• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

VİTAMİNLER,ETKİLERİ EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLECEK HASTALIK BELİRTİLERİ

                    www.sakli-sifa.com        www.sakli-sifa.com


   www.sakli-sifa.com 


VİTAMİNLER, ETKİLERİ ve EKSİKLİĞİNDE OLUŞACAK HASTALIK                                                BELİRTİLERİ: 

Vitaminler, insan ve hayvan hayatında önemli rol oynayan organik maddelerdir. Kalori içermezler. Kendi başlarına enerji kaynağı değildir fakat birçok biyolojik olay üzerinde etkilidirler. Yeterli miktarda vitamin alınmaması organizmanın savunmasını zorlaştırır ve hastalıklar baş gösterir. Çok miktarda alındığında da başka hastalıklara sebep olurlar. 

Vitaminler, erime özelliklerine göre: “Yağda Eriyen Vitaminler” ve “Suda Eriyen Vitaminler” olarak ikiye ayrılır. 

Yağda Eriyen Vitaminler a, d, e ve k vitaminleridir ve bu vitaminler vücutta depo edilebilir. Suda Eriyen Vitaminler ise b grubu vitaminler ve c vitaminidir. Bu vitaminler vücutta yeterince depolanmadığı için besinler yoluyla düzenli olarak alınmaları gerekir.

  

A VİTAMİNİ: A Vitamini, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi gibi pek çok faaliyette görev alan önemli bir vitamindir. Deriyi yeniler, gözleri korur; saçları, tırnakları güçlendirir. Büyümemizde, dişlerde mine tabakasının oluşmasında etkisi vardır.

Akciğer, mide, yemek borusu, gırtlak, idrar kesesi ve birçok tümörü engeller. A vitamini, antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur .A vitamini karaciğerimizde depo edilir. 

Hücreleri kuvvetlendirip ,hastalık ve zararlı maddelere karşı korur. A vitamini bağışıklık sistemimizi estekler .Bu vitamin proteinlerin yapımında da etkilidir .Tüm organların gelişmesi, büyümesi ve tamiri ,sağlıklı cilt, saç ve kemik ile gözümüz için gereklidir

Şeker hastaları ve karaciğeri hasta olan kişiler gıdalarla aldığı Caroten'i karaciğer A vitaminine çeviremez .Bu vitamini ayrıca bağışıklık sistemimizde büyük desteği olan Timus bezesini korur normal çalışmasını sağlar. Stres halinde ise bu bezenin çalışması bozulur. Yeterince alınması gerekir. 

A Vitamini Eksikliği Belirtileri: Kilo alamama, boyun uzamaması, gözyaşının yetersiz salgılanması, görme bozukluğu ve göz hastalıkları, duyularda zayıflama, cilt hastalıkları ve erken yaşlanma, hastalıklara karşı dayanıklılığın azalması, çocuklarda gelişmenin yavaşlaması, saç dökülmesi, erkeklerde iktidarsızlık ve kadınlarda kısırlık. 

GIDA ÇEŞİTLERİ

Et, karaciğer, süt ve sütlü besinler, tereyağı, peynir, havuç, patates, marul, soğan, yumurta, kavun, kayısı ve sarı meyveler, yeşil sebzeler, şeftali, erik, Trabzon hurması, havuç, kereviz, bakla, ıspanak, domates, pırasa, sarımsak, karnabahar, limon, ayva, balık ve balık yağı, sığır karaciğeri ,tere ,maydanoz ,yumurta sarısı ,kayısı, şalgam, balık kayısı,kuşkonmaz,ıspanak,havuç,kereviz,marul,portakal,erik,domates karaciğerde  bulunur.

B VİTAMİNİ: Suda eriyen, vücutta depo edilmeyen vitaminlerdendir. Yemeklerin pişme suyu dökülürse bu vitaminler de kaybolur. İştah, sindirim ve sinir sistemi için çok gerekli ve hayati öneme sahiptir. 

Eksikliğinde iştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, gelişme geriliği, sinir iltihapları, konuşma yavaşlaması, ses çatallaşması görülür

Karaciğer, buğday kepeği, esmer pirinç, marul, kabak, domates, ıspanak, pırasa, kereviz, patates, sarımsak, portakal, et, balık, süt ve sütlü besinler, yumurta, kabuklu yemişler, fındık, fıstık, ceviz, badem, çilek, şeftali ve erikte bulunur. 

B1 VİTAMİNİ: Karbonhidrat sindirimini sağlar, kalp ve sinir sistemini korur. Sinir sisteminin çalışmasını oksijen almayı ve kalp atışlarının düzenli olmasını sağlar. Sinirsel hastalıklarda, kasların zayıflamasında, zayıflamayı durdurup yeniden kilo almada faydalıdır. Solunum yetersizliğini giderici etkisi vardır. Kabızlık ve iştahsızlıkta faydaları görülür.

Eksikliğinde çocuklarda büyüme ve gelişme bozuklukları olur. Yorgunluk, güçsüzlük, depresyon, beriberi hastalığı, kabızlık, iştahsızlık, ödemler, kramplar, damar genişlemesi, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar. 

GIDA ÇEŞİTLERİ 

En çok pirinç ve kepeğinde, tahıl ürünlerinde, kepekli ekmek, yulaf ezme si, filizler, et, sakatat, balık, ay çekirdeği, fasulye, türleri, kuruyemişler, Fındık, ceviz, çikolata, yeşilbiber, salatalık, kereviz, lahana, limon, ayva, nar, karnaba har, bulgur ve mercimek, toz maya ,kepek, fıstık, darı, tane bezelye ,arpa, bira mayası ,sığır eti ,koyun eti süt, çavdarda  bulunur. 

B2 VİTAMİNİ: Beden biyokimyasında rol oynar, büyüme gelişmeyi sağlar. Enerji vitaminidir. Karaciğerin normal çalışmasında etkilidir. Kansızlığın giderilmesini, alyuvarların ve dokuların yenilenmesini sağlar. Ağız içi dil iltihabı, göz hastalıklarını önler. Migren, cilt hastalıkları ve ince bağırsak iltihaplarının tedavisinde çok faydalıdır.

Eksikliğinde gözde bazı bozukluklar, büyüme bozuklukları, sinirsel bozukluklar ve deri hastalıkları görülür. 

GIDA ÇEŞİTLERİ 

Fındık, fıstık, ceviz, süt ve süt ürünleri, çikolata, filizler, kuru maya, yeşil yapraklı sebzeler, salatalık, lahana, pırasa, bakla, soğan, limon, ayva, nar, et, pirinç, bulgur, yumurta, bal, kabuklu buğday ve tereyağı ,badem, kestane, soya ,kuru erik, nohut, sığır kalbi ,yumurta ,toz maya ,karaciğer, böbrek, buğday unu, peynir, kepek, mercimek, mantarlarda bulunur.  


B3 VİTAMİNİ: Bağırsakları çalıştırma, Sinir sistemleri düzenleme, Beyin fonksiyonlarını ayarlama; Bitkinlik, uyuklama, depresyon ve cildin sağlığını korumada çok faydalıdır.

 Eksikliğinde çocuklarda büyüme durur. Pellegra hastalığı görülür. 

GIDA ÇEŞİTLERİ 

Yer fıstığı, bitter çikolata, karaciğer, süt, peynir, yoğurt, yumurta baklagiller, kepekli ekmek, balık, taze meyveler, yağlı tohumlar ve patateste ,kuzu eti, mercimek ,bira mayası, bulunur. Pek çok besinlerde, B1 ve B2 ile birlikte bulunur.

B4 VİTAMİNİ: Beyaz kan hücrelerinin yenilenmesini, yeteri kadar oluşmasını sağlar. Uzun süre devam eden ışın tedavilerinde, zehirlenmelerde B4 vitamini verilmelidir.

Bu vitamin yeteri kadar alınmadığında akyuvarlar azalır. 

B5 VİTAMİNİ: Hücre yapımına yardımcı olur, Bağışıklık sistemini güçlendirir, Bitkinliği ve iştahsızlığı giderir, Romatizmayı giderir, Stresin atılmasına yardımcı olur, Yara ve yanıkların çabuk iyileşmesini sağlar, Saç dökülmesini önler. 

Eksikliği sinirsel bozukluklara, sindirim bozukluklarına, kalp damar dengesizliklerine, deri ve mukoza enfeksiyonlarına yol açar. 

Patates ve çikolata ,karaciğer ,kepek ,fıstık, yumurta sarısı, buğday çimi, karaciğer ,kırmızı et ,tavuk, ekmek, sebzeler ve kalp de bulunur. 

B6 VİTAMİNİ: Deri, saç, sinir gelişiminde rol oynar. Ana rahmindeki bebeğin oluşum ve gelişiminde çok gereklidir. Diş sağlığının korunmasında etkilidir. Kan hücrelerini arttırarak kansızlığın giderir, İnsülin ve adrenalin hormonlarının oluşmasını sağlar. Kolesterolün düşmesini sağlar. Vücudun direncini arttırarak kansere karşı korur. Romatizma, astım, diyabetlerde faydalıdır 

Eksikliğinde sinir bozuklukları, deri, göz, ağız iltihapları, kolesterol artması ve damar tıkanıklarına sebep olur. Böbreklerde okzalat taşı oluşur.

Koyun eti, balık, piliç, çiğ yumurta, süt ve süt ürünleri, çiğ sebze ve meyveler, kavrulmuş fıstık, karaciğer ,kırmızı et ,balık ,yumurta, ekmek, böbrek, patates, erik, kuru üzüm, çikolata, avokado, tahıl kabukları, makarna, soya, lahana, pırasa ,toz maya, karaciğer ,buğday çini kepek dana eti ve muzda bulunur. 

B7 VİTAMİNİ: Ağrıları azaltır, karaciğeri çok iyi korur, Siroz yağlarının büyümesini önler, Damar sertliğini giderir, Sağlıklı saç çıkmasını sağlar, Felçli bölgelerin bir an önce iyileşmesinde faydalıdır. 

Bitkilerde, karaciğerde, beyinde, buğday ununda, sütte, yulafta bulunur. 

BİOTİN B8: vitamini de denir. Hücre metabolizması, kan hücrelerinin beslenmesi, saç, deri ve sinirlere faydalıdır. Derinin sağlığı, kas ağrıları ve iştahsızlık için önemlidir. Dolaşım sistemleri ve cinsel bezelerin çalışmasına faydası vardır. Yağ ve şeker gibi gıdaların yakımı için gereklidir.

GIDA ÇEŞİTLERİ 

Eksikliğinde yağ bezelerinde aşırı salgılanma ve sinirsel bozukluklara yol açabilir. Yer fıstığında, kuru bezelyede, çikolatada, mantarlarda ve hayvansal gıdalarda toz maya, yumurta ,kuru fasulye ,kuru bezelye sığır karaciğeri ,fıstık ,mantar ,dana etinde bulunur.

B9 VİTAMİNİ: Alyuvarların oluşumunda, enerjiye çevrilmesinde gereklidir. Karaciğer ve salgı bezlerinin çalışmasını sağlar. Saçların beyazlaşmasını ve dökülmesini önler. Düşünceleri toplamayı önler ve giderir. İktidarsızlığı giderir. Hamilelikte anne ve çocuk sağlığını korur. 

GIDA ÇEŞİTLERİ 

 Eksikliğinde; Kansızlık, akyuvar azlığı, güçsüzlük, depresyon, dirençsizlik ortaya çıkar. Yapraklı bitkiler, yumurta, karaciğer ve kuru sebzeler ,alabalık, fıstık, maydanoz, dana karaciğeri ,ıspanak ,piliç eti, lahanada bulunur 

B10 VİTAMİNİ: Güneş ışınlarından korur. Cildi korur, pürüzsüz yapar. Deri sertleşmesini önler. Vücutta leke ve renk yapan kısmın oluşmasını önler. Tüm cilt hastalıkları için faydalıdır

GIDA ÇEŞİTLERİ: 

Toz  maya ,karaciğer ,ıspanak ,lahana, buğday çimi, mantarlar, yulaf ezmesi, mantarlar ve sütte bulunur. 

B11 VİTAMİNİ: Mide ekşimesinde İştahsızlık, beslenme bozukluğu Bol yedirir, kilo aldırır Pankreas salgısını arttırır Gelişme bozukluğunu düzenler Kasların zayıflamasını ve kemik erimesini önler .Karaciğer ,böbrek ,kırmızı et ,ıspanak, marul, yumurta ,ekmek ,sebzelerde bolca bulunur.  

B12 VİTAMİNİ: Alyuvarların gelişmesi ve çoğalmasını sağlar. Hücreleri korur. Bağ dokusunu güçlendirir, beden savunmasını artırır. Kansızlığı giderir Sinir sistemi bozukları ve iştahsızlığı yok eder. Kadın hastalıklarına ve dönemlere çok faydalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar Hafızanın kuvvetlenmesine ve denge toplamaya faydalıdır.

Eksikliğinde kan hastalıkları, sinirlilik, sıkıntı, baş ağrısı, uyuşma, bacaklarda duyu azalması ve ağrılar görülür. 

GIDA ÇEŞİTLERİ 

Et, süt, süt ürünleri, balık, peynir, karaciğer, böbrek ,yürek, tavuk, sebze, süt asitleri ve yumurtada bulunur. 

B 13 ORATİK ASİT: Kanda ürenin düşmesini sağlar Böbrekte taş oluşmasını önler ve var olan taşları eritir Ayrıca bağırsaktaki faydalı mikropların oluşmasını sağlar Romatizmayı giderir. Kolesterolü düşürür .Buğday çimi ve toz  mayada bulunur. 

B 14 VİTAMİNİ: Vücutta tümör oluşumunu önler. 

B 15 VİTAMİNİ: Vücut direncini arttırır. Çabuk yorulmayı önler. Dinç kalmayı sağlar. Kayısı çekirdeği, karaciğer de bulunur.

C VİTAMİNİ: C Vitamini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kemik ve dişlerin gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir  Vücutta kemiklerin, dişlerin, cildin ve eklemlerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Yaraları iyileştirir ve dokuları yeniler. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.  

Hastalıklara karşı direnci artırır. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir. Özellikle çocuklar için büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden temizler. 

Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Böbreküstü bezlerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar. Diş, kemik yapısı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kaslarda esneklik ve gücün artması, nezle grip gibi enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırması, eksikliğine yorgunluk, iştahsızlık, kas ağrıları, nefes alıp verme zorluğu, çırpıntı, kanser, damar yapısı, zedelenme ve yaralanmalar ve iskorpit hastalığına sebep olur. 

C vitamini bağışıklık sistemini desteklediği için yeterince alınmadığı takdirde bağışıklık sistemi zayıflar ve sık hastalanmaya yol açar. Ayrıca, enerji azlığı, kıl diplerinde kanamalı döküntüler, vücudun kolay morarması, burun kanaması, yaraların geç iyileşmesi, diş eti kanamaları gibi sorunlar görülür. 

Her türlü yeşil yapraklı sebzelerde, narenciye, patates, kivi, çilek, muz, marul, salatalık, kabak, biber, domates, ıspanakta, lahanada, pırasada, kerevizde, baklada, soğan, sarımsak, turp, karnabahar, portakal, limon, mandalina, greyfurt, turunçgiller, sirke ,siyah üzüm ,bezelye, kivi, şeftali, muz, dut, ayva ve narda bulunur. 

C1 VİTAMİNİ: Hücre ve dokuları dıştan gelecek hastalıklara karşı korur. Vücudu enfeksiyonlara karşı korur, direncini arttırır. Şeker hastaları için faydalıdır. Kemiklerin sertliğini muhafaza eder. Nezle ve gribe karşı korur. Kan damarlarını kuvvetlendirerek kanamaları durdurur. Vücudun salgı bezlerini ve organları sağlıklı bir şekilde çalıştırır. Menopoz, varis ve karaciğere faydalıdır 

GIDA ÇEŞİTLERİ 

Kuşburnu ,maydanoz ,semiz otu, karnabahar ,tere, çilek, lahana, yeşil biber, limon ,portakal ,mandalina, greyfurtta ve at kestanesine bulunur. 

C2 VİTAMİNİ: Damarları kuvvetlendirerek kanamaları önler. Göze faydalıdır, kanlanmasını önler. Kurdeşen hastalığına faydalıdır .Limon ,marul ve at kestanesinde bulunur.

D VİTAMİNİ: D vitamini, Dişlerin ve kemiklerin gelişmesi açısından önemli bir vitamindir. Bebeklerin ve büyüme çağındaki çocukların gelişiminde çok faydalıdır. Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Raşitizmi önler. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de faydaı vardır. Troid fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. 

GIDA ÇEŞİTLERİ 

Süt ve sütlü besinlerde, yoğurt, peynir, tereyağı gibi, ayrıca karaciğer, balık ve balık yağı ve yumurta sarısında bulunur. 

Yeterli miktarda güneş ışığı alan yetişkinlerde ve çocuklarda D vitamini vücut tarafından yeterince üretilir. Bununla birlikte; yeni doğanlarda, büyüme çağındaki çocuklarda, gebelikte ve süt emziren kadınlarda D Vitamini ihtiyacı arttığı için besinlerle dışarıdan daha fazla miktarda alınması gerekir. 

Yetersizliği, kemik ve diş yapısının bozulmasına, kemiklerin gücünü ve sertliğini kaybetmesine neden olur. Çocuklarda raşitizm denilen kemiklerde gelişim bozukluğu ve dişlerin geç çıkması gibi hastalık ve şikayetlere neden olabilir. Yetişkinlerde ise kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bozukluklarına sebep olur.  

D vitamininden çok fazla alındığı takdirde, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği, baş ağrısı, kılcal damarlarda deformasyon hatta çok ciddiyi hastalıklar görülmektedir.  

Balıketi, balıkyağı, süt ve yumurta sarısı ,tereyağı ,karaciğer et, sebzeler, D Vitamini içeren besinler olarak sayılabilir. 

E VİTAMİNİ: E Vitamini, bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. C ve selenyum ile birlikte çalışır. E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre duvarlarını ve karaciğeri zehirli etkenlerden korur, hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kalbe ve kan dolaşımına faydalıdır, damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır.

Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını önler, cinsel hayatı güçlendirir, kanserden korur, kas erimesini önler. 

Bu vitaminin eksikliğinde başta kansızlık ve göz bozuklukları kalp ve kaslar    bozulur. Kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. Sinirsel bozukluklar, cilt ve saç bozulması, ciltte buruşukluk, vakitsiz yaşlanma meydana gelir; kadın ve erkekte iktidarsızlığa yol açar. 

E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de  artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

 GIDA ÇEŞİTLERİ: 

Başta tahıllar olmak üzere kuruyemiş, bitkisel yağlar ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, fındık, domates ve patateste ,arpa çimi ,mısır çimi ,soya fasulyesi ve yulaf da bol miktarda bulunur. 

F VİTAMİNİ: Vücuda çok faydalıdır. Kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır. Kolestrolü düşürür. Bağırsaklar mukoza denilen gıdaları emer. Zarın oluşumunda çok faydalıdır. Peklik ve ishali giderir. 

Bu vitaminin eksikliğinde: Damar sertliği damar kireçlenmesi damar tıkanıklığı karaciğer ve sinir rahatsızlıkları ciltte değişik rahatsızlıklar ve vakitsiz yaşlanma olur (başta kepeklenme olur) 

 GIDA ÇEŞİTLERİ: 

Soya yağı ,mısır yağı, pamuk yağı ,keten yağı, Ayçiçek yağı haşhaş yağı ve susam yağında bolca bulunur. 

FOLİK ASİT: B vitamini türlerindendir. Eksikliğinde kansızlık ve gastrit olur. Yeni hücre yapımında hayati önemi vardır. Ayrıca kan yapar. 

Yeşil sebzeler, ıspanak, lahana, marul, dereotu, tere, patates, domates, biber, şalgam, karnabahar, fasulye, çilek, Yeşilay ve karaciğerde bulunur. 

İ VİTAMİNİ: Vücutta yağların depo edilmesini önler Karaciğerin yağlanmasını önler Siroz hastalarına faydası çoktur Çeşitli hastalıkların iyileşmesinde çok önem taşır 

GIDA ÇEŞİTLERİ: 

Buğday çimi ,dana yürek, fıstık, greyfurt ,taze bezelye ,portakal, buğday, üzüm de bulunur. 

J VİTAMİNİ: Karaciğeri çok iyi korur Bakteriyel ve virüslerin yağlanma ve büyümesini önler Siroz hastalığına da faydası çoktur Damar sertliğini giderir Beyin ve kalbe faydası çoktur. 

GIDA ÇEŞİTLERİ: 

Yumurta sarısı ,buğday çimi, kuru fasulye ,bezelye ,dana karaciğeri kuzu böbreği ,lahana ve ıspanakta bulunur. 

K VİTAMİNİ: K Vitamini (Naftakinon), kanın pıhtılaşmasında ve damar yapısında görev alan önemli bir vitamindir. Trombositi artırır. Kemiklerin sağlıklı olması ve kırıkların iyileşmesi için gereklidir. Kanın pıhtılaşmaması nedeniyle burun kanamaları, idrarda kan görülmesi, deri altında mavi ve siyah noktalar K vitamininin yetersizlik belirtileridir. Emilim bozukluğu, çok düşük kalorili diyetle beslenme, uzun süreli antibiyotik kullanma ve damar yoluyla beslenme durumlarında ihtiyacımız artar. 

K vitamini hayvansal ve bitkisel yiyeceklerin çoğunda bulunur. En zengin olanları, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler ,inek sütü ,peynir, tereyeğı, pirinç, yeşil çay ve karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilek, kuru baklagiller ve balıklardır. İnsanlarda yetersizliğine pek rastlanmaz, fakat aşırı kanamalarda, doğumda, yaralanmalarda ve bağırsak florası bozukluklarında ihtiyacı artar.  

K vitamini yağda eriyen bir vitamin olması sebebiyle bağırsaklardan yağlarla emilerek karaciğere gelir, ısıya dayanıklıdır, alkali, kuvvetli asitler, radyasyon ve okside edici ajanlar tarafından etkisizleşir. Yoğurt, kefir, asitlenmiş süt bağırsaklardaki bakterilerin K vitamini üretimini artırır. 

Fazla alındığında yüzde ateş basması, kızartı, kaşıntı ve karaciğer bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir. 

M VİTAMİNİ: Vücutta yağ düzenini sağlayarak deri sertleşmesini önler Mide ekşimelerinin giderilmesinde faydalıdır. 

NİASİN: Enerjinin bütün vücuda dağılımı sağlar. 

Tahıl kabukları, bulgur, fındık, mantar, karnabahar, et ve patates.

N LIPOIK ASIT THIOTİK: Alkoliklerin, karaciğer hastası olanların kanını temizleyerek zehirlenmeyi önler. Bağırsak rahatsızlığı olanların kanını temizler. Karaciğer ve toz maya da bulunur. 

P VİTAMİNİ: P vitamini, doğada saf halde bol bulunan bir vitamin türüdür. Vücut direncinin artmasında ve kılcal damar geçirgenliğinin azalmasında önemli etkileri vardır. Suda çözünebilir, C vitaminine oldukça benzer özelliklere sahiptir. Genellikle C vitamini ile ayni besinlerde bulunurlar. Kılcal damarların yırtılmasını ve kanamasını önler. Ayrıca bunların dayanıklılığını artırarak enfeksiyonlara karşı korur. Beyin ve gözde retina kanamaları önler. Variste çok faydalıdır. Menekşe yaprağı ,marul, taze biber ,mersin ağacı meyvesi ,portakal ,yumurta ,yer fıstığı ,at kestanesi kabuğunda bulunur. 

P Vitamini Eksikliği: Belirtileri C Vitamini eksikliğine benzer. Ayrıca kılcal damar yırtılmaları ve kanamaları, İnflamasyon denilen dokuların şişme ve kızararak ağrılı bir hal alması oluşur. 

P Vitamini en fazla; menekşe yaprağı, marul, taze biber, mersin, portakal, yumurta yer fıstığı, biberde ve atkestanesi kabuğunda bulunur 

PB VİTAMİNİ: Cilt sinir ve sindirim sistemini korur. Eksikliğinde; “Pellegra” hastalığı, vücutta ve ellerde iyileşmeyen yaralar görülür. 

Karaciğer, böbrek, kalp, beyin, kuzu eti, kuru baklagiller, ceviz, fındık, fıstık, yağlı tohumlar, balık, süt, süt ürünleri, patates, yeşil sebze ve yapraklar, taze meyve ve turunçgillerde bulunur. 

 PP VİTAMİNİ: Lahana ve patateste bulunur. 

PANTOTEKNİK ASİT: B vitaminlerine girer. Besin maddelerinin sindirimi, saç ve deri için önemlidir. Vücudun ve derinin gelişmesinde ve korunmasında rol oynar. Eksikliğinde; fiziksel yapıda bozukluklar, kas kasılmaları, el ve ayaklarda karıncalanmalar görülür.

Yeşil yapraklı bitkiler bu vitamini üreterek tohumlarında depolarlar. Tahıl kabukları, maya, kavun, brokoli, mantar, bakla, patates, soğan, karaciğer, böbrek, sakatatlar, süt, taze mantar, yumurta sarısı ve tahıllarda bulunur. 

POTASYUM:Patates,ıspanak,pırasa,soğan,muz,kayısı,armut,hurma,karpuz,erik,tahıl kabukları ,kepekli ekmek, bulgur ve pekmeze bulunur .Kaslarda enerji birimi için gereklidir. 

U VİTAMİNİ: Bağırsak ve midenin iç yüzeyini korur. On iki parmak ülseri, ince ve kalın bağırsak iltihabı tedavisin de çok faydalıdır. Lahana ,kereviz, marul ,domates, havuç, muz da bulunur. 

TOZ MAYANIN İÇİNDE BULUNDUĞU VİTAMİN VE MİNARELLER 

 B 1   vitamin,  B 2 vitamini, B 5 vitamini, B 6 vitamini ,B 8  vitamini ,B 10 vitamini B 12 vitamini ,B 13 vitamini, B 15  vitamini, N vitamini, Potasyum,  

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir, yanin da bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

 

                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com 

                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 


NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ

 

 

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret1209701
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar12.650712.7014
Euro14.269314.3265
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com