• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
   

  SAKLI-ŞİFA  https://www.sakli-sifa.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

ARTIK ZAMANI GELMİŞTİR
Musibet bitmeyecek yaratılıştan beri var olan ama bilin hiçbir virüs yaratanın evrenin yaratmış olduğu bedeni içinde algılama senyörleri bağışıklığı yıkamayacak bu insan elinden çıksa da sen yeter ki bedene bedenine bedenlere zarar verme ver dir me.. saklı şifa 

İnsanoğlu kendini çok büyük gösteriyor, evrende ne kadar küçük olduğunu bilseydi, kelimelerin gücünü anlardı gözler, beden ve eller ,insanın karakter yapısını ve içinde ki ruhu ölçer neydin ne olacaksın. saklı-şifa

 https://www.sakli-sifa.com   sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com

               Yeni ürünler bölgesel veri tarama      Yeni ürünler bölgesel tarama  veri toplama      Yeni ürünler bölgesel tarama veri toplama                         
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

Sen yapıyı kur geleçek için
Her şey yerin de olacak sabırla beklersen “gelecek gelecekte bir gün gelecek” sen yolundan korkma ve bekle o kapılar tek tek açılacak zamanlar için geleçek  
Site Menusu
Envida Stake Katılım
SÜR KAZAN
https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com
shop.drivemining
 shop.drivemining
Site Haritası
Takvim

SICAK SULAR KAPLICALARI VE SAKLI OLAN ŞİFALI SULAR SAKLI ŞİFA

SICAK SULAR KAPLICALARI VE SAKLI OLAN ŞİFALI SULAR
SICAK SU KAYNAKLARI NASIL OLUŞUR
Yer kabuğunun faylarla parçalanamadığı yerlerde yüzeye yakın sıcak alanlar bulunur bu sıcak alanlar ,fay kırıkları ile magmanın yüzeye sokulmasıyla oluşur yüzey suları faylar aracılığı ile sıcak alanlara kadar iner. burada magmanın etkisiyle ısınır ve yine fayları takip ederek yüzeye ulaşır. böylece sıcak su kaynakları oluşur. Doğal yer altı madenlerden geçerek madenleri kopyalar ,bir nevi infusyon yaparak doğa şifalı suyu biz insan oğluna sunar.

UYUMAYI BEKLEYEN  SAĞLIK VE ZENGİNLİK
Ülkemiz genç tektonik hareketlerin etkisi ile fayların, volkanik alanların, aktif deprem kuşaklarının bulunduğu bir hat üzerindedir ve bu nedenlere bağlı olarak termal sular bakımından oldukça zengindir. 
Termal kaynakların sayısı 1500'den fazladır, ancak 200 kadarı kaplıca olarak işletilmektedir. Kaplıca kaynaklarının mevcut potansiyeline rağmen kaplıca turizmi büyük ölçüde yöresel düzeyde kalmıştır.
 Ülkemizde geleneksel kaplıca tesislerinin yerine modern tesislerin yapılması turizmin gelişmesi açısından çok önemlidir. Günümüzde "bacasız sanayi" olarak nitelendirilen ve önemli bir döviz girdisi sağlayan turizmin, sadece yaz turizmi ile sınırlı kalmaması, bütün bir yıla yayılması ülkemiz ekonomisi açısından son derece önemlidir.  
   Balneoterapi, hidroterapi, sağlık turizmi gibi çeşitli adlar alan bu turizm biçimi sadece sıcak sular ile sınırlı değildir. İçme adı verilen soğuk veya ılık şifalı sular ve çamur banyoları da bu turizm kapsamına girmektedir. Ülkemiz 2000'den fazla şifalı suyu ile bu bakımdan da önemli bir konumdadır.
 Balneoterapi: toprak, su ve iklim kaynaklı şifalı etkenlerin banyo, içme ve soluma şeklinde, seri halde uygulanmaları ile yapılan, ortam değişimi de sağlayarak, bu yörenin iklim ve biyolojik ortamının da etkisi altında ve kür tarzında gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.(Suyun sis leme şekli çok küçük mikronlarda.) Rahat nefes ..
Hidroterapi: veya su terapisi, ağrıları hafifletmek ve fiziksel rahatlık sağlamak için suyun(sıcak, soğuk, buhar veya buz halinde) Şok lama kullanılması dır.Hücreler den soğuk,sıcak şok lama ile iğne tedavisi hissi verdirmek.
Söz konusu kaynak alanlarının modern tesisler olması yanında sağlık açısından önemi, bu kaynak alanlarının hava, su ve gürültü kirliliğinden korunmasını ve çevre düzenlemelerinin yapılmasını gerektirmektedir.
Sıcak su kaynakları fay hatlarına bağlı olarak çıktığından bu bölgeler aktif deprem hatları üzerindedir, bu nedenle yapıların depreme dayanıklı ve az katlı biçimde tasarlanması gereklidir. Bu tesislerin, yöreye özgü mimari yapıyı yansıtan eski Türk ve Osmanlı tarzı konutlardan esinlenerek inşa edilmesi turistlerin ilgisini artıracaktır.
Söz konusu tesislerin bünyesinde yer alacak olan yüzme havuzlarının ısıtılmasında da termal sulardan faydalanılmalıdır. Diğer taraftan, modern turizm tesislerinin kurulması yöre insanlarının iş olanaklarını da (yöresel yiyecek ve eşyaların satılması, turizm tesislerinde çalışılması gibi) arttıracaktır.

BÖLGELER VE SAĞLIKLI SAKLI ŞİFALI SULARIMIZ
GAZLI GÖL KAPLICALARI:
İhsaniye ilçesindeki kaplıcalar, içme ve banyo tedavilerinde faydalanılıyor. Solunum yollarında rahatsızlıklarında etkili olan kaplıcalar, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı da öneriliyor. Sudan gelen sağlık bayanlarda çilt rahatsızlık öne çıkmakta dır. Suyu az araştırmanız yeterli kalacaktır.
 
Efsaneye göre, Kral Midas'ın kızı Suna'nın vücudun da çıkan çıbanları hiçbir şekilde tedavi edilememiştir. Suna tedavi amacıyla dolaşırken kaplıcanın olduğu bölgedeki çamurlu su birikintisinden içip uyuyakalmış. Uyandığında ağrılarının geçtiği ve çıbanlarının kurumaya başladığını görmüş.
Bunu öğrenen Kral Midas'ın talimatı ile oraya kaplıca yapılmıştır. Kaplıcanın o yıllardan beri var olduğu sanılmaktadır.
Gazlı göl kaplıcaları fazla miktarda serbest asit karbondioksit ihtiva eden saf kalevi kaynaklar grubundadır. Bu niteliği nedeniyle kalp, damar hastalıklarının tedavisinde banyo şeklinde kullanılan en ideal bir su olarak kabul edilir.
Eski tunç çağından bu yana şifa dağıtmakta olan kaplıcanın suyu yüksek radyo aktivitelidir. İçilmesi durumunda mide ağrılarına, karaciğer safra kesesi, mesane yolları, cilt hastalıkları, (sedef, egzama, akne) böbrek taşları ve safra kesesi taşları, düşürülmesinde üstün etkileriyle şifa sağlar.
Kalbin rahat çalışması ve damar sertliğinin giderilmesine olumlu etkileri yanında tansiyon düşürücü özelliği de vardır. Banyo yapılması durumunda her çeşit romatizma, nevralji, bağırsak spazmlarının tedavisi, kireçlenme, kemik rahatsızlığı, hemoroid (basur, mayasır), idrar yolları iltihabı ve kadın hastalıkları için etkilidir
Cilt hastalıkları, böbrek taşı, romatizma rahatsızlıklar, safra kesesi, idrar yolları, kadın hastalıkları, kireçlenme, mide spazmları, bağırsak bozuklukları ve solunum yolları tedavileri
 
Gazlı göl kaplıcasında içme ve banyo tedavilerinden başka, suyun bulunduğu kapalı ortamlarda oluşan nemli ve buharlı havayı solumak da tedavi edici özellik taşıyor. Genellikle romatizma hastalıklar, karaciğer, safra kesesi taşı, böbrek taşı, mide, bağırsak ağrıları, kronik bel ağrısı, kireçlenme kas ağrıları, kadın hastalıkları, idrar yolları iltihabı, hemoroid, cilt hastalıklarında (sedef, egzama, akne) etkili olan kaplıca suyu, kür uygulandığında fayda sağlıyor.
Kimyasal sınıflandırması bikarbonat, sodyum, karbondioksit ve hidrojen sülfürü olarak yapılan Gazlı göl kaplıca suyunun içinde; klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat ve hidroar senat gibi iyonlarla, gazlar bulunuyor. Kaplıcanın sıcaklığı ise 64 derece.
Hidroterapi: veya su terapisi, ağrıları hafifletmek ve fiziksel rahatlık sağlamak için suyun(sıcak, soğuk, buhar veya buz halinde) Şok lama kullanılması dır.Hücreler den soğuk,sıcak şok lama ile iğne tedavisi hissi verdirmek. Gazlı göl Hidroterapi için mükemmel su kaynağıdır.
Ayrıca Isırgan otunu da Hidroterapi de kullanılır eski zamanlarda ısırgan otunu kasılan ,bölgelere vurarak kanı hızlandırıp iğneleme tedavisi olarak kullanarak o bölgeye canlılık getirmede yürüyemeyeni yürütmek ,çok kaşındıracağından zeytin yağ ve ya pudra kullanın kaşıntıyı alır .
Afyon, sahip olduğu çok sayıda termal kaynak ile romatizma, felç, farenjit ve deri iltihaplarına şifa dağıtıyor.  Türkiye’nin kaplıcaları ile ünlü şehirlerinden biri de Afyon. Birbirinden farklı termal kaynaklara sahip Heybeli , Gazlı göl , kaplıcaları, hizmet veriyor.  Afyon-Antalya karayolu üzerinde yer alan Sandıklı kaplıcalar, özellikle çamur banyosuyla tanınıyor.
Ömer Kaplıcaları:  Romatizma hastalıklara, eklem rahatsızlıklarına ve kısırlık, bronşite faydalı olduğu söyleniyor. 

HEYBELİ KAPLICASI:
Bolvadin Heybeli Kaplıcaları Genel Bilgileri
Bolvadin Heybeli kaplıcalarının Konumu: Heybeli Kaplıca alanı Afyonkarahisar İli’nin doğusunda yer alan Bolvadin İlçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kaplıca alanı Antik kral yolu üzerine kurulmuş bir yerleşim merkezi olup Roma devri kaynaklarında adı Leontes Come olarak geçmektedir. Selçuklu ve Osmanlı kayıtlarında Kızılkilise olarak adı geçen köyün olduğu yerde bugün antik bir höyük ve çevresinde eski mezar ve yapı kalıntıları bulunmaktadır.
Bolvadin Heybeli kaplıcalarına Ulaşım Olanakları: Kaplıca alanı Afyonkarahisar Konya karayolu üzerinde bulunmakta olup Afyonkarahisar il merkezine 20 km.,Bolvadin ilçe merkezine ise 30 km.uzaklıktadır Kaplıca alanına demiryolu ulaşımı Afyonkarahisar İl merkezinden geçen demiryolu ile sağlanmaktadır.
Bolvadin Heybeli kaplıcalarının Tedavi     
Özellikleri: Romatizma hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması), Ankilozan spondilit (omurganın zamanla hareketsiz hale geldiği hastalık türü), Osteoporoz (kireçlenmeler), Sedef benzeri deri hastalıkları, Yumuşak doku romatizması (fibromyalji, mafsal ağrıları), Bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları ,fasia-tendom hastalıkları, safra kesesi böbrek ve idrar yolu hastalıkları, Mekanik bel ve boyun ağrıları, çeşitli ortopedik ameliyatlardan sonra eklemlerde oluşan tutukluk ve sertlikler, mide ve bağırsak hastalıkları, nörolojik hastalıklar (nevraljiler, paraliziler gibi sinir ağrıları ve felçler, kas hastalıkları, erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ve kısırlık sorunları,bayanların idral, kisler, saç ve deri hastalıkları, kronik ağrılara, içme uygulamaları şeklinde osteoporoz ve üst gastrointestinal sistemin fonksiyonel rahatsızlıklarına olumlu etkisi görülmektedir.
Romatizma hastalıklardan mide rahatsızlıklarına, kadın hastalıklarından cilt hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geldiği, bizzat tedavi olanlar tarafından heyecanla dile getiriliyor.
Bir hafta önce bastonla gelen kişilerin tesislerden ayrılırken yürüyerek gittikleri anlatılıyor.
Suyla gelen şifanın artık inkâr edilemez bir boyutta olduğu Bolvadin’de daha iyi anlaşılıyor. “Hava bedava, su bedava” sözleri sanki Bolvadin’e göre söylenmiş.
Heybeli Kaplıcalarının işletmesini belediye kendisi yapıyor. Kaplıcanın misafirleri arasında hemen hemen Türkiye’nin her yanından gelenler var. Tabii, ağırlıklı olarak yöre halkı daha çok istifade ediyor.
 Hem tatil, hem şifa arayanlar için bulunmaz bir mekân. Apart otel olarak kullanılan evler, beş kişilik aileyi çok rahat barındıracak şekilde düzenlenmiş. Fiyatlar da oldukça ekonomik  Şifa bulmak isteyenler en az bir hafta kalmalıymış. Adana’dan gelen bir aileyle tanıştım. Her yıl gelip dört ay kalır, Adana’ya geri dönermiş. Böyle uzun süre kalan aileler de var.
Bu arada; emekli olan, kendi yağı ile kavrulan ve işi olmayan kişiler için de bulunmaz bir yer. Huzur, sevgi ve ilgi arayanlarla ataerkil bir ailede yaşamak isteyenlerin tam yeri. Buraya gelen herkes, kendisini akrabası bol bir mahallede gibi hissediyor. Heybeli’de her şey mütevazi. Yiyecek ve içecek için Abdil emmiye ait bir market, bir lokanta, bir de kahvehane mevcut. Kaplıcada dört ayrı havuz var; ikisi hanımlar için, ikisi de beyler için düzenlenmiş. Kaplıcanın içinde küçük de bir cami bulunuyor, namaz öncesi ve sonrası tanışmalarla başlayan sohbetlerin tadına doyum olmuyor.
M.Ö. 295 yılında meydana gelen büyük depremler sonucunda ovanın her tarafından sıcak sular fışkırmıştır. Kaplıcalar neojen, jeolojik zamanda meydana gelmiştir. Bu nedenle vadiye "Şifalı Frigya" denmiştir.
Tarihte Lentos Come (Lentos Kome) kaplıcası olarak geçer. Kaplıcanın batı tarafında kasabanın kilisesi vardır. 1116 tarihinde yapılan Bolvadin Savaşı sonunda bölge tamamı ile Türklerin egemenliğine geçmiştir. Türkler kaplıcayı aldıktan sonra buradaki kiliseden dolayı Kızıl Kilise köyü ismini almıştır.
Bolvadin Belediyesi'nin mülkü olan kaplıca, Kızıl Kilise Kaplıcası ismi ile anılır. Kaplıca sularının oluşan tortudan dolayı (kirs) Kızıl Kirse Kaplıcası ismi de kullanılmaktadır.
Tesisler
Heybeli Termal Tatil Köyü tatil anlayışınıza yepyeni bir boyut kazandırıyor. Tatil keyfini eksiksiz yasayabilmeniz için yapılandırılan tesiste istediğiniz sosyal aktiviteye katılabilir, sevdiklerinizle birlikte sağlık ve eğlence dolu bir tatil yasayabilirsiniz.
Heybeli Termal Tatil Köyü tatil anlayışınıza yepyeni bir boyut kazandırıyor. Tatil keyfini eksiksiz yasayabilmeniz için yapılandırılan tesiste istediğiniz sosyal aktiviteye katılabilir, sevdiklerinizle birlikte sağlık ve eğlence dolu bir tatil yasayabilirsiniz.
Heybeli Termal Tatil Köyü'nde her yastan herkesin yararlanabileceği zengin spor tesisleri bulunmaktadır. Futbol için bir adet çim saha ve bir adet basketbol sahası bulunan tesiste spor keyfini sürmeniz için özel olarak yapılandırılan yürüyüş parkurları ve koşma parkurları da mevcuttur. Doğanın keyfine çıkarak tertemiz bir havada uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.
 Heybeli Termal Turizm Merkezimiz Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde olup, en yakın yerleşim merkezine uzaklığı 25 km.'dır. Tesisleri  30.400 m2 alan üzerine kuruludur.

ŞİFALI ESKİŞEHİR HAMAMLARI
ŞİFALI SU GİBİ İNSANLARIDA HEM SAĞLIKLI HEM CANA YAKINDIR
Gittiğiniz zaman faklılığı göreçeksiniz
Yeraltı suları açısından nitel ve nicel olarak, son derece zengin olan Eskişehir’de Termal Su, çok eski çağlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Pek çok bilimsel ve akademik tartışmada antik Dorlaion kentinin kuruluş yeri olarak, Eskişehir merkezindeki sıcak sular bölgesi gösterilmektedir.
Eski Yunanlı yazar Athenaus, M.Ö. 200 yıllarında yazdığı kitabında içilebilen sıcak sulardan söz etmektedir. Bizans döneminde Eskişehir, şifalı sıcak suları nedeniyle, Bizans imparatorlarının dinlenme merkezlerinden birisi olmuştur.
  Roma döneminde Köprübaşı ve Sıcak Sular bölgelerinde bulunan hamam ve kaplıcalar nedeniyle Eskişehir, tercih edilen bir yerleşim yeri olmuştur.
Eskişehir bir su kentidir.Eskişehir’e su kenti olma onurunu sağlayan öğelerden birincisi ilin merkez ve çarşısındaki şifalı su kaynaklarıdır. Bu nedenle Eskişehir, tarih boyunca şifalı Frigya-Phreygia Salutaris olarak bilinen bölgenin önemli yerleşimlerinden birisi olmuştur.
  Termal turizm potansiyeli açısından oldukça zengin olan Eskişehir’de Çardak Kaplıcası maden suyu, birinci derecede önemli ve öncelikli termal kaynak suları arasındadır. Yine; Kızıl inler, Yeni sofça, Hasırca termal kaynağı ve Sakar ıılıça termal kaynağı, Türkiye’nin üçüncü derece önem ve öncelikli termal su kaynaklarındandır.
  Kent merkezi, halen yıkanma amaçlı hamamlarda kullanılan termal sular açısından çok zengin olan Eskişehir’de, termal kaynaklar il merkezi de dahil olmak üzere il yüzeyinin tamamına dağılmış haldedir. Merkez İlçe, Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, İnönü, Mihalgazi, Mihalıççık ve Sarıcakaya ilçelerinde termal olanaklar belli ölçülerde değerlendirilmektedir.
Eskişehir Kaplıcası (Merkez): İl merkezinde, Porsuk Çayı’nın güney kıyısında, geniş bir alandaki 5 kaynaktan oluşmaktadır. Merkezdeki hamamlar kaplıca suyundan kendi açtıkları artezyen kuyuları ya da belediyenin açmış olduğu kaptaj kuyusu yoluyla yararlanmaktadır. Suyun ana kaynağı, kaptaj kuyusu olup, sıcaklığı 38-45 ˚C arasında değişmektedir. 30lt/sn miktarında çıkan su, Merkezde Odun pazarı semtinde verilen kullanma suyuna katılmaktadır.
 Tıbbi amaçlı olduğu kadar mevcut konaklama imkanları ile turizm amaçlı da kullanılmaktadır. Böbrek taşları, safra kesesi, gut ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
Türkiye’nin 3. derece önemli ve öncelikli kaplıcaları arasında yer almaktadır. İl merkezinde 30 km. Kızıl inler köyüne 15 km uzaklıkta çiftlik içerisinde bulunan yuvarlak bir havuzun içinden kaynaklanmaktadır. Dışarıda büyük bir yüzme havuzunda toplanan su, sonradan toprağa bırakılmaktadır. Yüzme sporu için yararlanılan suyun kimyasal ve fiziko-kimyasal tahlili yapılmıştır. Bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve bromür içeren kaplıca suyunun debisi 4 lt/sn, sıcaklığı 32 ˚C dır ve oligometalik bir maden bulunur. Romatizma hastalıklara, dolaşım ve kalp hastalıklarına, sinir sisteminin uyarılmasına ve metobalizma bozukluklarına iyi gelmektedir.

YOZGAT
Senin baktığına herkes bakar, ama senin  orda göremediğin benim gördüğümü göremez .
Havası suyu enerjisi sıcak su gibi kaynıyor çünkü sağlık kaynıyor .
                                       Gittiğin zaman farkı göreceksin
Yozgat’ın Sorgun ilçesine :  1  km  uzaklıkta yer alan kaplıca, Yozgat’taki diğer termal kaynaklara göre daha geniş bir alanı kaplıyor. Yıl içerisinde 50 61 derece arasında değişen Sorgun kaplıcasının suyu ağrılar, kronik iltihaplı hastalıklar ve spazm benzeri hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu biliniyor.
Kaplıca Sorgun ilçesine 1 km. mesafede, Yozgat  Sivas karayolu üzerindedir.Diğer sıcak su alanlarının kapladığı sıcak alana göre daha geniş bir sıcak alana sahip olan Sorgun sıcak su alanı İlçenin yerleşim alanının doğu sınırlarından başlayıp, Yeni çeltek açık kömür işletmesinin bir kısmını kaplamaktadır. Bu sıcak su kaynağının sıcaklığı 50 C° ile 61 C° sıcak su elde edilmektedir. Fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda sülfatlı, sodyum klorürlü, hipertermal, hipertonik sular sınıfına giren bu sıcak su radyoaktif madde magnezyum, kalsiyum ve bor ihtiva etmektedir. Halen kaplıca tedavisinde kullanılan bu suyun ağrılara, kronik iltihaplı hastalıklara, spazm benzeri hastalıklara , kırık  çıkık sekellerine ve taşıdığı yüksek orandaki radonun etkisiyle radyoterapik yönden yararlı olduğu bilinmektedir.
Sarıkaya Kaplıcası: Sarıkaya ilçesindeki kaplıca 48 derece sıcaklıktaki suyu ile mevrit, nevralji, kronik romatizma hastalıklar, kırık çıkık sekelleri, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Günde 5 bin 700 kişiye hizmet veriyor.
Sarıkaya ilçe merkezinde bulunan sıcak su kaynağı iki ayrı noktadan yüzeye çıkmakta olup, 48 C°  sıcaklığa ve 28 It/sn. debiye sahiptir. Fiziksel ve kimyasal analizlerden bu suyun florür içeren, oligometalik sular grubundan olduğu ve mevrit, nevralji, kronik romatizma hastalıklar, kırıkçılık sekelleri, kadın hastalıkları için kaplıca tedavisinde kullanılabileceği anlaşılmaktadır. Bu sıcak suyun, Bizans ve Selçuklu dönemlerinde  de kaplıca tedavisi maksadıyla istifade edildiği bilinmektedir
Boğazlıyan Bahariye Kaplıcası:  Boğazlıyan ilçesine4.5 kilometre uzaklığındaki Bahariye köyü yakınlarında yer alıyor. 32 derece sıcaklığındaki su, kuyuların bulunduğu düzlükte 28 derece sıcaklığında bir de gölet oluşturuyor. Bu suyun romatizma hastalıklar, kırık çıkık sekelleri ve kadın hastalıkları için kaplıca tedavisinde kullanılabileceği biliniyor.
Yerköy Yozgat kaplıcaları alerjik kaşıntı (uyuz kaplıcaları) bulunmaz Nimet ve hikmetler.
Yerköy ilçesinde Ankara  Yozgat karayolunun 7. km. içerisinde olup, Yozgat iline uzaklığı 30  km.'dir. Yapılan kimyasal ve fiziksel analizler sonucu klorürlü sülfatlı sular grubundan olan bu suyun bilinen en belirgin özelliği cilt hastalıkları ile romatizma hastalıkları iyileştirici olmasıdır. Ayrıca nevrit, nevralji, kırık  çıkık sekelleri, kadın hastalıkları ve kronik romatizma hastalıklara karşı kaplıca tedavisine uygun olduğu belirlenmiştir.
Saray kent kaplıcası Yozgat  Sivas karayolu üzerinde, Yozgat'a 70 km. mesafedeki Saraykent ilçesindedir. Kaplıca suyu sodyum klorürlü, sodyum bikarbonatlı ve kalsiyum sülfatlı sular grubundandır. Suyun incelenmesi sonucu romatizma hastalıklarda kırık  çıkık sekellerinde, kadın hastalıklarında, nevrit ve poli nevritler de banyo olarak kullanılmasının fay dalı olacağı araştırılmış ve dilinmiştir. Isı derecesi 74 C° dır.
 
DİYARBAKIR’IN MERKEZİNE 80 KM UZAKLIKTAKİ ÇERMİK KAPLICALARI, 
 
  İtalya kaplıcalarından sonra nitelik bakımından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Bu sular, iltihaplı romatizmalar, çocuk felçleri, nevrit, polinevrit, kadın hastalıkları sendromlarında;  koklama ve serpintileme tadavisi, üst solunum yolları hastalıkları ve deri hastalıklarına iyi geliyor. 48 derece sıcaklığındaki sular şifa kaynaktır.
İtalya kaplıcalarından sonra nitelik bakımından dünyada ikinci olan “ Çermik Kaplıcası” iltihaplı romatizmalar, çocuk felçleri, nevrit, polinevrit,  kadın hastalıkları sendromlarında;  koklama ve serpintileme tadavisi,  üst teneffüs yolları hastalıkları ve deri hastalıklarını şiddetle tedavi etmektedir. Yapılan incelemelere göre kaplıcanın suyu 48 derece sıcaklığında olup kükürtlü ve radyoaktiftir.  Asıl özelliği ise bileşiminde bromür iyonu ve iyodür bulunmasıdır.
 
  “Güney Doğu Anadolu’da hüküm süren Acem Kralı’nın Melike Belkıs adında güzel bir kızı varmış. Bu kız bir gün hastalanmış ve vücudunda birtakım yaralar çıkmıştır. Zamanın hekimleri, Melike Belkıs’ı tedavi etmek için çok çaba sarf etmişler, gerekli ilaçları kullanmışlar, fakat bir türlü hastalığının tedavisi mümkün olmamıştır.
 
Zamanla Melike Belkıs’ın vücuduna kurtlar düşmüş ve çok pis kokular gelmeye başlamıştır. Öyle ki pis kokulardan Melike Belkıs’ın bulunduğu saraya girilmez olmuş. Kral bu durum üzerine kızını saraydan çıkarmış ve yanına muhafızlar vererek, ormana terk etmiştir. Melike Belkıs ormanda geze geze bugünkü kaplıcanın bulunduğu yere gelmiş ve sıcak suya rastlamıştır. Yorgunluğunu gidermek için ayaklarını sıcak suyun içine bırakmıştır. Bir müddet sonra vücuduna su değen yerleri soyulmaya ve iyileşmeye başladığını görünce, bu sıcak suda bir müddet daha yıkanmış ve tekrar eski sağlığına kavuşmuştur.
Kaplıca suyunun grubu sodyumlu, bikarbonatlı klorlu sülfatlı, iyotlu, bromürlü, iyodürlü ve kükürtlüdür. 48 0C olup radyoaktivitesi 10 Eman Ph değeri 7.6’dır. Banyolara çok elverişlidir. Ancak içmelere elverişli değildir.
 
  Çermik Kaplıcaları iltihaplı romatizmalar nevrit, polinevrit, çocuk felci kadın hastalıklarının kronik sendromları koklama ve serpintilerine ile de üst teneffüs yolları hastalıklarında çok iyi sonuçlar alındığı tıbbi araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır Görülmeye değer.

 KOZAKLI KAPLICALARI:
Nevşehir’ in yaklaşık 95 k m kuzeyinde yer alan Kozaklı Kaplıcaları iltihabı olmayan romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin, mantar hastalıklarının tedavisinde faydalı oluyor.

BİNGÖL KAPLICALARI
Ulaşımı son derece kolay olan kaplıcalara kısa mesafesi sayesinde çabucak ulaşabilirsiniz. Merkeze 20 km. uzaklıkta olan kaplıcalarda tüm rahatsızlıklarınızdan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bingöl kaplıcaları birçok hastalığı tedavi ettiği içinde sıkça tercih edilen şifa merkezlerinin de başında gelir. Tercihinizi Bingöl kaplıca ların dan yana kullandığınızda da, sağlık problemlerinizi çözüme kavuşturmuş olursunuz. Kaplıcada yer alan suyun ısısı 47°C olup, PH değeri ise ölçüldüğünde 6,1 oranını göstermektedir. Özelliklerine bakılacak olursa da ;
Sodyum.
Bikarbonatlı.
Sülfatlı.
Klorür ve radyoaktif bileşim özellikli
Tedavi Ettiği Hastalık Çeşitleri
1- Beslenmeye bağlı Flor eksikliği görülen hastalarda daha çok tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu hastalık modeli ise diş hastalıkları, diş eti problemleri ile kemik erimesinden oluşur. Aynı zamanda ek olarak hamilelerde de görülen bir hastalık modelidir. Bu hastalık modelinin tedavisi ise Bingöl kaplıcalarınca mümkündür.
2- Gut hastalığı teşhisi konulan hastaların da tedavisi, Bingöl kaplıcaları na gelmeleri sonucunda çözüme kavuşturmaları mümkündür.
3- Kadın hastalıkları olarak başta müzmin kadın hastalıkları ve kısırlık gibi sorunları da tedavi destekleyiciliğine sahiptir.
4- Şeker hastalıkları tedavisi ve vücutta bulunan yaraların kısa zaman içinde iyileştirme tedavisinde faydalıdır. Hastalarda damarların daralmalarının gevşemesinde de etkili olduğu görülmektedir.
5- Kalp ve Damar hastalıkları tedavisinde de geçerlidir. Aynı zamanda tansiyona bağlı hastalıklara da şifa kaynağıdır.
6- Sinirsel hastalık geçirenlere de stres ve depresyona bağlı psikolojik hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
7- İdrar yolları hastalıkları ve kronik idrar yolları enfeksiyonlarında da etkilidir. Bunlar prostat, kısırlık ve sistik v.b. rahatsızlıklardan oluşabilir,
 
8- Mide ve Bağırsak hastalıkları tedavisinde de şifalı sular sayesinde etkili çözüm sağlanabilmektedir. Gastrit, ülser, mide kasılmaları ve yanmaları gibi problemlere kesin çözümdür. Ek olarak bağırsak tembelliğinin giderilmesinde de şifalı sular etkilidir.
9- Her türlü kemik hastalıkları, kemik erimesi ve diş çürüklerinin de tedavisinde pratik çözüm merkezi rolünü üstlenir. Ortopedik ameliyatlar sonrasında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Eklem ve mafsal ağrıları çeken hastalar ve kireçlenme gibi sorunlar yaşayan hastaların tedavisinde de etkilidir.
Tüm bu hastalık modellerine iyi geldiği gibi rahatlamak ve vücut dinginliğini kontrol altına almak isteyenlerinde tercih ettiği görülmektedir. Yararlanma şekilleri olarak Bingöl kaplıcaları ve faydalarına bakıldığında, içme ve banyo kürlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bingöl üniversitesi tarafından elden geçirilen kaplıcalar ile tüm rahatsızlıklarınıza kısa sürede son verebilirsiniz. Yapılan birçok araştırmada şifalı suların bulunduğu Bingöl kaplıcalarının, birçok hastalığa iyi geldiği görülmüştür. Bu nedenle en çok tercih edilen ve uğrak yer haline gelen Bingöl kaplıcaları sayesinde ciddi hastalıklar içinde bir tedavi merkezi haline de gelmiştir.
. Yine ameliyat sonrası birçok hastanın rahatlamak ve tedavi sürecinin hızlanması için tercih ettiği kaplıcalar arasında da başı çeker. Bingöl ili içerisinde bulunan kaplıcalar ile hastalık sahipleri, tedavi süreçlerini de hızlandırabilmektedirler. Yine hastalık çeşitleri arasında zaman zaman vücut ateşinin de yükseldiğinde kaplıcaların iyi geldiği görülmüştür. Bunun benzeri birçok hastalık için tercihiniz her zaman kaplıcalardan yana olmalıdır. Bingöl kaplıcaları sayesinde hastalığınıza şifa bulabilir ve tedavinize iyi gelecek desteği kolaylıkla alabilirsiniz. Ülkemiz kaplıcaları ile zengin olan bir yerdir .Kaplıcaların da başında özellikleri
bakımından daima Bingöl ili gelmektedir. Bingöl kaplıcalarının kaynak sularındaki özellikler
bir çok kaplıcada bulunmayan detaylara sahiptir. Bu bakımdan da birçok hastalığa iyi geldiği
görülmektedir. Hastalıklarını hızlı tedavi etmek isteyen birçok insan Bingöl çevresinde yer alan kaplıcalara akın ederler.
Gidilip görülmeye değer eviniz köyünüz memlekete gelmiş gibi olursunuz.

YABANCILIK ETMEZSİNİZ..
SICAK SU ŞİFASI YAZILACAK KISA ZAMANDA. DEVAMI VAR
 
 
DUYURU MODÜLÜ
ZİYARET İSTATİSLİĞİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret1302537
ALTIN GÜMÜŞ BAKIR DAN ŞAŞMA
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592