• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

KALP DAMAR HASTALIKLARI


                                  KALP DAMAR HASTALIKLARI:

Dolaşım sistemi insan vücudunun her bir hücresine besin ve kan ulaştırıp, onlardan atıkları alan sistemdir. Kan damarlarının hücrelere ulaşması kılcal damarlarla olur. Kan, kılcal damarların dar çeperleri arasından geçerek hücrelere besin taşır. Aynı anda hücredeki atıklar da bu damara geçer.

Kandaki artık maddelerin kandan temizlenmemesi halinde ise hücreler kısa sürede ölür. Kanı sürekli olarak temizlemek; akciğer ve böbreklerin, hareket halinde tutmak ise kalbin görevidir.

Vücudun en güvenli yerlerinden birine yerleştirilmiştir: Göğüs kafesinin içinde yer alan kalp dışarıdan gelecek darbelere karşı oldukça iyi korunmuştur.

Sert bir bölmeyle ikiye ayrılan kalp, bu sayede kirli ve temiz kanın karışmasına engel olur. Eğer bu bölme olmasaydı, kirli kanla temiz kan karışacak ve yaşanan kuvvetli nefes darlığı ölüme sebep olacaktı.

Kalpten gelen temiz kan, aort yoluyla dokulara yollanır ve bütün hücrelere ulaşan kılcal damarlar aracılığıyla oksini dokulara bırakır. Kan kılcal damarlardaki bu dolaşım sırasında oksijenden başka içine aldığı besin ve diğer maddeleri de dokulara dağıtır.

Değişen şartlara göre, gerektiği kadar kanı pompalar: Normal kalp dakikada 70 kez atar. Yorucu egzersizler sırasında ise kaslarımız daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Bu durumda kalp çaIıma temposunu dakikada 180 defaya kadar yükselterek pompaladığı kan miktarını artırır. Akıttığı anı 4,5 litreden 25 litreye çıkarabilir.

 İster uykuda olalım, ister uyanık olalım sinir sistemimiz pompalanınası gereken kan niktarı ve kan   pompalanış hızını kendiliğinden ayarlar.

 Kalbi attıran, vücudumuzda bulunan kasların tümünden farklı olan kalp adalesi dediğimiz kastır.

KALBİ KUVVETLENDİREN GIDALAR:

Resulullah (s.a.v) Efendimiz, ayvayı, acve hurmasını kalp için tavsiye etmiştir. Zemzem suyu kalp için faydalıdır.

Kalsiyum ve magnezyum ihtiva eden kaplıca sularını içmek kalp hastalarına faydalıdır. Yapılan araştmnalar bu tür suları içenlerde kalp krizinden ölenlerin oranının %25 ve daha az olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kaplıca suyu olmayan yerlerde, kalsiyum ve magnezyum tabletleri suda eritilip içilir.

Az yağlı, tuzsuz beyaz peynir yemek kalp için faydalıdır.

Kalsiyum ihtiva eden üzüm, elma yemek, magnezyum içeren incir yemek kalp için faydalıdır.

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz et yerken yağı az olanları tercih etmiştir. Tavuk v.s. koyun eti yerken de yağı olmayan pazı ve kol kısımlarını tercih etmesi yağlardan uzak durmamıza işaret eden uygulamalı bir sünnettir.

Limon, portakal, nar, turunç, greyfurt yemek kalbe faydalıdır.

Reyhan, ambar, gül esansları koklamak kalbe faydalıdır.

2/3 oğul otu, 1/3 karabaş otu karışımı çayı kalbe faydalıdır.

Az yağlı inek sütü içmek kalbe kuvvet verir, unutkanlığı giderir.

Alıç yemek kalbe kuvvet verir.

Kalp hastaları sünnet üzere mideyi doldurmamalıdır. Fazla yemek yerlerse kalp midenin üzerinde olduğu için, kalp sıkışması olur.

DAMAR TIKANIKLlĞI:

 

Kilo problemleri; alkol, sigara kullanımı, psikolojik bozukluklar, aşırı yağlı beslenme, kanamalardan kaynaklanan problemler, demir eksikliği, egzersiz yapmama, fiziksel aktivite eksikliği kalp damar tıkanıklığının sebeplerindendir.

Kişinin yaşayışına, genetik durumuna ve değişik faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde ortaya çıkar. İleri safhalara ulaşmadan kolay kolay farkedilmez.

Damar tıkanıklığı nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve sonucunda ilgili bölgedeki kan dolaşımı engellenir. En belirgin özelliği göğüs kafesinin ortasında oluşan, sıkışma ve ağrıdır. Bazen de omuz, kollar, çene ya da sırt bölgesinde ağrı olabilir.

Kol veya bacakta gelişen güç kaybı, ani gelişen görme veya konuşma bozukluğu gibi belirtiler de beyne kan götüren damarlarda meydana gelen bir tıkanıklığın ve bu tıkanıklık sonucu gelişen inmenin habercisi olabilir.

Göğüsdeki sıkışma ve vücudun farklı yerlerinde hissedilen ağrılar koroner damarlardaki bir tıkanıklığa bağlı olabilir.

Hasar kalpte ise kalp kasının kasılma gücü zayıflar. Kalpte ritim düzensizlikleri, göğüs ağrıları ve sonunda ise kalp krizi meydana gelir.

Hasar beyinde ise görme ve konuşma bozuklukları, hafıza kaybı, kol veya bacaklarda kas gücünün ani ve geçici olarak zayıflaması ve beyin kan pıhtılaşması meydana gelir.

Hasar böbrekte ise; kan basıncının artması, böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

Hasar bacakta ise; yürürken ağrılar, ısı kaybı, kramplar meydana gelir.

Bu tarz bir şikâyetleriniz varsa en kısa zamanda bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekir.

Bitkisel tedavi: İki kısım oğul otu, bir kısım karabaş otu bir tencereye konur, içine limon doğranır (kabuklarıyla beraber) ıhlamur gibi kaynatılıp balla tatlandırıldıktan sonra soğuk olarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

Yarım çay bardağı halis zeytinyağına 1 limon sıkılıp günde 3 kere içmeye devam edilir.

Deve dikeni ya da diğer diken cinsleri, sinameki ile beraber demlenir, balla tatlandırılarak normal soğuk içmeye devam edilir.

Sarmısak maddesindeki sarmısak şurubu içilir.

KORONER KALP HASTALIĞI

Kalbin kasılmasını sağlayan Myokard adı verilen kas tabakasının beslenmesi, ‘’koroner’’ denen damarlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan ‘’kolesterol’’ isimli yağ türü, normalde esnek olan damarlarımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar boşluğunu daraltır. Damar duvarındaki bu sertleşme veya damarın tıkanmasına, bazen de ani ölümlere sebep olur.

Yüksek tansiyon, yaşın ilerlemesiyle damar yapısının bozulması, sigara kullanımı vb sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklığı veya başka bir sebeple Myokard’a gelen kan miktarı azalırsa myokard yeterli seviyede beslenemez.

Kas dokusunun kanlanamaması Kroner Kalp Hastalığına sebep olur. Kalbin Myokard kas tabakası tam beslenemediği için yeterli kasılamaz, bu da hastada kendini göğüs ağrısı şeklinde gösterir.

Sigara kullanımı, hipertansiyon; kandaki “HDL Kolesterol” düzeyinin düşük olması, şişmanlık, hareketsiz hayat, gut hastalığı, aşırı alkol ve kahve tüketimi, kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması, kadınlar için doğum kontrol hapı kullanımı kroner kalp harstalıklarının sebeplerindendir.

Koroner arter hastalığı hayati önem taşıyan hastalıklardan biridir.

Belirtileri: Göğüs ağrısı, çabuk yorulma, gelen nefes darlığı, bayılma

Bitkisel tedavi ancak destekleyici olarak uygulanabilir. Mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır

KALP KAPAKÇIĞI RAHATSIZLIĞI:

Kalp kapağı hastalıkları hayatın kalitesini düşüren, ölümlere sebep olan bir sağlık sorunudur. Ölümlerin yüzde 1-2’sini kalp kapağı hastalıkları oluşturur. Kalp kapağı hastalıklarına bağlı olarak kalp yetmezlikleri, kalp atışlarında düzensizlikler ortaya çıkar.

Çocukluk çağında geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası gelişen akut eklem romatizmasının kapak hastalıklarının en sık rastlanan sebebidir. Kalp krizi sonrası ortaya çıkan hasar, bağ dokusu hastalıkları, temiz kan taşıyan damarlardaki genişlemeler, tümörler, bazı ilaçlar kalp kapakçığı rahatsızlığına sebep olur.

Belirtileri: yorgunluk, çarpıntı, çabuk yorulma, nefes darlığı, bacaklarda şişlik, emboli (pıhtı atması), felç ve ritim problemleri.

Tedavi: Mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır. Destekleyici olarak şifalı bitkilerden faydalanılabilir.

İki kısım oğul otu, bir kısım karabaş otu karışımı ıhlamur gibi demlenip balla tatlandırılarak günde 3.-5 su bardağı içilmeye devam edilir. Stresi yok eden kıymetli bir çaydır. Kalbe fayda veren en iyi bitkisel çaydır.

Alıç meyvesi yenmeye devam edilir. Alıç yaprağı ve çiçekleri kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Ayva ve sarımsak yenmeye devam edilir.

Tarçın kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

KALP TİTREMESİ ÇARPINTI:

 

2/3 oğul otu, 1/3 karabaş otu kaynatılıp balla  içilmeye devam edilir.

Biberiye kaynatılıp balla   içilmeye devam edilir.

Kedi otu kaynatılıp balla    içilmeye devam edilir.

Yavşan otu kaynatılıp balla   içilmeye devam edilir.

KALP ROMATİZMASI

Üşütmeden kaynaklanır, kalpte sızı ve ağrı olur.

Oğul otu, kekik karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı sıcak olarak içilmeye devam edilir.

Çörek otu, misvak, kekik, sinameki karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

Karanfil, oğul otu karışımı kaynatılıp içilmeye devam edilr

TANSİYON:

Kalbin atar damarlara pompaladığı kanın basıncına tansiyon denir. Kalp akciğerlerden temiz  temizlenmiş olarak gelen kanı yüksek basınçla atardamarlara sevk eder. Kalbin bu pompalama esanasın da yaptığı basınç 120 mm. civa basıncına eşittir. Buna büyük tansiyon denir. Kalp gevince bu basınç 80’e dü-şer. Buna da küçük tansiyon denilir.

Tansiyon rahatsızlıkları hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve Hipotansiyon (düşük tansiyon) şeklinde isimlendirilir.

Düşük tansiyon genellikle kadınların adet günlerinde olur.

Güneş çarpması da tansiyonu düşürür.

Hiper tansiyon; damarlardaki kan miktarının artması, damar civarına basınç uygulanması ve dar direncinin artarak elastikiyetinin azalması ile ortaya çıkar.

 Hiper tansiyonun bir sebebi de böbrek rahatsızlıklarıdır. İkinci sebebi, psikolojikledir, yani strestir. Üçüncü sebebi ise damara basınç uygulanmasıdır.

Belirtileri: Baş dönmesi, sersemlik, sendeleme, ense ağrısı, yorgunluk, burun kanaması, sinirlilik, sanki kafada bir ton yük taşıyormuş gibi basınç.

Potasyum içeren incir, üzüm, kavun, karpuz tansiyona çok faydalıdır.

DAMAR SERTLİĞİ:

Belirtileri;Baş da sürekli ağrılar olur. Sabah ve akşam erken saatlerde uykunuz gelir. Hazım bozukluğu olur. Uykunuz derin olur sabah zor kalkarsınız. El ayak aşırı üşür, yüzde, başta yanma terleme Enseden başlayıp yukarı doğru çıkan ağrı, adale tutulması olur. Unutkanlık ve zihni hareketlerde azalma görülür. Doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Doğada şifası çoktur.

VARİS:

Varis, toplardamarın bozulması neticesinde kanın katılaşması ve toplardamarı şişirmesi şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Altın otu, atkestanesi, civanperçemi, papatya, akdiken, fesleğen, selin, kozalak, oğulotu, mentollü nane, toros nanesi, karabaş otu, hayıt tohumu, asma yaprağı kaynatılıp varis yıkanır veya bu bitkilerle hazırlanmış kremler kullanılır.

Tedavisinde çobançantası, kekik, atkestanesi, fındık yaprağı ve asma yaprağı kullanılır.

Pekliği geçirin; diyetinize B, C ve E vitaminlerini katın; daha çok spor yapın, sigara içmeyi bırakın; çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve uzun süreler ayakta kalmaktan kaçının.

Dolaşımı uyardıkları için zencefil ve toz acı biber gibi baharatı kullanın. Rutin adı verilen kılcal damarların esnekliğini artıran karabuğday, alıç yemişi ve at kestanesi gibi faydalı bitkilerin infüzyonlarını için. Bunları günde üç kez den fazla almayın. Ya da kompres veya losyon olarak uygulayın.

Eğer damarlarınız ağrılı ya da yangılı ise, aynısefa çiçeği kompresi ve acıfındığın ispirtolu eriyiğini de ağrıları ve yangıyı azaltmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Not 1 kg sirke içine 200 gr kimyon şişe içinde bekletin 10 gün den sonra ayaklarınızı ovalayın varisli bölgelere uygulayın.

Varis kremi yazılacak çok basit bir tarifle 10 günde yok olacak..

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

Doktor  diyetisyen ve herbisitler tarafından yetkili eczacılar güvenilir ,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çalıştıran, izni alınmış aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

 

NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

 

 

 

                              

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam184
Toplam Ziyaret1209765
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar12.650712.7014
Euro14.269314.3265
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com