları bir miktar filtre edilmiş suda demlenmeye bırakın ve daha sonra spreyli bir şişeye koyarak yüzünüze püskürtün. Yeşil çay yüksek oranda antioksidandır. Kuşburnu ise zengin bir C Vitamini kaynağıdır ve cildimizdeki kolajeni artırır.

Cilt ve saç nemlendiricileri: Ekstra yağlar kuru cilt ve saç için mükemmel bir nemlendiricidir. (Bitkisel yağlar bölümünde okuyun.)

Hindistan cevizi, badem, kabak çekirdeği yağı da özellikle iyidir. Bunlar kuru cildi dinlendirir ve besler, saça da sağlıklı ve doğal bir parlaklık verirler.

Buğday çimi suyu saçı ve saç derisini besleyerek beyazlaşmayı önleyebilir.

                                   YÜZ MASKELERİ

Yüz maskeleri kadınların güzellik ve cilt bakımı için kullandıkları oldukça faydalı karışımlardır.

Yüze uygulanan maske ciltteki kirleri çıkarır, kan dolaşımını uyarır ve deriyi gerginleştirir.

Gözlerin önündeki torbacıklara serinletici olarak hıyar ya da pamuk in füzyonlarını uygularsanız cildin emme yeteneğini artırmış olursunuz.

Yüzdeki maske ılık suyla çıkarılmadan önce orada 20 30 dakika süreyle bırakılır, daha sonra mürver çiçeği in füzyonu gibi gözenek kapayıcı ve nemlendirici ile temizlenir.

Yeşil Ot Maskesi: Çok farklı yeşil şifalı otları maskesi yapımında kullanabilirsiniz. İki avuç dolusu taze şifalı bitki yaprağı ya da 3 yemek kaşığı kurularını (bunlar bir gece önce kaynar suya bastırılmış olmalıdır) alın. Buna 2 yemek kaşığı damıtık su ya da maden suyu ekleyin. Ve bu karışımı mikserde yüksek hızla birkaç saniye içinde sıvı durumuna getirin. Bu işlem oldukça sulu bir karışımı meydana getirir. Eğer karışımı biraz katılaştırmak isterseniz, bir parça kil ya da badem ezmesi ekleyerek istediğiniz katılığı elde edebilirsiniz.

Krem halindeki yüz maskeleri: yulaf ezmesi, badem ezmesi ya da kil tek başına veya karışık olarak yüz maskesinin temel taşıyıcısını oluştururlar. Bunların hepsinin ciltteki kirleri çıkarma yeterliliği bulunmaktadır.

2 yemek kaşığı temel taşıyıcıya 2-3 yemek kaşığı güçlü şifalı bitki in füzyonunu veya meyve sıkıcısı ile elde ettiğiniz şifalı bitki suyunu ekleyin.

Gözenekleri derinden temizleyen maske: Malzeme: 1 tatlı kaşığı balmumu, 1 yemek kaşığı lanalin, 50 ml gülsuyu, 1 yemek kaşığı kil

İsteğe bağlı ek:1 tatlı kaşığı ayva veya badem ezmesi

Yapılışı: Kısık ateşte balmumu ve lanolini bir arada eritirken kaşıkla sürekli  karıştırın. Karışımı ateşin üzerinden alıp gülsuyunu katarak soğuyana dek kaşıkla karıştırmayı sürdürün. Kili (ve isteğe bağlı ekleri) de katın. Yumuşak bir macun elde edinceye kadar kaşıkla karıştırmayı sürdürün.

              YÜZ MASKELELERİ İÇİN BAZI ŞİFALI BİTKİLER

Normal ciltler için: Rezene, ardıç yemişi, aslan pencesi, ıhlamur çiçekleri, nane, ısırgan otu maskelerini kullanabilirsiniz.

Kuru ve duyarlı ciltler için: Kara kafes otu, damkoruğu, gülhatmi, ezilmiş keten ya da ayva tohumu (Bu tohum yumuşatıcı yapışkan bir sıvıyı içerir)

1 çay kaşığı beyaz zencefili rendeleyin ve 1 yumurtanın akı ile karıştırın. Karışımı cildinize sürün, 20 dakika bekledikten sonra ovarak çıkarın. Bu karışım cildinizi besleyecek, parlak ve sağlıklı bir görünüm verecektir.

Yağlı ciltler için: Ölü deriyi pul ,pul edip dökmek ve gözenekleri arıtmak üzere adaçayı, civanperçemi, 2 yemek kaşığı düğülmüş rezene ya da acı bakla tohumu karışımı bir maskeyi kullanabilirsiniz.

 Avokado maskesi kuru ciltler için en iyi toniktir. Avokado bol miktarda E vitamini ve faydalı yağlara sahiptir. Cildinizi canlandırmak için avokadoyu bir kaç damla portakal veya limon suyu ile ezin ve cildinize uygulayıp biraz dinlenin. 20 - 30 dakika kadar sonar yıkayın.

Rendelenmiş salatalık maskesi yağlı cildi tazeler. Yüzünüze sürün, nemli bir havlu ile kapatın ve dinlenin.

Kırışıklara karşı: Yüzdeki sarkmalara karşı aloe  vera doğal bir onarım sağlar. Taze yapraklarından elde edilen jöle kıvamındaki öz en iyisidir. Yarım saat kadar veya gece boyunca cildinizde beklettikten sonra yıkayın. Cildinizi kaldıracak, ciltteki yorgunluk ve sarkmaları hafifletecektir. Aynı zamanda güneş yanığı gibi yanıklara da iyi gelir. Böyle durumlarda acı veya kızarıklık geçene kadar yanık bölgeye düzenli olarak uygulayın.

       YÜZ MASKELERİ İÇİN BİTKİSEL OLMAYAN ÖGELER

Süt ürünleri yumuşatıcı ve hafif ağartıcı niteliklere sahiptir.1 yemek kaşığı şifalı bitki yerine kaymaklı süt kullanabilirsiniz.1 tatlı kaşığı balı hazırladığınız yüz maskelerine katabilirsiniz .Birkaç damla limon suyu cildin asit örtüsünü yenilemeye yardımcı olacaktır. Kuru ciltler için bir yumurtanın sarısını, yağlı ciltler için çırpılmış yumurta akını da ekleyin.

Ezilmiş salatalık, çilek, domates, limon suyu ve gıreyfrut suyu da büzücü olarak iyidir. Avokado ve olgun şeftali ise güçlü nemlendiricilerdir.

                            CİLDİ BESLEYİCİ YAĞLAR

Özel olarak toplanan bitkilerden, soğuk sıkma metodu ile elde edilir. Soğuk sıkma metodu yağların faydalı özelliklerinin kaybolmaması için ısı uygulaması yapılmadan gerçekleştirilen bir yağ elde etme biçimidir. Böylece yağların içindeki cilde faydalı maddeler ve vitaminler yok olmaz.

Bu yöntemde bitkilerin tohum veya çekirdeklerinden elde edilen taze sıkılmış yağlar, hiç bekletilmeden üretime alınır. Aromatik yağlarla, istenilen etkiye göre karıştırılarak doğal masaj yağları elde edilir.

Aromaterapi masaj yağlarının genel özellikleri

 Isıtıcı: Vücutta esneklik ve rahatlama sağlayan ısıtıcı etkili aromatik yağlar ile cildi besleyen, nemlendiren vitamin ve bitkisel yağlar içerir. Spordan sonra, tutulan adalenin rahatlatılmasında masaj yapılarak uygulanır. Bileşimi: kayısı çekirdeği, ceviz, susam, zeytin, heli antus, defne yaprak, karanfil, nane, okaliptüs yağları ve E vitamini.

Canlandırıcı: Cilde taze ve pürüzsüz bir görünüm veren aromatik yağlar ile cildi besleyen, nemlendiren, yenileyen vitamin ve bitkisel yağlar ,içerir. Kuru ciltlerin günlük bakımında, güneş banyosu sonrasında, tüm vücuda ve yüze uygulanan masajlarda kullanılır.

Bileşimi: kayısı çekirdeği, tatlı badem, buğday tohumu, ceviz, susam, zeytin, heliantus, fesleğen, sedir, sardunya, limon yağları ve E vitamini.

Sıkılaştırıcı: Kan dolaşımını hızlandıran, cilde sıkı ve sağlıklı görünüm kazandıran aromatik yağlar ile cildi besleyen ve nemlendiren vitamin ve bitkisel yağlar içerir. Vücutta selülit içeren bölgelerde pürüzsüz görünüm istendiğinde masaj yolu ile uygulanır.

Bileşimi: kayısı çekirdeği, üzüm çekirdeği, ceviz, susam, zeytin, heliantus, biberiye, ardıç, adaçayı, okaliptüs, mersin yağları ve E vitamini.

Rahatlatıcı: Moral ve rahatlık hissi veren, stresten arındıran, yatıştırıcı etkili aromatik yağlar ile cildi besleyen, nemlendiren vitamin ve bitkisel yağlar içerir. Tüm vücuda masaj yolu ile uygulanır.

Bileşimi: kayısı çekirdeği, ceviz, susam, zeytin, üzüm çekirdeği, heli antus, lavanta, turunç, bergamut, sardunya yağları ve E vitamini.

Afrodizyak: Vücut, zihin ve ruh uyumunu sağlayan, duyguları harekete geçiren aromatik yağlar ile cildi besleyen, nemlendiren vitamin ve bitkisel yağlar içerir. Tüm vücuda, özellikle uyumadan önce masaj yapılarak uygulanır.

Bileşimi: kayısı çekirdeği, ceviz, susam, zeytin, heli antus, ylang ylang, sandal ağacı, zencefil, paçuli, sedir yağları ve E vitamini.

                                ŞİFALI BİTKİ BANYOLARI

Temizlik cilt bakımının birinci ve en önemli etkinliğidir. Güzel kokulu şifalı bitki banyosu bunu yapmanın en keyifli ve iyileştirici yollarından biridir. Banyo suyuna ekleyeceğiniz şifalı bitkiler kan dolaşımını uyarıp artıracak, kasları rahatlatıp yatıştıracaktır. Şifalı bitki seçerken cildinizdeki sorunları iyileştirecek veya güzel kokularından keyif alabileceklerinizi seçin.

Banyoların rahatlatıcı etkisi vücut için çok önemlidir. Stres, sıcak su tarafından bedenden sökülüp atılır. Kaslar gevşer, sinir sistemi ve kan dolaşımı olumlu etkilenir. Yatmadan önce alınan bir tam banyo en etkili uyku ilacıdır.

Suyun sıcaklığını beden ısısı düzeyinde tutmaya çalışın. Eğer su çok sıcak olursa cilt terleyecek ve şifalı bitkinin insanı iyileştirici özelliklerinin etkisi olmayacaktır. Bir soğuk algınlığı başlangıcında alınan, eterli yağlar veya bitki katkısı içeren bir banyo çok faydalı olabilir. Gerekli katkılarla hazırlanan bir tam banyo, deri için en etkili güzellik ilacı olabilir.

Bitkisel yağlar veya süt ürünleri eklenen banyolar, derinin koruyucu örtüsünü güçlendirdikleri için, deri kuruluğuna karşı da uzun süre etkili olabilirler. Bu nedenle, banyodan sonra derinin kremlenmesine gerek kalmaz. Şifalı bitki katkılarıyla hazırlanan banyolar, yağlı ve sivilceli deri için çok basit ama etkili bir tedavi anlamı da taşır.

Banyo sonrasında deriye bir nemlendirici sürülmesi uygun olur. Değerli maddeler içeren banyo katkılarının etkinliklerine zarar vermemek için, banyo suyunun çok sıcak olmaması gerekir (37-38 derece).

İdeal banyo süresi 15-20 dakikadır. Fazlası deriyi ve kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir. Bir tam banyoyu haftada 1-2 kereden fazla alınmamalıdır. Önceden ağır yemekler yemeyin. Banyo sonrasında, yatakta kısa bir dinlenme çok rahatlatıcı olacaktır.

Okaliptüs yağı banyosu: Sivilceli deri için çok iyi gelir. Biraz sütün içine karıştırdığınız 5 damla okaliptüs yağını banyo suyunuza ekleyin.

Deriniz yağlıysa 150 gram mayıs papatyası veya civanperçemi, deriniz sivilceliyse 150 gram kuru nane veya atkuyruğunu 1 litre kaynamış sıcak suyla haşlayın ve ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzerek banyo suyunuza ekleyin.

Ebegümeci banyosu: Sivilceli deri için uygun bir banyodur.

50 gram kurutulmuş veya 100 gram taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış olarak, 2 litre kaynar suyla haşlanır. Ilıklaşana kadar demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyodan sonra beden, orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır.

Yağlı cilt için elma sirkesi banyosu:  litreni 4/1 elma sirkesi banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra duş alınmaz, sirkeli su derinin üstünde kurumalıdır. Daha sonra, yağlı olmayan bir nemlendirici beden losyonu kullanılır. Banyo suyuna eklenen 8 damla lavanta yağı, antiseptik etkiyi arttırır ve ruhsal açıdan dengeleyici ve rahatlatıcı etki yapar.

Lavanta yağı banyosu: 4/1 litre elma sirkesi(yağlı deri için) veya 4/1 litre krema (normal, kuru veya karışık deri için), 8 damla lavanta yağı ile iyice karıştırılır, banyo suyuna eklenir ve su da iyice karıştırılır. Krema lavanta banyosundan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve havlu veya silinmez   

Faydalı Bitki Torbaları: Şifalı bitkileri banyo suyuna karmanın en kolay yolu, üç ya da dört ot torbasını musluktan sarkıtmak veya küçük bir şifalı bitki torbasını suyun içine koymaktır. Bir başka seçenek de kare şeklinde dantel kumaşın ortasına bir avuç şifalı bitki koyup kumaşın köşelerini bağlayarak bohça gibi yapıp musluğa bağlamaktır. Böylece su bohçanın üzerinden akacak, banyo suyunuza karışacaktır.

Banyo suyu için tek ya da dörde kadar şifalı bitkinin karışımı kullanılabilir. Vücudu ovmak üzere bohçaya biraz yulaf ezmesi veya kepek koyabilirsiniz. Bu torbayla banyonun sonuna doğru vücudu ovunuz.

Şifalı Bitki in füzyonları: Şifalı bitkileri banyo suyuna katmak yerine onların iyileştirici niteliklerinden in füzyonla faydalanabilirsiniz: 275 gr kuru ya da 575 gr. taze bitkiyi kaynamış suda demlendirerek in füzyonunu elde edin.

Bunun için, şifalı bitkiler kaynar suda 10 dakika süreyle demlendirilmelidir, Sonra süzülür ve kalan sıvı banyo suyuna katılır.

Vücudu rahatlatan sirke banyoları: Sirkeli suyla banyo yapmakla kaslardaki kaşıntı ve ağrıları geçirip cildi yumuşatabilirsiniz. Şu karışımı hazırlayın: 570 ml. elma sirkesiyle bir avuç dolusu taze banyo otunu karıştırıp ağır ağır ısıtarak kaynama noktasına getirin, Bütün gece öylece bekletin, Süzün ve sıvıyı banyoda kullanın.

Cilt yumuşatıcı süt banyoları: 3 yemek kaşığı süttozunu (iyileştirici niteliklerin bulunmayacağından kaymağı alınmış süttozu kullanılmamalı) Çok sıkı bir kumaş ya da dantel kumaşın içine 50 gram kuru veya 100 gram taze mürver çiçeği, sarı papatya ya da ıhlamur çiçeği ile birlikte koyun. Torbayı banyo suyunun içine yerleştirin.

İyileştirici Yağ banyoları: 5 10 damla faydalı esans yağını elin dayanacağı sıcaklıkta suya püskürtüp sonra suyu elle çalkalayarak iyice yayın, sonra da banyo suyunuza katın. Esans yağını kesinlikle kaynar suya eklemeyin çünkü hemen buharlaşıp uçar. Suyun sıcaklığı sizi de etkiler. Rahatlatıcı bir banyo için suyun sıcaklığı beden ısısının biraz altında olmalıdır. Uyarıcı bir banyo yapmak için banyo suyunu 29 C olarak ayarlayın. Su sıcaklığı düşük olursa yağ halindeki esanslar hemen uçmaz.

Kuru ciltler için şifalı bitki esansına bir yemek kaşığı bademyağı ekleyin. Faydası daha da yaygınlaşan banyo suyu hazırlamak isterseniz, esansa bir yemek kaşığı süt ekleyin. Köpüklü suda banyo yapmak isterseniz, esans yağına bir yemek kaşığı hafif sıvı sabun ekleyin.

Oturma Banyosu: Sağlığa uygun bir banyo için, gerekli bitkiler geceden soğuk suya koyulur. Bir banyo için bir kova dolusu (6 8 litre) taze bitki veya 200 gr kurutulmuş bitki gereklidir. Ertesi gün bu miktar ısıtılır (kaynatılmaz) ve süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir (küvet). Kalp ve göğüs bölgesi suyun dışında kalmalıdır. Ilık ya da sıcak su ile belirtilen sınırları aşmayacak şekilde doldurulmuş küvete bitki suyunu süzüp boşalttıktan sonra 20 dakika süreyle oturmalısınız.

Bu esnada bitki çayınızı da yudum ,yudum içebilirsiniz. Banyodan sonra kurul anılmaz. Bir bornozun içinde, sıcak yatakta bir saat kadar yatarak dinlenilir.

Yarım banyo için, yarım kova (3 4 litre) taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki gereklidir. Yarım banyonun hazırlanışı ve uygulanışı da aynı tam banyo gibidir. Ancak, banyo suyu bel üstüne kadar çıkmalıdır. Yarım banyo süresi de 20 dakikadır. Banyodan sonra kurul anılmaz ve bir bornozun içinde, sıcak yatakta bir saat kadar yatarak dinlenilir.

                         İYİLEŞTİRİCİ BANYO OTLARI

Rahatlatıcı banyo otları: Sarıpapatya, şerbetçiotu, yasemin, ıhlamur çiçekleri, keçi sakalı, kediotu…

Uyarıcı banyo otları: Fesleğen, defne, okaliptüs, rezene, sarmaşık, lavanta, oğul otu, limon otu, Nane Yarpuz, çam, Biberiye, Adaçayı, Solucanotu, Kekik

İyileştirici banyo otları: Aynısefa çiçeği, karakafes otu, damkoruğu, Aslan pençesi, Bahçe nanesi, Civanperçemi

Bahar toniği banyo otları: Böğürtlen, Karahindiba, Papatya, Isırgan

DEVAM EDECEK

  
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.   

Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.. 

Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.   

Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır 

Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. 

 

   

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com 

 


NOT
:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

   


   

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam190
Toplam Ziyaret1209771
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar12.650712.7014
Euro14.269314.3265
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com