• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
   

  SAKLI-ŞİFA  https://www.sakli-sifa.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

ARTIK ZAMANI GELMİŞTİR
Musibet bitmeyecek yaratılıştan beri var olan ama bilin hiçbir virüs yaratanın evrenin yaratmış olduğu bedeni içinde algılama senyörleri bağışıklığı yıkamayacak bu insan elinden çıksa da sen yeter ki bedene bedenine bedenlere zarar verme ver dir me.. saklı şifa 

İnsanoğlu kendini çok büyük gösteriyor, evrende ne kadar küçük olduğunu bilseydi, kelimelerin gücünü anlardı gözler, beden ve eller ,insanın karakter yapısını ve içinde ki ruhu ölçer neydin ne olacaksın. saklı-şifa

 https://www.sakli-sifa.com   sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com

               Yeni ürünler bölgesel veri tarama      Yeni ürünler bölgesel tarama  veri toplama      Yeni ürünler bölgesel tarama veri toplama                         
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

Sen yapıyı kur geleçek için
Her şey yerin de olacak sabırla beklersen “gelecek gelecekte bir gün gelecek” sen yolundan korkma ve bekle o kapılar tek tek açılacak zamanlar için geleçek  
Site Menusu
Envida Stake Katılım
SÜR KAZAN
https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com
shop.drivemining
 shop.drivemining
Site Haritası
Takvim

KALP DAMAR HASTALIKLARI KANI TEMİZLEME SAKLI ŞİFA

  
KALP DAMAR HASTALIKLARI 

Dünyada %65 bu hastalığı çeker hala derinleşen hastalığı tetikleyen hastalığa çare ararken hastalığa sebepleri bilmeden yaşamak sizce biraz insan bedenine nelerin zarar verdiğini bilmemek ve duvarlarda asılan diploma yerine tecrübelenmiş bilgi sizce yaşam hayatınızda aldığınız eğitimle hayatınızda başarılar almak için mücadele ettiğiniz bir tecrübenin bir başka tecrübelinde aldığınız eğitimin üstü olmuyor mu

Şimdi bir bakalım sadece kulak kulakta bulunan 69 hücre aka puldu deliklikleri hiç düşündünüz mü hangi  organları etkiliyor hemen söyleyeyim yüksek frekans yüksel basınçlar kanı etkileyerek damar büzülmesine çok maruz kaldıkça da damarları tıkandığını ne ,ne kadar bilmektesiniz bur dan başlamak daha ilerisi ise gıdalar beslenme ve bir eğitim üstü tecrübe araştırmadır.    

BU GÜN YÜKSEK FREKANSTA NELER NELERİ GETİRİR..

Şimdi bir bakalım cep telefonu kulağınıza koyduğunuz ne kadar vücuda ne kadar zarar verdiğini biliyor musunuz, bir de şöyle bakalım araba kullanırken yüksek frekansta abs frenlerin tutmayacağını düşüne bilir misiniz  ve veya araba önünde bir telefon ne kadar elektronik kısma zarar verebilir düşünün istiyorsanız şöyle yapalım bir örnek belinize 12 volt enerji verelim iki ucu ayrı bardaklara koyalım su yun renk ve kalınlaştığını görmek ve veya yüksek bilgisayar televizyon karşısında saatler ce oturmak sizce beden içinde neyi anlatır.    

 KALP DAMAR HASTALIKLARI KANI TEMİZLEME

Dolaşım sistemi insan vücudunun her bir hücresine besin ve kan ulaştırıp, onlardan atıkları alan sistemdir. Kan damarlarının hücrelere ulaşması kılcal damarlarla olur. Kan, kılcal damarların dar çeperleri arasından geçerek hücrelere besin taşır. Aynı anda hücredeki atıklar da bu damara geçer.

Kandaki artık maddelerin kandan temizlenmemesi halinde ise hücreler kısa sürede ölür. Kanı sürekli olarak temizlemek; akciğer ve böbreklerin, hareket halinde tutmak ise kalbin görevidir.

Vücudun en güvenli yerlerinden birine yerleştirilmiştir: Göğüs kafesinin içinde yer alan kalp dışarıdan gelecek darbelere karşı oldukça iyi korunmuştur.

Sert bir bölmeyle ikiye ayrılan kalp, bu sayede kirli ve temiz kanın karışmasına engel olur. Eğer bu bölme olmasaydı, kirli kanla temiz kan karışacak ve yaşanan kuvvetli nefes darlığı ölüme sebep olacaktı.

Kalpten gelen temiz kan, aort yoluyla dokulara yollanır ve bütün hücrelere ulaşan kılcal damarlar aracılığıyla oksini dokulara bırakır. Kan kılcal damarlardaki bu dolaşım sırasında oksijenden başka içine aldığı besin ve diğer maddeleri de dokulara dağıtır.

Değişen şartlara göre, gerektiği kadar kanı pompalar: Normal kalp dakikada 70 kez atar. Yorucu egzersizler sırasında ise kaslarımız daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Bu durumda kalp çaIıma temposunu dakikada 180 defaya kadar yükselterek pompaladığı kan miktarını artırır. Akıttığı anı 4,5 litreden 25 litreye çıkarabilir.

 İster uykuda olalım, ister uyanık olalım sinir sistemimiz pompalanın ası gereken kan miktarı ve kan   pompalanış hızını kendiliğinden ayarlar.

 Kalbi attıran, vücudumuzda bulunan kasların tümünden farklı olan kalp adalesi dediğimiz kastır.

KALBİ KUVVETLENDİREN GIDALAR:
Kalsiyum ve magnezyum ihtiva eden kaplıca sularını içmek kalp hastalarına faydalıdır.

Yapılan araştmnalar bu tür suları içenlerde kalp krizinden ölenlerin oranının %25 ve daha az olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kaplıca suyu olmayan yerlerde, kalsiyum ve magnezyum tabletleri suda eritilip içilir.

Az yağlı, tuzsuz beyaz peynir yemek kalp için faydalıdır.

Kalsiyum ihtiva eden üzüm, elma yemek, magnezyum içeren incir yemek kalp için faydalıdır.

Limon, portakal, nar, turunç, greyfurt yemek kalbe faydalıdır.

Reyhan, ambar, gül esansları koklamak kalbe faydalıdır.
2/3 oğul otu, 1/3 karabaş otu karışımı çayı kalbe faydalıdır.

Az yağlı inek sütü içmek kalbe kuvvet verir, unutkanlığı giderir.
Alıç yemek kalbe kuvvet verir.

Kalp hastaları sünnet üzere mideyi doldurmamalıdır. Fazla yemek yerlerse kalp midenin üzerinde olduğu için, kalp sıkışması olur.

DAMAR TIKANIKLIĞI:
Kilo problemleri; alkol, sigara kullanımı, psikolojik bozukluklar, aşırı yağlı beslenme, kanamalardan kaynaklanan problemler, demir eksikliği, egzersiz yapmama, fiziksel aktivite eksikliği kalp damar tıkanıklığının sebeplerindendir.

Kişinin yaşayışına, genetik durumuna ve değişik faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde ortaya çıkar. İleri safhalara ulaşmadan kolay kolay fark edilmez.

Damar tıkanıklığı nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve sonucunda ilgili bölgedeki kan dolaşımı engellenir. En belirgin özelliği göğüs kafesinin ortasında oluşan, sıkışma ve ağrıdır. Bazen de omuz, kollar, çene ya da sırt bölgesinde ağrı olabilir.

Kol veya bacakta gelişen güç kaybı, ani gelişen görme veya konuşma bozukluğu gibi belirtiler de beyne kan götüren damarlarda meydana gelen bir tıkanıklığın ve bu tıkanıklık sonucu gelişen inmenin habercisi olabilir.

Göğüsteki sıkışma ve vücudun farklı yerlerinde hissedilen ağrılar koroner damarlardaki bir tıkanıklığa bağlı olabilir.

Hasar kalpte ise kalp kasının kasılma gücü zayıflar. Kalpte ritim düzensizlikleri, göğüs ağrıları ve sonunda ise kalp krizi meydana gelir.

Hasar beyinde ise görme ve konuşma bozuklukları, hafıza kaybı, kol veya bacaklarda kas gücünün ani ve geçici olarak zayıflaması ve beyin kan pıhtılaşması meydana gelir.

Hasar böbrekte ise; kan basıncının artması, böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

Hasar bacakta ise; yürürken ağrılar, ısı kaybı, kramplar meydana gelir.

Bu tarz bir şikâyetleriniz varsa en kısa zamanda bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekir.

Bitkisel tedavi: İki kısım oğul otu, bir kısım karabaş otu bir tencereye konur, içine limon doğranır (kabuklarıyla beraber) ıhlamur gibi kaynatılıp balla tatlandırıldıktan sonra soğuk olarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

Yarım çay bardağı halis zeytinyağına 1 limon sıkılıp günde 3 kere içmeye devam edilir.

Deve dikeni ya da diğer diken cinsleri, sinameki ile beraber demlenir, balla tatlandırılarak normal soğuk içmeye devam edilir.

Sarımsak maddesindeki sarımsak şurubu içilir.

KORONER KALP HASTALIĞI
Kalbin kasılmasını sağlayan Myokard adı verilen kas tabakasının beslenmesi, ‘’koroner’’ denen damarlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan ‘’kolesterol’’ isimli yağ türü, normalde esnek olan damarlarımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar boşluğunu daraltır. Damar duvarındaki bu sertleşme veya damarın tıkanmasına, bazen de ani ölümlere sebep olur.

Yüksek tansiyon, yaşın ilerlemesiyle damar yapısının bozulması, sigara kullanımı vb sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklığı veya başka bir sebeple Myokard’a gelen kan miktarı azalırsa myokard yeterli seviyede beslenemez.

Kas dokusunun kanlanamaması Kroner Kalp Hastalığına sebep olur. Kalbin Myokard kas tabakası tam beslenemediği için yeterli kasılamaz, bu da hastada kendini göğüs ağrısı şeklinde gösterir.

Sigara kullanımı, hipertansiyon; kandaki “HDL Kolesterol” düzeyinin düşük olması, şişmanlık, hareketsiz hayat, gut hastalığı, aşırı alkol ve kahve tüketimi, kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması, kadınlar için doğum kontrol hapı kullanımı kroner kalp hastalıklarının sebeplerindendir.

Koroner arter hastalığı hayati önem taşıyan hastalıklardan biridir.
Belirtileri: Göğüs ağrısı, çabuk yorulma, gelen nefes darlığı, bayılma
Bitkisel tedavi ancak destekleyici olarak uygulanabilir. Mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır

KALP KAPAKÇIĞI RAHATSIZLIĞI:
Kalp kapağı hastalıkları hayatın kalitesini düşüren, ölümlere sebep olan bir sağlık sorunudur. Ölümlerin yüzde 1-2’sini kalp kapağı hastalıkları oluşturur. Kalp kapağı hastalıklarına bağlı olarak kalp yetmezlikleri, kalp atışlarında düzensizlikler ortaya çıkar.

Çocukluk çağında geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası gelişen akut eklem romatizmasının kapak hastalıklarının en sık rastlanan sebebidir. Kalp krizi sonrası ortaya çıkan hasar, bağ dokusu hastalıkları, temiz kan taşıyan damarlardaki genişlemeler, tümörler, bazı ilaçlar kalp kapakçığı rahatsızlığına sebep olur.

Belirtileri: yorgunluk, çarpıntı, çabuk yorulma, nefes darlığı, bacaklarda şişlik, emboli (pıhtı atması), felç ve ritim problemleri.

Tedavi: Mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır. Destekleyici olarak şifalı bitkilerden faydalanılabilir.

İki kısım oğul otu, bir kısım karabaş otu karışımı ıhlamur gibi demlenip balla tatlandırılarak günde 3.-5 su bardağı içilmeye devam edilir. Stresi yok eden kıymetli bir çaydır. Kalbe fayda veren en iyi bitkisel çaydır.

Alıç meyvesi yenmeye devam edilir. Alıç yaprağı ve çiçekleri kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Ayva ve sarımsak yenmeye devam edilir.
Tarçın kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

KALP TİTREMESİ ÇARPINTI:
 2/3 oğul otu, 1/3 karabaş otu kaynatılıp balla  içilmeye devam edilir.
Biberiye kaynatılıp balla   içilmeye devam edilir.
Kedi otu kaynatılıp balla    içilmeye devam edilir.
Yavşan otu kaynatılıp balla   içilmeye devam edilir.

KALP ROMATİZMASI
Üşütmeden kaynaklanır, kalpte sızı ve ağrı olur.
Oğul otu, kekik karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı sıcak olarak içilmeye devam edilir.

Çörek otu, misvak, kekik, sinameki karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

Karanfil, oğul otu karışımı kaynatılıp içilmeye devam edilr

TANSİYON:
Kalbin atar damarlara pompaladığı kanın basıncına tansiyon denir. Kalp akciğerlerden temiz  temizlenmiş olarak gelen kanı yüksek basınçla atardamarlara sevk eder. Kalbin bu pompalama esanasın da yaptığı basınç 120 mm. civa basıncına eşittir. Buna büyük tansiyon denir. Kalp gevince bu basınç 80’e dü-şer. Buna da küçük tansiyon denilir.

Tansiyon rahatsızlıkları hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve Hipotansiyon (düşük tansiyon) şeklinde isimlendirilir.

Düşük tansiyon genellikle kadınların adet günlerinde olur.
Güneş çarpması da tansiyonu düşürür.

Hiper tansiyon; damarlardaki kan miktarının artması, damar civarına basınç uygulanması ve dar direncinin artarak elastikiyetinin azalması ile ortaya çıkar.

 Hiper tansiyonun bir sebebi de böbrek rahatsızlıklarıdır. İkinci sebebi, psikolojikledir, yani strestir. Üçüncü sebebi ise damara basınç uygulanmasıdır.

Belirtileri: Baş dönmesi, sersemlik, sendeleme, ense ağrısı, yorgunluk, burun kanaması, sinirlilik, sanki kafada bir ton yük taşıyormuş gibi basınç.

Potasyum içeren incir, üzüm, kavun, karpuz tansiyona çok faydalıdır.

DAMAR SERTLİĞİ:
Belirtileri; Baş da sürekli ağrılar olur. Sabah ve akşam erken saatlerde uykunuz gelir. Hazım bozukluğu olur. Uykunuz derin olur sabah zor kalkarsınız. El ayak aşırı üşür, yüzde, başta yanma terleme Enseden başlayıp yukarı doğru çıkan ağrı, adale tutulması olur. Unutkanlık ve zihni hareketlerde azalma görülür. Doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Doğada şifası çoktur.

VARİS:
Varis, toplardamarın bozulması neticesinde kanın katılaşması ve toplardamarı şişirmesi şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Altın otu, atkestanesi, civanperçemi, papatya, akdiken, fesleğen, selin, kozalak, oğulotu, mentollü nane, toros nanesi, karabaş otu, hayıt tohumu, asma yaprağı kaynatılıp varis yıkanır veya bu bitkilerle hazırlanmış kremler kullanılır.
Tedavisinde çobançantası, kekik, atkestanesi, fındık yaprağı ve asma yaprağı kullanılır.

Pekliği geçirin; diyetinize B, C ve E vitaminlerini katın; daha çok spor yapın, sigara içmeyi bırakın; çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve uzun süreler ayakta kalmaktan kaçının.

Dolaşımı uyardıkları için zencefil ve toz acı biber gibi baharatı kullanın. Rutin adı verilen kılcal damarların esnekliğini artıran karabuğday, alıç yemişi ve at kestanesi gibi faydalı bitkilerin in füzyonlarını için. Bunları günde üç kez den fazla almayın. Ya da kompres veya losyon olarak uygulayın.

Eğer damarlarınız ağrılı ya da yangılı ise, aynısefa çiçeği kompresi ve acı fındığın ispirtolu eriyiğini de ağrıları ve yangıyı azaltmak amacıyla kullanabilirsiniz.
Not 1 kg sirke içine 200 gr kimyon şişe içinde bekletin 10 gün den sonra ayaklarınızı ovalayın varisli bölgelere uygulayın.
 
DAMAR SERTLİĞİ
Damar sertliğine karşı her gün bir kaşık doğal yağ kızartılmış kuyr uk yağ küpler halinde .

ALIÇ MEYVESİ, ALIÇ MEYVESİNİN ÇİÇEĞİ ve YAPRAKLARI;
 Alıç kalp üzerine olumlu etkileri olan ve zehirli bileşikler ihtiva etmeyen en önemli bitkisel droglardan en önemlisidir. Kalp kuvvetlendirici olarak kullanılan bitkiler genellikle zehirli glikozitler ihtiva ettiğinden ancak standardize edilerek kullanılabilirler.
Alıçta bu durum zehirli glikozitler taşımadığından söz konusu değildir. Bu sebeple de evde bulundurulabilecek en iyi droglardan bir tanesidir.

Koroner damarları genişleten bioflavononidler açısından zengin olan bitki bu maddeler sayesinde damarları genişleterek kan dolaşımını arttırır Bioflavonoitler çok güçlü antioksidanlar olup, kalbe oksijen ve kan akışını arttırırlar Dolayısıyla da angina denilen kalp ağrıları azalır

KULLANIMI:
Kurumuş alıç yaprağı veya çiçeğinden 2 çay kaşığı alınıp 1 lt kaynar suda 20 dakika demlenir ve balla tatlandırılarak günde üç kere birer bardak içilir" diye konuştu
Çay (infüzyon haşlama): bir kahve kaşığı çiçekli alıç yaprağı üzerine bir fincan kaynar su dökülür, 10 dak demlenip süzülür Günde  2 , 3 birer fincan içilir.

MUHAFAZASI:
Yeterli etki 5-6 hafta sonra görülebilir Kurutulmuş olan droglar tedavi özelliklerini genellikle bir yıl muhafaza edebilmektedirler Bu nedenle toplama tarihi üzerinden bir yılı geçmiş olan droglar tedavi amacıyla kullanılmamalıdır. Bir yıllık zaman içinde de drogun etkisini kaybetmemesi için drog serin, kuru ve karanlık bir yerde, teneke kutu veya cam kavanoz içinde saklanmalıdır Plastik torbalar drogların muhafazası için uygun değildir.

Alıç yaprağı ve çiçeği (Crataegi folium cum flore)

LİMON:
Soğan ve soğan suyu
 Soğan suyu Tıkalı Kalp damarlarını açar, kolesterolü düşürür, hatta uzun süreli kullanımda vücuttaki fazla yağları erittiğini gözlemlenmektedir.

Kalbi besleyen damarlardan 3 5 damarın yüzde 60-85 arasında tıkalı olan hastalar (anjiyo ile sabit) hastalarda 30 günle 3 ay içinde yüzde 90 iyileşme olmakta, inanılmaz ama bu bi gerçek Bu yazımı okuyanların yakınlarında bu tip rahatsızlığı olanlar rahatlıkla deneyebilirler.

UYGULAMA:
Küçük bir soğanı (Soğanın köylüden alınan, organik- suni gübre kullanılmamış olması tercih nedeni, bulunamaz ise bulduğumuzla devam edelim)

2 ceviz büyüklüğünde olabilir, soyup doğradıktan sonra su bardağına koyuyoruz
Üzerine kaynak suyu koyalım, su bardağın yarısını geçebilir

Bunu yatmadan önce hazırlıyoruz Üzerine bir kapak yada kağıtla kapatabiliriz
Sabah aç karna içilir, (üzerine varsa çeyrek Limon sıkabiliriz) Önemli olan incelik şudur; 30 45 dakika bir şey yenmez ve içilmez Eğer buna uyulmaz ise bu kürü yapmaya gerek yoktur 30 gün sonra tetkiklerinizi yaptırın, tahlil sonuçları karşılaştırın, doktorunuzla görüşü

SARIMSAK:
Kroner damarları genişleten bir üründür fazla değil az almak ama sürekli almak yararını göstermesi için gereklidir

HAVUÇ:
Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıklara baş savaşçı olan havucun Kalp ve damar tıkanıklıklarında da önemli yararı olduğunu söylemekte

Havuç damar sertliği yüksek kolesterol ve triglyserid’e karşı tam 13tane etkin madde içermektedir(beta kerotenin) Ayrıca havucun içindeki heraclenin maddesi kanın pıhtılaşmasına karşı etkin rol oynar.

KULLANIMI:                           
Büyük ve kolay kolay eğilmeyen havuçları kalp ve damar sağlığı için saat ve açlık tokluk gözetmeksizin her zaman sıkarak içebilrisiniz Unutkanlık amacıyla içilecekse akşam yemeğinden 2 saat sonra sıkarak içilmelidir ( havucun rendelenmesi aynı etkiyi göstermemekte sıkılarak içilmesi gerekli) Önceden sıkıp saklamak etken maddelerin ölümüne yol açmakta her defasında sıkıp içilmesi gerekiyor.

CEVİZ VE CEVİZ SUYU:
Cevizi 24 saat suda beklettikten sonra bu suyu içmekte damarlar ve kolesterol için yararlıdır Cevizde omega 3-6 yağ asidi bulunmaktadır Ayrıca cevizi yemekte ve ceviz yağı kullanmakta faydalıdır, ancak yukardaki terkibi uygulamak doğru sonuçlar verir Fazla kaçırmayın tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır.

BAL:
Damar açıcıdır ama saf olarak bulmak gereklidir Her gün bir su bardağı ılık bal şerbetine 1 şeker kaşığı sirke (bakteri öldürür), 1 şeker kaşığı çörek otu ilave edilip içilirse vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir Bu karışım ölümden başka her derde devadır

ELMA SİRKESİ ve ELMA KABUĞU:
Elma sirkesi, doğal bir yaşam iksiridir! Bileşim: kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, a vitamini, beta carotin, b1, b2, ve b6 vitaminleri, c vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri

NAR ve NAR SUYU:
Hararetinizi gidermek için vişne, limon, elma ve nar suyu için
Yaz sıcaklarıyla baş etmede dengeli beslenmenin rolü büyük. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze ya da bunların suyunun tüketimini öneren uzmanlar, sıcaklarla artan hararetin meyve sularıyla ferahlatılabileceğini belirtiyor.

Vişne yemek ve suyunu içmek, vücutta biriken fazla suyun kolaylıkla atılmasına yardımcı oluyor. Elma suyu, kan şekerini koruyarak leziz ve ferahlatıcı bir seçenek sunuyor. Antioksidan yönünden son derece zengin olan narın mevsimi dışında da suyunu içerek faydalanılması öneriliyor. Demir eksikliği yaşayanlara limon serinliği, vücudu toksinlerden arındırmak için üzüm tavsiye  damarlar için önemli dir.

Nar suyunun çok bilinmeyen faydası

Prostat kanserini önleyen besinlerin listesini verdi. Nar suyu bu listenin başında.
"Prostat kanseri ya da prostat iltihaplanmaları; idrar problemlerine yol açarak sadece fiziksel yakınmalara neden olmaz, erkekleri psikolojik ve sosyal yönden de etkiler"   yaşam stilinin prostat kanseri ile yakından ilişkili olduğunu belirtti.

Neden nar suyu
Nar suyunun kalbe faydalı olduğu birçok araştırma ile gösterildi. İçindeki “tanin" ve “antosiyanidin" lerle yüksek bir antioksidan güce sahip olan nar suyu kan akımını olumlu yönde etkilediği, kötü kolesterol LDL seviyelerini azalttığı biliniyor. Nar suyunun çok bilinmeyen bir başka faydası da son dönemde konuşulmaya başlandı.
Nar suyu prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmada yararlı gibi görünüyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalar umut vaat ediyor. Günde 1-2 bardak nar suyu içmeniz prostat kanseri riskine karşı çok yararlı.”

KARABAŞ OTU:
Kalp Damar açıcı Kullanımı- Karabaş otu, oğul  otu, limon(kabuğuyla beraber)doğranıp kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk içilmeye devam edilir

GİNKGO YAPRAĞI EKSTRESİ:
Bu ham yaprak yada bitki şeklinde kullanılması prepat haline getirilmesinin zorluğundan dolayı pek mümkün değildir, zaten bitki Türkiye’de yetişen bir bitkide değildir, ancak bu bitkinin hap şeklinde eczanelerde yada özel vitamin satan şirketlerde bulabilirsiniz Bu bitkinin hap şeklinde satılanlarında ise endiksiyon ve kontrendiksiyonlarına dikkat etmenizi tavsiye edilir adralin yükseltir fazla çalıştırır.

DEMİR DİKENİ:
Damar açıcı ve kalp - damar hastalıklarında iyileştirici özelliktedir Direttik ve kuvvet vericidir

ÖKSE OTU:
Damar genişletici, tansiyon düşürücü ve spazm çözücüdür Damar tıkanıklığı ve bütün damarlar üzerinde etkisi olmasıyla son derece önemlidir Damarlardaki kireçlenmeyi azaltır ve damar sertliğine karşı çok yararlıdır Sinirsel çarpıntılarda hafifletici özelliğe sahiptir

MELİSA:
Beyin - Kalp ve Sindirim sistemi üzerinde koruyucu ve kuvvetlendirici etkisi vardır Spazm çözücüdür, damar açıcıdır, çarpıntıları ve kalp sıkışmalarını giderir Sakinleştiricidir Kalp ve kan dolaşım sistemi üzerine tonik etkisi olup, tansiyonu düşürücü etkisi vardır

ENGINAR
Karaciğerde bulunan CHOLESTRİN-7A-HYDROXYLASE enzimi kolesterolü safra asidine dönüştürmekte ve dışkıyla atılmasına sebep olmaktadır
Kullanımı enginarın tüm yapraklarını ölçüsü iki su bardağı dolusu kadarını) kaynamakta olan suya atınız ve ağzını kapatarak 10 dakika bekleyiniz , soğuduktan sonra süzüp aç veya tok karnına içiniz Bu terkip kolesterol normal seviyeye inene dek haftada iki üç kere sonrasında ise korunma amaçlı TEKRAR YAPILIR. .kere yapılmalıdır

DOMATES;
Kolesterole karşı yararlıdır sık sık yenmesi tavsiye edilir

ALANYA KEKİĞİ BEYAZ KEKİK PEYNİR KEKİĞİ
Yapısında bulunan Kavrak ol ve Timol maddelerinden dolayı birçok özelliğe sahiptir Antiseptik ve Antibiyotik etkisi olup ayrıca kan dolaşımını Uyarıcı etkisi vardır Spazm çözücüdür Kan yağları (Kolesterol  Lipid ve trigliserid) de çözücü etkiye sahiptir

HASALBAN:
Spazm çözücü ve Antiseptiktir Kan dolaşımını ve sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır Kalp kuvvetlendiricidir Çarpıntılara iyi gelir İdrar sökücü olup tansiyonda etkilidir Hazım sistemi uyarıcısıdır Damar açıcıdır

ALIÇ YAPRAĞI:
Kalbi ve dolaşım sistemini güçlendirici, damar genişletici ve tansiyon düşürücüdür Spazm çözücü olup, kandaki yüksek yağ düzeyini normale indirir (Trigliserid) sinirsel kalp çarpıntılarını giderir ve kalp işlevini güvenle düzene sokar, yatıştırıcıdır Kroner damarları genişleterek, kan dolaşımını artırır ve Angina denilen kalp ağrılarını azaltır

CİVAMPERÇEMİ:
Diüretik, kan dindirici, sindirim ve kan dolaşımını düzenleyici, sindirim ve idrar yolları spazmlarını giderici, safra artırıcı, menapoz rahatsızlıklarını giderici, lenf bezleri rahatsızlıkları, çocukların işeme zorlukları ve sinir bozuklukları, adet düzensizliği ve hemoroitte, genel yorgunluk ve gripte son derece önemlidir

SÖĞÜT KABUĞU:
Aspirinin bitkisel kökeni olan salisilik içerir damarlarda plak oluşumunu engelleyerek, kalp krizi riskini azaltır Mor söğütte aksöğüde oranla salisilik daha çok bulunur Bir çay kaşığı aksöğüt kabuğu, yaklaşık 100 mg salisilik içerir, bu da kalbi korumaya yeterlidir Bunu 250 ml kaynar suya karıştırıp, 15 dakika demlendiğinde vücut için yeterli 100 mg salisilik alınmış olur

SİYAH ÇEKİRDEKLİ ÜZÜM:
Harika kan damarı onarıcısıdır Günde bir veya iki bardak siyah çekirdekli üzüm suyu, çekirdeğiyle beraber içildiğinde kalp krizi riskini yaklaşık %40 azaltır Ayrıca kötü huylu kolesterol (LDL) oranını da düşürür Siyah çekirdekli üzümde bulunan fenoller, aynı zamanda yaban mersini, böğürtlen, sarımsak ve soğan gibi diğer birçok meyve ve sebzenin içeriğinde bolca bulunur

SEMİZ OTU:
 Omega 3 yağ asitleri açısından en zengin bitkisel kaynaktır Hadis i Şerif'te anılan bir bitkidir Yetiştirilmesi çok kolaydır Semizotu hem kalp krizini hem de kanseri önleyen antioksidanlarla doludur Çiğ halde yenebileceği gibi, ıspanak gibi pişirilebilir Semizotu, idrar söktürür Kanı üre gibi maddelerden temizler Beyin yorgunluğu, sinir krizleri, böbrekteki taş-kum gibi problemlerde yardımcıdır Diabetli hastalarda susuzluğu azaltır Kilo vermeye yardımcıdır

YERFISTIĞI:
Daha çok çerez olarak tüketilmektedir Mikrobiyolojik bozulmalara karşı dayanıklıdır Özellikle üzerindeki kırmızı kabuğu önemlidir Çünkü oligomerik prosiyanidinleri yoğun olarak içerir Bunlar kalp krizini önlemekle kalmaz, aynı zamanda kanser ve inmeye karşı da koruyucudurlar Yerfıstığı yağı yüksek oranda oleic asit içermesi nedeniyle zeytinyağına en yakın bitkisel yağdır

KARAHİNDİBABA:
Kalp çarpıntısını yavaşlatır Antiaritmik özelliği vardır Digoksin gibi kalbi güçlendirici etkisi vardır Yüzde 3 oranında potasyum içermesiyle, en iyi potasyum kaynaklarından biridir A vitamini, C vitamini, nikotinik asit, kalsiyum ve türlü mineraller yönüyle zengindir Karaciğer, safra kesesi hastalıklarında, egzema, mayasıl, gut, romatizma, sivilceler, kaşıntı ve şeker hastalığında tedaviye yardımcıdır Birçok detoks programında yer alır

BİBERİYE:
En zengin bitkisel antioksidan kaynaklarından birisidir Etin ve kasların çürümesini önler Bu yüzden kalp kasında da etkilidir Birçok besin maddesinin korunmasında yararlanılmaktadır Akdeniz bölgesindeki 139 çeşit biberiyenin en yoğun aromalı olanı  mısır Biberiye  içeriği  şifa almaktadır Kan dolaşımını hareketlendirir Kılcal damarları açar

ÇÖREK OTU:
Hadislerde de bahsedilen hücre yenileme özelliğine sahip bal örneğinde olduğu gibi ölümden başka her derde deva olan bir üründür Vücudu güçlü kılmak için bal ile birlikte çörek otunu  ve sirke da karıştırarak yemek çok şifalıdır

FINDIK:
İçinde bulunan OLEİK ASİT sebebiyle kolesterol yükselmesini önler

SİYAH ÜZÜM:
Kolesterol düşürücüdür Fazlası şeker hastaları için zararlıdır

TANSİYON DÜŞÜRÜCÜLER
KEREVİZ;
Özellikle sapıyla birlikte yendiğinde tansiyonu düşürücü etki göstermektedir İdrar söktürücüdür Metabolizmayı hızlandırır  sindirim için sık kullanılır İktidarsızlığı giderebilir Cinsel gücü arttırır Sinir yorgunluğunu giderir İştah açmada önemlidir

ZEYTİN YAPRAĞI:
Damar genişletici, Kalbi zorlamadan tansiyon düşürücü etkiye sahiptir Damar tıkanıklığında kullanılır

KARABAŞ LAVANTA;
Kalbi güçlendirir Yüksek tansiyonu düşürücü etkilere sahiptir Antiseptik, ağrı kesici ve sakinleştiricidir Kalp kuvvetlendirici olup, damar sertliğinde tedavi edici özelliğe sahiptir

SARIMSAK;                                        
Damar sertliği, kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyonda tedaviye yardımcıdır Günde bir diş sarımsak ile bir ayda yeterli etken madde sağlanır Bulgaristan’da kalp damar hastalıklarının düşük olması, sarımsak tüketiminin yüksek olmasına bağlıdır Sağlık için sayısız yararları vardır Ayrıca soğan, domates, brokoli ve havuçta da tansiyonu düşüren etken maddeler vardır Baharatlardan da rezene, yabani mercanköşk, karabiber, fesleğen ve tarhun da tansiyon düşürücü maddeler içerir

SAFRAN;                                              
Dönüm başına yaklaşık 900 gram yetiştirilebilir Bu yüzden çok pahalıdır Ancak içeriğindeki crocetin bileşiği tansiyon düşürücüdür kullananlar da kalp hastalıklarının düşük olması sağlamak için safranla tanışmak lazım iran safranı bu bitkinin tüketiminde farkı çok kısa zamanda görülü. 

KEDİ OTU:
Tansiyon düşürücü bir madde olan gaba’yı inhibe eden bir enzimi etkisiz hale getiren valerenik asitti içerir.

Böylece tansiyonu düşürür Aynı zamanda çok iyi bir sakinleştiricidir Psikolojik durumu düzeltmede yardımcıdır, buda tansiyonu düşüren önemli bir faktördür

Alıç yaprağı ve çiçeği koroner kalp damarları dolaşımı, ginkgo yaprağı özel ekstresi periferik çevresel elkol, ayak bacak gibi dolaşımı artırmakta, rutince zengin karabuğday otu kapiller en ince kan damarları dolaşımı düzeltmekte, aslankuyruğu otu hipertiroidiye tiroid bezinin aşırı çalışması) bağlı olan tamamlayıcı veya olmayan tek başına sinirsel kalp şikayetlerinin tedavisinde etkili olmaktadır

Alıç latin çiçeği havuç-kırlangıç otu tere diş otu kalp damarlarını genişleten bitkilerdir

Biberiye, karabaş, melisa, kırk kilit, zahter, kereviz tohumu, hindiba muşta kalp damarını kendi kendine açan bir vatandaşın hazırladığı prepatlardır
soğan ve sarımsak da kandaki kolesterolü dengeleyen yararlı bitkilerdir

Ayşe kadın fasulye çiğ olarak yemek ve semiz otu’ da kalbe yarayan sebzelerdendir
Kandaki yağı düşüren bitkiler; sarımsak, yabani iğde, enginar yaprağı, kırlangıç otu, limon, şahtere, ardıç tohumu, soğan, ısırgan otu, sinir otu, elma sirkesi ve kabuğu, ay çiçek yağı, soya yağı, hindiba, , ayrık otu, biberiye, kekik,

Soya ve soya yağıda tüketmek çok yararlıdır
Zeytin yağı’da henüz gelişmemiş kalp rahatsızlıkları için ve kalp krizi riskini indirmek için birebirdir, tedavi edici etkisinden çok önleyici etkisi bulunmaktadır .

KALP DAMAR TIKANIKLIĞI:
20'şer gr andız kökü, oğul otu, karanfil, civanperçemi, tarçın, rezene, biberiye, hazambel ve anason, 3 litre suda 10 dakika kaynatılır soğutulup süzülür Yemeklerden yarım saat önce bir su bardağı içilir Bu karışımın kullanımı süresince çay kahve kullanılmamalı, stresli ortamlardan uzak durulmalıdır

KALP DAMAR VE BEYİN DAMAR TIKANIKLIĞI:
Şifa yaratanındır. Tıb AKILDIR Bunlar alternatiftir
Karabaş otu, Melisa, Zencefil, Havlıcan, Alıç çiçeği, Alıç meyvesi, Zahter, Çoban çökerten dikeni (İsveç şurubu sabah akşam aç karnına)

Bulunması Gereken Şifalı  Bitkiler: Hindistan cevizi, Kişniş, Soğan, Papatya, Ekşi nar ,Karanfil, İncir, Bal,udi hindi  her evde bulunması gerekenler..

Üç tutam papatya, iki tutam kişniş, bir tutam karan fil, bir baş soğan, beş adet incir dövülerek ezilir Hazırla karışım yarım saat süre ile suda pişirilir. Süzülerek elde edilen posaya yarım avuç rendelenmiş Hindistan cevizi ilave edilerek macun kıvamına gelinceye kadar yoğrulur Hazırlanan macun papatya saf yağı ile sonra bir kavanoza konarak serin bir yerde saklanır .az yapılır sık yenir .Bunlar bir alternatif tir şifanın nerden geleceği sadece yaratan bilir.

Ceviz, badem, fındık kalp için vazgeçilmez
Domates  çok yararlı Etin yanında çiğ olarak yendiğinde içindeki lycopen adlı antioksidan etteki zararlı maddeleri zararsız hale dönüştürüyor
Omega 3 içeren yeşil yapraklı sebzeler, taze fasulye, semizotu çok yararlı
Sarmısak vücudun koruyucu hücrelerini destekliyor ve tansiyonu düşürüyor
Posalı meyveleri tercih edin Meyve yemenin ölçüsünü günde bir avuç olarak hesaplayın Kavun karpuzu da birer ince dilim Üzüm ve muzda çok yüksek dozda şeker bulunduğundan uzak durun Kayısı ve incir çok yararlı meyvelerden
Renkli beslenin, bol sebze meyve tüketin

Genç balıklar kalp dostudur
Soya fasulyesi, brokoli ve lahanayı bol tüketin Lahana çok yararlıdır, kalorisi düşük olduğundan zayıflatır

Yumurta muhteşem bir protein kaynağı Kolesterolü olanlar rahatlıkla beyazını yiyebilir
Her türlü kızartmadan uzak durun Kızartma ve hidrojenize yağlarla
üretilmiş gıdalar toksiktir

Kırmızı üzümde kalbi koruyucu bir madde olduğu kanıtlandığından akşamları 2 kadeh kırmızı şarap içmek çok faydalı Ancak karaciğer rahatsızlığı olanlar hariç
Çay yerine ıhlamur, bitki çayları için

Her sabah aç karnına bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz yiyin
Cevizi fazla kaçırmamak gerek tansiyon düşürücü etkisi de vardır
Oksidasyon, yaşlanma ve hastalığa yol açar Tıpkı demirin paslanması, elmanın kesildikten sonra kararması gibi Besinleri kızartmak oksidasyonu hızlandırır ve diyetten çıkarılmalıdır

Şekerli gıdalar ve içeceklerden vazgeçin Her gün şekerli içecekler yerine 6 bardak su için Bu, sizi şişmanlatan ve doğal hormon sistemlerinizi bozan gereksiz şekerlerin vücudunuza girmesini önlediği gibi kabızlığı da engeller

Rafine edilmiş, unlu besinlerden uzak durun
İdeal kilonuzun altına düşün Şişmanlık sigara kadar tehlikeli İdeal rejimler haftada 1 kilo verdirenlerdir Eğer haftada 1 kilodan çok kaybediliyorsa, vücuttan giden sadece sudur

Kolalı içecekler yerine limonlu maden suyunu tercih edin Kolalı içecekler içinde ki kafein, yüksek tansiyon ve ritim bozukluklarına yol açar

Her gün alınan bir Aspirin kanın pıhtılaşmasını önlediği gibi vücuttaki birçok doku tahribatını da onarıyor

Şeker , tuz, pasta, beyaz pirinç, beyaz makarna gibi beyaz renkli yiyecekleri Kabuklu pirincin zararı yok, kepekli makarna da tüketilebilir Aslında önemli olan yediğiniz şeyleri tanımak Çoğu kişi yemeklerini televizyon önünde yiyor Ne yediğinin farkına varmıyor bu yüzden Yediğin yemeği düşünmediğin zaman, o yemeği yeme Sadece televizyon önünde değil Örneğin ofiste bir yandan telefon geliyor O sırada yemeyi bırakın, su için Senin istediğin şey ağzında bir şey olması yesen, su içsen fark etmez o an Meşrubatların çoğu şekerli yani kalorili Onların yerine su, maden suyu için Kola içecekseniz düşünerek, tadını alarak yavaş yavaş için Susuzluğu gidermek için bir litreyi bir kerede içmeyin Kolalı içecekler hem şeker hem kafein içeriyor Kafein ritm bozukluğuna yol açıyor.

DAMAR TIKANIKLIĞI İÇİN;
200 gHayıt tohumu, 6lt suda yarım saat kaynatılır ve günde 3 öğün, aç karna, bir çay bardağı içilir ( Tansiyon düşürücü etkisi vardır )

KALP KRİZİ İÇİN;
Ökseotu çayı, Melisa çayı ve Adaçayı içmek kap krizini önleyici etkiye sahiptir Ayrıca Civanperçemi, Atkuyruğu ve kekirma banyoları da yararlıdır

Çeviz yapragı en güzel soğuk içilirse 17  saniyede kana karış damar yollarını açar 

VİŞNE, VÜCUTTAKİ FAZLA SUYU ATIYOR
Bol miktarda A ve C vitamini içeren vişne, meyvenin özünde bulunan ferahlatıcı ve serinletici etkisi sayesinde susuzluğu gideriyor. Ateşli hastalıklardan sonra asitleşen kanı temizlemeye yardımcı olan vişne, vücutta biriken fazla suyun dışarı atılması ve mide ile karaciğerin düzenli olarak çalışmasında etkin rol oynuyor. Damarlar çok rol oynar.

BÖĞÜRTLENİN FAYDALARI SAYMAKLA bitmiyor İçeriğinde bulunan ellagik asit antikanserojen madde olarak biliniyor. Bu madde kanser hücrelerinin ve tümörün büyümesini engelliyor.

Göğüs ve rahim tümörünün büyümesini engellediği   araştırmalarda tespit edilmiş. Hafızaya iyi geliyor. Yaprağından yapılan çay, ağız yaralarını iyileştiriyor. Kanı temizliyor.  Böğürtlen suyu kan şekerini dengeliyor. Bol vitamin içeriyor. Özellikle içeriğindeki B grubu vitaminler çocukların gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

 İLAÇ NİYETİNE KİRAZ
Yaz meyvesi kiraz, antioksidan etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kanı sulandıran özelliğiyle sofradaki yerini aldı. Kaynatılan sapı, idrar söktürücü olarak kullanılan meyvenin, B ve C vitamini zengini olduğunu belirten uzmanlar, kirazın aynı zamanda kansere karşı direnç sağladığını kirazın meyve ve sapının ayrı ayrı yararlı olduğunu belirtti. Sapının kurutulduktan sonra kaynatılmasıyla elde edilen çayın da idrar söktürücü ve bağırsak düzenleyici olduğunu  "Bu çay ilaçlarda olduğu gibi uygun dozlarda tüketilmeli. Aksi halde fayda yerine zarar verir."  

KAN TEMİZLEYEN YİYECEKLER
Cilt sorunları yaşayan, sivilce sıkıntısı olanların, karaciğerlerini temizleyecek yiyeceklere yönelmeleri çok önemli.

Karaciğeri temizleme ve vücuttaki zehirli maddeleri atma özelliği bulunan enginarın, faydaları saymakla bitmiyor. Damar sertleşmesini engelleyen, kanı temizleyen, beyin hücrelerini yenileyen enginar, aynı zamanda kolesterolün de düşmanı. Enginarda bulunan ‘ içindeki maddeler bölümüne bakin  site menüsünde maddesinin karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına sallar .Okuyarak bilgileneceksiniz.

.Kırmızı pancar ve havucun içeriğinde bulunan  site menüsün de için dekiler  maddelerini okuyarak karaciğerin çalışmasını ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını  ve faydalarını okuyarak bilgilenin.

Küçücük miktarda sarımsak bile karaciğer enzimlerini uyararak, toksinlerin vücuttan dışarıya atılmasını sağlar .önemli delgiler samsak menüsünü okuyarak karaciğerin temizlenmesine yardım  cı olan vitamine mineral bölümlerinde sizlere çok faydası olduğunu okuyarak fayda olacağına inanıyorum.

Greyfurt içeriğindeki yüksek miktarda “C vitamini” ve “antioksidanlar” sayesinde karaciğerin doğal yolla hızlı bir şekilde zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hatırlatma.. Pek çok ilaçla etkilendiği için ilaçlarla beraber tüketmeyiniz.
Elmanın içinde yüksek miktarda bulunan “pektin” maddesi, sindirim aşamasında vücudu toksinlerden arındırılarak temizlenmeye ve karaciğerin işini kolaylaştırmaya yarar .

"İçindekiler bölümünü okuyun".

Bir bardak su içine sıkılmış limon karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı safranın uyarılmasını sağlar. 

Eğer karaciğerinize  yeşil yapraklı sebzeleri yemek yapacağınız en iyi seçimlerden olur. Üzerinde bulunan yüksek miktardaki “klorofiller” kendi üzerindeki toksinleri de emebilir ve ağır metal, kimyasallar, pestisitleri nötralize ederek karaciğerin ciddi anlamda rahatlamasına ve dinlenmesine destek olur. Ispanak, roka, karahindiba en iyi seçeneklerdir. içindekiler bölümünü okuyunuz.

Avokado yemek, karaciğerin vücuttan toksinleri temizlenmesi için içindeki madde bölümünü okuyarak almış olduğunuz antibiyotikleri hem böbrek hem karaciğer e yardımcı olacaktır.

Tam tahıllardaki yüksek “B vitaminleri” karaciğer sağlığı ve fonksiyonları için oldukça yararlıdır. Beyaz un yerine mümkün olduğu kadar tam tahıllı besinleri tüketmeye özen gösterin.

Zerdeçal  sarı safran da denir .Hint yemeklerinde sıkça kullanılan, yemeğe sarı rengini veren bir baharattır. Enzimlerin karsinojenleri detoksiye etmesine ve serbest radikallerin karaciğere zarar vermesini engelliye güçlü bir özelliği vardır. günde 1 gr kafidir .

Ceviz içindeki yüksek miktardaki  yağ asitleri beyin ve karaciğerin temizlenmesine yardımcıdır ceviz ağacının bir özelliği ceviz içi yağ yapar, yaprağını içilirse fazla yağları yakar ,cevizin diş yeşil kabuğu da saçı besler ve boyar.

Yaprağın bir de kuru bakliyatın üzerine  2 veya3 yaprak koyarsanız gıdalarınızı böceklenmeden korur.

ŞEKER HASTALARI BİLE ÖZLEMLE YİYEÇEK VE İÇEÇEK
STEVİA Rebudıana Şeker otu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında Türkiye'de şeker otu üretimi yaygınlaştırıldığı bildirir. Siz bayanlar ilk adim içecek yiyeceklerinizde şeker otu var mi sorusu ile başlarsanız belinki var olacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında  şeker otu üretiminin yaygınlaştırıldığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında şeker otu üretiminin arttırılmasının hedeflendiği ifade edildi.

Projeyle kadın üreticilerin birçok ilde şeker otu (Stevia) bitkisi üretimine yöneldiğine işaret eden açıklamada, projenin aynı zamanda istihdama da katkı sağlayacağı bildirildi.

Proje kapsamı altında  kadın çiftçilerin şeker otunu "Tarladan Sofraya Doğal Gıda" temasıyla ürettiklerinin belirtildiği açıklamada, Türkiye’deki üreticiler için çilek, nane, biberi ve as pir yetiştiriciliğine alternatif olan şeker otu yetiştiriciliği kadın çiftçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Türkiye’de 5-6 yıllık bir geçmişi olan şeker otu bitkisinin yaygınlaşmasıyla kadın çiftçiler için şeker otu önemli bir gelir kaynağı haline geldi" ifadesi kullanıldı .Şeker otu çok eskiye tarihlere dayanır.

Doğal olarak şekerden 300 kat daha tatlı olan şeker otunun kalori ve karbonhidrat içermediğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi Tatlı ve kek tariflerinde şeker yeri ne kullanmak 0 şeker.

"Dünyanın birçok ülkesinde 100'den fazla çeşit yiyecek ve içeceğin tatlandırılmasında kullanılıyor. Kadın çiftçiler, ürünü işleyen tesislerinde kurulmasıyla bölgede alternatif ürün olma yolunda ilerleyeceğini ifade ediyor. Önemli geri dönüşler alan kadın çiftçiler, organik lokum üreten bir işletme ile sıfır şekerli organik lokum üretimi için çalışmalara da başladı ."Hatta Osmanlı içecekleri bile üretilmeye başladı .Adım adım sağlıklı içecek ve yiyecekle.

Güney Amerika’da  yetişen bir bitkidir. 1887 'de Paraguay yerlilerinin kullandığı şifalı bitkiler üzerinde inceleme yapan Güney Amerikalı bilim adamı Antonia Bertoni tarafından keşfedilmiştir.

Paraguay Kızılderilileri tarafından "Tatlı ot" ve "Ballı yaprak" ismiyle anılan ve tatlandırıcı olarak kullanılan stevianın sırrını çözmek için, 1931'de Bridel ve Lavieille adında iki Fransız kimyacı bitkinin yapraklarından elde ettikleri ekstre üzerinde çalışmaya başladı.

Onların çalışmaları sonucunda beyaz kristal yapıda ve "Stevioside" adı verilen saf bir ürün elde edildi ve bu maddenin normal rafine şekerden 100 ile 300 kat daha tatlı olduğu fark edildi. 1971'de Çinli araştırmacı Dr.Tei-Fu-Chen Paraguay'ı ziyaretinde ilgisini çeken Stevia bitkisi üzerinde çalışmalar yaparak, kimyasal olmayan doğal yöntemlerle Stevia ekstresi  elde edilmesinde ve yapraklarda bulunan keskin tadın kaldırılmasında başarılı oldu.

Güney Amerika’da da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia (şeker otu) , Japonya'da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiden elde edilen özütün, kan şekerini düzenleyici etkileri olduğu kabul edilmektedir. Stevia'nın insülin duyarlılığını ve hatta salınımını arttırıcı etkilerinin olduğunu gösteren bazı araştırmaların varlığı diyabet tedavisinde kullanımını destekler niteliktedir.

Diyet yapan, formuna dikkat eden ,sağlıklı yaşamı tercih eden, çeşitli kronik hastalıklarından dolayı beslenme programına dikkat eden(Diyabet, Kalp hastalıkları, Obezite, Sindirim sistemi bozuklukları) kişiler güvenle kullanabilir
.
Sıcak soğuk tüm içeceklerde Reçel ,komposto, muhallebi vs gibi kaynatılarak pişirilen tüm yiyeceklerde direkt olarak katılarak, Pasta, kek, kurabiye, gibi fırında yüksek ısıda pişirilen tüm unlu gıdaların içerisine direkt olarak katılarak kullanılabilir. 

 HAYATIN İÇİNDEN  

Yaşanmış bir kalp kırız yaş 66 yaşamı boyunca hastaneye gitmemiş birisinden yazan çobandan ilk arka arkaya 2 gün arayla 3 defa kırız doktora gitmeden tedavi yaşamı boyunca ilaç kullanmadan hastane yolu bilmeyen ve hastaneye gidersem kalkamayacağımı biliyor olmam ve gitmeden ölüm varsa yaşam deneyimle kurtulmaktı kendimi  korku panik olmadan yaşamak için bir serüven yazılım kısa bir zaman içinde yazılacak tam ayrıntılı bir şekilde 

 Devam edecek
DUYURU MODÜLÜ
ZİYARET İSTATİSLİĞİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret1302538
ALTIN GÜMÜŞ BAKIR DAN ŞAŞMA
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592