• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  
 
   https://www.sakli-sifa.com  https://www.sakli-sifa.com  https://www.saklisifa-piriiworld.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

        Tıklayın  Drivemining kısa yoldan ulaşın                                           Tıklayın Envidatoken kısa yoldan ulaşın                  


    https://www.sakli-sifa.com         https://www.sakli-sifa.com                                  

          "Bugün işleriniz bitmeyebilir ama varsa yarın"                                            “Daha çok erken biter güç birlikte doğar"  

Bu gün evren dengesi sağlık bedeni tanımakla başlar ilaçlar yan tesiri kadar bitkilerinde yan tesirleri vardır.
Bu günün fırsat dünyasında.. 
Yıl yazılım tarihi 2014 yaş 58 Göç ve göç yollardan tüm canlılardan gelen gripler dikkat edin sıcak ve soğuklar hastalıkla mücadele değil, hastalığın oluşmasına  sebep olan koşullarla mücadele olmalı "şimdi ki yaş 65"  

Bu gün yer den 30 ile 60 cm yükseklikte atıklar ve gazlar hiç birimiz bilmemekte su baraj ve deniz kenarlarında ve ormanda yaşam 1000 ev içinde 300 varken yerden 30 60 cm de 25 hava oksijen bulunmakta ve bunları sık takip yok şehrin her sokağında ama öyle sistem gelecek ki araçlara takılan Drivemining kendi masrafını çıkartarak ve üstüne gelir getiren ve yüksek frekans yayılan ve çevre sen sörleriyle acil sisteme blok zincire rapor vererek gezilebilen yaratmak ve 1000 oksijene insanlığa ulaştırmak gelecekler yakından daha yakın daha iyi bir atmosfere çevre sağlığa Drive Mining takip edin   

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış etkilerden, yabancı olan tüm organizmalardan korumaya programlanmıştır. Bağışıklık sistemi, Hastalıklara karşı koruma sağlayacak bir mekanizmadır ve de "yaratanın" akıl şuura vermiş olduğu yaşam kitidir ve de akıl şuur olmayan yaşama biyolojik yaşama doğa örtüsüne zarar vermeden vede kimseye gerek kalmadan sağlıklı yaşam sağlar. Ancak kendi kendine bu güce sahip olan sistemimiz çeşitli dış etkiler nedeniyle zayıflamaktadır. Bunu önlemek adına bağışıklık dediğimiz sistemi kuvvetlendirmemiz ve kanda ki savaşan antikorlar  yükseltmek gerekmektedir.  

Akıl şuuru kullanamayan ve de kullanmayı bilmeyen sadece nefis ve çıkarcı kişilerin anatomisi..

Haksız şekilde sadece kaba kuvvet şiddet uyguluyorsa düşünmeden davranış şekli çıkar için akıl ve düşüncesi olmayan kendini haklı gören kendinde akıl şuur varken filtre edecek sabır ve erdemlik yok ise o sadece patlamamış veya yorgun mermi gibidir barutu olup çekideki bulamayan çıkar ve çıkarcılar tarafından bulunduğu ve bulduğu anda sadece ARTIK O bir kaostur.

Sırlar kitabı Selcuk uysal çoban saklı şifa  

Site Menusu
Takvim
Drive Mining
 https://www.sakli-sifa.com
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

HEM GIDA ŞİFA OLAN BAZI BESİNLER 2                 HEM GIDA HEM ŞİFA OLAN BAZI BESİNLER 2 :

 

   BAL:

               

Besinlerin en güzeli olan bal, soframızdan eksik olmaması gereken bir şifa kaynağıdır. Bir Hadisi Şerif ’te “Sizlere iki şifâyı tavsiye ederim: Biri bal, di­ğeri ise Kur’ân-ı Kerîm’dir.” buyurulmaktadır.

    İnsanlar çok uzun seneler önce bile balın bir şifa kaynağı olduğunun farket­mişler hatta bazı toplumlar faydalarından dolayı balı kutsal saymışlardır.

    Balın mikropların üremesini önlenmesinde, beyin hücrelerinin beslenme­sinde büyük rolü vardır. Vücuda kuvvet, canlılık verir; nekahat döneminde hastanın ayağa kalkmasına yardım eder. Kansızlığa, zayıflığa iyi gelir.

    Çocukların gerek fiziksel, gerekse zihinsel olarak sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi için de bal oldukça faydalıdır. Yaşlanmayı geciktirici özelliği bu­lunan bal, herhangi bir hastalık nedeniyle sürekli ilaç kullanan kişilerde oluşan toksinleri atması için idealdir. Ölüm hariç her türlü rahatsızlığa iyi gelen balın temel faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

   Antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için balın içerisinde bir çok besin mad­desi bozulmadan ilk günkü tazeliğinde saklanabilir.

   Balın içerisinde bulunan şeker vücut tarafından emilimi en basit şeker ol­masından dolayı kısa sürede kana geçer ve bu sayede mide içerisinde bulunan fazlalıkların da vücuttan atılmasına yardımcı olur.

    Özellikle demir eksikliği rahatsızlığından ötürü kansızlık sorunu çeken kişi­lerin balı sık tüketmesi durumunda kan yapıcı etkisi bulunmaktadır.

   Hastalık sonrasında kişinin günlük yaşantısına hemen dönebilmesini sağlar, içinde A, B, C ve diğer vitamin grupları bulunduğu için kişiye enerji verir. ­PİRİİ WORLD

    Romatizma sorunu bulunan kişilerde harici şekilde uygulanıldığı takdirde kısa bir süre içerisinde ağrıların azalmasına yardımcı olur.

     Alerji yaşayan kişilerde kimyasal maddeler içeren ilaç yerine tercih edilebi­lir. Fakat bunun için doktor tavsiyesi almak gerekir.

Bal içerisinde yer alan buhar sayesinde vücutta olan ağrı veya sızıyı dindir­me özelliğine sahiptir.

Sıcak baldan yapılan şerbet tüketildiğinde kabızlık sorununa iyi gelir.

   Günümüzde bile cerrahi operasyonlardan sonra oluşan yaraları kapatmada baldan faydalanılmaktadır.

    Şeker hastaları ve zayıflamak isteyenler çiçek balı yerine çam balının ikinci ve üçüncü mahsulünü kullanmalıdırlar. Dikkat edilmesi gereken önemli bir hu­sus da balın ısıtılmamış, işlenmemiş yani doğal olmasıdır.

Balgam oluşumuna karşı önleyicidir ve bronşları temizler.

Vücut bal ile ovulduğu taktirde cildi güzelleştirici ve yumuşatıcı etkisi bu­lunmaktadır. Bit sorunun kökten çözülmesine yardımcı olur.

Bal, limon ve süt karıştırılıp içildiği taktirde nezle tedavisinde oldukça et­kilidir.

Bal Nasıl Kullanılır 

    Rahatsızlıkların tedavisinin dışında hastalıklar olmadan da bağışıklık siste­mini kuvvetlendirmek adına bal tüketilmelidir. Tatlıların veya çayın içerisine şeker yerine tatlandırıcı özelliği bulunan bal tercih edilmelidir. Ağız yoluyla tü­ketilen balın dışında haricen cilt yüzeyine sürülen balın sivilcelerin ve cilt le­kelerin tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Şifalı bitkilerle birlikte de bal tercih edilebilir. Zencefil, çörek otu, zerdeçal gibi bitkilerle karıştırılan bal gü­nümüzde oldukça popülerdir ve sıkça kullanılmaktadır. Yetişkin bir birey gün içerisinde kullanım alanına göre farklılık gösterse de ortalama 2-3 çorba kaşı­ğı bal tüketebilir. Fazla tüketimden dolayı herhangi bir yan etkiye bugüne ka­dar rastlanmamıştır.

ELMA SİRKESİ:

Peygamberimizin “Sirke ne güzel katıktır! Sirkesi bulunan bir ev, katıktan mahrum sayılmaz!” diye övdüğü, pek çok hastalığa şifa olan elma sirkesinin ö­nemi ve kıymeti bugüne kadar pek anlaşılamamıştır.

  Elma sirkesi mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple bazı salgın has­talıklara karşı tıbbi ve ciddi  bir tedbir olarak hep tavsiye edilir.

   Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani kemik ve dişler başta olmak ü­zere insan vücudunun en temel minerallerinden birini ihtiva etmektedir. Böy­lece kemikleri mineral bakımından zenginleştirerek kemik erimesini önler.SAKLI ŞİFA

çerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyon­lara yakalanmayı engeller.

Sirke sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığa iyi gelir, iştahı açar. Ayrıca barsak gazına ve kabızlığa iyi gelir.

Sirke mide hararetini giderir. Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntı­sını düzenler.

    Kalp ve sinirleri kuvvetlendirmede düzenli olarak elma sirkesi-bal karışımı alınması tavsiye edilir. Yine bu karışım muhtevasında olan A ve diğer vitamin­lerle görmeyi keskinleştirir.

Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlık­lı ve ince akmasını sağlar.

Kadınlarda adet ağrılarına ve anormal akıntılara karşı etkilidir.

Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücüdür.

Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır.

  Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu toksinlerden a­rındırır. İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplar­da, yaban arısı sokmalarında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çın­lamasında da kullanılır.

    Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlar. Örneğin kalsiyumun daha verimli kulla­nımını sağlayıp, bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu almasını des­teklerken, bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar.

Uzun süreli kullanımı eklem ve kemiklerdeki sertlik ve sıkıntılara son verir.

Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da bu­husu yapılır.

   İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, ya­ban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasın­da da kullanılır.

  Antiseptik:
 
  Meyve ve sebzelerin elma sirkesi katılmış su ile yıkanması onla­rın mikroplardan arınmasını sağlar. Ayrıca Bakteri ve mikropların barınmama­sı için mutfak ve banyolarınızda elma sirkeli su kullanmanız önerilir.

  BOĞAZ AĞRISI:

  Anjin ve streptokok dahil olmak üzere tüm boğaz ağrılarında, 1 bardak suya katılan 1 kahve kaşığı elma sirkesi ile her saat başı yapılacak gar­gara rahatlatıcı bir çözüm olacaktır.

Ayaklar:

   Ayaklarınız için bir leğene ayak bileklerinize kadar ılık su doldurun ve içine yarım şişe elma sirkesi ilave edin. Sabah ve akşam, en az 5 dakika, a­yaklarınızı bu su içinde dinlendirin.PİRİİ WORLD

   Yorgunluk ve uykusuzluk: 1 litre suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fin­can bal ilave edin. Her gece yatmadan önce 2 yemek kaşığı içeceğiniz bu ka­rışımla uykusuzluğunuzun ve yorgunluğunuzun kaybolduğunu göreceksiniz.

   Kaşıntılar:

Böcek ısırmalarına ve kurdeşene bağlı kaşıntılarda, arı sokma­larında ve cilt çatlaklarında sürülecek elma sirkesi rahatsızlığı ve acıyı gidere­cektir.

  Mide bulantısı:

  Mide bulantısının ve kusmanın önüne geçmenin yolu; ılık elma sirkesine bir bezi batırıp sonra sıkmak ve bu bezi midemizin üstüne yer­leştirmektir. Bez soğudukça ılık bir bez ile işlem yeniden yapılmalı.

    Sivilceler:


Sağlıklı bir cilt için banyo suyunuza biraz elma sirkesi ilave edin. Cildinizin yumuşadığını ve parladığını fark edeceksiniz. Sivilceler için, su ile seyreltilmiş elma sirkesiyle yüzünüzü silin ve durulayın. Elma sirkesi akneye neden olan mikropları öldürür.

   Varisler:

Varislerin yol açtığı ağrıdan şikayetçiyseniz, sirkeli bir bezi, bacak­larınıza sarın ve 30 dakika bekletin. Otuz dakikalık süreyi bacaklarınızı yukarı kaldırarak geçirin. Bu işlemi sabah ve akşam tekrarlayın.

   ARMUT
 

  Ödemler, kalp ve böbrek, kansızlık, damar rahatsızlıkları, bağır­sak, idrar söktürme, arterit, gut ve romatizmaya iyi gelir. Diyet yapanlar yiyebi­lir. nezle olanlara bol bol armut yemelidir. Armut aynı zamnda mideyi kuvvet­lendirir, hazmı kolaylaştırır ve çarpıntıyı önler.

 
 ASMA


Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet ve­rir. Sarılığı keser. İshali durdurur.

  AYVA:  


 Kalbe kuvvet verir, rahatlatır. Harareti keser. Mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Şişmanlatmaz ve şekeri yükselt­mez. Vitamini boldur, Komposto ve şurupları, ishallerde etkilidir. Bilhassa ço­cuk ishallerinde kullanılır. Hastaya günde 30 gr’dan 10 gr’a kadar ayva şurubu verilebilir. Çekirdekleri bazı ekzamalarda çok iyi sonuç verir.

  BALIK:  


Etle aynı besin değerine sahiptir. Daha az yağlıdır. Zayıflamak is­teyenler ve şeker hastaları balığın, haşlanmışını ve ızgarasını tercih edebilir.

     Balık, kan kolesterol düzeyinin dengelenmesinde önemli rolü olan w-3 a­sitlerini içermesi sebebiyle, özellikle koroner kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin kırmızı et yerine tercih etmesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. Ayrıca ba­lık, iyi bir E vitamini kaynağı olması sebebiyle de Cilt Kanserinin önlenmesi ve yaşlılığa bağlı hücrelerin az zarar görmesini sağlaması, kış aylarında enfeksi­yondan korunulması açısından oldukça önemli rol oynuyor.


  BALKABAĞIMikrobik hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Zayıfla­mak isteyenlerin ve şeker hastalarının yememesi gereken bir gıdadır.


  BAMYA:  
 

 Mineraller açısından da zengin bir sebze olan Lif oranı yüksek bir besin olan Bamya, halsizliğe iyi gelir, idrar söktürücüdür ve kabızlığı gider­.│SAKLI ŞİFA

mekte faydalıdır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur.

   Bamya, iyice olgunlaşıp kartlaşmadan taze olarak toplanmalı ve tüketilmeli­dir. Yaş ya da kuru olarak tüketilebilir. Bamyanın çiçeği de faydalıdır. Çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır.


  BÖRÜLCE


Yemeği, salatası ve turşusu yapılarak tüketilen bir bitkidir.

   Kansızlığa iyi gelir, kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Göğüs ve akciğere faydalıdır. İdrar tutukluğunu ve anüs kaşıntı­sını giderir. Cinsel arzuyu arttırır. Yanıklara sürülürse faydası görülür.


   BUĞDAY 
 

Tam buğday unu lifli yapısı ile sindirim sistemine yardımcı olup, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, kabızlığı önler. buğday özünün besle­yiciliği benzeri tahılların çoğundan yüksektir. Bazı kanser türlerini engelleyici özelliği vardır. Sindirim olarak yulaf ve mısıra göre daha zordur. Buğday çimi­nin besleyici değeri ve şifası oldukça fazladır.

  
 BULGUR
 

Bulgur fıtri olarak yetişen buğdaydan yapılırsa, pilavını, üzüm hoşafı ile bol miktarda yiyiniz. Bulgur pilavı üzüm hoşafı ile yenir ise kan yapar.

 
   BUZ:
  

Türlü sebeplerden doğan bulantı ve kusmalarda, akciğer ya da mide­den kan gelme halinde hastaya ufak buz parçaları yutturmak faydalıdır. Apan­disitli hastaların karnına, beynine kan hücum etmiş kimselerin başına buz par­çası koymak iyi gelir. Büyük baş ağrılarında da buz torbası ağrı keser. Önem­li not: Buz kesesini daima ve muhakkak ki iki yün parçası arasında tutarak uy­gulayın.

 
 ÇİKOLATA
:  


Beyin için faydalıdır. Kilo ve şekeri olanlar az miktarda bitter çikolata yiyebilirler. Bitterin şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşük­tür. %20 Kakao yağı, yağları eritir, kolesterolü artırmaz. Dişleri çürütmez. Ka­bızlık yapmaz. Bağışıklık sistemini harekete geçirir. Vücudu sakinleştirir. İçin­deki katkı maddeleri alerji yapabilir. Ölçülü yenmelidir.   ÇİLEK
: Romatizmanın ilacıdır. Gut, arterit ve idrar söktürür. Kilo ve şeke­ri olanlar bol miktarda yiyebilirler.    ÇİMLENMİŞ BUĞDAY ve ARPA
Pek çok hastalığa şifa olan bir gıdadır. Bir miktar dövülmemiş buğday veya arpa yıkanıp kırılmış olanlardan ayıklanır ve ıslatılır. 3 saat suyun içerisinde beklettikten sonra suyu süzülerek, üzerine ıs­lak bez kapatılır. Karanlık ve ılık yere koyulur. 24 saat sonra küçük filizleri çı­kar, güzelce yıkanıp bal ile karıştırılarak 2-3 çorba kaşığı yenilir, kilolu olanla­ra 1 çorba kaşığı yeterlidir.

   Sinir sistemi hastalıklarına, bağırsağa, yaralara çok şifalıdır. 3 veya 5 gün bekletilerek filizleri uzatılmış buğdaylar eskimiş yaralar için mükemmel bir i­laçtır. Bu buğdaylar filizleri ile dövülüp beze sarılıp yara içine veya üzerine ko­yulur, günde 2-3 defa değiştirilmelidir. Buğdaylar ezilirken biraz ılık su ilave e­ dilebilir. Buğdaylar kullanılmadan önce muhakkak yıkanmalıdır. En eski yara­lar kısa zamanda kapanır. PİRİİ WORLD│   DANA VE SIĞIR ETİ
: Dana ve sığır etini, devamlı yemeyiniz. Dana ve sı­ğır eti devamlı yenirse kalın bağırsak kanseri, kötü huylu tümör, basur, cilt has­talıkları, damarların büzülmesi ve daralması gibi hastalıklar meydana gelir. Da­na ve Sığır etinin zararı baharatla telafi edilir. “Sütü şifa, yağı deva, eti maraz­dır.” Hadisi Şerif.

 


  DEREOTU 


:
Yemeklerimizin, salatalarımızın bu süsü, aynı zamanda iştah açar, kuvvet, çeviklik verir, bağırsak gazlarını giderir.Hazmı kolaylaştırır, hiç bir zararı yoktur.

 

 DOMATES
:  


Demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Damla hastalığı, karaciğer ve romatizmaya iyi gelir. Damarları açar.

   Özellikle lif açısından zengindir, kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolay­laştırır, kabızlığı giderir. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı madde­lerindışarı atılmasına, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kanı te­mizler. Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Damar sertliği, karaciğer hastalıkları ve ro­matizmaya iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.

   Fakat içinde oksalat denen bir madde olduğundan böbreklerinde taş ve kum olanların fazla yemeleri iyi değildir.   DUT
:  


Kan yapıcı özelliği vardır. İştahı açar. Kilo aldırır. İdrarı söktürür. Mideyi güçlendirir. Kabız yapıcı özelliği vardır. Böbrekteki yağ oranını denge­ler. Bağırsakların çalışmasını düzenler. Anjin hastalığının tedavisinde kullanılır.

Beyaz dutun yaprakları idrar söktürücüdür. 7 gr. kadar yaprak 250 gr. su­da haşlanıp içilirse hemen etkisi görülür. Karadut daha çok doktorlukta kulla­nılır. Karadut şurubu ağızda, diş etlerinde meydana gelen iltihapları iyileştirir. Bir parça hatmi çiçeğini haşlayıp içine dut şurubu konularak gargara yapılır­sa bademcik iltihapları geçebilir. Küçük çocukların ağız ve diş iltihaplarında en çok kullanılan ev ilacı dut şurubudur. Yutulsa bile hiç bir zararlı etkisi yoktur.

Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir. Saç dökülmesi, böbrek ve idrar yol­ları, ishal ve yorgunluğa iyi gelir.

  

 ELMA


Bağırsak faaliyetlerini düzenler, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı ön­ler. Gastrit ve ülser için faydalıdır. Kanı temizler. Kolesterolü düşürür. Da­mar sertliğini önler. Şeker ve tansiyonu düşürür. Dişleri temizler. Migren kri­zine engel olur. Cildi güzelleştirir. Ve yaşlanmayı geciktirir. Kabuğu ile yenme­si tavsiye edilir.

   ENGİNAR  


Enginar, annelerin çocuklarına mutlaka yedirmesi gereken bir sebzedir. en­ginar yapısında bulunan antioksidanların yardımıyla, vücudumuzdaki birçok toksin maddeyi uzaklaştırır, karaciğeri güçlendirir.

    Enginarın içeriğinde bulunan quersetin ve rutin isimli antioksidanlar kanse­re karşı vücudumuzu koruduğu gibi aynı zamanda da kalbi güçlendiren özel­liğine sahiptir. Enginarda bulunan cyanic asit adlı madde kötü kolesterolü dü­şürür ve iyi kolesterolün salgılanmasını arttırır. Bu da kalp damar sağlığı için ö­nemli bir faydadır. Enginarda bulunan yüksek oranda lif yapısı kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Şeker hastaları için zeytinyağlı veya etli yapılmış en­ginar yemeği, şeker kontrolünde önemli bir etki gösterir.

    Enginarın yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesinde etkili olup, tansiyonun normal seviyelere gelmesinde et­ki ettiği saptanmış

   Enginardan en büyük faydayı sağlamak için; mevsiminde öğlen veya akşam yemeğinde tüketilmelidir. Karaciğer ve böbrek yetersizliğinde, bunların sancı­larında, sarılık ve gut hastalıklarında, aşırı şişmanlıkta, kurdeşende, romatizma­da ve egzamada oldukça faydalıdır.

 
   ERİK

 
Vücut ve zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri yatıştırır. Vücut sıvı­larının yeterli oranda olmasını, sinirlerin uyarımını, kas dokusunun çalışmasını sağlar. Zayıflamak isteyen ve şeker hastaları yiyebilir.

   
 GLİSERİN


Ağızdan alındığında , bağırsakları yumuşatır. Safra yollarının tıkanıklığına iyi gelir, safra akımını kolaylaştırır. Dışarıdan kullanımında, deri çatlaklarına çok iyi gelir. 1 ölçü limon suyu, 1 ölçü kolonya ve aynı miktar gli­serin karışımı deriyi yumuşatır, çatlakları giderir. Ev işi yüzünden elleri çatla­yan kadınlar bu ilacın faydasını görür ve daima kullanırlar.


   GREYFURTMikrop öldürücü ve kabızlık gidericidir. Karaciğeri çalıştı­rır. İştah açar. Cinsel gücü artırır. Sabahları aç karnına içilmelidir. Şişmanlat­maz ve şekeri yükseltmez.

 

  HAVUÇ: Mutfaklarımıza kadar girmiş olan bu bitki gaz giderici, üre çıkışı­nı artırıcı ve uyarıcı etkileri ile bilinir. Ayrıca zengin bir Vitamin E ve Karoten kaynağıdır. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Gözler ve cilt i­çin çok faydalıdır. Dizanteri ve kronik öksürükte çok faydalıdır. Zayıflamak is­teyenler ve şeker hastalarının yiyebileceği bir gıdadır. Çiğ ve rendelenerek ye­nilebilir.   HURMA


Vücudun sağlıklı ve zinde kalmasını sağlar, organlara bol miktar­da hareket ve ısı enerjisi verir. Kansızlığı azaltır. Şişmanlatma ve şekeri yükselt­me endeksi düşüktür.  ISPANAK
:
  


Zihinsel ve fiziksel yorgunlukları giderir. Kan yapar, zayıflamak isteyen ve şeker hastaları yiyebilir. Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, yaşlılığın getirdiği göz hastalıklarına, kansere, hatta psişik rahatsızlıklara karşı  da etkili bir sebzedir. PİRİİ WORLD

 

  İNCİR


Bütün meyvelerin faydaları içinde toplanmıştır. Şeker, organik asit­ler, yağ ve A,B ve C vitaminleri barındırır. Hamileler ve çocuklar için çok fay­dalıdır. Az yenirse şekeri yükseltmez, kolit, akciğer ve yorgunluğa iyi gelir. Haz­mı kolaylaştırır, kabızlığı giderir. Vücudu kuvvetlendirici, Kalbe ferahlık veri­ci, kuluncu giderici, ses açıcı, sindirim yollarını düzenleyici, balgam söktürü­cü özellikleri vardır.

   Kanı dondurucu, kan eritici, balgam sökücüdür. Yaraları iyileştirir, yemek borularını açar ve boşaltır. Elma sirkesi içerisinde sulandırılmış 3‘er incir (taze veya kuru) yiyen ateşli hastalıklardan kurtulur, safradan zarar görmez. Kara­ciğer, dalak, böbrek, mesane tıkanıklıklarını açar. Kuru incir, zeytinyağı içinde 15-20 gün, güneşte bekletilerek yenir ve yağından içilirse, sperm sayısını artırır. İncir kurusu, ekmek, kurabiye ve keklerde kullanılmaktadır.

  

 KABAK
:  


Pek çok çesidi olan kabak, daha çok bağırsak kurtlarını dökme­de faydalıdır.İlaç olarak kullanilan kabak çekirdekleri helvaci kabağındandır. Hem çok etkin, hem de tümüyle zararsizdir.Çocuklara 40 gram, büyüklere 100 gram tuzsuz kabak çekirdeği verildiğinde, tenya denen parazitten kolayca kur­tulmaları sağlanır.

Kabızlık, hemoroid ve bağırsak kanserine karşı önleyici etkiye sahiptir. Za­yıflamak isteyenler ve şeker hastalarının yiyebileceği bir gıdadır.

 
  KABUKLU YEMİŞLER: Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kolesterolü yükseltmezler, kalp ve damar­ları koruyucudurlar. Enerji verirler, cinsi gücü artırırlar. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa iyi gelirler. Kilo ve şekeri olanlar ölçüyü kaçırmadan yiyebilirler.

 
  KARABIBER


Karabiber, az miktarda yemekle birlikte alindiginda hem is­tah açar, hem hazmi kolaylaştır. Karabiber ıhlamura karıştırılıp içilirse mide sancılarını kesmekle bire birdir. Yalnız tahriş edici olduğundan az miktarda kullanılması şarttır.

    Karabiber (Peppercorns): Karabiber, keskin bir kokuya ve aromaya sahip­tir. Beyaz karabiber, siyah karabiberden daha bir acı, az algılanır ve hafif ma­yalı gibidir. Yeşil çekilmemiş toz biber, daha bir yumuşak tada ve ferahlatıcı ö­zellige sahiptir. Hazmı kolaylaştırıcı, mide ve bağırsak mikroplarını öldürücü, gaz giderici, idrar söktürücü, afrodizyak özellikleri vardır.


   KARAÜZÜM ve ÇEKİRDEĞİ Kara üzüm çekirdeği içinde bulunan diğer bir madde, polyphenol (resverat­rol), kanser hücrelerinin gelişimini önlediği bildirilmiştir. Kara üzüm çekirde­ğinin antioksidan özelliği nedeniyle beyin duyarlılıkların düzeltmesi yönünden hücre fonksiyonlarını koruyucu etkisi vardır.


   KARNABAHAR
:  Bağırsakların çalışmasını düzenler. Kabızlık yapmaz. SAKLI ŞİFA

Besleyici ve güç vericidir. Zayıflamak isteyenler ve şeker hastalarının yiyebi­leceği bir gıdadır.

  
KARPUZ: 

Böbrekleri çalıştırır., taşları düşürür, kanı temizler. Şişmanlat­ma ve şekeri yükseltme endeksi çok yüksektir. Ölçülü yiyiniz. Aç karnına tav­siye edilir.

  
KAVUN
:

 
Kansızlık, böbrek ve safra kesesi taşları, basur, romatizmaya iyi gelir. Deriyi yeniler, bağırsakları yumuşatır, idrar söktürür. Şişmanlatma ve şe­keri yükseltme endeksi yüksektir. Aç karnına tavsiye edilir.   KAYISI: 
 
Sindirim sistemi, beyin, kemikler, dişler, mide ve oniki parmak ba­ğırsağı ülseri, cinsel gücün artması, kalp kaslarının kuvvetlenmesinde çok fay­dalıdır. Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşüktür.

 

      KEPEKLİ UN VE KEPEKLİ EKMEK
:

  

  Kepek
:
 
Yumuşatıcı ve temizleyicidir, bal ile beraber bağırsak problemleri­ni giderir. Dövülmüş badem ve bal ile boğaza ve öksürüğe çok faydalıdır. Si­vilcelere ve saç dökülmelerine iyidir. Kırmız pancar, havuç, elma rende yapı­lıp kepekle karıştırılarak, zeytinyağı ve limon suyu eklenir. Bu salata kadınla­rın güzelliği ve sıhhati için en güzel kahvaltıdır. Kepeği alınmamış undan ya­pılmış ekmek yiyiniz.

    Besin değeri yüksek, ekonomik bir gıdadır. Beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde bulunan bütün vitamin ve mineralle­ri içerir. Bunun yanında kabızlığı önleyen kepekli ekmek, iştahı keser kilo ver­meye yardımcı olur. Kolay hazmedilir. Östrojenin (kadınlık hormonu) dolaşı­mını da azaltır. Bu da kadınlarda, göğüs ve rahim kanserini önleyen bir faktör oluşturur. kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelir.

    Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı için, sindirimle ilgili rahatsızlık­lara ve kabızlığa da birebir çözümdür. Bağırsakların çalışmasını sağladığı gibi, bağırsak kanserini ve hemoroid oluşumunu da engeller.Bağırsak kanserine ya­kalanma ihtimalini yüze 50 oranında azaltır. Safra kesesinde taş oluşması ihti­malini de azaltıyor.

Kepekli ekmek, şeker hastalarının ve kilo problemi olan kişilerin rejim lis­tesinin başında olmalıdır.

 

  KEREVİZ


 
Gut hastalığına ve romatizmaya iyi gelir. Mideyi ve böbrekle­ri tedavi eder, cinsel gücü artırır. Zayıflamak isteyenler ve şeker hastalarının yi­yebileceği bir gıdadır.

  

  KESTANE
:  


 
C vitamini olduğunu iayrıca B vitamini ve faydalı madeni mad­delerin yanısıra Protein ve şekerin de bulunduğunu bildiriyor. Uzmanlar, kes­tanenin diğer faydaları olarak da sindirimi kolaylaştırmasını ve kan yapması­nı gösteriyor   KİRAZ: 

 
Böbrekler, romatizma yorgunluk, safra kesesi, ağrıların dindirilmesinde faydalıdır. Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşüktür. l­PİRİİ WORLD   KİVİ
: Göğüs kanserini önler, kan basıncını ve kolesterolü dengeler, bağı­şıklık sistemini güçlendirir. C vitamini bakımından çok zengindir. 


  KOYUN ETİ
: Peygamberimiz Hz. Muhammed As. Bir yaşındaki koyunun sağ ön kolunu severmiş. İç yağları sakıncalıdır, ölçülü yenmelidir. KURU FASÜLYE
:   KURU ÜZÜM
: Şeker, organik asitler, B ve C vitaminleri ve tanen bakımın­dan zengindir. İdrar artırıcı, sindirime yardımcı, vücudu kuvvetlendirici, müs­hil yapıcı, kabızlığı giderici, kalbi kuvvetlendirici, kanı temizleyici, cildi güzel­leştirici, ülser ve gastrit gibi rahatsızların tedavisinde etkilidir. Ekmek, kurabi­ye ve keklerde kullanılmaktadır.

  

KUYRUK YAĞI:

 
Üç yaşında dağda otlamış olanı tercih edilmelidir. Ro­matizma, siyatik, bel ağrısı, eklem kireçlemesi ve menüsküs için tavsiye edi­lir. Hadisi Şerif.   LAHANA: 
 
Kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başında gelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme ve rahim kanse­rine karşı etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Kanda­ki şeker miktarını düşürür. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir. Astıma faydalıdır. idrar söktürür, cildi güzelleştirir, sinirleri yatıştırır, zindelik verir. Ay­rıca; böcek sokmalarına ve sivilcelere karşı etkilidir. Tansiyonu ve kolesterolü dengeler, kanı temizler, damarları açar, hazmı kolaylaştırır. Zayıflamak isteyen­lerin yiyebileceği bir gıdadır.   LİMON: 
 
Vitamini bol. Romatizma ağrılarını hafifletir. Gargara yapıldığın­da boğaz ağrılarını giderir. Ateş düşünür. Kısacası sağlık için beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İdrar söktürücü, kurt düşürücü etkiye sahiptir. Şiş­manlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşüktür. C vitamini boldur.   MANDALİNA:, 
 
Kanı temizler. Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşüktür. C vitamini boldur.

  

MANTAR

                          

   Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanın pıhtı laşmasını önler, ko­lesterolü düşürür. Virüsleri etkisiz hale getirir. Romatizmaya iyi gelir. Şekeri düşürür. Zayıflamak isteyenlerin rahatça yiyebileceği bir gıdadır.


   MARUL


 
Sinirleri teskin eder, şekeri düşürür, kanı yeniler, Zayıflamak iste­yenler bol miktarda yiyebilir.


   MERCİMEK: 


Vücudunda kist ve tümör bulunan hastaların iyeleşinceye kadar mercimek yemesi uygun değildir. Kabızlık için birebirdir. Görme kuv­vetini artırır, zekâyı geliştirir.
   MUZ


 
       Enfarktüs riskini azaltır, hazmı kolayla  ştırır, baş ağrılarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sperm üretimi artırır. Mide ülserine tavsiye e­dilir. Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi çok yüksektir.SAKLI ŞİFA 


   NARYemeklerin en güzelidir. Kan temizleyicidir. Yeşili çok idrar yapar. Ekşisi mideye, iltihaplı hastalıklara faydalı, diyabete ilaçtır. Tatlısı boğaz ve gö­ğüs hastalıklarına iyidir. Ateşli hastalıklara ve her derde iyi gelir. Çarpıntıya, mi­deye, susuzluğa, böbreklere ve vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine iyi gelir. Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşüktür.

 

  NOHUT


Sebze ve tane olarak yenir. Leblebi yapılır. Kolesterole iyi gelir. Pankreas ve mideye yardımcı olur. Bağırsakları yumuşatır. İdrar söktürür. An­ne sütünü artırır. Kanı temizler. Cilt lekelerine losyon kadar etkilidir. Kilo ve şekeri olanlara tavsiye edilir. Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır.

    
PATATES


Patates: Çiğken kabuğuyla suyu sıkılıp, biraz su ile karıştırılarak içilirse mide hastalıklarına, gastrite, ülsere, bağırsak ve mide kanserlerine, kara­ciğer iltihaplanmasına ve basura iyi gelir. Kabuklu olarak haşlanır veya fırında pişirilirse faydalıdır. Kabukları soyulup kavrulursa zararlıdır. Kalıntıları toplar, damarlarda tıkanıklığa sebep olur, varis ve basur yapar.

    Kanı zehirlerden temizler. Hücreleri yeniler. Zayıflamak isteyenlerin ve şe­ker hastalarının şiddetle kaçınması gereken bir gıdadır.

 
  PATLICAN: 


Vücudunda kist ve tümör bulunan hastaların iyeleşinceye ka­dar patlıcan yemesi uygun değildir. Karaciğer, böbrekleri kuvvetlendirir. Ko­lesterolü düşürür, damar tıkanıklığına iyi gelir. Çarpıntıyı önler. Gut (eklem ağ­rıları) romatizma ve mideye iyi gelir. Ayrıca şeker hastalarına közlemesi ve sa­latası tavsiye edilir.

  

PEKMEZ

Kan yapar. Kemikleri geliştirir. Vücudun su dengesini sağlar. Tansiyonu düzenler. İshallerde; kaynamış suya biraz tuz katılarak şerbeti içilir. Cam kaplarda muhafaza edilir.Şeker hastaları ve zayıflamak isteyenler için uy­gun değildir. Tahinle karıştırılarak tüketilirse daha güzeldir.

 

PEYNİR: 


Süte göre daha besleyici, hazmedilmesi daha kolaydır. Kilo, şeker ve kolesterolü olanlar, yağsız peynir tercih etmelidirler.   PIRASA


Sinirleri yatıştırır, kan yapar, idrar söktürür, Mide rahatsizligina i­yi gelir. bağırsakları çalıştırır, kabızlığı giderir. Cildi güzelleştirir. Kanı temiz­ler. Basur memeleri için faydalidir. Böbreklerdeki kum ve taslarin düsürülme­sine yardimci olur. Gut hastalığına iyi gelir. Sütü çoğaltır. Şişmanlatma ve şeke­ri yükseltme endeksi düşüktür.

 

PİRİNÇ


 
Pirinç mutfaklarımıza kadar girmiş bir gıda maddesidir. Kabuğu alınmamış esmer pirinç şekeri yükseltmez. Bağırsak rahatsızlıkları için bire bir­dir. Pirinç suyu mükemmel bir sakinleştirici ve serinleticidir.

 

PORTAKAL

 


Soğuk algınlığı ve gribe karşı direncimizi artırır. Sinir siste­mimizin iyi çalışmasını sağlar ve güçlendirir. Bedensel v ruhsal yorgunluğu gi­derir. Kanı sulandırır ve hazmı kolaylaştırır. Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşüktür.PİRİİ WORLD│

 

SALATALIK


Zayıflamak isteyenler, şeker hastaları, gut hastalığı, bağırsak iltihaplanması, sinirlerin yatışması, uykusuzluk, cilt, sivilceler ve yüzdeki çıban­lar için iyidir. Lifli bir gıdadır. Çok çiğnettirir.  SİRKE: 


Hakkında Hadisi Şerif var. İştah açar, sindirim salgılarının artırır, hazmı kolaylaştırır. Kalbin elektrik enerjisini takviye eder. Zayıflamak isteyen­lerin ve şeker hastalarını için içilmesi tavsiye edilir.  SOYA: 


Sağlıklı yaşamak isteyen herkes mutlaka soya tüketmelidir. Soya, i­çerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerini sulandıran bir madde içerir ve bu da kadın bünyesi için son derece faydalıdır. Çünkü, hücre yenilenmesini hızlandıran östrojen hormonunun aşırı üretimi, göğüs, rahim ve boyun kanserine yakalanma riskini çok arttırır.

   Mükemmel bir kalp ilacıdır. Kolesterolü düşürür. Safra kesesini taşlardan korur. Oluşan taşların yok olmasında yardımcı olur. Sindirim sistemini çalıştı­rır. Kabızlığa iyi gelir. Kandaki şeker oranını dengeler. Zayıflamak isteyenlerin yemesi gereken bir gıdadır.   SUMAK:  


Buldan’da, bag ve bahçelerin ara duvarlarının kenarlarında ve daglarda dogal ortamdabolca yetismektedir. Buldan’da sumagın suyu çıkarıla­rak yemeklerde eksi olarakkullanılmaktadır. Sumak suyu, ayrıca kan dindirici ve antiseptik bir bitki olmasınınyanında seker hastalarına da faydalı olmaktadır.   SÜT: 


Her yaştaki insan için şifalı bir gıdadır. Bilhassa inek sütü anne sü­tüne en yakın süttür. Katkısız olmak şartıyla tavsiye edilir. Sütün doğal besle­nen hayvanlardan alınması, taze olması önemlidir. Sütte çeşitli karbonhidrat­lar, mineraller ve vitaminler bulunur.

 

 ŞEFTALİBöbreklere, uykusuzluğa, yorgunluğa, idrar sökmeye, kabızlığa iyi gelir. Şişmanlatma ve şekeri yükseltme endeksi düşüktür.

 

TAVUK ETİ
:  

Köy tavuğu yemekte sakınca yoktur. Çiftlik tavukların hor­monlu olma ihtimali çok yüksektir. Dikkatli olmalıyız. Hormonlu olması çok sakıncalıdır.  TERE OTU


Şekeri düşürür, kanı temizler, damarları açar. Zayıflamak iste­yenler bol miktarda yiyebilir.İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Bronşları temizler, öksürük söktürür. İdrar söktürür, böbrekleri ve idrar yollarını temizler.


   TURP 

: Kanserojen maddelere, kalp damarlarındaki kan pıhtılaşmasına iyi gelir. Ayrıca böbrekleri temizler ve diş etlerine kuvvetlendirir. Şekeri düşürür, kanı temizler. Zayıflamak isteyenler bol miktarda yiyebilir. İştah açar. Uyarı­cı, idrar söktürücü, solunum sistemindeki birikintileri atmaya yardımcı olur.


   ÜZÜM: 


Kansızlıktan kurtulmak için bol bol üzüm yenmelidir. Beyin için faydalıdır. her gün 21 adet kuru üzüm yenilmesi hafızayı güçlendirir. üzüm ay­rıca kalbi, mideyi ve barsakları kuvvetlendiricidir. Taze üzüm suyu, romatizma ağrılarını geçiren tabii ilaçların başında gelir. Her sabah çekirdekli veya çekir­deksiz kara üzümün suyunu çıkarın ve bir bardak için. Eğer hergün bunu aksatmadan yaparsanız, romatizma ağrılarının ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. │SAKLI ŞİFA

 Glisemik endeksi yüksek olduğu için zayıflamak isteyenlerin ve şeker has­talarının yememesi gerekir.

   Üzüm suyunda bulunan ve kalp hastalığı riskini büyük ölçüde azaltan çok Resveratrol adlı çok önemli bir madde vardır. Resveratrol, bilinen en güçlü an­tioksidanlardan biri. Kalp damarlarını korur, damarların oksidan zararlara uğ­ramasını önler. Resveratrolün en yoğun bulunduğu besin üzümdür Üzümün çekirdeği ve kabuğunda yoğunlaşıyor. Bir üzüm ne kadar yüksekte yetişirse ve güneş ışınları, soğuk gibi dış etkenlerle ne kadar çok fazla mücadele ederse res­veratrol miktarı o kadar yükselir. Resveratrol üzümü özellikle mantar saldırı­cılarından koruyor. Resveratrol bulunan başka besinler de var: Dut! Özellikle kırmızı dut ve fıstık bunların ilk akla gelenleri...

 
  YOĞURT:  


Yoğurt; İnek sütünden yapılanı tavsiye edilir. Bolca yenmelidir. Sindirim sistemini korur. Kabızlığı, mide ülserini önler. Mide ve bağırsakla­rı zinde tutar. Doğal bir antibiyotiktir. Zayıflamak isteyenler ve şeker hastaları bol miktarda yağsız yoğurt yiyebilir.


  
YUMURTA
:
Yumurtanın, hem etin en büyük özelliği olan protein, hem de vitamin bakımından çok zengin bir besindir. Büyüme, üreme, süt meydana ge­lişi, kandaki alyuvarların oluşumu ve vücudun kendi kendini tamirinde önemli rolü vardır. Doğal ortamda beslenen tavuğun yumurtası tavsiye edilir. Doğada beslenen tavuk yumurtası (köy yumurtası) yemek, çiftliklerde yapay gübre ile beslenen tavukların yumurtasını tercih etmemek gerekir. Zayıflamak isteyenler kaynamışını yiyebilirler, midede uzun süre kalır, tok tutar.

 

  ZEYTİNİçinde olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hid­rokarbonlar ve E vitamini bulunan şifası bol bir gıdadır. Gıda olarak tüketil­diği gibi bitkisel ilaçların yapımında meyvesi, yaprakları, kabukları ve yağı kul­lanılır. Besleyiciliği yanında, kolestrolun, yüksek tansiyonun ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, solucanların dökülmesinde faydalıdır. Zayıflamak isteyenler ve şeker hastaları yiyebilirler.  ZEYTİNYAĞIVücudu besler; tok tutar, kolesterolü düşürür, kalp ve da­marları korur, safra kesesi ve raşitizm hastalığı için faydalıdır. Karaciğerin te­mizlenmesine yardımcı olur. Kabızlık için faydalıdır. Böbrekleri temizler ve taşların düşmesine yardımcı olur. Zeytin konusunda ayeti kerime var. Kuru in­cir, zeytinyağı içinde 15-20 gün, güneşte bekletilerek yenir ve yağından içilirse, sperm sayısını artırır. “Zeytinyağı 70 derde devadır” Hadisi Şerif.


Kolestrolü düşürür. Cilt aierjilerine iyi gelir. Kanser riskini azaltır. Kalp da­mar tıkanıklıklarının giderilmesinde yardımcı olur. Çiğ olarak kullanılırsa genç kalmaya yarayan besinler arasında zeytin yağında E ve K vitaminleri vardır. Aç karnına limon sıkılıp tuzlanarak yarım kahve fincanı içilirse, safra kesesi
 cildin kırışmasını önler. 

  Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.

 Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır..

  Doktor  diyetisyen ve herbalisler tarafından yetkili eczacılar güvenilir,yaninda bitki aromatik okul mezunu veya kimyager çaliştiran, izni alınmiş aktarlar tarafından güvenlı şekilde kullanılmalıdır.

Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki,  mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece  bu eylemi gerçekleştiren kişilerin    sorumluluğundadır.

  Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

   


                                                                   saklisifa@gmail.com

                                                                   premix12345678@gmail.com
            
                                                                   saklisifapiriiworld@gmail.com

 

                                                                 

 

 


NOT:KAN BİLGİLERİNİZİ BİLMEDEN BİYOKİMYANIZI TARAMADAN,ARAŞTIRMACI DOKTORUNUZA, AKTARLARA DANIŞMADAN BİTKİ VE BİTKİ TÜRLERİNİ KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLMEZ.

Ziyaret istatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam183
Toplam Ziyaret1209764
Döviz kuru ve ASLI Altın Günüş Bakır
AlışSatış
Dolar12.650712.7014
Euro14.269314.3265
Bahçeler ve yağlar
okaliptüs bitki ve yağlar
Mersin bitkisi yağlar
Biberiye bahçesi ve yağlar
Defne yağ
Lavanta fibeleri Adana
Lavanta bal
LAVANTA BAL

https://www.sakli-sifa.com
Balların nöbetçisi

https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com