• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com                   https://www.saklisifa-piriiworld.com           

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

          https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com   https://www.sakli-sifa.com
Site Menusu
Takvim
İdeal Minir ve sür kazan
https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com
Bitmeyen akü aparatı
https://www.sakli-sifa.com
Sanal kripto
https://www.sakli-sifa.com


 https://www.sakli-sifa.com
Arwen
https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com


https://www.sakli-sifa.com 

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.com

https://www.sakli-sifa.comAkıllı yağ
https://www.sakli-sifa.com

PRATİK BİLGİLER BİTKİSEL REÇETELER

                                              " DUA BİR İLAÇTIR "      

                                                 (S.A.V)

 "Allahümme rabb'nnasi müzhibe'l-be'si işti ente'ş - şafi La şafi illa-ente işfaen la yugudiru Sekamen"

     www.sakli-sifa.com   www.sakli-sifa.com  www.sakli-sifa.com    
           
                      PRATİK BİLGİLER BİTKİSEL REÇETELER  

   Yazılımın başından beri şifalı bitkileri daha iyi tanımanız, içindeki maddeleri, hangi hastalıklara iyi geleceği, nasıl kullanılacağı gibi konularda bilgiler verdik. Bu bölümde ise yaklaşık otuz beş yıllık tecrübelerim sonucu kazandığım dene­yimleri, bizzat uygulayarak ve çevremdeki hastalara tavsiye ederek kullanmala­rını sağladığım ve şifalarını gördüğüm, gözlediğim reçeteleri sizlere sunacağım.

Burada okuduklarınızın da yardımıyla elimizde olmadan meydana gelen ka­za, vücuttaki ağrı-sızılara karşı, evinizde en pratik şekilde, doktora ve hastaha­neye yetişene kadar yapılabilinecek basit müdahaleleri yapabileceksiniz.

Benim burada vereceğim reçeteler. Günlük hayatımızda sık rastladığınız sağlık sorunlarına pratik çözümler getiren uygulamalardır. Bizzat denemiş ve sonuç alınmıştır. Bu açıdan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bu bilgilerin ışığında sizlere pek çoğunu başka kaynaklarda bulamayacağı­nız reçeteleri sunacağım. Burada şifalı bitkilerle evde yapılan, tedaviye karşılık veren bazı yaygın hastalıkların bir listesini göreceksiniz. Daha ciddi sorunları kendi kendinize tedavi etmeye kalkmayın. Pek çok şikâyetin de çoğu kez yan­lış diyet, stres ve diğer dış etkenler yüzünden oluştuğunu akıldan çıkarmayın.

Şifasından faydalanılacak bitkiler burada yalnızca adlarıyla verilmiştir. Daha ayrıntılı bilgi için doktorlara ve bitki uzmanlarına başvurmalısınız.

Şifalı bitkilerin bazıları yüksek oranda zehir içerdiği için kullanırken bitki tü­ründen tamamiyle emin olmalısınız. Tam dozajı uygulamadan önce, herhan­gi bir ilacı küçük miktarda almak her zaman tavsiye edilir. Eğer ters bir reak­siyon olur ya da şikâyetiniz kötüleşir veya devam ederse, uzmanından profes­yonel yardım isteyin. 

                                          AŞIRI TERLEME

    Böbrekler rahatsız olup, idrarı atamazsa vücut hiç yok yere terler durur. Bu­nun için böbreği çaıcı kürler uygulanır. Böbrek yetmezliği ve böbrek kumların­da tavsiye ettiğimiz kürler uygula-Göreceksiniz terlemeniz geçecek.

Adaçayı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 kere çay-su bardağı ile içilir.

Mersin yaprağı yukarıdaki tarif üzere içilir.

                                         ATEŞ DÜŞÜRME:


Ateş bir hastalığın belirtisidir. Genellikle soğuk algın­lığı, grip, franjit enfeksiyonlu iltihaplı virüslerin etkisiyle ortaya çıkar. Üşüme, baş ağrısı, titreme, kabızlık, sayıklama gibi belirtileri vardır. Önce doktora da­nışmalı, onun tavsiye ettiği çözüme ilave olarak şifalı bitkilerden faydalanılma­lıdır.

Vücudunuzu tanıyın, dengesiz beslenmeyin organik gıdalar alın; yapay, pa­ket gıdalardan uzak durun.

Vücuda, sirkeyle pansuman yapılır. 2 yemek kaşığı sirke 1 bardak soğuk su­PİRİİ WORLD│

ya katılıp içilir. Sirkeye batırılmış bezler bilek ve ayak altlarına konur.

Kınaya sirke katılarak macun yapılır ve ayak tabanına sürülürse vücut ısı­sı düşer.

    Sirke, vişne, limon, ekşi erik, kızılcık, ekşimsi ürünler yedirildiğinde ate­şi düşürür.

Yoğurtlu sarmısak ayakaltına bağlanırsa ateşi çeker.

Kızılcık ağacı kabuğu demlenerek içilir.

Vücut gülsuyu veya sirkeyle serinletilir.

Akasya çiçeği yaprakları ve dalları kaynatılır baş bunu suyla yıkanır.

Arpa ve papatya kaynatılır 1 bardak içilir.

Aspirin ve kolonya karıştırılıp vücut ovulur.

                                 AYAK ŞİŞİ, BURKULMA  


: Böyle hallerde soğan doğranır, biraz tuz ve zeytinyağı katılıp şiş olan yere bağlanır. Kırık çıkık var mı diye filim çektirme­yi ihmal etmeyiniz.

Bedende oluşan küçük şişme ya da berelenmelere (bir kimyacıdan alacağı­nız) damıtık acı fındık suyunu mümkün olduğu kadar gecikmeden pamuğa dö­kerek uygulayın. Bu işlem şişmeleri durduracaktır.

     Karakafes otu yağı ya da aynı otun merhemi çizilme, berelenme ve burkul­malara iyi gelir. Karakafes otu yapraklan bu tür yaralanmaların verdiği acıyı a­zaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Ancak, bu şifalı bitki derin olan yaralarda kulla­nılmalıdır. Çünkü karakafes otu iyi bir doku iyileştiricisi olduğundan üst deriyi iyileştirir ve yara daha derine işleyebilir.

Binbirdelikotu ile öküzgözü bileşimiyle yapılan merhem, berelenme ve bur­kulmalara özellikle deride acı ve yangı varsa çok iyi gelir. Aynısefa çiçeği taç­yaprakları, kasıkotu ya da mürver çiçeği yaprakları bere, burkulma ve küçük ya­ralar için rahatlatıcı olur. 

                                 ALBUMİNÜRİ HASTALIĞI:

Böbrek bozukluğunda idrarda albümin görünmesine “albüminüri” denir.

Demir hindi bol içilir (tarçınlı.)

Kuru soğan, sarımsak bol yenir (başka hastalık yoksa.)

Koyun ağacı, ökse otu, civanperçemi, avakado çay gibi demlenerek içilir.

2 tatlı kaşığı susam ile 1 kahve kaşığı sarısabır karıştırılır, iyice dövülür. Bu karışımdan 1 kahve kaşığı alınır ve her sabah aç karına, bir bardak su ile içilir. Bu işlem, şikâyetler geçene kadar tekrar edilir.

Orta büyüklükte bir lahana haşlanır, suyu süzülür, yemeklerden önce birer su bardağı içilir. SAKLI ŞİFA

2 avuç katırtırnağı sapı ve çiçekleri 10 bardak suya konur, üzerine bir baş soğan rendelenir. 15 dakika kaynatıldıktan sonra küçük bir leğene süzülür. Bu su ile sabah akşam el ayak banyosu yapılır.

4 bardak suya, 1 avuç tereotu konur. 15 dakika kaynatılır. Sonra da ince ve temiz bir tülbentten süzülür. Her gün, 1 su bardağı içilir.

                                 AKINTI 

    Kadınlık hormonlarının etkisi ile rahim ağzındaki sıvının bir mantar, enfek­veya enfeksiyona bağlı olarak dışarıya akmasıdır. Genellikle ağrılı, kaşıntılıya sebep olur, kötü bir kokusu vardır.

Meşe palamudu, günlük, kuru üzüm, kantoron, masteki toz haline getirile­rek macun yapılır ve sabah öğle akşam yenir.

Bitkisel tedavi ile iltihaplanma ve mikropların üremesini engellenir.

Doğal yoğurt yenir, yoğurdun doğrudan vajinaya uygulanması da iyi gele­bilir.

   Civan percemi, aslan pençesi, sinirli otu, altın otu, ısırgan tohohumu toz ha­line getirilerek karıştırılır. Karışım sabah ve akşam günde iki defa bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı atıldıktan sonra 5 dakika bekletilir daha sonra süzülerek içilir. Tedaviye en az 20 gün devam edilir.

   1 orta boy beyaz soğan 4’e bölünür. Önceden kaynatılmış olan 2 su barda­ğı suya konulur ve 5 dakika kaynatıldıktan sonra suyu öğle ve akşam yemekle­rinden önce 1’er bardak içilir. Kürün uygulandığı 2 ve 3. günden itibaren akın­tıların fazlalaştığı çözüldüğü görülecektir.

Bu soğan suyu kürü 15 günden fazla uygulanmamalıdır.

   İki avuç ince kıyılmış olan meşe kabukları 3 litre suyun içerisine atılır, üzeri kapatılıp, 3 saat bekletilir. Bu işlemden sonra su ısıtılır ve banyo suyuna süze­rek ilave edilir. Bu su ile her gün 15-20 dakika banyo yapılır. Yada küvetin içi­ne normal su ile karıştırılır, meşe banyosu yapılır.

  Ardıç da vajinal akıntılara iyi gelmektedir. 2 bardak suyun içerisine bir avuç ardıç kattıktan sonra kaynatılır. Buhar çıkmaya başladıktan sonra bu buhar ile vajinal alan bölgesine teması sağlanır. Buharlar üzerine gelmeli.

  Bir litre suyun içerisine bir avuç böğürtlen koyduktan sonra kaynatılıp sü­zülür. Her öğünden önce bir fincan içilir.

   Kurutulmuş ve ufalanmış civan perçemi otu, kaynar suyun içine bırakıldık­tan sonra on dakika bekletilir. Süzülerek elde edilen sıvıya, şurup kıvamına ge­linceye kadar bal ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan bu şurup hastaya yemek­lerden sonra bir bardak içirtilir.

Sinameki, ökse otu sarı kantaron ve tere otu macunu yenir, çayları ve sula­ rı içilir.

Kuzukulağı rahim yoluyla, fitil yapılıp kullanılır.

Oğulotu macunu yenir, çayı, suyu ve hülasası içilir.

Pıtrak kaynatılıp suyu içilir.

   Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ceviz yaprağı katılıp kaynatılması­nın ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

2 kahve kaşığı anason, tavada iyice kavrulup yenir.

   Küçük bir piknik tüpünün üzerine, ağzı geniş ve içi su dolu bir tencere o­turtulup, içine bol miktarda (4-5 demet) maydanoz katılıp kaynatılır. Kaynama derecesi buhar çıkartmaya başlayınca belden aşşağısı çıplak olarak bu buharın üzerine yirmi dakika kadar çökülür.

   Vajinal akıntı ve kaşıntılarda maydanoz suyuyla temizlik yapılması hem de kaynatılmış posasıyla pansuman yapılması faydalı olacaktır.

   İnce kıyılmış 100 gram ot veya 50 gram çiçek üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 20 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısım 19 litre suya ilave edilip oturma banyosu yapılır.

2-3 yemek kaşığı çiçek üzerine yarım litre kaynar su ilave edilir, kabın ağ­zı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. 10 litre suya ilave edilerek otur­ma banyosu yapılır.

          ADET (AYBAŞI) DÜZENSİZLİKLERİ VE AŞIRI SANCILAR

   Kadınların aybaşı hali öncesi yaşadıklan hafif baş ağrısı, sinirlilik, depres­yon, sıvı tutma ve acılı göğüs şikâyetleri için en iyi ilaç eşekotu yağıdır.

   Ihlamur çiçekleri çayı yatıştırıcı ve aybaşı dönemi öncesi rahatsızlıkları azal­tıcı olur. Belirtileri azaltmak için şifalı bitki çaylarını günde üç kez almak ge­rekir..

  Aybaşı krampları için sarıpapatya ya da kediotu infüzyonunu günde üç kez yarım fincan olarak veya koyungözü çayını günde iki kez alınız.

Ağırlık hissiyle birlikte kramplar için ahududu yapraklannın sıcak infüzyo­nu salık verilir.

Aybaşı ağrıları ve ağır kanamayı azaltıp kişiye yardımcı olmak üzere aslan­pençesi yaprakları ile iki kat yoğun hazırlanan infüzyoııu günde üç kez alınız Bu ilaç aynca menopoz sorunlarını da rahatlatır.

Mazı dövülerek içilir, ayva yenir.

Pirinç lapası yenir, zeytinyağlı yemeklerden sakınılır.

                                           ADET ZORLUĞU

   Adet hali geç olduğunda civanperçemi çayı, şahtere ve karahindiba çayı, a­nason çayı, ceven (boy otuyla) içilir.

   Civanperçemi, ökse otu, kırkkilit otu, maydonoz yaprağı, papatya, gülhat­PİRİİ WORLD│263

mi, hayıt tohumu, çemen, rezene, mine çiçeği, tereotu, gelin otu, aynısefa, ar­dıç meyvesi bu bitkiler toz halinde veya parçalanarak kullanılır, sıcak suda bı­rakılarak demlenir ve içilir

                                      AŞIRI ADET KANAMALARI

Yedikardeş kanı tozu, havlican tozu, çörek otu, yumurta kabuğu tozu, ka­rıştırılarak yutulur.

Keten tohumu, udihindi, kitre, ikikardeş kanı, havlican, mazı toz halinde yutulur.

Kereviz, maydanoz, kişniş, nane, demirhindi kaynatılarak suları bolca içilir. Çemen et suyu ile yenir. Tahin pekmez yenmeye devam edilir.               

                                            ALERJİ KAŞINTI 

Mart nisan mayis ayların da cigdem çicegı cay agacı yagında bekletilir kaşinan yerlere surulur
Bulgur ürünleri yemeye on gün ara verilir.

Ebegümeci kaynatılarak az sirkeli banyo yapılır

Üstüne kristal tuz sürülür

Kısa bie süre perhiz yapılır.

Kullandığın şey allerji yamıştır. (Alerji testine bakınız)

                                              AZDIRICI

   Tatula, caksir cobançökerten, alıç çiçeği, mühriü Süleyman koplesi, tentur şeklinde hazırlanması çok kuvvetli azdırıcı olur. (kadın yedisi uyanır.)

(Hamile olanlar damar sertliği kalp hastası kullanamamaz)

                                           AĞIZ YARASI 

Karahindi toz halde ağızda çiğnenir.

Sinirli otu toz halde ağızda çiğnenir.

Zeytin yaprağı çiğnenir, ağızda gezdirilir.

Ağızda nöbet şekeri gezdirilir.

Karadut pekmezi ve yaprağı ağızda gezdirilir.

Papatya, söğüt yaprağı, hatmi yaprağı, biberiye, lavanta, aynısefa ayrı ayrı iç demlenerek içilir.

Kekik suyu, karbonat veya adaçayı suyu ile gargara yapılır.

 Doktor ve klinikte kan testinizi yaptırıp B vitaminin eksikliğine baktırın. Karaciğer hararetini giderici, karaciğeri destekleyici besinler alınır. Karaciğere zarar verecek gıdalardan kaçınılır. (çikolata, cola asitli ürünler, nikotin ürünle­ri, Kırmızı ürünler

                                     ANTİSEPTİK YAĞLAR

BİTKİSEL: Sadece birkaç bitkiyle sınırlıdır:

    Oda ökse (altındal) kuşburnu öksesi eski yerleşim alanlarında tarihi sit bah­çelerde kuşburnu üzerinde bulunur (Aynı diğer ökselerle benzer) Renk yapıcı piment (melamin hücreleri yeniler) pelega vitili goya tek rek yapıcı hücre kan temizleyici ve ( denge otu altındal) öksedir

   (Piri Wordu bitki aromatik bitkisel krem ) markalı araştırmacı “çoban” araş­tırarak sonucuna vardı. Bir gün bu bitkiye labaratuvarlarda inceler ve gerçek ilaç gerçek ilaç türüne sokarak dünya insanlarına fayda gösterir

Kullanım tarifi: 5-6 dal yaprak akşamdan sıcak yapılır akşam içilir 6ay 12 ay içilir

(Keten tohumu da kuru yapılır Kiloya göre her iki ayda bir bir ay yapılır)                              

                                       AĞRl VE SANCI

   Tereyağı eritilir ve yün üzerine konur. Bu yün sıcak olarak ağrıyan organın üzerine bağlanırsa ağrıyı giderir.

   Zeytin  yağından, ağrıyan yere sürülürse şifaya kavuşturur.

   İç ağrısı: Yelden, amelden, iç basurdan, çıban gibi şeylerden olursa karabaş otu; tıkanıklıktan olursa papatya kaynatılır ve içilir.

   Ağrılar, çıban iltihap gibi sebeplerden olursa, günlük ile zeytin yağına ka­rıştırılmış udhindi içilir. Ağrılar amelden ise pirinç lapası yenir; ayvanın yapra­ğı kaynatılır, suyu içilir. Bağırsaklarda amel varsa, dört defa birer bardak ko­yu bal şerbeti içilir.

   Neft yağı ile ağrıyan yer ovulur; havlıcan ve zencefil kaynatılarak balla tat­landırılır, çay gibi içilir.

   Çörek otu, zencefil, kebebiye, karanfil, keten tohumu (beyaz fıstık çam fıs­tığı) bolca karıştırılarak yenir.

Havlıcarı, zencefiI kaynatılıp çay gibi içilir. Üzerine antep fıstığı yenir. “Bu karışım romatizmaya da iyi gelir.

                                      ARI SOKMASI: 


Sokma yerinin üzerine buz gibi suda çözülmüş karbonat de soda uygulanır. Arının iğnesini çıkamayı unutulmamalıdır.

    Acı veren şişmeyi önlemek için o noktaya bir damla temiz lavanta ya da o­kaliptüs yağı damlatın. Uzun süren rahatsızlığı azaltmak için ya aynısefa çiçe­ğinin ispirtolu eriyiğini kompres yapın ya da gene aynı çiçeğin merhemini o­raya uygulayın.

Isırganın yakmasını önlemek için: Bir labadanın taze yapraklarını yanan a­lanların üzerinde oğuşturun.                  


                        BAGIRSAK İLTİHABI- KOLİT

A 2 gr kına, 50 gr kavrulmuş fındık, 100 gr pekmez karıştırılarak yenirse ba­ğırsak iltihaplarını giderir. (Bir müddet devam edilir.)

B - 5 gr. Sarısabır dövülerek 3 gr. sakıza karıştırılır, yenirse bağırsak tıka­nıklığını giderir.

                                        BALGAM:


Balgam söktürücü: 1 ölçek keten tohumuna, 2 ölçek bal katı­lıp yenir.

Bamya pişirilip yenmeye devam edilir.

Meyankökü ve incir kaynatılıp içilir. Bala kaya tuzu katılıp yenirse balga­mı kurutur.

Balgam tedavisinde kullanılan bazı şifalı bitkiler: akköpekotu, bayır turpu, binbirdelikotu, çemenotu, çuhaçiçeği, ebegümeci, fesleğen, gelincik, günlük, hatmi, hodan, karakafes otu, kekik, kuşotu, maydanoz, melekotu, hercai me­nekşe, karabaş lavantası, meyankökü, mineçiçeği, mürver, öksürükotu, sabu­notu, sarmısak, sığırkuyruğu, zufaotu.

 

                                             BAŞ AĞRISI

        Çeşitli hastalılara bağlı olabilir. Öncelikle bir kliniğe gidip baş ağrısının se­bebi tespit ettirilmelidir.

Papatya, lavanta ve melisa gibi sakinleştirici özelliği olan şifalı bitkiler sinir­leri yatıştırır, stresi azaltır, baş ağrısına iyi gelir.

Alıç suyu şerbet yapılıp içilirse baş ağrısını keser.

Öğütülmüş zencefili sıcak suya konup içilirse baş ağrısını azalır rahatla­ma sağlanır.

Defne tohumu balla macun yapılıp yenildiğinde baş ağrısını ve migreni ge­çirir.

Çiğ kabak çekirdeği ve acı biber yemek de baş ağrısı için faydalıdır.

     Sabah, akşam yemeklerden iki saat sonra birer bardak taze sıkılmış havuç suyu içilir. 20 gün sonra sadece akşam yemeklerinden sonra içilir. Kür iki ay­da tamamlanır.

Çuhaçiçeği, fesleğen, kakule, hayıt çiçeği, kedinanesi, kediotu, kokulu me­nekşe, koyungözü, lavanta, limon, öksürükotu, sedefotu, yabani mercan köş­kü.

Baş ağrınızın boyun bölgesinden kaynaklandığını hissediyorsanız bir havlu­yu sıcak suyla ıslatın ve boynunuza yerleştirin.

 

                                  BÖBREK YETMEZLİĞİ

  

   Böbrek hastalarının beslenmeleri mevcut kan değerleri, böbrek hastalığının çeşidi, hastanın sahip olduğu diğer hastalıklar, yaş, boy, ağırlık gibi birçok etkene bağlı olarak hazırlanır. Dolayısıyla her hastanın diyeti o kişiye özeldir ve beslenme programı mutlaka diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır..
 

                                     BÖBREK KANAMASI

   Atkuyruğu, meşe yaprağı, servi kozalağı karışımı kaynatılıp balla tatlandırı­larak günde 3 kere 1’er su bardağı içilir

  Keten tohumu, çam sakızı öğütülüp balla macun yapılarak aç iken l’ er tat­lı kaşığı yenmeye devam edilir.

Civanperçemi kaynatılıp balla tatlandırılarak 1’er su bardağı içilmeye de­vam edilir.

                              

                            BOĞAZ AĞRISI    

      Hatmi çiçeği boğaz ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Hatminin hem kök­lerini, çiçeklerini ve yapraklarınından yapılacak infüzyon ile boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Şakayık çiçeğiyle servi kozalağı ezilerek karıştırılır, bal ilave ederek reçel kı­vamınına gelmesi sağlanır. Hazırlanan karışım her yemek öncesi ve sonrasın­da birer çorba kaşığı yenir.

Kedi otunun saçakları kurutularak ezilir, on dakika süreyle suda kaynatıldık­tan sonra süzülür. Süzülen sıvı bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına gelince­ye kadar karıştırılır. Hazırlanan şurup ısıtılarak tedavi süresince günde üç bar­dak içilir.

       On dakika kaynar suda bırakılan ada çayı otu demlenerek süzülür. Süzülen çay bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan şurup ısıtılarak günde üç fincan içilir, gargara yapılarak kullanılır.

Bir kupa kaynar suyun üzerine meyan kökü, anason, ıhlamur, ada çayı bitki­lerinden yarımşar çay kaşığı konularak 5 dakika bekletip içilir.

     Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulama­larla biraz azaltılabilir

Hatmi bitkisinin yaprakları sirke ile kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülerek elde edilen su ile gargara yapılır.

    Hatmi bitkisinin tohumu, on dakika sıcak suda bek letilir. Süzüldükten son­ra elde edilen sıvı şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan şu­ruptan hastaya ılıtılarak içirtilir.

Mersin ağacının çiçekleri kurutulduktan sonra demlenir, bal ilave edilerek tedavi süresince yemeklerden önce bir fincan içirilir. Mersin ağacının meyve­sinden ezilerek elde edilen pelte, bal ile karıştırılarak yemekten önce hastaya bir çorba kaşığı yedirilir.

 

                                     BAĞIRSAK TEMİZLİĞİ

    Yeni sağılmış sütü kaynatılır, bir su bardağı sütün içine dövülmüş sarımsak katılarak iki gün sabah, öğle, akşam içilirse 2. gün sonunda anne doğumundan kalan tüm kurlar, zaralı virüsler, bakeriler dışarı çıkar ve tüm hastalıktan kurtu­lunur. Yalnız bu karışımı ülser ve kolit hastaları kullanamaz

Bağırsaklarıda dezenfekte için bal, sirke, çörek otu karışımı içilir. Bu karı­şım dezenfekte eder. Papatya çayı içilir. Üstüne sarımsaklı ayran içilir. Bu karı­şım mide ve dezenfekte için çok iyi bir karışımdır.

 

                                      BURUN KANAMASI:

    Burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları olarak iki başlık altında in­celenebilir. Çocuk ve genç erişkinlerde daha çok ön burun kanamaları, yaşlı ki­şilerde damar sertliği ya da hipertansiyonu olan kişilerde daha çok arka burun kanamaları görülür.

Burun karıştırılması, kuvvetli sümkürme, karaciğer hastalıkları, yüksek tan­siyon, burun eğrilikleri, burun kırılmaları sonucu meydana gelir

Burun kanamasını veya kanamanın tekrarlamasını önlemek için burun ka­rıştırılmamalı ve sümkürülmemeli, çok sıcak su ile banyo yapılmamalı, aspirin veya benzer ilaçlar alınmamalıdır. Kanamanın durmadığı durumlarda bir tam­pon yapılarak veya küçük bir müdahale ile damar pıhtılaştırılarak kanama dur­durulabilir. Eğer burun kanaması tekrarlarsa, mutlaka kulak burun boğaz dok­toruna başvurulmalıdır.

Bakla unu burna çekilir.

Sırt üstü yatılıp istirahat edilir.

Çobançantası az suda kaynatılıp süzülürek burna çekilir.                

                                               BAYILMA

   Açlık, yorgunluk, korku, heyecan, aşırı sıcaklık, kansızlık, gibi sebeplerden beyin damarlarına yeterli temiz kan gelmediği için şuur kaybı olur, buna ba­yılma denir.

Bayılanın ağzına 1 yemek kaşığı sirke ya da limon sıkı1ır.

    Hastanın düğmeleri çözülüp, nefes aldırılır, yüzüne başına soğuk (sirkeli o­labilir) su dökülür. Biberiye kaynatılıp balla tatlandırılarak 1’er su bardağı içilir.

Kırmızı kuru soğan bol yenir.

                                             BAŞ DÖNMESİ

    Tedavi için önce baş dönmesinin sebeplerinin tesbit edilmesi gerekir. Bu­nun için en uygunu bir sağlık kuruluşuna gitmektir.

   Kolesterol, damar sertliği, safra kesesi ve kalp hastalıkları başta olmak ü­zere pek çok sebebi vardır. Bu kitaptaki testi kullanarak baş ağrısının sebebi­ni bulabilirsiniz.

İncir, hünnap, karabaş otu, menekşe çiçeği, anason su ile kaynatılır her gün bir fincan içilir.

Şahtere, arpa suyu, demir hindi, limon suyu kaynatıp süzülerek içilir.

                                      BAĞIRSAK KURTLARI

Nohut sirkeyle yenir, yavşan otu içilir. Andız kökü suyu içilir

                                         BÖBREK KUMLARI

Zeytinyağı, limon içilir

Kereviz suyu içilir,

Safran ve çörek otu balla karıştırılarak yenir

Avakado içilir

Girebolu bol içilir

      

                  BÖBREK ZAFİYETİ, BÖBREK YARALARI

  İçin yapılacak işler sadece klinik vakalardır rasgele kullanılmaz neticeyi öğ­rendikten sonra aktar ve herbalistler doktor çareleri var doğada şifası çoktur a­cı, tuzlu, baharatlı yenilmez su fazla kullanılmaz.

                                    BÖBREK İLTAHABI

Susam ve susamlı şeyler yenir. Günlük, tahan helvası yenirse böbreklerde­ki iltihabı giderir.

   Demir hindi şerbeti, arap suyu, semizotu suyu, elma suyu, hindiba suyu, re­zene, anason suları; karanfil şurubu içilir.

Kavun çekirdek, karpuz çekirdek, hıyar çekirdek bol bol yenir.

                                    BÖBREK İLTİHABI

Aç karnına tere tohumu yenirse böbrek ağrısını giderir.

Ardıç tohumu, bal ile karıştırılır yerirse, böbrek sancısını, idrar yollarında­ki hastalığı giderir.

Böbrek hastalığı çok çeşitli olduğundan tespit ettikten sonra kullanırsanız vücuda zarar vermezsiniz.

                                    BÖBREK KUMLARI

A vitamini yetersizliği ve az su içiminden kaynaklanır. Vücut kendisi de a yapabilir. Dikkat edilmesi şarttır.

Papatya, kerevize ayrı ayrı kaynatılır, bol bol içilirse kumları döker, iksirdir. │SAKLI ŞİFA

Bol bol geribolu kullanılır; krerviz suyu, çörek otu, turup suyu, elma ka­buk suyu bol içilir.

   Maydanoz, limon kaynatılıp ba1la tat1andınlarak günde 3 kere l’er su bar­dağı içilir. Maydanoz rendesi, turp rendesi salata yapılıp yenmeye devam edilir.

Zeytinyağı, limon karışımı yenmeye, içilmeye devam edilir.                                     

      BOY UZATMA PENİS UZATMA İLTİHAP BEZELERİ YOK ETME:

Cemen zeytinyağında dinlendirildikten sonra süzülür. Süzülen yağın içine; Pelesenk, sarısabır, havlican, zencefil, az miktarda karabiber yağı, menekşe ka­tılır. (Kasık ve alttan kamış ucun kadar masaj yapılır.)

         Uyarı :Boy uzatma çocuklarda sakıncalıdır. İlerde sorunlar yapabilir.

                                    BAĞIRSAK SOLUCANI

   Besin kaynakları tamamen organik olarak yenir ve güzel dezenfekte edilir­se (yeşillikler ve etler hijyenli kapta sirkeli su içinde dezenfekte edilirse) bilin ki hem yemek tatları kızartma tatları değişecek ve vucuda yarayacak şekildede kı­zartılan etlerin iyi pişmesini sağlayın.

Bulantı, iştahsızlık, uyuşukluk, yorgunluk dolaşım bozuklugu, ruhsal dep­resyon belirtiler olur.

-yapılacak işler dezenfekte (sirkeli su)

sarmısaklı süt kürü yapılır. (ülser ve kolitler haricinde)

Eğrelti otu suyu sabah, öğle, akşam içilir.

Çiğ kabak yenir (sirkeli) çekirdeği de yenir.

Semizotu, havuç zeytinyağında kavrulur; yoğurt, sarımsak, sirke salatası ya­pılır ve yenir.

Fındık yağı sabah akşam içilir.

Anason, rezene, kimyon, murver, tarhun, toz halinde yoğurda dökülürek yenir. 

Sarmısak ve zeytinyağı karın kısmına konur.

                                       
                                          BADEMCİK VE İLACI

Udhindi, toz yapılır da enfiye gibi buruna çekilirse, şiş olan bademcikleri patlatır, şifaya kavuşturur.
              

                                                BEL GEÇİCİ

   Karabiber – tarcın-hardal tohumu 1l suda kaynat süz tekrar 500 grm zey­tinyağı koyularak kaynatılır su bitene kadar kaynadıktan sonra kolonya ile ovalanır.

(Yaşı istersen zedecal ile macun yağ azaden yere sür yaylanla bağla) eklem­ler için idealdir

Tuğladan ateş görmemiş tuğlayı soda üzerinde ısıtarak yağın nasırı kurutur.

                                        ÇOCUKLARDA İSHAL

Gül, kimyon, anason, kereviz buhu olarak tutulur

Anason, kimyon, sirke karın kısmı ve taban kısmı ovulur

                                 
                                     ÇOCUKLARDA KABIZLIK

Keten tohumu kaynatılır yoğurtla yedirilir. Elma lapa yedirilir

Bal şerbeti yedirilir (içirilir)

                                   ÇOCUKLARDA ALTA İŞEME

   Felik yemişi tavada kavrulur toz hale getirilir günlük toz hale getirilerek bal­la yedirilir. Üstüne kantoron çayı içirilir tatalandırma nöbet şekeriyle içirilir. Havlıcan tertibi yapılır.                                     

                                             
                            ÇOCUKTA KULAK ve GÖZ AĞRISI:
Anne sütünden 2-3 damla kula­ğa ve göze damlatılır.
                                                

                                          ÇIBAN ve YARALAR

Çıbanın baş vermesi için limonun suyu uygulanır ya da haşlanmış yarım so­ğanın ortasındaki ilk tabaka çıkarılıp çıbanın üzerine minik bir kubbe oluştura­cak şekilde oturtulur. Çıban ve yaraya mikropkırıcı kedinanesinin yaprakların­dan hazırlanan lapa; gene mikrop kırıcı olan plantain muzunun yaprakları ya da çemenotunun tohumları yangıyı azaltmak ve yerel iyileştirme sağlamak üze­re uygulamr. Eğer bir yerimizde yangı ve mantar iltihabı varsa, aynısefanın taç­yapraklarının merhemi güvenlikli bir iyileşme sağlar.

Mart nısan mayis aylarında cigdem çicegi iıe cay agacı yagında bekletılir pamukla pansuman yapılarak her gün cıdan üzerıne konulur ve her gün yenilenir. 3 gün içinde yok olur.

Uyarı: Eğer bedende çıbanlar yinelerse uzman doktora başvurun.     

                                       DÜŞÜK TANSİYON

     Günde en az iki litre su içilmelidir.

Tuzlu ayran içmek düşük tansiyonu düzene sokar.

Bitter çikolata, bal yenir.

   Kaya tuzunun “sole”sinden faydalalınır.

Okse otu akşamdan suya konur, sabah içilir; sabah konur akşam içilir.

Eğer herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa sabahları bir-iki fincan kahve iç­mek tansiyonu yükseltir.

                                           DİŞ AĞRISI:


Karanfil ağacının kurumuş çiçeği güçlü bir yerel antiseptik ve hafif ağrı kesicidir. Kısa süreli önlem olarak bir damla karanfil yağını hidrofil pamuğa damlatıp ağrıyan diş ya da yakınına dokundurun.

Buna seçenek olarak bir kurumuş karanfil ağacı çiçeğini dilin içme ve ağrı­yan dişin yakınma koyun ve etkili olduğu sürece orada bırakın.

Çin yağı, mersin, ardıç, karanfil yağı suyla karıştırılarak gargara yapılır.

                               
                                      
        DALAK        

Kuru üzüm, kara üzüm hoşafı ve kişniş iyi gelir.

Karabaş otu, kekik, mürver içilir

İnek sütü, deve sütü, salep içilir

Aftiminum, kuru üzüm demlenerek içilir.

Menekşe kokusundan faydalanılır.

Ravend çini, kereviz suyu içilir

Karahindiba, turp, bal şerbeti içilir


                                       
 DAMAR TIKANIKLIĞI   

   Damarların iltihaplanması sonucu çeşitli mikroplar kanı pıhtılaştırır bu se­beple damar tıkanır.

Biberiye ve zerdeçal damar tıkanıklığı için kullanılan şifalı bitkilerdendir.

Rezene, nohut, anason, acı badem toz haline getirilir, yenir.

Kabak, dolmalık sirke ile kaynatılır yenir.

Keten tohumu kürü uygulanır.

Karabaş otu çayı, melisa çayı, alıç çiçeği çayı, kekik suyu içilir.

                                     DAMAR SERTLİĞİ – KALP

   Kırmızı lahana, tere, soğan, marul, salatalık, turp, domates, yer elması olma­sa olmazlardan maydonoz limon ve saf yetin yağı ve lifli yemekler birlikte hep­sini salatını her yemekten 30 dakika önce yiyiniz.

Şeker tansiyon kolestrol kanı temizler damar açar hazmı kolaylaştırır (trigli­serit ve trombosit) faydalıdır.

Ağzı buruşturacak tam yemişler, kızılcık, kuşburnu, ahududu, alıç, nar, ar­dıç kırmızı vb. dir

   Kabak lapa haline getir sirkeyle yenir. Mevsime göre karpuz yenir. Kara ü­züm bolca ye. salata yer elması, maydanoz, turp, havuç, saf zeytin ya limon sı­kılır yemek öncesi 30 dk önce yenirse kolestrole, kanı temizler,damar açar)

  Baş sürekli ağrır,sabah akşam sürekli uyku gelir,hazım zorluğu olur,sabah zor kalkar,el ayak üşür,başta yanma olur,enseden başa doğru çıkan ağrı olur,adele tutulur,unutkanlık zihin hareketlerinde azalma görülür. Hep ayrı ay­rı sebepleri vardır

En iyisi perhizdir. yiyerek doyarak lokmayı çiğneyerek yemek...

                                                                                      NASIR:

   Nasır tedavisinde en bilinen yollardan biri bayat ekmeği elma sirkesine ba­tırıp nasırlı bölgenin üzerine koymak ve gece boyunca orada tutmaktır. Sabah kalktığınızda nasırın veya sertliğin kaybolmuş olduğunu görürsünüz.

Bir başka yol ise ılık suyun içine yarım bardak sirke koyup, yarım saat süre i­le nasırlı bölgeyi bu suda bekletmek ve daha sonra bir havlu ile kurulayıp pon­za taşı ile bölgeyi ovuşturmaktır

Taze ağaçtan alınan çam sakızı sürülür.

Sarmaşık hamurla pişirilir, iç yağla karıştırılıp nasırlı yere sarılır.

Soğan rendelenir, zeytinyağı ile karıştırılarak nasıra sarılır.

Eski evlerdeki sarı çam veya çam ağaç dileme veya kesilmiş bu doktorlar­dan reçine çıkar reçine nasır üzenirde konursa nasırı kurutur. Bu reçine diz ağ­rılarına da çok iyi gelir.

 

                                                     SİNÜZİT

     Saçınızı ıslak tutmayın jöle kullanmayın. Başınızı sıcak tutun, sapka giyin.

Denizde tuzlu suda, temiz suda ters takla atın, genzinize akan suyu çıkarınPİRİİ WORLD│

Biberiye, papatya, mentollü nane, lavanta, oğul otu, mentol, okkalı otu çay gibi demlenerk içilir veya buğusu yapılır. (mentol çıkartılır) Buğu, burunda ve gözde meydana gelen ağrıların giderilmesinde etkili olur.

Civanperçemi, pelin otu kaynatılıp burna çekilir. Bu işleme sabah akşam de­vam edilir.

Çörek otu yağı burna 2-3 damla damlatılıp sırtüstü yatılır.


                              SOĞUK ALGINLIĞI

       Ardıç civanperçemi, okaliptus, oğul otu, karabaş otu, aynısefa çiçeği, mür­ver çiçeği, tarçın, lavanta, mentollu nane, limon kabuğu, ayrı ayrı bolca içilir. Limon kabuğu da üstüne yenirse daha şifalıdır.

Zencefil, zerdeçal, darı, fülfül, carele otu, kebabiye, tarçın, hardal tohumu buna tohumu, karanfil toz haline getirilip macun yapılır ve yenir. Çam bal ile yapılırsa daha çok şifalıdır

                                                  UYKUSUZLUK

     Şerbetçiotu çayı içmek iyi gelir. Gerginlik ve endişeleri azalt­mak üzere buna kediotu ve çarkıfelek çiçeği eklemek de iyi bir bileşim oluştu­rur. Sarı papatya çayı ve kedinanesi çayı da geleneksel bir rahatlatıcı ve endi­şeleri yok edici olup yatmadan önce alınan şifalı bitki ilaçlarıdır. Çarkıfelek ve portakal çiçeği çayları da uykusuzluğa iyi gelir.

Demirhindi, ceviz, tarçın, hıbuskus ve kakule uyku yapar

Kahve, patlıcan, mercimek gibi uykuyu kaçıran gıdalar yenmemelidir.

Elma, havuç, armut, nar, meyve suları vücudu rahatlatır.

Sinirsel durumlarda kediotu, lavanta, kakule demlenir ve çay olarak içilirse vücut sinir uçları rahatlar ve vücuda rahatlık verir, uyku gelir.

                                          

                            

                                           MİGREN

   Tedaviden önce migreni tetikleyen sebepler bulunmalıdır. B12 içeren gıda­lar bolca kullanılmalıdır. Bir uzmana danışarak alınacak olan B12 vitaminleri­nin de çok faydası vardır.

Oğul otu, karabaş otu, melisa otu, mentol, nane, ökse otu, okoliptus, fesle­ğen, anason, lavanta, ıhlamur, papatya, menekse çiçeği... Bütün bunlar çay gi­bi demlenerek içilir.

Bir tencereye eşit miktarda su ve elma sirkesi konup kaynatılır. Daha sonra altını kısarak yüz buhara tuttulur, bu şekilde 3 dakika kadar soluk alınır.

 

     GÜNEŞ YANIKLARI

    Güneşyanığı ya da hafif yanıklar için sarısabırın yapraklarının suyu serinle­tici ve iyileştiricidir.

Doğrudan doğruya yanık yere uygulanır. Bu konuda kuzukulağının da se­rinletici etkisi vardır. Günde l fincan Kuzukulağı çayı güneş çarpması ve bit­kinlik hallerinde yardımcı olur,

Binbirdelik otunun yağının sıcak suda elde edilen eriyiği de hafif yanıkla­ra iyi gelir.

Havuç lapası ezilerek yanık üzerine sürülür.

Çiğ yumurta sarısı yanıklara sürülür.

Ceviz yağı havuç yağı kakao yağı buğday yağı sürülür.

 

                                           ZEHİRLENMELER:

       Organizmalarda fizyolojik bozukluklara sebep olan kimyasal maddelere zehir denir.(PİRİİ WORLD) Vücudun herhangi bir şekilde zehirden etkilenerek sürekli veya ge­çici olarak bozulmasına zehirlenme denir. Zehirlenme insan hayatında kaza, yanma gibi sık rastlanan durumlardır.

Bitkisel tedavi: Zehirlenmeler karşısında doktora gitmeden önce kendiniz bir karışım hazırlıyabilirsiniz.

Dövülmüş sarmısak, keten tohumları ile birlikte lapa kıvamına gelinceye kadar yoğurt ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan lapadan hastaya bol bol ye­dirilir.

Ihlamur çiçekleri, 15 dakika süreyle kaynar suda demlemeye bırakılır. Süzü­lerek elde edilen sıvı, bir kaba boşaltılarak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan ı­sıtılarak hastaya bol bol içirilir. Tütün gibi kıyılan enginar yaprakları, sütlü su­da 20 dakika süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen posa, lapa kıvamına gelin­ceye kadar, dövülmüş maydanoz ilave edilerek yoğurulur.

Bal şerbeti (Bir kaseden büyükçe olarak icilecek

                                                MİDE EKŞİMESİ

    Mide ekşimesi önemli sorunlara işaret olabileceğinden mutlaka bir dokto­ra başvurmalısınız. Doktora gittiğinizde bu yönde altta yatan başka neden çık­madıysa şu tedaviyi uygulayabilirsiniz:

Bir çay kaşığı kimyon, bir çay kaşığı zencefil ve bir çay kaşığı rezeneyi iki çay bardağı su ile porselen demlikte 10 dakika demleyerek. Gün içerisinde is­tediğimiz gibi tabi özellikle yemeklerden sonra içerek mide ekşimesi proble­mimizi azaltabiliriz.

Mide ekşimesinin bitkisel tedavisinde uygulanabilecek bir ilaç da şudur: Ci­vanperçemi ve kantaron karışımını kaynatıp balla tatlandırarak günde 3 su bar­dağı içmeye devam ediniz.

 

                                      MİDE BULANTISI KUSMA

     Taşıt tutmasına karşı, yola çıkmadan bir saat önce bulantı önleyici reçete­siz satılan bir ilaç alabilirsiniz (sürücü sizseniz, sakın bu tür bir ilaç içmeyin, baş dönmesi yapar).

   Nane kaynatılıp üzerine limon sıkıldıktan sonra balla tatlandırılarak bir su bardağı içilir. Ya da elma ve ayva, ekşi nar, ekşi nar pekmezi yenir.

1 bardak kaynar suya, 2-10 gr ufalanmış adaçayı konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 8-10 gr kuru nane konur, 10 dk bekletilir, günde 2 bardak sabah ve akşam içilir.

1 bardak kaynar suya, 2-3 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı toz zencefil konur, 10 dk bekletilir, gün­de bardak içilir. │SAKLI ŞİFA

Ihlamur haşlanır günde birkaç çay bardağı içilir.

1 bardak demirhindi şurubu içilir.

Lavanta mercan köşk melisa kaynatılır Demleme suyu içilir

Kokulu nane karanfil tarçın toz halde kullanılır

Demirhindi şurubu içilir.

                                          KURU KAŞINTI 

    Birçok şeyler yazılır ,çizilir çok anlatmak isterim ama zamanla birçok şeyler öğrenilecek. Birçok insanlar yani bizler her gün geçen bir hastalık olması şu anda bazı bizler vücut dumuzun her yerini bir kaşıntı tutar .Hep bir bahane buluruz. Ama yediğimiz bazı ürünler bizi rahatsız ediyor demeyiz. Köyde şehirde bir ebe gümeci, ısırgan ,yöresel, çayırda bayırda yenecek ot görsek hemen börek,çörek çorba yaparız. Demeyiz ki  bu bize dokkanırmı . ( aman be bir şey olmaz ,atın ölümü arpadan olur deriz.)Her yediğimiz şeye karşı vücut savunma yapar.Yedigimiz şey kanınızda hali bir pıhtılaşma varsa hemen hızlandırır. Tansiyonu-

nuz varsa hemen yükseltir. Kalp yorgunsa kalbi sıkar .Vücut ödem atamazsa   görevini yapmıyor  ritim bozuksa bilin ki vücut kaşınacaktır...(mineral eksikliği,vitamin eksikliğine bakabilirsiniz.buraya tıklayın)
Haydi size geçmiş olsun...Çekip gitme yok! Ne yediğinizi ne içtiğini bileceksiniz.
Not. Toplarsanız da yola yakın yerlerden mümkün olduğu kadar toplamamanız.

Size Geçici Kaşıntı Kür

-1 kg sirke ,250 gr arpayı kaynatarak mayi si çıkartılır .Kaşınan yere sürülür.

-Yediğimiz ebe gümeci yi kaynatıp suyu sürülür.

-Tuzlu suyla vücut yıkanır.

-Çay ağacı yağı ile sulandırılır .Pansuman yapılır.

-Çok acil toz kil, saf zeytin yağı veya çocuk pudrası kullanılır.

-Limon kabuğuyla birlikte kaynatılır. Suyu sürülür ve 1 fincan içilir.

-Mart nisan mayıs ayların a cıkan cigdemler toplanır cay ağacı yağı la da bekletilerek kaşınan yerlere sürülür .Hele illet bir çıban var ise 3 gün sürün yok olduğunu görecek siniz .Bu bitkiler boşa gönderilmedi.

-Site menüsünden piratik dilgiler bitkisel receteler bölüme bakınız.

En yakın kılinik veya doktorunuza,diyetisyeninize başvurmanız gerekir.

                                            Çoban sakli sifa

                                              KAŞINTI:


: Alerji, egzama, böcek ısırması, mantar ya da ilaçların yan eki­lerinden dolayı ortaya çıkan belirtilerden biri olarak, bazen yediklerimiz (acılı, turşu vs.) dokunduğunda vücudunuzun herhangi bir yeri çok fazla kaşınır. Ön­celikle kaşıntının sebebini öğrenmek üzere bir doktora görünmede fayda var­dır. Acil durumlarda 1 su bardağı suya, 1 limon sıkıp içerseniz kaşıntının etki­sini azaltacaktır. Ayrıca taze fesleğen, aynısefa birkisi ve papatya çayı, ve çay a­ğacı yağını kaşınan bölgeye sürerseniz faydası görülecektir.

 

                                   KANAMA:

Eliniz herhangi bir yerimiz kesilince, kanımız akar, “Akacak kan damarda durmaz.” diyemeyiz. Eğer akik yüzük takıyorsanız, akiği hemen kanayan yere bastırınız. Ya da ayva meyvesi varsa ayvanın üzerindeki tüyler ka­nayan yaraya basılır, ya da bakla, meşe palamudu kanayan yere basılır.

Kasap elini keserse; hayvanın böbreğini ortadan kesip kanayan yere bası­lır. (İki araştırmacı bilim adamı kan durdurucu iğneyi, kasabın bu pratik çözü­münden hareketle icat etmişlerdir.)

 

                                           

                                            SUSUZLUK:


Susadıkça, yazın sıcağında vücudumuz hararetten bitap dü­şünce, cola-gazoz, gibi hararetimizi artıncılar değil, serinletici ve soğutucu i­çecek alın.

Hararet karaciğerden kaynaklanır. Ekşi gıdalar susuzluğu giderir. 1 su bar­dağı soğuk suya, 1 adet limon sıkıp içiniz. Susuzluğunuz gidecektir. Salatalık, ekşi nar yiyiniz.

 

 

                                       

                                           ÖKSÜRÜK:

Öksürük ve soğuk algınlıklarında önemli olan bir şifalı bitki de öksürükotudur. Bu bitkinin yaprak ve çiçeklerinden demlenen çay ciğerler­deki hava geçitlerini rahatlatır,

Çuhaçiçeği şurubu ya da bunun kökünün 5 dakika süreyle kaynatılarak el­de edilen bitki özü günde 3 defa l’er fincan içilir. Öksürükotu ve anason bir­likte alınırsa daha faydalıdır.

Andızotunun ufalanmış kökünden 1 çay kaşığı alıp infüzyonu hazırlanır günde 3 defa 1’er fincan içilir.

Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhla­mur, bir iki karanfil, bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon... Üşüttüğünüz gün­lerde kaynatıp sıcak sıcak ve bolca için, çocuğunuza içirin (1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz.)

Ihlamurla ve ayva yaprağı beraber kaynatıp verilirse öksürüğe çok iyi gelir.

Büyükçe bir diş sarımsağı ezip balla karıştırın. Soğanı soyduktan sonra cü­cüğünü oyun. Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler açın. Soğanı bir çay finca­nına ya da bardağa oturtun. Yaptığınız karışımı oyduğunuz kısma doldurun. Bal bardağa süzülene kadar bekleyin. Bardağa süzülen sarımsaklı bal sabah ak­şam birer kaşık alınırsa öksürüğü keser, solunum yolu hastalıklarına da çok i­yi gelir. Bal boşalınca soğanın içini aynı sarımsaklı baldan bir kez daha dol­durun. Balın iki kez süzülmesi yeterlidir. Sonra soğanı atabilirsiniz. Bu mik­tarı bir gün içinde tüketin. Tedaviye 2-3 gün devam ederseniz öksürük tama­men geçecektir.

 

                                         İDRAR YANMASI

Tuzlu baharatlı cok tatlı gıdalardan uzak durulur.

Karnıyarık tohumu, arpa suyu, kereviz tohumu suyu, haşhaş suyu bol bol içilir.PİRİİ WORLD

Tavuk suyu ile pişmiş kereviz çorbası yapılarak içilir.

Hazanbal, kereviz tohumu ile çay demlenip içilir.

                                            İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma, sidiğin istemsiz olarak vücuttan atılmasıdır. Genellikle uy­ku sırasında gerçekleşir ve daha çok erkek çocuklarda görülür. Ergenlik çağı­na kadar sürebilir.

Bu durumdaki çocuklara geceleri az sıvı verilir, idrar kesesi kaslarının güç­lendirilmesi amacıyla soğuk su banyosu yaptırılır, sert bir yatakta az örtülü o­larak yatırılır.

Mersin tohumu, pelit, mazı, havlican, masteki, günlük kaynatılıp içilir.

Selvi kozalağı suyu içirilir

Bele karasakız sarılır

Kasık otu, meryem ana dikeni tohumu yenir, çiçekleri çay gibi demlene­rek içilir..

Çekem otu tanesi 5-10 adet toz halinde yutulur

Havlıcan macunu yenir (aktar ve eczanelerde bulunur), üstüne kantoran ca­yı içilir (Kırmızı kantoran)

Palamut tozu nöbet şekeriyle tatlandırılarak kullanılır (Sandoloz koyarsanız­da daha güzel olur)

                                     İDRAR YOLU İLTİHABI

Bir klinikte uzman doktora görünmenizde fayda vardır. Ayrıca idrar yoları iltihabının alternatif tıpta şifası çoktur. (Öncelikle kan testi yapılmalıdır)

Ayva çekirdeği, haşhaş tohumu, kabak çekirdeği, masteki, kereviz yenir.

Salatalık çekirdeği, yeşil kavrulmamış kahve, turp tohumu, çam terebent, zeytinyağı, hazenbel, kereviz ayrı ayrı kullanılır.

Hıyar çekirdeği turp tohumu çam terebenti, saf zeytinyağı hazırlanıp kulla­nılır. Hazanbel, tarhun, elma kürüyle yapılırsa tüm iltihabı alır

Sistit ve diğer idrar yolu iltihaplarını önlemek ve sistemdeki fazla sıvıyı at­mak uzere siğillı huş ağacının infüzyonu yapılır ve içilir.

Sweet jo Pye’nun kaynatılmasıyla elde edilen bitki özünü günde üç kez iç­mek, de idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Civanperçeminin infüzyonu da anti­septiktir ve idrar yolları iltihaplarından kurtulmaya yardımcı olur.

 

                                              İDRAR ZORLUĞU:

Havuç tohumu, şalgam tohumu, turp tohumu, lahana tohumu toz haline getirilerek balla ya dayoğurtla karıştırılarak yenir.

Kereviz tohumu, rezene tohumu, safran, nohut, acı badem, hıyar çekirdeği

Hazanbel, kereviz çayları da içilir. SAKLI ŞİFA

Pırasa suyu, kabak suyu içilir; siyah turp suyu, dereotu, tere otu, nohut su­yu, kereviz, rezene suyu da içilir. Bunlar ayrı ayrı veya kokteyl yapılarak da kul­lanılabilir.

                   İDRAR TIKANIKLIĞI, SIK SIK İDRARA ÇIKMA

   Civanperçemi kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 kere birer su bardağı içmeye devam edilir.

Maydanoz, limon kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 kere birer su bar­dağı içmeye devam edilir.

Kereviz yaprağı, kiraz çöpü ve biberiye kaynatılıp balla tatlandırılarak gün­de 3 kere birer su bardaği içmeye devam edilir.

 

                                              GUT HASTALIĞI

Romatizmal hastalıklar içinde en şiddetli ağrıya sebep olanıdır. En fazla a­yak başparmağnı yakalar. Diz, dirsek, el bileklerinde de görülür.

Ardıç meyvesi, oğul otu, yaban mersini, kuşkonmaz, hayıt tohumu, huş ağa­cı, bodur nohut, papatya, mısır püskülü, okaliptus demlenir içilir

Keten, lahana, limon aspirin lapası sarılır.

Tuzlu bez sarılır (kaya tuzu)

HARİCİ YARALAR:

Sinirli otu lapası sarılır

Kudret narı zeytinyağda eritilerek sürülür

Hava civa iç yağ bölümünü hariçten sürülür

Söğüt yaprağı veya söğüt yaprağı tozu serpilir

 

                                                     MENOPOZ

   Genelde 40 yaşından sonra, yaklaşık 55 yaşa kadar geçen süre içinde görü­len önceleri adet kanamalarının düzensizleşmesiyle, daha sonraları ise kesilme­siyle biten bir dönemdir. Bir kadının adet görmediği süre üst üste on iki ay ol­muş ise menopoza girmiş demektir.

   Bu dönemde meydana gelen bazı değişiklikler kadının hayatını kötü etkile­yebilir ve birçok hastalığın oluşmasına zemin hazırlar. Bu durum kadının ya­şam kalitesini ve mutlu bir hayat sürdürmesini engeller.

   1 çay kaşığı hayıt yemişi on beş dakika süreyle demlenir, günde üç kez birer fincan içilir. Bu yemişler doğum kontrol hapı alan kadınlarda aybaşı hali önce­si bedenin doğal dengesini kurmaya da yardımcı olur.

Aslankuyruğu da menopoz döneminin sorunlarını azaltır.

Belirtiler sinirlilik ve endişeli oluşu da içeriyorsa, binbirdelikotu tavsiye edi­lir. Bu otun çiçekli tepesinden yapılan infüzyonu günde üç kez içilir.

En hafif şekilde atlatabilmek için yapılacak tertipler:

Ada çayı, ıhlamur demlenerek içilir.

Ökse otu suyu içilir.

   Rezene, anason, nane, selvi kozası, kırkkilit otu, bodur nohut, civanperçe­mi, papatya, fesleğen, lavanta, ökse otu çay gibi demlenir, içilir.

Menepozun ağrılı olması ve hararet basması hallerinde çörek otu, papatya, karabaş, rezene, kebabiye, kara üzüm macun yapılarak yenir. Yeni sütle de i­çilir.

                                                     

                                          PROSTAT BÜYÜMESİ

   Ayrık otu, bodur nohut, altın otu, sığırkuyruğu, madonoz, brokoli, civan perçemi, hayıt, kereviz yaprağı, yavşan otu, çay gibi demlenerek sabah akşam içilir.

Kereviz suyu bol içilir. Hazanbel ile olursa daha iyi olur

Tarhun çay gibi içilir

Aktar ve eczanelerde bulunan kereviz macunu kullanılır.

Keten tohumu (kuru), soya fasülyesi ve taze bezelye bol bol yenir.

Hazanbel kökü, kereviz kaynatılarak çay gibi içilir; toz haline getirilerek çam balı, çiçek balı veya pekmez ile macun yapılır

  Bir litre suya 100 gr. servi kozalağı konur, beş dakika kaynatılır. Karışımdan günde üç defa birer bardak içilir.

  Kaynamakta olan bir litre suya, 100 gram iğde yaprağı atılır, beş dakika kay­natılır. Karışımdan günde üç defa birer bardak içilir, meyvesi yenir.

   Sabahları bir avuç kabak çekirdeği yenir. Öğle sonraları 250 gram iğde ye­nir. Yemeklerden önce ve sonra birer fincan kekik suyu içilir.

                                            PARKİNSON:

 Ökse otu sabah aksam içilir (Akşamdan koy sodalı iç 5 6 yaprak sıcak su­ya koy)

Kara üzüm suyu bol içilir.

Karabaş otu, oğul otu, biberiye, mentollü nane, kantoran ciceği, papatya, la­vanta, ardıç meyvesi, alıç çiçeği karma olarak çay gibi demlenerek içilir

                                      KURDEŞEN VE İLACI

 -  Bu hastalık insanın vücudunda birdenbire çıkar. Şiddetli kaşıntı yapar. Bu­nun sebebi: Sevda, kan, safra veya tuzlu balgamdan olur.

-Şahtere, gelincik çiçeği, ravend, karahelile ve koruk şerbeti, peynir suyu i­le içilir.

-Uyuz kaplıcasına bol gidilir (Yozgat/Yerköy) 

-Pırasa suyu, lahana suyu, kompres yapılır

-Kilermeni kükürt ve tartar krem yapılarak sürülür.

-Şahtere, karahindiba, kurtpençesi, yavşan otu, çay gibi demlenir, içilir.

-ishal edilecek ve dezenfekte edilip bol hindiba şerbeti, peynir suyu, şahte­re suyu kullanılarak ve perhiz yapılıpyeşillik yenmeyecek diyetisyenden fikir a­lınıp ne yiyeceğin tespit edilip terhizle tedavi edilecek.

-İnanilması güç bir şey ama gerçek..Köy veya köyünüz var  ise oralara giderek,nasil denize gidip,kumlarda yatıyorsaniz oralara giderek toprak üstünde yatın topraga gömün kendinizi,kafa kismi dişarda tutarak topraklanın kisa müttet yapın,bir hafta içinde hastaliktan kurtulduğunuzu göreçek ve inamıyaçaksıniz.(serce kuşların su ve toprakta oynadığı gibi)

             FAZLA YEMEKTEN KALP SIKIŞMASI:


Kalp hastalarının zaman za­man yaşadığı sorunlardan biri de fazla hamurlu yediklerinde, midelerini tıka basa doldurduklarında kalplerinin sıkışmasıdır. Çünkü kalp midenin üzerin­dedir. Midenin 1/3’ünün boş bırakılma sünneti seniyyesi bunun içindir. Mide fazla şişerse kalbe yaklaşır ve kalbi sıkıştırır, sancıya, ağrıya sebep olur. Böyle durumlarda 1 su bardağı sıcak bal şerbeti (Hazım kolaylaştırıcı) içtikten son­ra sırt üstü yatılır, mide serbest kalır, kalbi sıkıştırmaz. Yürümek veya koşmak da uygundur. Sıcak bal şerbetini içilir, yürüme ve koşma gibi sporlar yapılır. │SAKLI ŞİFA

 

                               İSHAL

     Birçok sebepten kaynaklanır. En yakın kliniğe gidilerek sebebi araştırılma­lıdır. Ayva, mersin, hindiba, narçiçeği, mazı, sirke hünnap demlenir, süzülerek kara üzümle karıştırılıp sabah, öğle, akşam içilir ve yenir. O suyla karın ovala­nır. Şalta yağı karna sürülür, ayak altı ovalanır.

Birer adet ayva yaprağı ve kayısı yaprağı ayrı ayrı çiğnenir.

Mersin suyu az olarak içilir.

Ayrıca demirhindi şerbeti içilir.

Kuru kahve çiğnenir üstüne limon suyu sıkılarak içilir.

Kereviz, nohut ve maydanoz lapa halinde yenir

Hindistan cevizi, zencefil tozu, kuru kahve balla karıştırılarak yenir.

     Yan tesiri olmayan gülkaysı karakaysıdır. Birlikte anasonla veya rezene ile yanarsa yemek sonrası 3-4 adet yenirse şifalı olur. Çok ishal olursanız Rabbim onun şifasını da vermiştir Kayısı ishal yaprağı kabız yapar.

Her şey değerlidir. Fıstık ishal, kabuğu kabız fındık isal kabuğu kabuk olu­şu rostanfi değildir, bir işarettir.

İshal durumlarında, bir fincan kahve içine limon sıkılıp içilir.

Soğuk bal şerbeti içilmeye devam edilir. Ekşi gıdalar yenir. 2 adet kayısı yap­rağı yenir.

Mersin otu, adaçayı, kimyon, nohut unu ayrı ayrı içilir ve yenir.

 

                         

                                      KABIZLIK (PEKLİK):

Kabızlık genellikle yanlış beslenme, az su içme, hareketsizlik, bağırsak tembelliği, sinirsel gerginlik ve duygusal endişe halle­ri kabızlığa sebep olur.

Kabızlık hallerinde sıcak bal şerbeti içilir.

1-2 çay kaşığı dolusu sinameki yaprağı, 1 bardak kaynar suda 20-25 dakika demlenir, süzülüldükten sonra balla tatlandırılarak sıcak olarak içilir. Aç karnı­na içildiğinde etkisi daha çabuk görülür.

Bu konuda gerektikçe alınan incir şurubu değerli bir ilaç olur. 3-4 adet kuru incirin üstüne, akşamdan 1 bardak su konulduktan sonra sabaha kadar bekletilir. Sabah aç karnına incirler yenir üzerine de incir suyu içilir.

   Ezilmiş keten tohumunun infüzyoııunun da rahatlatıcı müshil etkisi vardır. Bundan sabah akşam birer fincan içilir.

    Meyankökü hafif ve hoş bir müshildir. İstendikçe bir kök çiğnenir ya da 1 çay kaşığı kök tozunun 1 fincan kaynar suda elde edilmiş özü günde üç kez i­çilir.

Hünnap, incir, kayısı, alıç macun yapılıp yenir.

Uyarı: Uzun süreli peklik durumu ya da bağırsak işlevinin değişmesi halin­de uzman doktor ya da faydalı ot uzmanına başvurulmalıdır.

                                         GÜNEŞLENME:

Güneşlenmeye gidince sırtınızın yanmaması için, kaka­o yağı, ya da parafın (mum) sürün, güneş kremlerinin temel hammaddesi pa­rafindir.

 

                   

 

                               GAZ ve MİDE ŞİŞKİNLİĞİ: 

İncir, çemen, anason, hardal kaynatılarak aç karnına içilir veya incirinin içine anason konularak yemeklerden sonra 3-4 a­det yenirse bağırsakları yumuşatır. Çocuklarda ayak altına elma yağı sürülür, tabandan parmak uçlarına kadar ovalanır. Elma yağı göbek altına da sürülür.

   Nane, rezene, ya da çörek otu ıhlamur gibi kaynatılıp balla tatlandırılarak 1 su bardağı içilir.

Yemeklerde soğan ve hardal yenir.

Anason kaynatıIıp içilir.

Papatya oğul otu karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak ılık olarak birer su bardağı içilir.

Eğer soğuk algınlığı var ise bu çaylar sıcak içilir ve karın boşluğuna sıcak su torbası bağlanır.

 

                             

                                     

                                                          
                                          EGZAMA

Kuşburnu ve kuşburnu öksesi suyu içilir.

Yer elması suyu ve marmelati yapılır

Şahtere otu ve kurtpençesi demlenerek içilir

Ardıç katranı krem haline getirlerek egzamalı yere sürülür.

  Lahana, enginar, ayrık otu, mojasıl otu, karabaş otu, lavanta, aynısefa çiçeği kaynatılarak egzamalı yere pasuman yapılır.

                                               

                                                 SAÇ BAKIMI:

Mersin yağı

Biberiye yağı

Isırgan yağı,

Lavanta yağı Susam yağı

Yukarıdaki yağlar karıştırılarak parmak uçlarınızla saçınıza 15 dakika fiksi­yon yapılır, daha sonra saç yıkanır Dulavrat otu suyu Karakares otu suyu

Murver çiçeği suyu

Sinameki suyu

Papatya suyu

Maydonoz suyu

Soğan suyu

Sarımsak suyu

Fındık külü

Biberiye suyu

  Yukarıdaki sular fındık külü karıştırılarak krem haline getirilir saça 15 daki­ka süreyle fiksiyon yapılır, daha sonra saç yıkanır.

Biberiye yağı

Isırgan yağı

Kekik suyu

Lavanta suyu

Atkuyruğu suyu

Kaz otu suyu

Gül hatmi suyu

Aynısefa yağı

Sarı papatya suyu

Yukarıdaki yağ ve sular karıştırılarak saça fiksiyon yapılır.

SAÇTA BEYAZLIK:

   Natron tozu ve gül kurusu yakılır, külü sarımsak külü fındık külü ile sarım­sak yağı ve zeytinyağı ile krem yapılır, saçlara sürülür. İçine bir miktar bal ilave edilirse daha tesirli olur. 30 gün sonra diplerden siyahlık gelir.

                                               SAÇ UZATMA

Üzüm bağı kesilen bağlarda kesilen kısmından akan suyu biriktirilir, saça sü­rülür. Turp suyu da koyarsanız daha iyi olur.

                                             SAÇ DÖKÜLMESİ

Şahtere, Mürver, sinameki, karakafes otu, kırkkilit otu kaynatılarak saça 15 dakika süreyle fiksiyon yapılır.

   Ada soğanı çam sakızından birer parça alınarak bir kaba konulur, zeytinyağı ile karıştırılarak merhem haline getirilir. Saçların döküldüğü yerlere sürülür. Bu karışım hatmi çiçeği, kına, kişniş ve turp suyu ile de yapılabilir.

   Üç tutam ısırgan otu, üç tutam adaçayı, iki tutam dulavrat otu, iki tutam mercan köşkü, iki tutam çördük otu beş bardak su ile beraber bir kaba konur ve kaynatılır. Kaynatılan malzemeler soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra saç diplerine masaj yapmak suretiyle uygulanır.

Çınar yaprağı, karabaş otu, çitlembik, kına yaprağı, kitre, gelincik, ceviz ka­buğunu iyice kaynatılır saçın döküldüğü yere sürülür.

                                           TÜM SAÇLAR İÇİN

Dulavrat otu, şimşir ağacı, ceviz yaprağı, biberiye, sarımsak, soğan, okolip­ tus, lavanta, karahindibağı suda kaynatılır, saç yıkanır. (Tüm ishal edici otlar su­yu çıkartılarak saçta kullanılabilir)

                                            ŞEKER HASTALIĞI

Şekerli içecekler ve şeker endenksli gıdalar alınmaz.

    Salata kürü ve keten tohumu kürü ayrıca elma kabuklarını kaynatarak gün­de 2lt 21 gün yapılması fazla sayılımış elmaları rende yapıp az limon tuzu ile 100 gr sarımsakla kovanamazlar Bu kürü de salataları ve bir damla suya dam­latıp içilebilir.

Sarımsak kurusu şifalı kürüdür (bu kür kavanozda 10 gün bekletildikten sonra kullanılır.)

    Hardal kimyon anason kışniş çörek otu karabaş otu içilir 17 gün azaltıla­rak içilir 3 su bardakla başlayarak 1 fincana kadar içilir. Mide bozukluğu kara­ciğeri bozarak şekere hastalığı çıkar ( buda genetik olarak bünyenizi kontrol e­derek savunma hazırlayın)

Ardıç tohumu ağızda çiğnenir.

Et suyu ile çemen yapılır, baharatsız şekilde yenir.

Karaciğer harareti düşürmek için limon sıkılır veiçilir.

Nar ekşisi, nar suyu içilir. Şeker ve tansiyon dengeye alınır,

Kuru ökseotu sabah, akşam içilir.

10 güne bir 48 saat şeker ürünlerinden üretilmiş gıda perhizi yapılır.

Keten kürü yapılır.

Sinameki, mürver, hardal, kimyon, anason, kişniş, çörek otu, karabaş otu nar ekşisi ile macun hazırlanır ve yemeklerden önce yenir.

Biberiye ve zerdeçal baharat olarak yemek üzerine serpilir.

Kekik, tarçın, hibiskus çayı içilir.

                                      

              ZOR KAYNAYAN KIRIKLAR VE KAYNAMASI

 En iyi ilacı burçak lapası sarmaktır. 48 saat bağlı kalsın, en yakın kliniğe baş­vurunuz.

                                                 GASTRİT

Hardal tozu, pirinç, ekşi hamur, kuru nane, nane yağı ve kekik çorba yapı­larak içilir.

Kantoron bane papatya, kısa Mahmut, biberiye, hatmi çay gibi demlenip i­çilir; anason, kimyon, mastika, günlük bala karıştırılarak yenir.

                                              

                                    KARINDA SU TOPLAMA

Nohut kereviz maydonoz hepsini kaynatılarak yemeğini yap ye (yağsız tus­suz)

Papatya çayı (veya papatya tanesini ye

Nohut, kereviz, maydanoz, kimyon, cerez niyetine yenir.

Papaya ağızda bol çiğnenir.

                                         HEMOROİD/BASUR

   Hafif hemeroidler için ilk seçenek basurotudur. Anüs çevresindeki şişmiş damarları büzüp rahatlatır. Bu otun kökünün infüzyonu içilir ya da yoğun in­füzyonuyla hazırlanan merhem yerine uygulanır. Atkestanesi yemişlerinin in­füzyonu günde üç kez içilir ya da kompres yapılırsa damarları güçlendirir ve hemeroid tedavisine yardımcı olur.

   Vazalin, ardıç kökü tozu, menekşe yağı, sirke, etil alkol, mentol toz, pamuk tohumu karıştırılarak krem haline getirilir ve sürülür.

Andız kökü tozu, kara halile, sinameki, üzerlik tohumu, sinirli ot, rezene, zencefil, tarçın, karanfil, günlük, masteki, zalumba, acı badem, mürver çiçeği, andız, pekmeziyle macun yapılır. Lebeblebi unuyla karıştırılarak lokum haline getirilir ve sabah öğle akşam nohut büyüklüğünde yutulur.

    Zalumba, karahalile toz haline getirilip kullanılır.

Kısa mahmut tozu, karahalile, zalumba tozu, atkestanesi, andız kökü andız pekmeziyle karıştırılarak macun yapılır ve hergün bir çay kaşığı yenir.

   Mürver çiçeği yaprağı merhemi basura iyi gelir. 1 birim taze yaprağa 2 birim petrol jölesi karıştırılır ve yapraklar kıtır kıtır olana kadar ısıtılır. Karışım süzü­lür ve kaba konarak etiketlenir, gerektikçe kullanılır.

                                   

                                                 SARA

Kırmızı soğanı elma gibi yenir.

Demirhindi

bal içilir, tarçın, karanfil.

Sabah, öğle, akşam kırmızı soğan suyu içilir.

Günlük, çörek otu üzerine karanfil kokulu pekmez dökülerek yenir (andız pekmezi daha iyi olur)

Sabah 1 kasık saf zeyitin yağı içine limon sık içilir.

Demirhindi surubu içilir.

Karahindiba, kereviz, maydanoz, okaliptüs, papatya, ıhlamur bol içilir

                                     KULAĞA SU KAÇMASI

Tatlı badem yağı kulağa damlatılır

Haşhaş kabuğu, biberiye, papatya, hatmi, arpa unu, keten tohumu sütle kay­natılır ve tülbentle kulağa sarılır.

                                         KULAK İLTİHABI

Kekik, papatya, biberiye, kimyon, çörek otu,

hepsinden lapa yap, kulağa bağla.

                                       SEDEF HASTALlGI

Şahtere otu kaynatılarak içilmeye devam edilirse sedef hastalığından çabuk kurtarır.

Ebegümeci banyosu yapılır

Kristal tuz sürüülür.

Karaciğer hastalık Bulüne uygula

Keten kürü yapılır

Sirke, bal, çörek otu şurubu içilir.

                                         KALBİ KUVVETLENDİRME

   Biberiye, mentol, nane, oğul otu, krabaş otu, ökse otu, kuş konmaz, akdi­ken, maydonoz, lavanta, fesleğen, mürver ciğeri, papatya, alıç çiçeği çay dem­ ler gibi demlenir, az az konarak içilir hepsi veya bir kısmı Çörek otu sirke bal karıştırılarak bir fincan içilir.

Hekim ve doktorlarla görüşülerek alternatif tıpta çaresi çoktur .

                                      

                                  KARACİĞER YETMEZLİĞİ

  Ravendcini, rezene, pelin, hindiba, şahtere, kereviz toz haline getirilerek bir karışım elde edilir.

Bol bol kara üzüm yenir.

                                    KARACİĞER AĞRILARI

ravendizi, kişniş, şahtere

                                KARACİĞER DAMAR AÇICI

Acı badem, çemen, pelin, koyun otu, toz halde kullan karışım

                                     KALP RAHATSIZLIĞI

Safran, karanfil, kakuli, oğul otu, alıç çiçeği, kişniş, andız kökü, okaliptüs karışım

                                            UYARICI

   Anason vanilya safran iran rezene kakao

-Vanilya safran tercin tozu beyaz karabibe rezene karafil kesi boynuz tozu cam balı cicek balla karıştır

    -Demleme çay: Ade cayı anason mentol nane oğul otu mercan köşk lavan­ta yarpuz ökse otu ayrı ayrı içilir Hangisinden tercih edilirse 2-3 L su karıştı­rabilirsiniz.

                                       

                                     NEFES DARLIĞI

Nane Otu dik vaziyette kolları aşağı adarak soluk alış verişlerinize dikkat edin

Hardal tohumunu ezerek göğsünze koyun nefesinizi mümkünse burnunuz­dan alıp verin.

Karanfil darufultur, karabiber, zencefil, tarçın, ayva yaprağı çay olarak dem­lenir ve içilir

Okaliptus sınırlı ot sığırkuyruğu habui çiçeği

Öksürük otu, andız kökü hafif çiçeği Öksürük otu buğusu

Melekotu, sinirli ot, biberiye çay gibi demlenerek içilir.

Turp ve limon rendelenir beklet süzülür ve içilir.

Yatak odanıza 5-6 kg kristal tuz koyun

Yatak odanızda televizyon telefon elektirk bulunmamasına dikkat edin.

Odanızı lavanta suyu ile temizleyin

Kesinlikle deterjan kullanmayın

odanızda aydınlatma avizende beyaz tasarruf ampul olacak sarı veya mavi ışık gece lambası koyun

   Akdiken, papatya otu, ökse otu, rezene, lavanta, mercan, oğul otu, karabaş otu, mental, nane, sığır kuyruğu, okaliptus, alıç demlenerek içilir.

                                    TUVALET KOKU

Limat cam ardıç okaliptus kekik biberiye komple su ve yağları yemizleyin

                                      TEMİZ HAVA

Karahindiba out misk pelin otu lavanta limon biberiye greyfurt sulari ve o­tulari bulursaniz bir kısm yağı olabilir.

                         KAN LEKESİ CIKMAYAN LEKE

Burcak helvacı otu (coven otu) civit otu lekesi bir den suyunu sür yok et

                                             SİGARA

Aslan pencesi karabaş hazanbel yulaf toz halinde getir altına koy

                                                LEKE

Zambak suyu ubi kahri coven otu helvacı otu kaynatıp yüzüne pansuman yap

                                       

                                       ISITMA ÜŞÜTME

Kabuk haşlayarak şirkeyle yenir

Demirhindi şerbeti içilir.

Tarçın, karanfil kaynatılıp bolca içilir.

                                        KİREÇLENME

1 kg kuyruk yağı suda kaynatılır, üstüne çıkan köpükleri kaşıkla toplanır ve bir kavanoza konur. Bu eriyen bal ve yaprağı yünle vücudun kireçlenmiş bölge­sine sarılır. Üç gün sonra vücuttaki değişim farkelicektir.

                              TOPUK VE EL ÇATLAMALARI

   1 kg kuyruk yağını suda kaynatın üstüne çıkan köpükleri kaşıkla toplayın ve bir kavanoza koyun. Elde ettiğiniz kuyruk yağı eriyiğini çatlamış olan topuk­larınıza sürdüğünüzde kısa bir süre içinde çatlakların kaybolduğunu görecek­siniz.

Tam terebentini, gliserin karışımı ile eller yağlanır.

                                           SİVİLCE

Erik sirkesi ike sahtere suyu sürülür Kurutulur.

Arpa ile kaynatılır sirkeyle terbiye edilerek süzülen su sürülür kurutur

                                  KANSERE KARŞI

Perhiz listesinde soyunma gıdaları bol yenir, haşlanmış suları içilir.

Kekik demlenir, elma sirkesi ilave edilerek içilir.

Karabaş suyundan günlük içilir.

                                    GEÇİCİ FELÇ

Mersin yaprağı, tarçın, kanfil, 1 litre suda kaynatılıp süzülür. Zeytinyağı ko­nur, su uçasıya kadar tekrar kaynatılır. Geride kalan yağ bir şişeye konur, aza­lı yeri ovalanır.

                             MEME – DÖL YATAĞI

Civan perçemi çayı, sarı kantoron çayı, biberiye çayı, mürver çiçeği, tarhun, keten tohumu, soya fasulyesi, buğday, krabaş otu (şerbetçi otu çayı)

Kadınlarda yumurtalık doğum için çok önemlidir. (civan pençemi bir atak­tır) yanında ökse otu idealdir. Üremek için ketendir.

                                KAN TEMİZLEME

   Tavşan, kekik, yoğurt, kara üzüm, elma, karpuz, kiraz, nar, armut, ayva, greyfurt, incir, üzüm, hurma, kabak, pırasa, tere, enginar, marul, sarımsak, sa­latalık, soğan, maydonoz

   Kekik, mersin, çörek otu, zeytin yaprağı, yavşan, pelin, civan pençemi, ko­rahelile, sığır kuyruğu, biberiye, ada çayı, sinirli ot ardıç, ayrık otu, ballı baba, böğürtlen, ceviz yaprağı, çakal erik çiçeği yaprağı, cuha çiçeği, funda, sari heli­le, karahindiba, yurpuz (çördük)

Bu bitkiler kanı çok iyi temizler ve beyne oksijen sağlar. Kandaki yağları e­ritir.

                                         DOKU DARATMA

Madımak, civanperçemi, ada çayı, çobançantası, deniz üzümü, amder baris selvi kozası, misk otu, ebe ğümeçi,

   T üm tertipler kaynatılarak distilasyon suyu ve yağı dokuyu çok daraltır (içil­mez) buharıyla ve suyu ile makat, vajına daralır

  

                        HARARET SOĞUK TER SICAK TER

Çörek otu, papatya, karabaş otu, anason otu demlenerek içilir bardak bardak içilir.

-Kara üzüm ile hoşaf yap, anason ve tarhun koyarak hoşaf olarak iç

                                                 SİĞİL

                                        " DUA BİR İLAÇTIR "

 
                                                 (S.A.V)

 "Allahümme rabb'nnasi müzhibe'l-be'si işti ente'ş - şafi La şafi illa-ente işfaen la yugudiru Sekamen"


-Yukardaki dua carşamba akşamı okunarak yatılir.okumadan önce siğil tükenmez kalemle daire içine alinir.Soğan uçları kesilerek,siğil üzerıne sürülür,işaret parmakla siğilin üzerinde tutularak,dua okunur,inanilması güç amma gerçek dua tedavisi. 

 -Manevi açıdan tedavisi; iyi geleceğine inanarak bir miktar tuza 3 ihlâs 1 fa­tiha okunur, siğiller ovulur, bu tuz toprağa gömülür, tuz eridikçe siğiller kurur.

-Sarımsak ezilir, suyu çıkarılır, soğanın beyaz sütü, limon kabuğu sıkılır, bi­raz da limon suyu ilave edilip bu karışım siğillere günde 3 kere kuruyana ka­dar sürülür.

-Siğilin kökü açılarak karahindibanın sütü sürülür.

-Kalp ve Akciğer enfeksiyonlarına dikkat etmek, karaciğer hararetini düşür­mek gerekir. Yatak istirahatı önemlidir.

                               

             ŞİŞMANLAMAK İÇİN VE ZAYIFLAMA KANSIZLIK  

   Mide ve bağırsakları dezenfelek ederek (zayıflama kurunu tersine yaparsa­nız bilin ki zamanında kuralında yaparsanız bilin çok başarılı olursunuz vücut gelişim bozukluğunuz bağırsaklarınız sinir sisteminiz beyin tansiyon bitkinlik çok uyumak dış sağlığınız kan hücreleri artması kansızlığın kolestrolünüzün vücut direnciniz konser yemek karaciğer sağlıklarınızı saç dökülmesi dengeye girecektir. Bu uygulama aynı zamanda size dayanmış asit ve B.1.2.3.6.9.12 vita­min sağlıyacaktır. Tertip ve kurlar yapılması lazımdır. (Mide ve bağırsaklar te­mizlenmesi lazımdır) Vücut taşıyacak kadar şişmanlık verecek, aynı zamanda kalsiyum depolayacaktır

Sandaloz sakızı, kitre yemek öncesi kullanılırsa yemek yedirmez

                                    KAN KATILAŞMASI

   Domates çiğ lahana erik vişne kızılcık portakal bol kullanılan karaciğer, böbreklere, mesane bağırsakları faydalı şifalar kullanın Kan temizlemesi ve ka­nın temiz kalmasını sağlar.

Siz siz olun ev hanımları toz kırmızı ve pul biberi evinizde sizler yapın ba­haratı bile toz olarak almayarak toz haline sizler getirin

                       KEMİK ERİME VE EKLEM AĞRILARI

   Kadınlarda dönemden sonra başlayan bir tür rahatsızlık ortaya çıkar Doğal kalsiyum (yumurta kuru) yapılır (2. kur balı yumurta kuru)

   Şekere kalsiyumu yok etkiyi için kemik erimesi ve eklem ağrıları peydah o­lur Onun için 48 saat seker kullanmayarak ayda 3 kere tekrarlanır Limon içine 6 adet aspirin koyarak ateş içine koyup pişmiş halde dize bağlanır Bu her tür­lü eklem ağrılara koyulur.

   Ayrıca alabalık yağı sürülür Kendiniz yaparsanız daha güvenceli olur Yapı­lışı alabalık parçalarak süzüldükten sonra yağ elde edilir Hibuskus kekik çayla­rı içilir 40 kilit çaylarıda yaparak diğer kısımlarada faydalı duruma düşerek bu hastalıklardan kurtulursunuz.

Limon rendelenir, 1 litre suda kaynatılır karışım afiyetle yenir.

Genel kontrol olunması lazımdır Sebebiyet doğada çoktur.

Sarımsak, karabiber, günlük, defne yemişi veya çiçeği pişirilerek yenecektir.

                    CİLT LEKE VE YARASI (BELLİ OLAN)

   Sagon suyu misvak salgam söğüt defne dere otu zakkum (su ve lakasını ya­parak virüslü olan yere koyulur (söğüt yaprağı kulu zeytin yaprağı bakımının krem yapılır kullanılır.

                                         KOLESTEROL

   Yulaf kepeği ve keten tohumu, etkili kolesterol azaltıcılardır. Günde 50 gr yulaf kepeği veya yarım fincan keten tohumu kullanılarak etkin bir kolesterol kontrolü sağlanabilir.

Ayrık otu ardıç tohumu kekik ile biberiye ( ayrıca biberiye zerdecek toz ye­mek için üstüne kat)

   Sarımsak enginar soğan prasa havuç kereviz soya fasulye hinbağı lahana te­re maydonoz turp taze fasulye bezelye domates kabak salatalık salgam patates bal kabağı bol yeşil salata kiraz limon elma çilek üzüm şeftali armut kayısı e­rik hurma incir ahududu portakal greyfurt kavun diyabet perhizli olanlar şeker hastaları diyet cıkararak yiyecekler

Zerdeçal ve biberiye yemeklerin üzerine serpilir

Keten kürü yapılır

Bal şerbeti çörek otu sirke ile şerbet yapılarak içilir. iki kaşık keten tohumu tavada ısıtılır, yoğurdun üstüne koyarak yenir (üs­tüne de bir elma yiyin.)

Trigliserid-Ldl-Hdl

                              HİZLİ KAYNAMAK İÇN KIRIK BACAK

         Burçak lapası   ve zeytinyağı ile kısa zamanda kaynar (eski tertipte)

 

                             SİNEK BÖÇEK KOVUCU

Maydonoz ardıç ceviz yaprağı acı ağaç bit otu karanfil ebe gömeci kâfur la­vanta pelin otu (tütsü ve buhusu) evdeki haşeraları yok eder (hepsi birlikte ) tüm mikropları ödürür.

Solucan otu yerpuz pelin otu fesleğen ceviz yaprağı lavanta sedir ağacı (bu tertipler eve kolları sürüldüğünde bir sinek bile gelmez

                                            ÜLSER

Keten tohumu udihindi müşteki sakız damla günlük üzüm çekirdek

Toz haline getirerek şekere var ise toz halinde yoğurda dökerek ye yok ise bal ile karışıtrarak kullan

                       KEMİKTEKİ AĞRILARI ALMAK İÇİN

   Sarımsak hardal karabiber anason kuyruk yağı (kuyruk yağ yapışı : 1 l suda kuyruk yağını kaynatarak üste cıkan köpükleri topla topanılan yağı diğerleriyle karıştır kaynat su bitene kadar) kalan yağı şişeye koy kemikleri ovala

                                 MEYVE ŞURUPLARI

   İbni Sina’ya göre genellikle meyvelerden elde edilen şuruplar mideye ve ba­ğırsaklara kuvvet verir; kusmayı keser, hamile kadınlara iyi gelir.

                             

                                    ZATÜLCENB VE İLACI

   Zatüelcenb hastalığı, hacamat olmamaktan, vaktinde amel şerbeti içme­mekten (Sinameki içmemekten) ileri gelir. Abur - cubur yeyip mideyi bozmak­tan da olabilir. Bunun ilacı: Udihindiyi toz haline getirerek bir fincan zeytin ya­ğının içine konup aç karnına içilir.

   Keten tohumu, bir tülbent içine konacak meyan kökü, incir, bir arada kay­natılarak elde edilen bu sudan içilecektir. (İyi olana kadar devam edilir.)

                                  KABAKULAK İLACI

  Kabakulak olan yer üzerine kına ile mayalı hamur konacaktır.

El sirkeye batıralarak kabakulak olan yere sürülecektir.

                                  DUDAK ÇATLAMASI

   Çatlak dudaklar gül suyu ile yıkandıktan sonra ateş üzerinde Tavuk yağı ve bal mumu eritilerek çatlaklara sürülür.

                           

                                          TAŞ DÜŞÜRME

   Safra kesesinde taş olan kimse bir hafta müddetle sabahları aç karnına 50- 100 gr. halis zeytinyağı içmelidir.

Şalgam tohumu, turpun içine konur, hamur içinde pişirilip yenirse kumla­rı eriterek düşür

Çınar kabuğu kaynatılarak içilirse kumları döker.

Mesanesinde taş olan kimse bir fincan tavuk yağı içerse hem sancı gider, hem de taşlar kolaylıkla çıkar.

Zeytinyağı ve limon bir fincan sabah aç karnına içilir. Bol bol kereviz suyu ve hazanbel suyu içilir.

   Fındıkkabuğu, hatmi çiçeği, çörek otu, kekik karışımı kaynatılıp balla tatlan­dınlarak günde 3 kere l’ er su bardağı içmeye devam edilir.

Ayrık kökü, hatmi kaynatılıp aç karına birer su bardağı içilir.

   Böbrek taşının verdiği böbrek sancılarının giderilmesinde yarım çay bar­dağı halis zeytinyağına 1 adet limon sıkılıp günde 3 kere içmeye devam edilir.

Selvi kozalağı, limon karışımı kaynatılıp ba1la tatlandırılarak 1’er su bar­dağı içilir.

                                   

               

                                

         KARACİĞER ZARİYETİ, SANCI, DAMAR TIKANIKLIK

   Koyunotu aynı zamanda ses tellerini onarır. Koyunotu suyu, rezene suyu, acı pelin suyu, karahindiba suyu, sehtere suyu, kuru üzüm hoşafı bol içilir. ka­raciğer için harareti düşürür, ayva ve konsantre armut özsuyu, tarçın karaci­ğer için idealdir.

    Dalakla karaciğer damarlarına en iyi gelecek acı badem, çemen su ile 4,5 kere acı suyu alınınca saf olarak kullanmak hem şeker, karaciğer, dalağa fayda görür pelin suyu, kereviz suyu, rezene suyu, anason suyu da güzel fayda sağlar

  Deve sütüde hindiba suyu ile içilirse çok makbuldür.

Sancı ve ağrılar için pelin otu demleme, kişniş suyu şifadır.

  Karaciğer sancıları için rovendcini, kişniş suyu, pelin suyu sancıları izole e­der.

                             TEDİRGİN VE BELİRSİZLİK 

    Mide şişer, hazmı bozulur, kulağı çınlar, gözler kararır, baş ağrısı, kalbi çar­pıntı yapar, sıkıntı başlar, burada yapılacak tek şey karaciğer hararetini söndür­mek bol havuç suyu, nar suyu, limon suyu hareti söndürür vişne kışık ekşi tür­ler yenir ve içilir.

                                      GÖZDEKİ ARPACIK

İtdirseği de denir, göz kapaklarının kenarlarında çıkan iltahaplı çibandır.

Soğuğa maruz kalanlarda, zayıf kimselerde daha çok görülür. Bir göz uz­man hekimine görünmelidir.

Soyulmuş sarmısak kesilip sürülür.

Bal petekli kısmı eritilir arpacık üzerine konur.

Patates kes konur.

Doğal maden sodasıyla temizlenir, pansuman yapılır.

                               

                                     KEMİK AĞRILARI

   Sarmısak, hardal, karabiber, anason, kaynatılmış kuyruk yağın köpüğü 1lt suda kaynatılıp süzülür üzerine az saf zeytin yağı peleselenle, mersin yağ, bibe­riye, defne tohum yağı eklenir içindeki su bitinceye kadar kaynatılır çıkan yağ bekletilir kemikler ovalanır adeleler ovalanır naylon ile sarılır.

Bu şekilde 20 dakika 4 dakikalık masaj 30 dakika tatılmış tuz-kil-tuz kum konarak istirahat edilir. Kalkarken ayrı masaj

                                            4 RİTİM

SAFRA Ateş (21-17)Mart(saç)Temmuz(ağız)Kasım(omurgalar)

KARACİĞER Toprak (21-17) Nisan(alın)Ağustos(çene)Aralık(karın)

KAN Hava (21-17)Mayıs(gözler)Eylül(omuzlar)Ocak(tenasül)

AKCİĞER su (21-17)Haziran(burun)Ekim(göğüs)Şubat(bacaklar)

(her ay 21-17sinden 21-17sine hesapla)

Burada dikkat edeceğiniz aylara 17sinde 21ine kadar dönem mevsimleri­niz 4günlük korumasızın kan ve bağışıklık sisteminize 4 mevsime göre hazır­layacak

-Tuz -şeker -un perhiziyle

(4gün-4gün-4gün)

-Bu dört gün içinde kesinlikle şeker-tuz-un kullanmayın280│SAKLI ŞİFA

-Bilhassa WBC enfeksiyon durumları +4- -10+

                                              NEZLE

   : göğse uygulamak üzere yeni öğütülmüş hardal tohumunu kulla­narak bir lapa hazırlayın. 110 gram ezilmiş hardal tohumunu ılık suyla karış­tırıp koyu kıvamda bir macun elde edin. Bunu iki: katlı gazlı bezin arasına ya­yın. Ancak, alttaki gazlı bezi ıslatın ki, cilde yapışmasın. Bu lapayı yalnızca bir dakika süreyle göğsün üzerinde tutun. Hardalla birlikte keten tohumu da nez­leyi hafifletme işleminde yardımcı olur. Plantain muzunun yaprakları da hafif bir balgam söktürücüdür. Çin anasonunun da balgam söktürücü ve mikrop­lara karşıt güçlü bir etkisi vardır. Ayrıca bu şifalı bitki diğer öksürük ilaçları ile çok iyi bileşim sağlamaktadır.

                                     SAMAN NEZLESİ

   Saman nezlesi ve benzeri alerjilerin sıkıntısını çekenler goldenrod’ un infüz­yonundarı faydalanabilirler. Bu infüzyon günde dört kez 1/2 fincan (125 ml.) olarak alınır. Tahriş olmuş mukoza zarı zufaotu, mercanköşkü, lavanta ya da kekikin ılık intüzyonlanndan biri içilerek rahatlatılıp hafifletilir.

   Acıfındığın 1 biriminin 4 birim su içinde kaynatılarak hazırlanan soğuk kompresi gözleri rahatlatır. Sıcak sığırkuyruğu ile gözlükotu çayı, gözlerdeki a­şırı çapağı yok eder ve gözlükotu gözlerin etrafındaki kırmızılığı azaltır. Bun­lar, günde üç kez içilir. Ancak, kızarmış ve ağrıyan göz kapakları başka etken­lerin sonucu da olabilirler.

Uyarı: Eğer bu belirtiler ısrarla devam ediyorsa,   uzmanına baş­vurunuz.

                             SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

   Soğuk algınlığından korunmak için; günde üç kez birer dış sarmısak yenir ya da sıkılarak suyu içilir. Şifalı bitkilerin esans yağları da, zararlı bakteri ve vi­rüsleri yok etmede çok etkilidir. Bunlar ayrıca buhar soluma ve oda havasını tazeleme de faydalı olurlar.

   Kuşburnu çayı C vitamini içerir ve soğuk algınlığı ile diğer iltihaplanmalara karşı direnç oluşturur. Toz acı biber de kan dolaşımı ile sindirim sistemini u­yardığı gibi, soğuk algınlığını savuşturmada çok iyidir. 1/2-1 çay kaşığı toz a­cı biberi 1 fincan kaynar suda 10 dakika süreyle demlendirin, süzün. Bundan 1 yemek kaşığı alıp sıcak suya katarak gerektikçe ya da yemeklerden önce için.

   Mürver çiçeği ile nane ve civanperçeminden yarımşar çay kaşığı 1 fincan kaynamış suya konur 20 dakika süreyle demlendirilir. Süzün ve buna 1 çay ka­şığı bal ve çay kaşığının ucuyla toz acı biber katılır. Bu infüzyon soğuk algınlı­ğı ve gribe çok iyi gelir.

   Köpekayası yapraklarından 9 tane alıp kıyarak bunu 1 yemek kaşığı bal i­le birlikte yemek olur. Gripten sonra iştahı açmak için köpekayası çayı iyi ge­lir. Eğer gribi uyuşukluk ve depresyon halleri izliyorsa oğul otu ya da mineçi­çeği çaylarını için. sıcak limon ve bal karışımını için.

                              TIKALI BURNU AÇMAK İÇİN

: Sarıpapatya ya da okaliptüs buharını so­lumak iyi gelir. Bir tutam fesleğeni burna çekmek de koku alma duyunuzu ge­riye getirebilir. Beden ısınız normale dönünce tırmanıcı yoğurtotunun sıcak in­füzyonunu günde üç kez rahatça terlemek, mide rahatsızlıklarım önlemek ve huzurlu uyku uyumak için alın. Meyve suları ve evde hazırlanmış sebze çorba­ları, taze meyve ve salatayı yemeye, içmeye başlayın. Şimdi de duyarlı olan sin­dirim sisteminize yükleme yapmamak için ağır besinleri almayın.

   AKNE Yüzü yıkayıp iyice temizledikten sonra temizleyici olan sarıpapat­ya zehirleri atmaya yarayan civanperçemi, antiseptik olan kedinanesi, rahatlatı­cı ve antiseptik olan lavanta ya da güçlü bir mikrop kinci olan kekik infüzyon­ları ile durulayın.

  Limonun suyu yüzdeki hafif lekelen temizler, yangılan azaltır ve kan dolaşı­mını geliştirir. Yüzdeki yangılan azaltmak ve yerel tedaviyi geliştinnek üzere ay­nısefa çiçeği merhemi sürünüz. Akneye, dietıe değişiklik yapılarak da yardım­cı olunabilir. Bu nedenle lıaııgi yiyecekleri alacağınızı düşünün. Şekerli, yağlı ve sütlü besin tüketimini kesin.

                                 

                                HAMİLELİK ve DOĞUM

   Hamilelik sırasında güçlü etkileri olan ve özellikle rahmi uyaran altınmühür gibi faydalı otların alınmasından kesinlikle sakınılmalıdır.

    Doğum ağrılarının ilk aşamalannda süngere emdirilen gülsuyu, lavanta suyu ya da biberiye infüzyonu ile bedeni silmek hem rahatlatıcı hoş bir koku hem de hafif antiseptik etkiler sağlar.

                                  DEPRESYON SİNİR

    Öncelikle depresyonun sebebi bulunarak rahatlarsınız Solunum, dolaşım, kan kış migren sebepleri olabilir Kan testinizi takip edin sebebiyetinizi kitap yardımcı olacaktır (sifası çoktur)

Kedi otu, lavanta, melisa, çay olarak içilir.

    Lavanta çiçeği infüzyonu günde üç kez alındığında etkili bir canlandırıcı i­çecek olur. Özellikle biberiye ya da ile birleştirilirse bu etki daha da artar. Bibe­riye psikolojik gerginlikle sonuçlanan veya hastalık sonrası hissedilen bitkinlik durumlarında da çok iyidir. İnfüzyonu hazırlanır ve içilir.

Gribi izleyen melankoliyi iyileştirmek üzere mineçiçeği infüzyonu içilir.

                                  GERGİNLİK HALİ

   Sakinleştirici ilaçların tersine, sinirsel gerginliği rahatlatmaya ek olarak şifalı bitkiler merkezi sinir sistemini düzene koyup canlandırırlar.

     Burada en iyi iki tedavi şekli takkeotunun pek çok sinirsel şikâyete iyi gelen çiçekli tepesi ile ve kediotu ile yapılan; sinirsel spazmalara, ürpermelere, fobile­re, uykusuzluk ve huzursuzluk hallerine iyi gelen iyileştiricilerdir. bu iki fayda­lı ot birlikte çok iyi iş gören bileşim oluşturur. Bu otlar ayrı ya da bileşim o­larak infüzyonları hazırlanıp içilir . Ağır stres halinde günde üç kez 1 fincan ya da her üç saatte yanın fincan içmek faydalıdır. Ama, bu tedaviyi çok uzun sürdür­meyin. Hodan yapraklannın standart infüzyonu böbreküstü bezleri için tonik olup streslere karşı tepki gösterir. Hodanın çiçek ve yaprakları cesaret artırma­da geleneksel üne sahiptir.

     Çok heyecanlı ve telaşlı geçen bir günden sonra ginseng ya da ıhlamur çi­çeği veya lavanta çayını merkezi sinir sisteminizi rahatlatıp düzene koymala­rı için içiniz. İhlamur çiçeği ve lavanta sinirsel yorgunluğa karşı savaşmak üze­re çok iyi bir bileşim oluştururlarken oğul otu depresyona karşı beden etkin­liğini hafifçe artırıp gerginliği azaltır. Oğul otu da lavanta ve ıhlamur çiçekle­ri ile iyi bir bileşim oluşturur. Gerektikçe bu bileşimin çayını sabah ye akşam­lan birer fincan içiniz.

                                       RAHATLATICI:

İstendiği anda içilebilen sarıpapatya ve stresle ilgili ger­ginlikleri yatıştırıp rahatlatıcı olan çuhaçiçeğinin (Primula veriş) infüzyonları­nı alın. Bunların taçyaprakları ile hazırlayacağınız infüzyonu günde 3 kez birer fincan olarak içebilirsiniz. Bunlar istenirse ıhlamur çiçekleri ile bileşim yapıla­bilir. Gerginliği azaltmak için: Binbirdelik otunun standart infüzyonu ağrı ke­sici ve yatıştıncı etkiye sahiptir. Depresyon hali olmadıkça, endişeyle ilgili kötü durumlarda sinirleri yatıştırır. Öte yandan sinir sisteminin uyarıcısı olan biberi­ye, depresyona neden olan gerginlikleri atlatmada faydalıdır.

                                        İŞTAHSIZLIK:

Frenkkimyonu ile ginseng güçlü uyarıcılardır. Bunlardan birinin standart infüzyonu istendikçe her yemekten yarım saat önce içilir. Kö­pekayası çayı günde üç kez 1 fincan alınırsa, grip ya da iştahı kesen diğer has­talıklardan sonra sindirim sistemini uyarıp iştahı açar.

     El ve ayakları ısıtmak için onları ılık suda ıslatılmış hanımeli çiçeğinin sıvı­sıyla hafifçe ıslatıp masaj  yapın. Bu işlem, deri yüzeyine kan akışını sağlayacak­tır. Bedende kötüleşmiş kan dolaşımı yüzünden soğuk olan ayaklardaki kan dolaşımını geliştirmek için 1 yemek kaşığı yeni öğütülmüş hardal tohumunu 2 litre suya karıştırın. Acıbiber tohumu tozu da kan dolaşımmı uyarmak üzere güçlü bir ilaç olur, el ve ayak uçlanna kan akışım sağlar. Mayasılın düzelmesi i­çin de bunlarla yapılan merhem kullanılır.

   Kötü kan dolaşımım geliştirmek için gülün çiçek tabanı ile atkuyruğu karı­şımı ya da karabuğday (Fagopyrum esulentunı) çayını her gün kılcal damarla­rı güçlendirmek üzere için. Bazı baharat türleri ve güçlü kokulu faydalı otlar; sözgelişi karabiber, karanfil ağacı çiçeği, tarçın, kişniş, kimyon, yeni öğütülmüş zencefil kökü, sarımsak, mercanköşkü, biberiye ve kekik kan dolaşımım geliş­tirirler. Bunları sık sık, özellikle kış aylannda dietinize katıp kullanın.

                      

                                   KESİK ve YIRTILMALAR

    Antiseptik bir şifalı bitki infüzyonu ile yaranın üzerinden incitmeden hafif­çe ıslatılır. Bu konuda mürver çiçeği çok iyidir. Kanamayı durdunmak üzere ilk aşamada aslanpençesi infüzyonu kompres olarak yaraya uygulanabilir.

    Yavaş iyileşen yaralarda karakafes otu ya da civanperçemi otlarının komp­resini veya lapasını yaraya uygulanır. Eğer açık yaraya lapa uygun görüyorsanız mikropları kırmak üzere yaprakları önce kaynar suya sokun. İki hafta süreyle bir kenara bırakın. Süzüp şişeleyin. Bir hafta buzdolabında tuttuktan sonra çal­kalayarak kullanın. Tedaviye devam etmek üzere karakafes otu, aynısefa çiçeği ya da kasıkotu iyileştirici olur.

   Sarmaşık özünü çırpın ve içine esansları katmadan önce soğumasını bekle­yin. Esansı bunun içme ağır ağır dökerken kaşıkla sürekli karıştırın.

   Süt ürünleri yumuşatıcı ve hafif ağartıcı niteliklere sahiptir. 1 yemek kaşığı faydalı ot yerine 1 yemek kaşığı kaymaklı süt kullanabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı balı iyileştirici nitelikleri nedeniyle katınız.

Limonun birkaç damla suyu cildin asit örtüsünü yenilemeye yardımcı ola­caktır.

Kuru ciltler için bir yumurtanın sarısını, yağlı ciltler için çırpılmış yumur­ta akını da ekieyin.

Ezilmiş salatalık, çilek, domates, limonun suyu ve greyfrut suyu da büzücü olarak iyidir. Avokado ve olgun şeftali ise, güçlü nemlendiricilerdir.

Devetabanı yaprağı veya tatula yaprağı az suda kaynatılıp sarılır. Kesik ya da yaraya sık sık pansuman yapılır.SAKLI ŞİFA

                                             FARANJİT

    Faranjit, yutağın enfeksiyonudur. Altta yatan nedenler ortaya konularak se­bebe yönelik tedavi yapılmalıdır. K.B.B Uzmanına muayene olmanızı tavsiye e­deriz.

Kristal tuz eriyiği ile gargara yapılması

Bitkisel tedavi:

Göğüs yumuşaması içinde Çemen(boy otu)incir kullanınız.

                                     TROİD BEZLERİ İÇİN

   Troid hastalığı, troid bezinin fazla çalışarak fazla miktarda troid üretmesiy­le vücut dengelerinin bozulmasına yol açan bir hastalıktır.

   Fazla terleme, sıcağa karşı tahammülsüzlük, kilo kaybı, saç dökülmesi, yor­gunluk, kalp ritmi bozulması, kas zayıflığı, uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk rahatsızlıklarına yol açar.

   Bu hastalığın tedavisi için baharlı tere tohumu belirli bir süre sabah aç kar­nına kullanıldığında tiroid hormonu faaliyetlerini düzenler hastalığı ortadan kaldırır. Bunun için bir kavanoz bala 3 çorba kaşığı dövülmüş keten tohumu karıştırın ve her sabah aç karnına 1 çorba kaşığı yiyin.

     Bu tedavi sonunda dolaşım bozukluğunuz düzene girer, ruh sağlığınız dü­zelir, hırıltı ve geniz akıntınız, varsa KOAH durumunuz, kemik erimeniz, bazı rahatsızlığınız azalırk ya da tamamen yok olur.

   Ayrıca bu rahatsızlık için koku tedavisi öneririz.(-iyon tuzları)

                                                 HIÇKIRIK

Karanfil çiğnenir, karanfil kaynatılıp günde 2-3 defa suyu içilir.

Nane çiğnenir, ayva ve nar suyu içilir.

2-3 tadet karabiber  ağza alınıp çiğnenir.

    1 bardak kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar çekilmiş dereotu tohumu atılır ve 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içilir.

1 bardak kaynar suya bir parça portakal kabuğu doğranır ve 15 dakika bek­letildikten sonra içilir.

                                              SARILIK

   P apatya, enginar, mersin yaprağı, hindiba tohumu, biberiye karabaş, kurt­pençesi, şahtere, pelin otu, bardakla içilir.

                                

 

             YÜKSEK TANSİYON

      Kolesterolü arttıran gıdalardan uzak durulur, kolesterol, tansiyonu da etki­ler. Eğer böbreğiniz rahatsız ise böbreğinizin tedavi edin. Böbrek tedavi olma­dan tansiyonunuz düşse bile tekrar çıkar. (Böbrek hastalıklarına bakınız)

Tansiyonun en iyi ilacı incir yemektir. Düşüğü çıkarır, yükseği indirir. Yani dengeler. Hergün düzenli olarak 200 gr. incir yenmelidir.

Mümkünse zeytin ağacında yetişen ökse otu, zeytin yaprağı (daha az) ve kekik karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilmeye de­vam edilir.

      Eğer tansiyonunuzun stresle ilişkisi varsa oğul otu, karabaş otu (daha az) karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilir.

Elma sirkesi yüksek tansiyondan korur.

    Günde 3-4 diş sarımsak yemek tansiyonun düşürür. Sarımsak şurubu ya­pılıp içilir.

Sabahları aç karnına 4-5 adet ceviz içi yemek, tansiyonun düşmesinde fay­dalıdır.

1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı biberiye konur ve demlene­rek içilir.

1-2 çay kaşığı ince kıyılmış ökse otu 1 bardak soğuk suda 8 -10 saat bekletil­dikten sonra hiç bir tatladırıcı koyulmadan sabahları aç karnına içilir.

Zeytin yaprağı, oğul otu, ökseotu, lavanta, alıç demlenip içilir.

Hünnap, kekik, okaliptus, şahtere demlenip içilir.

Limon kabuğu ile yenmeye devam edilir, limonata içilir.

Alıç çiçeği, zeytin yaprağı, ökse otu, biberiye, oğul otu, hibiskus demlenip tok karnına içilir..

Civanperçemi, az pelin otu karışımı içilmeye devam edilir.

Turunç, greyfurt tansiyonu düşürür.

    K an aldırmak ve Hacamat yaptırmak tansiyon için faydalıdır.

İki kaşık keten tohumu tavada ısıtılır, üstüne yoğurt dökülerek yenir.

      YANIK ve HAŞLANMALAR

     Yanık günlük hayatta karşılaştığımız yaralanmaların arasında en yaygın o­lanlarındandır. Derecesi ne olursa olsun mutlaka dermatoloji uzmanlarına ve plastik cerrahi doktorlarına başvurulması gerekir. Ancak evinizde ilk müdaha­le olarak başvurabileceğiniz yöntemler de vardır.

Yanıkların şiddetine göre tedavisi değişir. Hayatı tehdit edecek derecede bü­yük yanıklar üçüncü derecede yanıklardır. Üçüncü derecedeki yanıklar hasta­nelerin yanık ünitelerinde tedavi edilmelidir. Bu tür yanıklara zamanında mü­dahale edilmezse ölümcül olabilir. Birinci ve ikinci derecedeki yanıklar ise nis­peten evde tedavi edilebilir özelliktedir.

Bu durumlarda, yanığa diş macunu sürmek ilk akla gelen tedavi yöntemidir. Oysa bu müdahale yanığın sadece hararetini alır, yanığa hiç bir fayda sağlamaz. 

Bir yanığa ilk yapılması gereken şey bölgedeki sıcaklığın azaltılmasıdır. Yanan bölge 15-30 dakika kadar su içinde tutulur. Lavanta yağı yanığın acısını alır.

Yanık için pek çok bitkisel reçete önerilebilir. Bunlardan birkaç tanesi aşa­ğıdadır: 

Eşit miktarlarda içyağı (kuyrukyağı) ve zeytinyağı bir miktar bal ilave edile­rek karıştırılır ve yanıklara sürülürse ağrı sızı ve iz bırakmaz. Bu karışım yara­nın düzgün kapanmasını sağlayacak ve enfeksiyonu engelleyecektir.

Yumurta akı yanık iyileşme ve iz tedavisinde mükemmel bir alternatiftir. Ya­nık oluştuğunda, 1 saat yumurta akının yanık deri üzerinde kalması ile cildin kendini tekrar onarması için gereken ortam sağlanır.

Yanık alana çiğ patates dilimleri uygulanır. Yanık alana zaman zaman soğuk süt damlatılmalıdır. Yanık alana kesilmiş domates kapatılıp bir süre bekletilir.

   Elmayı özellikle eksi yeşil elmayı rendeleyip yüzünüze maske yapıp 1 saat bekletin. Yanık izlerinin geçtiğini göreceksiniz.

Kaynar sızma zeytinyağının icinde saf balmumu eritin. Yaptığınız merhe­mi yanığa sürün. Çok cabuk iyilestiği gibi iz de kalmadığını da göreceksiniz.

Yanığa maruz kalan kişiler yüksek protein ve bol kalorili beslemelidir. Düz­gün beslenme yanıkta büyük önem taşır.

    Küçük yanıklarda gecikmeden sarısabır (Aleo vera) yaprağının kabuğunu kaldırıp iç kısmını acıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak üzere yanık yere uygulayın. Daha sonra aynısefanın soğuk kompres ya da merhemini aynı yere bir kez daha uygulaym.

Uyarı: Büyük yanıklar acil vakalardır. Hemen profesyonel bakımı gerekti­rirler. Beklerken yanığı soğuk (ama buzlu olmayan) suyla serinletin ve hastaya kendine güvenmesini telkin etmeye çalışın.

 DEVAM EDEÇEK

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

  Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

  Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.


                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam139
Toplam Ziyaret1090677
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar6.03096.0551
Euro6.53896.5651
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com