• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
   

  SAKLI-ŞİFA  https://www.sakli-sifa.com  

Evren dengesini yakalamak hasta olup çare aramak değil.

Hasta olmamak için hastalığa sebepleri yok etmek.

ARTIK ZAMANI GELMİŞTİR
Musibet bitmeyecek yaratılıştan beri var olan ama bilin hiçbir virüs yaratanın evrenin yaratmış olduğu bedeni içinde algılama senyörleri bağışıklığı yıkamayacak bu insan elinden çıksa da sen yeter ki bedene bedenine bedenlere zarar verme ver dir me.. saklı şifa 

İnsanoğlu kendini çok büyük gösteriyor, evrende ne kadar küçük olduğunu bilseydi, kelimelerin gücünü anlardı gözler, beden ve eller ,insanın karakter yapısını ve içinde ki ruhu ölçer neydin ne olacaksın. saklı-şifa

 https://www.sakli-sifa.com   sakli-sifa.com     https://www.sakli-sifa.com

               Yeni ürünler bölgesel veri tarama      Yeni ürünler bölgesel tarama  veri toplama      Yeni ürünler bölgesel tarama veri toplama                         
Envidatoken
 https://www.sakli-sifa.com

Sen yapıyı kur geleçek için
Her şey yerin de olacak sabırla beklersen “gelecek gelecekte bir gün gelecek” sen yolundan korkma ve bekle o kapılar tek tek açılacak zamanlar için geleçek  
Site Menusu
Envida Stake Katılım
SÜR KAZAN
https://www.sakli-sifa.com

 https://www.sakli-sifa.com
shop.drivemining
 shop.drivemining
Site Haritası
Takvim

BİTKİSEL YAĞLAR FAYDALARI VE BİTKİLERİN YAĞLARIN LATİNCE İSİMLERİ SAKLI ŞİFA

BİTKİSEL YAĞLAR FAYDALARI VE  BİTKİLERİN YAĞLARIN LATİNCE İSİMLERİ

Dikkatinize içindeki neler var.
şifalı  bitkilerin ve yağların kimyasal bileşimleri
Gerçek yağlar hepsi şifalıdır. çoğaltılan yağlara dikkat edin. 

 
ACI BADEM YAĞI :

Öksürük kesici idrar arttırıcı, kurt düşürücü ve şeker hastalığı için kullanılır. aynı zamanda güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılır kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. stres ve yorgunluk için masaj yağı olarak kullanılır.
Protein, şeker ve amigdalin içerir.
Kullanılışı: bir çay bardağı suya 2 damla damlatılarak günde 3 defa alınır. bilhassa bebeklerin kabızlıklarında badem yağı eşit miktarlarda bal ve pekmez ile karıştırılıp 4 5 saatte bir çay kaşığı verilir. haricen cilde masaj şeklinde sürülmesi da faydalıdır.
Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak, çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ADAÇAYI YAĞI

Bebeklerde grip ve soğuk algınlığında kullanılır. yine bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. astım ve bayanlarda adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde kullanılır. cilt bakım ve temizliğinde kullanılır. on iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.
Tuyon, sincol, barneol ve piren maddelerini içerir.
Bir çay bardağı suya 3 damla damlatılarak günde 1 defa içilir. yara üzerine direkt tatbik edilebilir.
Uyarı: günde 3 damladan fazla içilmez. fazla kullanımı epilepsi ve krampa yol açabilir.

 ALABALIK YAĞI

Alabalıktan elde edilen balık yağı, özellikle romatizma ve bel fıtığı ağrılarında oldukça etkilidir. mafsal ayrıca kas gevşetici olarak ve kireçlenmeler, mafsal ağrılarında etkilidir.
Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, ceviz yağı ile karıştırılarak ağrılı bölgeye sürülür.
İçilmez, haricen masaj yapılarak olarak kullanılır. fazla uzun süre kullanılması kemikleri yumuşattığından istenmeyen kemik kırıklarına sebep olabilir.
Hardal tohumu dövülüp, bal ile karıştırılarak yenirse faydalıdır. ayrıca, aşağıdaki yağlar belli oranlarda  karıştırılıp ağrılı bölgeye tatbik edilir;
Pelesenk yağı: 100g. kekik yağı: 70g. alabalık yağı: 50g. karanfil yağı: 25g.

ANASON YAĞI
 
Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. astım ve bayanlarda adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde, cilt bakım ve temizliğinde kullanılır.
On iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.
Tuyon, sincol, barneol ve piren maddelerini içerir.
2 10 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4 5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır.
Uyarı: daha yüksek miktarda alındığı zaman hafif bir sarhoşluk sonra uyku meydana getirir.

ARDIÇ YAĞI 
İdrar söktürücü ve iştah açıcıdır. toksinlerin vücuttan atılmasında yardımcıdır. kalp yetmezliği, soğuk algınlığı, romatizmalı hastalıklar ve kramplarda kullanılır. deri hastalıklarında ve seli üt tedavisinde etkilidir.
 Burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcı özelliği vardır. astım hastalarında ve idrar tutamayan çocuklarda faydalıdır.
Organik asitler, glikoz, sakkaroz, juniperin, reçineli bileşikler ve acı madde içerir.
Bir çay bardağı suya 5 damla damlatılarak alınır. selilüt tedavisinde haricen masaj yapılarak cilt altında toplanan yağların terleme yoluyla dışarı atılmasında etili bir tedavi uygulanır.
Fazla alındığı takdirde böbrekleri tahriş eder ve idrar yollarında kanamaya sebep olur. hamilelikte kullanılmamalıdır  

 ARDIÇ KATRAN YAĞI
Ardıçın özel türünden elde edilen ardıç katranı yağı tüm deri hastalıklarında (egzama ve uyuz gibi) mantar hastalıklarında, cilt kaşıntılarında, sedef, varis ve ağrılarında kullanılır.
Organik asitler, glikoz, sakkaroz, juniperin, reçineli bileşikler ve acı madde içerir.
Kullanılacak doku önce defne sabunu ile yıkanır. ardıç katran yağı ince bir tabaka halinde cilde sürülür.

AVAKADO YAĞI 

Cilt nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. selilütte etkili olduğu bilinmektedir.

BADEM YAĞ 

Kaş, kirpik, cilt ve saç bakımının vazgeçilmez ürünlerinden birisi. cildi besler ve yumuşatır. saç güçlendirici, kırık oluşumunu engelleyici, besleyici, koruyucu ve nemlendirici olarak saç bakımında kullanılmaktadır.
Bir çay kaşığı badem yağının içine biraz Hindistan cevizi koyup bebeklere içirildiğinde, bebeğin kabızlık sorununu gidermiş oluyorsunuz. cilt masajı şeklinde kullanılır. haricen saç diplerine parmak ucu ile friksiyon yapılır. günde bir tatlı kaşığı yutulması

BERGAMUT ESANSI

Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. egzama tedavisinde de kullanılır. iştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak da kullanılır.
dâhilen; bir fincan suya 2 3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır. haricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.

BİBERİYE YAĞI

İdrar söktürür gaz giderir, kan dolaşımını arttırır, bronşite ve sinüzite, sarılık ve karaciğer yetmezliğinde de kullanılır. uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler. kolesterolü denetler.

Kamfer, terpen, tanen, reçine, acı maddeler, saponin, cholin, glikozit, organik asitler, kâfur içerir.

Bir fincan suya 2-3 damla damlatılır veya şekere damlatılarak günde 3 defa kullanılabilir. sinüzite romatizmalı ağrılara sivilceler üzerine sürülerek kullanılır.

BUĞDAY YAĞI

Hücre yenileyici, selülit için; yanık yara ve diğer cilt problemlerinde kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır. ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. cilt lekeleri güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir.

B vitaminleri ve mineraller içerir.

Dâhilen; günlük bir çay kaşığı kullanılır. haricen; saç için friksiyon cilt için masaj şeklinde uygulanır.

CEVİZ YAĞI

Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. doğal nemlendiricidir. saç diplerini ve saçları besler. ayrıca romatizmaya iyi gelir. güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılır.

%70 civarında yağ taşıdığı saptanmıştır.

Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

ÇAM TEREBENTİN YAĞI

Solunum bel soğukluğunda ve idrar yolu hastalığında kullanılan etkili bir antiseptiktir. saçı besler, kuvvetlendirir; dökülmeyi önler, kepeği giderir. saç diplerinde mikro organizmaların oluşumunu engeller.

Reçine asiti, kolofan ve pinen içerir.

Günde 1-2 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınır. saç diplere masaj yaparak kullanılır. 200 gr lık şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır. Böbrekte tahriş yaptığından böbrek rahatsızlığı olanlar içmemelidir.

ÇİLEK ESANSI

Çilek esansı, cildi canlandırıcı, besleyici ve gözenekleri sıkılaştırıcı etkileri bulunan ve pasta-kek yapımında güzel kokusundan dolayı esans olarak kullanılan şifalı bir yağdır. cildi gerer ve sıkılaştırır. çok güzel bir kokusu vardır.

ÇİLEK YAĞININ ESANSININ FAYDALARI:

harika bir kokuya sahip olması nedeniyle, ilk olarak iyi bir aroma terapi yağıdır. vücudu kuvvetlendirir. cilde tazelik ve güzellik verir. cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve gözenekleri sıkıştırıcı etkileri vardır. pasta ve kek yapımında hoş kokusu ile aroma olarak kullanılır.

Cildi sıkılaştırmak, beslemek, cilde canlılık ve tazelik vermek için cilt maskesi olarak kullanılır. pasta ve keklerde koku vermesi için ilave edilir.

Banyo suyuna 1 2 damla damlatılarak veya pamuk yardımıyla cilde sürülerek kullanılabilir.

Ayaklar için de, vazeline, çilek yağı ve papatya yağı ekleyerek hazırladığınız karışımı kullanabilirsiniz.

ÇİLEK YAĞI İLE CİLT MASKESİ TARİFİ

Malzemeler: 20 ml kayısı yağı, 20 ml buğday yağı, 20 ml mavi anemon çiçeği, 20 ml çilek yağı,

Hazırlanışı ve uygulanışı: tüm malzemeleri cam bir kapta karıştırın. bu bakım ürününü kullanmadan önce, cildinizi gül suyu ile temizleyin. tüm cildinize uygulayın. fakat göz çevresine uygularken, dıştan içeriye doğru uygulamanız gerekmektedir.

Çilek esansı ve faydaları hamilelikte çileğin faydaları çilek esansı hamilelikte çileğin faydaları esans nasıl yapılır çilek esansı

Cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve gözenekleri sıkılaştırıcıdır. Pasta kek esansı ve koku için kullanılır.

ÇİN YAĞI

En büyük özelliklerinden biri tamamen doğal olması,hiç bir yan etkisi olmayan bu yağ, tüm yaş gruplarında güvenle kullanılmaktadır. rahatlatıcı ve anestezi özelliğinden dolayı yüzyılladır uzak doğuda bitkisel tedavilerde önemli bir tutmakta olan Çin yağı, nanenin bir türünden yapılmaktadır.

Zaman zaman hepimizin dayanılmaz baş ağrıları olur, özelliklede migren ağrıları dayanılmaz, çoğu zaman ağrı kesiciler bile fayda etmez. böyle bir zamanda Çin yağını deneyin yaklaşık 5 dakika sonra ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

Öksürük üst solunum yolları şikâyetleri mide bulantısı azaltıcı, gaz ve ağız kokusu giderici baş ve diş ağrıları migren rahatsızlıklarında, romatizmalı ağrılarda kullanılır.

Kullanımı: haricen romatizmalı ağrılarda masaj yaparken; baş ağrısında şakalara, ya da ağrı bölgesine göze temas ettirmeden, hafif masaj yaparak kullanılır.

Dâhilen, yarım fincan suya bir iki damla damlatılarak, nezle, öksürük ve üst solunum yolları şikâyetlerinde içilir. ayrıca buğu şeklinde de uygulanır. diş ağrılarında pamuğa 1 ya da 2 damla damlatılarak ağrıyan diş üzerine konulur. ayrıca kesme şeker üzerine 1 ya da 2 damla damlatılarak ağızda eritilir.

Uyarı: safra yolu tıkanıklığında, safra kesesi iltihaplanmasında, karaciğer ve barsak rahatsızlıklarında dâhilen alınmamalıdır. gözle temas edilmemelidir.

ÇÖREK OTU YAĞI

İdrar ve süt arttırıcı iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. sinüzit, romatizma ve grip döneminde kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu dirençli tutar. ayrıca astımı şeker, hemoroit faydalıdır. saçı besler, dökülmesini önler.

Günde 3 defa 1 fincan suya 4 5 damla damlatılarak içilir. ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. sinüzit için sabah akşam buruna 1 2 damla damlatılır. 

ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI

Cildi yumuşatır, karma ciltleri normale çevirir. içeriğinde e vitamini ve çuha çiçeği özü vardır. iştahı keser, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bayanların özel günlerindeki baş ve karın ağrılarının giderilmesine yardım eder.

Hanımlardaki adet düzensizliklerinin giderilmesinde faydalı olabilir menopoz belirtilerini azaltıcı etkisi vardır egzama ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmaya yardımcı olabilir çinko (mineral) ile birlikte alındığında ergenlik sivilcelerini (akne) iyileştirebilir.

Aşırı alkol ve sigara kullanımı sonucu oluşan toksik (zehirli) etkileri azaltır. (antioksidant etki) yaşlılık etkileri¬nin geciktirilmesine faydalıdır romatizma ve mafsal (eklem) iltihabı ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına karşı faydalı olabilir. yorgunluğu azaltmak ve çalışma isteğinizi artırmak için faydalıdır güçsüz ve kırılgan tırnakları güçlendirir.

Ms hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya faydalıdır.

Kullanım önerisi: çuha çiçeği yağı’dan, günde 3 kez yemeklerden sonra ek gıda olarak 1 2 softgel alınabilir. bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

DEFNE YAPRAĞI YAĞI

Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır saç büyümesine etki eder ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.

Bir fincan suya 4 5 damla damlatılarak. günde 2 defa içilir. parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır.

Hamilelikte kullanılmamalıdır. kızdırıcı özelliği nedeni ile cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.

 DEFNE UÇUCU YAĞI

Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir  saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır saç büyümesine etki eder. ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.

Dâhilen; bir fincan suya 4 5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir.

Haricen parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır (hamilelikte kullanılmamalıdır kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.)

 FESLEĞEN YAĞI

İştah açıcıdır tonik etkisi vardır selüloitleri tedavi eder. arı sokmasında faydalıdır ağız yaralarını tedavi eder cilt ve sivilce için yüze sürülür kokusu sivrisinek ve tahtakurularını uzaklaştırır baş ağrısı ve migrende kullanılır cildi canlandırıcı ve sıkılaştırıcı olarak kullanılmaktadır yatıştırıcı, idrar arttırıcı ve  gaz söktürücü etkilere sahiptir.

Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2  3 damla damlatılarak alınır.

fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.

 FINDIK YAĞI

Kuru ve yıpranmış ciltlere rahatlıkla uygulanır varis ve saçkıran hastalığı içinde faydalıdır doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır.

Sabit yağ, fosfor kalsiyum, protein ve şeker içerir.

Masaj olarak kullanılır saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.

GREYFURT YAĞI

Greyfurt yağı, meyve kabuklarından soğuk pres yöntemiyle elde edilir c vitamini yönünden oldukça zengindir. bu özelliği ile şifalı bir bitki yağıdır.

Greyfurt yağı soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalıdır göğüs toparlama ve sıkılaştırmada faydalı olabilir. baş ağrısı, halsizlikte ve yağlı, akneli cilde karşı kullanılabilir düzenli kullanıldığında sıkılaştırıcı, yağ yakıcı, selülit ve bölgesel zayıflamada etkili olur anksiyete giderici, zihni rahatlatıcı, moral yükseltici, tazelik verici özellikleriyle bir antidepresan görevi yapabilir greyfurt yağı, iyi bir aromaterapi yağıdır.

GÜL YAĞI

Ağrı kesici, keyif verici, uyutucu, öksürük kesici etkileri vardır. kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir. ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.

Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.

Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır  bir çay bardağı suya 10 15 damla damlatılarak gargara yapılır.

HARDAL YAĞI

Hardal yağı, son dönemlerde birçok uzman tarafından önerilen, ağrı kesici bir yağdır. özellikle, bel, boyun ve diz ağrı için oldukça faydalıdır beyne ve akciğere kan hücum etmesi hallerinde faydalıdır iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır akciğer zarı iltihabında kullanılır iç organlarda biriken kanı dışarı atar göğsü yumuşatıcı özelliği vardır öksürük kesici olarak kullanılır.

1 damla hardal yağı, bir çay bardağı dinlendirilmiş su içine damlatılarak, günde 2 3 kez kullanılır.

5 lt ılık su içine 7 10 damla hardal damlatılır ve bu su ile ayaklar banyo yapılır. ayaklarda kızartı meydana gelince banyoya son verilir.

Ayrıca; hardal banyosu tahris edici olduğundan kanı cilde çekmek ve ağrı kesmek maksadıyla kullanılmaktadır.

Önemli uyarı: direkt olarak cilt ile, uzun süreli olarak, temas ettirildiğinde, deride yaralar meydana gelebileceğinden, kullanım süresi ve dozunun çok iyi ayarlanması gerekir.

HAŞHAŞ YAĞI

Ağrı kesici, keyif verici, uyutucu, öksürük kesici etkileri vardır kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.

Papaverin, kodein tebain, narsoin ve morfin içerir.

Günde 2 3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2 3 damla damlatılarak alınırsaça friksiyon şeklinde uygulanır.

HAVUÇ YAĞI

Ultraviole (uv) ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır, cildin bozulmasını önler güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur  hücre yenileyici idrar arttırıcı kan temizleyici kan yapıcı ve kolesterolü düzenleyici etkileri sahip olduğu bilinmektedir ayrıca ses tellerine faydalıdır güneş yağları da bronzlaştırmayı kolaylaştırır.

Uçucu yağ, sabit yağ, şeker, a vitamini, karotin ve rezin içerir

Günde 2 3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2 3 damla damlatılarak alınır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hazım kolaylaştırıcı bulantı ve kusmayı giderici etkiye sahiptir  iltihaplanmaya karşı etkili olması nedeni ile haricen eklem ve kas ağrılarına romatizmaya karşı kullanılır fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir saç dökülmesinde etkilidir  ayrıca pastalarda esans olarak kullanılır.

Myristicin içerir.

2 3 damla bir fincan suya damlatarak kullanılır uygulanacak yere defne sabunu ile temizlenir bol miktarda yedirilerek tatbik edilir ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir. masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Uyarı: hamilelikte kullanılmaz.

HİNT YAĞI

Hint yağı geçmiş zamanlardan günümüze kadar kullanılan yağlardan biridir hint yağı, çok iyi bir yüz temizleyicisi. hint yağı saçlarınızı besler ve uzamasına yardım ederyakı olarak da kullanılır.

Baş ağrısı, sinüzit, karın ağrısı, mide ağrısı, cilt altı kistleri, siğiller, eklem ve romatizma ağrısı, yumurtalık kisti; kemik, kas ağrıları, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı tedavisinde oldukça yaygın ve etkili olarak kullanılır.

ISIRGAN TOHUM YAĞI

Saç dökülmesinde romatizma hücre yenileyici kan temizleyici, miyom küçültücü olarak kullanılır.

Potasyum tuzları, organik asitler, histamin ve asetilkolin içerir dâhilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak günde 2 defa kullanılır haricen cilde masaj yapılarak kullanılır  saç diplerine friksiyon yapılır.

JOJOBA YAĞI

Cildi yumuşatır çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. kuru ciltleri nemlendirir akneleri giderir kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir saç şekillendirici olarak kullanılır.

Tohumlarında %50 oranında yağ içermektedir.

Saçlara friksiyon yöntemi ile cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

KAKAO YAĞI

İdrarı söktürür. vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar. böbrek iltihabını giderir besleyici, uyarıcı, iştah açıcı ve kuvvet vericidir haricen basur memelerini, kadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır.

Sabit yağ, tanen, nişasta, şekerler, alkoitler (teobromin, kafein) taşımaktadır.

günde 2 3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2 3 damla damlatılarak alınır.

KANTARON YAĞI

Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir ateş düşürücü etkisi vardır bağırsak spazmlarını çözer. bağırsak solucanlarını düşürür  hemoroide faydalıdır yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir mide ağrılarını dindirir, mide ülseri, gastrit, mide ve bağırsak yaraları için, özellikle onikiparmak bağırsağı yara ve iltihapları için bulunmaz bir şifa iksiridir.

Korku ve heyecan giderir, cesaret verir bu nedenle savaştan korkan ve heyecanlanan askerlere içirilirdi.

Harici yara ve yanıkları iz bırakmadan tedavi eder.

Yanıklar için ve bilhassa basurlar için çok iyi geldiği görülmüştür. antiseptik özelliği vardır akciğer hastalığı, damar sertliği ve sinir iltihapları içinde iyi gelir.

Savaşta yaralanan askerlerin yarasını iyileştirdiği için bu şifalı bitkiye “kılıç otu” da denir.

Sarı kantaron mevsiminde usulüne uygun olarak kesilir, toplanır ve gölgede kurutularak saklanır uçucu yağ, rezin, acı maddeler (glikozitler), reçine, pektin ve kolin içerir.

Günde 2 defa öğle ve akşam yemeklerinden önce 5 6 damla alınmalıdır hemoroide dıştan sürülür.

KARABAŞ YAĞI

Kalbi kuvvetlendirir. damar sertliğine kolesterol ve şekere faydalıdır. uykusuzluğu giderir, balgam  söker, vücuda zindelik verir egzama yaralarına iyi gelir sivrisinek kovucudur kâfur, fenkon, borneol ve sineol içerir.

Günde 2 şer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır cilde sürülür.

KARANFİL YAĞI

Ağız ve mide kokularını giderir. sinirleri uyuşturur antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır diş ağrılarında etkilidir dişeti çekilmesi ve iltihaplarında faydalıdır haşere kovucudur.

Uçucu yağ, sabit yağ ve tanen içerir.

Dâhilen 1 fincan suya 2 damla damlatılarak içilir diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir.

Karanfil yağı cilde sürülmemelidir.

KAYISI YAĞI

Yüz temizliğinde kullanılır. akneleri temizler cilde canlılık verir. yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. nemlendirici özelliğe sahiptir. parazit problemlerinde kullanılır pastalarda esans olarak kullanılır.

Tanen, zamk, şekerler, organik asitler, saponin ve anonin içerir.

Haricen cilde pamukla tatbik edilir dâhilen, bir fincan suya 3 damla damlatılarak kullanılır.  

 KEKİK YAĞI

Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına dişe eti iltihaplarına iyi gelir kurt düşürücüdür alyuvar oluşumunu arttırır şeker hastalığına iyi gelir yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır romatizmaya iyi gelir gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yardımcı olur

Carvacrol, pcymene, terphinene, caryophyllene, myrcene, linalool, thymol, terphinen 4 ol, thujene, pinene, camphene, borneol ve humulene içerir.

2 3 damla yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kulla nılır parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir.

Fazla miktarda dâhilen kullanımı sakıncalıdır.

KETEN YAĞI

Menapoz sıkıntılarını giderir mide ağrılarını ve kabızlığı giderir hazmı kolaylaştırır sindirim sistemi iltihaplarında etkilidir zihin açıcıdır.

Müsilaj, linamarin, doymamış yağ asitleri ve protein içerir.

Bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.

KENEVİR YAĞI

Genel destek

linoleik (omega 6) ve linolenik asit (omega 3) bakımından zengin bir yağ olan kenevir yağı, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye destek olabilecek bir besin takviyesidir içeriğindeki esansiyel yağ asitleri olan omega 3 ve omega 6 ile güçlü antioksidan etki gösterebilecek kenevir yağı, harici olarak cilt sorunlarında ve cilt bakımında kullanılabilir.

Önerilen kullanım şekli

Besin desteği olarak günde 1 2 tatlı kaşığı

KINA YAĞI

 Kina yağı faydası hem diştan hem içten çok faydası olan bir yağdır orta asyadan çok eski tibbi yağdir faydası içten bagirsak yaralarına faydası çok tur yapımı 20 gr kınaya 100 cc zeytın yağı ekleyin calkalayın ve bekletin 3 gün sonu temiz bir tülbet veya pamukla süzün gün lük bir damla kullanın bir yemek kaşığı su ile için çok iştah açtığından yemenize dikkat edin türkiye ve dünyada bilimsel çalişmalar yapilmaktadir kına yaği çok eskiye dayanir.

LAVANTA YAĞI

İdrar arttırıcı ve romatizma ağrıları dindirici etkileri vardır. baş ağrısı stres ve kas ağrıları için iyi gelir ayrıca güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılır hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir akneleri ve vücuttaki kötü kokuları giderir cilde sürüldüğünde ateşi düşürür saçtaki sirkeleri gidericidir kozmetik amaçlı esans ve banyo yağı olarak kullanılır.

Pinen, cineol, borneol ve organik asitler içerir.

Bir çay bardağı suya veya bir şeker parçası üzerine 3 4 damla damlatılarak alınır ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.

LİMON YAĞI

Ferahlık verir  grip ve soğuk algınlığına karşı korur. hafızayı güçlendirir boğaz ağrısı mide yanması kan temizleme ve böbrek taşında, bağdokusu hastalığında kas kuvvetlendirir diş etini kuvvetlendirir sivilceleri giderir cildi güzelleştirir vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar tonik olarak kullanılır mikrop öldürücüdür böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler pastalara esans olarak kullanılır.

hesperidin, şekerler, c vitamini, müsilaj, malik ve sitrik asitler içerir.

balla tatlandırılmış suya 2 şer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır tonik olarak kullanımda bolca masaj yapılarak sürülür.

MELİSSA YAĞI

Yatıştırıcı, midevi gaz söktürücü terletici ve antiseptik etkilere sahiptir baş ağrısı ve migrende soğuk algınlığında, kas ağrılarında faydalıdır mide ülserine iyi gelir beyin damarlarını açar cilt temizliğinde cildi güzelleştirir.

Tanen, sitral, sitronellal ve linolal içerir

Günde 2 3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.

MENEKŞE YAĞI 

Cilt hastalıkları, egzama, dermatit ve uyuzda kullanılır mikrop kırıcıdır saç dökülmesine karşı etkilidir. kuru saçları nemlendirir parlaklık ve canlılık verir kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır.

Tanen, saponinler, flavon glikozitleri, vialamin ve emetin içerir cilde masaj yapılarak saça friksiyon şeklinde kullanılır.

MERSİN YAĞI

Yağlı tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılır hemoroid tedavisinde ve şeker hastalığına karşın etkilidir nefes açıcı özelliğe sahiptir gerginliğe ve uykusuzluğa iyi gelir adale kuvvetlendirici ve spor sakatlıklarında masaj için çok uygundur astımlı hastalarda haricen infizyon şeklinde faydalıdır.

Tanen, şekerler, strik ve maınik asit gibi organik asitler içerir.

Dâhilen günde 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir haricen cilde masaj şeklinde kullanılır.

NANE YAĞI

Mide bulantısını keser hazmı kolaylaştırır gaz söktürücüdür sinirleri güçlendirir günde beş damla nane yağı suyla içildiğinde baş ağrılarına iyi gelir selülit tedavisinde kullanılır anne sütünü arttırır bağırsak solucanlarını temizler mentol, mentor, cadinen, pinenler, terpenler ve cineol içerir.

Dâhilen günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2 3 damla damlatılarak veya 1 fincan suya 2 3 damla damlatılarak içilir haricen cilde masaj yapılarak sürülür fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.

 ELMAYAĞI (YA DA ACI ELMAYAĞI)

Ülkemizde kimi yerlerde elmaotu da denilen anadolu adaçayının çiçeklerinin ve yapraklı dallarının su buharıyla birlikte damıtılmasıyla elde edilen uçucu yağdır kimi eczane ve aktarlarda, küçük şişeler içinde satılır.

Bağırsaklardaki gazı söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı, aşırı terlemeleri kesici ve idrar söktürücü olarak, günde bir kez l bardak suya 3 5 damla katılarak içilir. daha fazla dozda alınması sakıncalıdır. aynı formül dış¬tan yaraları temizleyici ve iyileştirici olarak kullanılır ancak, fazla etkili olabileceği ve ciltte kızarıklıklara yol açabileceği için, badem yağı ya da çiçek yağıyla biraz inceltilmesi tavsiye edilirelma yağı elmadan çikmaz.

BADEMYAĞI 

Küçük çocukların kabızlığında 1 çay kaşığı verilirse iyi gelir 1 ölçü bademyağı 9 ölçü acı kuyu suyuna karıştırıldığında yanıklara karşı birebirdir derinin su toplamasını önler.

OKALİPTÜS YAĞI

Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selülite etkilidir.

Dâhilen; bir fincan suya 5 damla damlatılarak balla tatlandırılıp içilir haricen masaj şeklinde ve sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak kullanılır.

 PAPATYA YAĞI

Duyarlı ve problemli ciltler için yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir bademcik ve diş iltihabında kullanılır.

Tanen, flavon glikozitleri, bisabolol, arzulen, terepen ve salisilik asit içerir.

Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır cilde masaj şeklinde tatbik edilir içilmesi sakıncalıdır.

PORTAKAL YAĞI

Mide rahatsızlıklarını geçirir. hazmı kolaylaştırır. ateş düşürücüdür romatizmada faydalıdır cildin güzel olmasını sağlar yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır cildi sıkılaştırır sivilce ve akneleri kurutur tonik olarak kullanılır pastalara esans olarak kullanılır kan dolaşımını düzenleyicidir sinir yatıştırıcıdır.

Şekerler, müsilaj, uçucu yağ ve bol miktarda c vitamini içerir dâhilen yarım fincan suya 3 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır haricen cilde masaj yapılarak sürülür.

REZENE YAĞI

Mide şişkinliği, hazımsızlık rahatsızlıklarını giderir gaz söktürücü ve anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. yara iyileştirici özelliğe sahiptir cildi besler ve pürüzleri giderir.

Anethol ve astragol gibi maddeler içerir.

Dâhilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir haricen yara üzerine sürülerek kullanılır.

 SARDALYE BALIK YAĞI

Sardalye baliğini tümüyle kimya olarak veya parçalayarak zeytin yağla bir kavanoza veya kaba koyun on gün boyunca güneşte kalarak kokuncaya kadar bekletin sonradan pul bentten geçirerek temiz bir kaba alin bu yağı diz ağrılara kullanın çok eski tarihte giritli yaşlılar kemik ağrıları dindirmek için kullanırlar.

 SARIMSAK YAĞI 

Mikrop öldürücüdür yüksek tansiyonu düşürür iştah açar hazmı kolaylaştırır kabızlığı giderir kanı temizler kalp adalesini kuvvetlendirir siyatik varis romatizma, mafsal iltihabında faydalıdır ayrıca saç uzamasını sağlar, dökülmesini önler, saçkıran hastalığına iyi gelir.

Karbonhidratlar (sakkaroz, glikoz) vitaminler (a, b ve c), allicin ve sarımsağa özel koku veren kükürtlü yağ içermektedir.

Bir fincan suya, 4 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir cilde masaj şeklinde uygulanır.

TATLI BADEM YAĞI

Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir ayrıca saç besleyici olup dökülmesini önler  kabızlık giderici özelliğe sahiptir.

Protein ve şeker içerir.

Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır kabızlık için günde 1 çay kaşığı içilir.

SUSAM YAĞI

Dâhilen müshil, haricen ise özellikle kuru ciltlere kirpik, kaş ve saçlara rahatlıkla kullanılır şeker hastalığında da kullanılmaktadır yanıklarda iyileştirme özelliği vardır.

Oleik, palmitik, linoleik, stearik ve miristik asit içerir.

Her sabah aç karnına bir çay kaşığı içilir. müshil olarak ta bir çay kaşığı alınır cilde ve saça masaj şeklinde uygulanır.

YASEMİN YAĞI

Romatizma ağrılarında, cilt besleyici temizleyici ve selülit giderici olarak kullanılır.

Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

YILAN BALIĞI

Yılan balıkları   türkiye ege sularında ve edirne enez ilçesinde yetiştiricilik yapılmakta dır çin, japonya ve avrupa sularında yaşamaktadırlar, bu cins balıklara "sudaki ginseng" adı verilmiştir denizde doğar ancak akarsularda yaşarlar insanlar, bugüne kadar verilen çabalara rağmen bu balığın yavrularının suni üretimini gerçekleştirememişlerdir.

Dolayısıyla bu balık cinsi çok değerlidir örneğin, çin'de ona "yumuşak altın" denilmektedir yaşayabilirlik gücü çok yüksek bir balıktır gece rahatça hareket eder, ışığa karşı çok duyarlıdır ve oksijen eksikliğine son derece dayanıklıdır tüm sır derisinde ve omurgasında dır

1945'te hiroşima'daki nükleer bombardımanın ardından tüm canlıların arasından yalnızca bu balığın hayatta kalabilmesi herkesi çok şaşırttı (derisindeki sır,omurgasın daki yaşam onu hayata tutmuş tur

Bu durum bilim adamlarının yoğun ilgisini çekti. japonya'da son derece değerli olan ve içerdiği besin maddelerinin katsayısı yüksek olan bu cins yılan balığı insanlar tarafından çok sayıda tüketilmektedir    epa insan vücudunun üretmediği başlıca doymamış yağ asitleri. bu asit, kan damarlarını iyileştirir, lipid seviyesini azaltır, dolayısıyla çeşitli kandamar hastalıklarını etkili bir şekilde önler.

Dha aynı şekilde insan vücudunun üretmediği başlıca doymamış yağ asitlerin dendir bu aside "beynin altını" adını vermişler. beyin fonksiyonlarını iyileştirir, hafızayı güçlendirir, yaşlanma nedeniyle meydana gelen dejenerasyon ve senile dementia durdurulabilir.

Akg'ler alkoksil gliserin, insan vücudu tarafından üretilebilmektedir. bilimadamları ona "bağışıklık kaynağı" adını vermişlerdir lenf bezlerinde, karaciğer ve ilikte konsantre olan bu madde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı dirençli kılar daha bir çok rahatsızlıkta kullanılır.

Hangi vitaminler ve mineraller var sorusu  yok,yok

Hamilelikte hem anneye hem de bebeğe katkıları büyüktür ,cinsel gücü kuvvetlendirir erkekliği arttırır ,gövüs meme kansere karşı koruyucu ,beyin hücrelerini güçlendirir.migren rahatsızlığında faydalıdır ,kalp ve damarları korur ,kolesterolü düşürür ,alerji ve astım hastalığında oldukça ciddi yararları vardır ,fazla kilolardan kurtulmada zayıflamaya yardımcı olur ,cildi kuvvetlendirir çatlak ve pişiklerde faydalıdır ,bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı zayıflığa iyi gelir ,eklem romatizmaya iyi gelir.

BALIK VE ATEŞ   GERİSİ MARİFET

Yılan balığın derisini soyun tulum şeklinde çıkarın derisini atmayın bir kavanoza koyun bu size sonradan yağ yapımında lazım olacak(derisini neden çıkarıyoruz sorusuna cevap olarak hava geçirmez oluşu sebebi tavaya mangala koyduğunuzda balık patlar veya yağ sıçratır korkusu yaşamayın diye ayrıntı yazıyorum bilginize.)

Balıkların üzerine tuzu, pul biber i, karabiberi, kimyonu ve reyhanı serpiştirin. defne yapraklarını iyice sarın   üzerini streç film veya folyo ile kapatarak 5 6 saat buzdolabında terbiye edin.

Bekli yen balık baha sonra ayrı sade olarak folyo ya sarılır kendi yağı yeterli dır,meşe koruna koyularak pişme sı beklenir bu arada domates,biber kırmızı,sarımsak ,soğan pişirilir,pişen balık,servis tabana folyo ile konur,pişirilen malzeme,kabukları soyularak,aynı balık üzerine koyularak,limon,defne,dere otu,acı sos ve baharatı isteyene göre servis yapılır(aynı şekilde fırında da yapılır)geri kalan pişirmek sizin marifetli ellerde hazırlanmış malzemeyi çorba yapa bilirsiniz.

YILAN BALIĞINDAN YAĞ ELDE ETMEK

Balığın çıkarmış olduğunuz deriyi(çıkarırken elinizi külleyin deri çok kaygandır)bir kavanoza koyun baliğin omurgasını da çıkarın  onu da koyun omurgasındaki et kafidir, kavanoza koyarak saf zeytin yağı ekleyin 10 gün güneşte bekletin sonrası tülbentten geçirin yağın içine saf kırmızı kantaron yağı ekleyerek kullanılır az sık yapılması makbul dur (sarı kantaron yara acıcıdır,kırmızı kantaron yara kapatıcıdır)ekzama ve çatlaklar da kullanılır. nemlendirici dır (çok eski tarif tir.)

Ayrıca organik yağlar şifalarını okuyu sizlere

FAYDA OLAÇAK YAĞLAR

saf  argan yağı ,saf  elma yağı ,saf  ada çayı yağı (uçucu) saf  alabalık yağı ,saf  ardıç yağı ,uçucu saf  avokado yağı ,saf  biberiye yağı ,uçucu saf  buğday yağı ,saf  çay ağacı yağı, saf  ceviz yağı ,saf  çam terebentin esansı yağı ,saf çörek otu yağı ,saf  defne uçucu yağı, saf  fındık yağı ,saf  gliserin yağı ,saf gül yağı ,gül yağ coğalmiş, saf  hardal yağı ,saf  haşhaş yağı ,saf  havuç  yağı ,saf  hindistan cevizi yağı saf  hint yağı ,saf  ısırgan tohumu yağı saf

jojoba yağı ,saf  kabak çekirdeği yağı, saf  kakao yağı ,saf katı kakao yağı ,saf  kantoron yağı, saf  karabaş yağı ,karabiber yağı, orjınal karanfil yağı , orjınal kayısı yağı,   orjinal saf kayısı çekirdeği yağı ,saf kekik  yağı,saf keten tohumu yağı ,saf lavanta yağı ,saf limon , yağı saf  melisa   yağı ,saf menekşe yağı,saf  mersin  yağı ,saf  nane   yağı ,saf  nar çekirdeği yağı saf naturel sızma zeytin yağı ,saf  okalüptüs yağı ,saf  papatya yağı ,saf pelesenk yağı ,saf  portakal  yağı ,saf  rezene  yağı ,saf  sarımsak uçucu yağı ,saf  soya yağı ,saf  susam yağı ,saf  tatlı badem yağ, saf  tatlı elma yağı, saf üzüm çekirdeği yağı ,saf  yasemin yağı ,saf  ylang yılang yağı s,af  zambak yağı ayrıntı bilgiler yazılacaktır

 

 Devam edecek

DUYURU MODÜLÜ
ZİYARET İSTATİSLİĞİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret1302535
ALTIN GÜMÜŞ BAKIR DAN ŞAŞMA
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592